Author: Elisa Piperi

Kryemadhi: Kemi një qeveri totalisht inegzistente, e cila nuk përfaqëson më asgjë

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi në fjalën e saj në seancën e sotme plenare ka hedhur akuza ndaj qeverisë, duke theksuar se Kryeministri Rama po mban peng hapjen e negociatave.

Kryemadhi ka vijuar e sigurtë në fjalën e saj, duke thënë se qytetarëve i janë rritur taksat dhe jo rrogat, teksa ka shtuar se drejtohemi nga një qeveri inegzistente, e cila nuk përfaqëson më asgjë.

Mbahen peng negociatat sepse nuk do Kryeministri i Rilindjes, sepse nuk do. Mban peng një shtet dhe një popull të tërë sepse ashtu u leverdis atij. Por në fakt të gjitha këto që ne themi këtu kanë të bëjnë me axhendën e Integrimit Europian të  Shqipërisë dhe të klasës sonë politike, por shqiptarët presin 300 000 vendet e punës, të cilat u janë premtuar dhe sot s’kanë asgjë.

Shqiptarët presin uljen e çmimit të energjisë elektrike që iu premtua, por përkundrazi iu është rritur çmimi i energjisë elektrike. Shqiptarët presin një pagë më të mirëpaguar, por përkundrazi u shtohen taksat. Shqiptarët presin legalizimin e shtëpive të tyre, por përkundrazi që çohen ruspat e oligarkëve për t’u shembur shtëpitë. Shqiptarët presin që fëmijët e tyre të shkollohen, por përkundrazi u mbyllen dyert e Fakulteteve dhe të Universiteteve me çmimet dhe taksat e larta.

Shikojmë që kemi një qeveri totalisht inegzistente, një qeveri e cila nuk përfaqëson asgjë. Më vjen keq për socialistët, ish-kolegët e mi, që jo vetëm nuk e gjejnë veten e tyre aty, por përkundrazi, ndihen të shfrytëzuar dhe të frustruar”, ka thënë Kryemadhi.

Fjala e Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi në Parlament

 

Problemi më i madh nuk qëndron tek ne që jemi këtu, por problemi më i madh qëndron tek njerëzit që janë jashtë. Sot ne hapim në mënyrë zyrtare Parlamentin, por në fakt në memorien e shqiptarëve dhe ndërkombëtarëve ka mbetur seanca e kaluar, ku opozitës i hiqet e drejta për të folur sepse kanë frikë të dëgjojnë atë që mendon opozita. Edhe po të jetë e gabuar, nuk ka asgjë të keqe të dëgjosh opozitën, por përkundrazi të krijon mundësinë që të përmirësohesh.

Sot do të kisha shumë dëshirë që të flisja për axhendën e Parlamentit, për atë axhendë, e cila pjesa më e madhe e grupit të maxhorancës, më vjen keq dhe për ata deputetë të vjetër që vijnë nga Partia Socialiste nuk e kuptojnë. Hapja e negociatave për Shqipërinë është një gjë shumë e rëndësishme, e cila kërkon një axhendë të qartë dhe duke dëgjuar Kryetarin e Parlamentit që të na e thotë, por jam e bindur që nuk e kupton se çdo të thotë axhendë.

Që të hapen negociatat zoti Kryetar i Parlamentit në radhë të parë duhet dialogu politik dhe nuk ka sesi të ketë dialog politik, kur ju nuk i jepni të drejtën opozitës për të folur. Që të hapen negociatat duhet që të zgjidhet Prokurore e Përgjithshme apo Prokuror i Përgjithshëm me 84 vota dhe nuk ka se si të zgjidhet, kur ju nuk keni një dialog politik. Duhet miratuar një reformë zgjedhore, e cila mban peng zgjedhje të lira e të ndershme për shqiptarët, por nuk ka se si të zgjidhet kur mbahet peng kjo reformë zgjedhore, sepse është e vetmja mënyrë për të vjedhur dhe për të blerë votat e shqiptarëve.

Mbahen peng negociatat sepse nuk do Kryeministri i Rilindjes, sepse nuk do. Mban peng një shtet dhe një popull të tërë sepse ashtu u leverdis atij. Por në fakt të gjitha këto që ne themi këtu kanë të bëjnë me axhendën e Integrimit Europian të  Shqipërisë dhe të klasës sonë politike, por shqiptarët presin 300 000 vendet e punës, të cilat u janë premtuar dhe sot s’kanë asgjë.

Shqiptarët presin uljen e çmimit të energjisë elektrike që iu premtua, por përkundrazi iu është rritur çmimi i energjisë elektrike. Shqiptarët presin një pagë më të mirëpaguar, por përkundrazi u shtohen taksat. Shqiptarët presin legalizimin e shtëpive të tyre, por përkundrazi që çohen ruspat e oligarkëve për t’u shembur shtëpitë. Shqiptarët presin që fëmijët e tyre të shkollohen, por përkundrazi u mbyllen dyert e Fakulteteve dhe të Universiteteve me çmimet dhe taksat e larta.

Shikojmë që kemi një qeveri totalisht inegzistente, një qeveri e cila nuk përfaqëson asgjë. Më vjen keq për socialistët, ish-kolegët e mi, që jo vetëm nuk e gjejnë veten e tyre aty, por përkundrazi, ndihen të shfrytëzuar dhe të frustruar.

Në fakt do të doja të falenderoja nga kjo foltore ata studentë dhe pedagogë, të cilët i dhanë zemër dhe thyen frikën e protestës që mund të protestosh kundër këtij njeriu nuk ka asgjë, por përkundrazi, e detyron që të tërhiqet. Që të protestosh kundër këtij njeriu nuk është asgjë, por përkundrazi, shqiptarët dhe shokët e tij do ta kuptojnë shumë mirë se si ai i shet ata edhe pasi të kenë firmosur për të vjedhur, për koncesione apo skema të tjera mashtrimi të rrëmbimit të parave të shqiptarëve.

Protesta e studentëve na dha një mësim shumë të mirë, por përkundrazi ajo që është më e shëmtuara është se si shikon pedagogë, të cilët shpërblehen me vendin e tyre si anëtarë të Bordit të Bankës së Shqipërisë, që edhe këtë duhet ta rishikojmë, sepse keni firmosur për tre anëtarë të bordit të Bankës, ku nga 28 firma, i bien 84 firma dhe ju nuk keni më shumë 78 mandate, kështu që i keni të pavlefshëm. Jam e bindur që Ulsiu thotë që nuk është e vërtetë, por kjo është e vërtetë. Të paktën thojini atij dekanit të Juridikut, të mos kërcënojë studentët, se boll ka shërbyer. Thojini dhe Eda Luçit, bashkëshortes së Sokol Krajës, ish-drejtorit të Doganave të Partisë Socialiste, të mos kërcënojë studentët te Ekonomiku. E shumë të tjerë që marrin përsipër t’i dalin për zot këtij dhunimi të studentëve.

Pas atyre studentëve nuk janë partitë politike, mos kini frikë se do t’i shikoni dhe partitë politike, por plotësoni 8 kërkesat e studentëve, sepse janë shumë të thjeshta. Një sugjerim mikes time Belinda, mos dëgjo se çfarë thotë ky, se do të marri në qafë siç mori Arben Ahmetajn, që shumë shpejt do dali, siç mori në qafë Damian Gjiknurin,që shumë shpejt do dali dhe ai përpara drejtësisë. Siç mori në qafë Arta Markun.

Mos qesh Beni, se të kam mik dhe koleg, por do të mbash përgjegjësi për lavatriçen e parave që është kthyer Shqipëria sot. Ashtu siç do mbajë përgjegjësi Damian Gjiknuri për firmën indiane që i’u dha panele diellore dhe duhet të zbulohet e do të zbulohet shumë shpejt se kush fshihet pas asaj firme, që vjen në emër të një kompanie indiane. Do të zbulohen ashtu siç u zbuluan ofertat e Unazës së Re, se si u vodhën 18 milionë euro vetëm me një offshore. E shumë e shumë të tjera.

Prandaj Belinda, mos dëgjo këtë Kryeministër që kujton se me lakuriqësinë e tij do të habisi shqiptarët si në vitin 2000, por përkundrazi janë mërzitur shqiptarët, se nuk është më ndonjë risi, qoftë kjo në jetën artistike, kulturore dhe seksuale, kam përshtypjen. Mos dil të gënjesh ku të thuash se PPP-ja e famshme e Kashar-Thumanë do t’i kalojë studentëve. Nuk është e vërtetë dhe mos gënjeni, sepse ajo është planifikuar në zero. Por hiqni koncesionet e Vilma Nushit, hiqni koncesionet e tjera që grabisin paratë e shqiptarëve dhe i çoni në xhepat e oligarkëve. Merrini ato 118 milionë euro të skemës së mashtrimit të TVSH-së, që Ben Ahmetaj e di shumë mirë, që me pronarët e atyre firmave të mëdha dhe me firmat e tjera fantazëm kanë mashtruar dhe i kanë vjedhur shqiptarëve mbi 100 milionë euro, dhe jepuni biznesit të ndershëm shqiptar 100 milionë euro, të cilat nuk jua ktheni me rimbursimin e TVSH-së, prandaj Beni të dua shumë, por do të marri në qafë siç të mori, të mori firmën dhe të shiti siç shkarkoi Ministrin e Brendshëm Brenda natës, pse i arrestoi Vangjush Dakon të lidhur me grupin e Avdylajve dhe u kërcënua që nëse ti nuk më nxjerr nga rajoni i policisë unë do të hap librin dhe defterin e të dhënave dhe telefonatave dhe të përgjimeve të Edi Ramës në Shijak.

Kështu që , nëse ky njeri do të mbajë peng, ju të parët se ne jo, ne na keni rrugëve, duke u përplasur dhe duke u ballafaquar me ju, si ta keni qefin ju, me fjalë apo edhe me vepra, por po ju them vetëm një gjë, historia do t’ju rëndojë mbi shpatullat tuaja, do t’ju rëndojë aq shumë saqë nuk do të ngrëni kokë dot deri në 7 breza, mos e bëni këtë mëkat, mos e bëni këtë mëkat për veten tuaj, mos e bëni këtë mëkat për fëmijët tuaj, mos e bëni këtë mëkat për fëmijët e shqiptarëve.

Unë sinqerisht më vjen keq, e kam thënë dhe e them, vitet më të bukura të jetës time i kam kaluar duke protestuar në Partinë Socialiste dhe duke punuar për të, por sot jam e bindur që fytyra e asaj partie nuk jeni ju, fytyra e asaj partie janë me qindra dhe mijëra socialistë që janë jashtë kësaj salle, që janë të zemëruar dhe ju e dini më mirë se kushdo tjetër për urrejtjen që kanë socialistët, ndoshta opozita nuk ka forcën për të marrë 74 mandatet e juaja në këtë sallë, por do t’ju them një fjalë, urrejtja e socialistëve do t’ju tërheqë zvarrë juve dhe këdo tjetër që ju ka grabitur vlerat më të mira që ka ajo parti, prandaj po ju bëj thirrje për herë të fundit, zbatoni rregulloren e parlamentit, na jepni fjalën kur është për të folur, sepse pa një opozitë në parlament edhe ju do të jeni viktimat e radhës të këtij njeriu, të këtij njeriu që nuk i vjen keq për veten e tij, mos mendoni se ka për ti ardhur për ju. Bëni listën sa jeni këtu në grup, të gjithë jeni viktimat e tij, në mos sot do të jeni nesër.

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Kryemadhi: Kemi një qeveri totalisht inegzistente, e cila nuk përfaqëson më asgjë

Mehmetaj: Mashtrim i madh i Edi Ramës! Zero para në buxhet për kërkesat e studentëve

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Kejdi Mehmetaj në një deklaratë për shtyp ka akuzuar Kryeministrin Rama se ky i fundit po përpiqet që të shuajë protestën e studentëve me kërcënime dhe presione.

Mehmetaj ka theksuar se në shkolla janë vendosur profesorë dhe studentë falso për të krijuar konflikte me studentët e ngujuar, teksa ka shuar se deri më tash nuk ka asnjë para të investuar për kërkesat e studentëve.

Deklaratë për shtyp e deputetes së Lëvizjes Socialiste për Integrim, Kejdi Mehmetaj

Pas tratativave të vazhdueshme të dështuara të Edi Ramës për të shuar protestën e studentëve me kërcënime, presione dhe lojëra brenda fakulteteve, sot tenton ta shuajë atë nëpërmjet zotimeve dhe premtimeve të gënjeshtra.

Ndërkohë që kërcënon profesorët dhe vendos studentë falso për të krijuar konflikt me studentët e ngujuar,  Edi Rama nxjerr me zë e figurë një nga ministat e tij për të gënjyer publikisht qytetarët shqiptarë.

Sot u pretendua nga ministrja e Infrastrukturës se po anulohet PPP-ja e rrugës Thumanë-Kashar dhe se fondi i dedikuar për këtë rrugë do të shkojë për realizimin e Paktit për Universitetin. Ajo që nuk tha sot Ministria është e vërteta pas kësaj deklarate.

Termat për PPP-në e kësaj rruge ende nuk janë miratuar, marrëveshja ende nuk është nën shkruar dhe përtej kësaj asnjë lek nuk është parashikuar në Buxhetin e Shtetit dedikuar ndërtimit të kësaj rruge.

E thënë më qartë, kjo është gënjeshtra e radhës e Edi Ramës, i cili mendon se mund të manipulojë opinionin publik me deklarata mbi para, të cilat nuk egzistojnë askund. Pra vazhdojnë të jenë zero para dedikuar ose shtuar Buxhetin për Arsimin për të realizuar kërkesat e studentëve.

Kryeministri bashkë me vasalët e tij, ta kenë të qartë që asnjë kërcënim dhe asnjë premtim i gënjeshtërt nuk do të zhbëjë protestën e studentëve. Përkundrazi ata sot, ndër të tjera, publikisht duhet të përgjigjen për përgjegjësin ligjore që mbajnë mbi shkeljet dhe abuzimet që prej disa kohësh bëhen publike nga Kontrolli i Lartë i Shtetit, për të cilat ne si Grup Parlamentar kemi kërkuar llogari edhe në interpelanca dhe seanca pyetjesh në Parlament.

Ka vetëm një mundësi për të realizuar kërkesat e studentëve:

Rritja e Buxhetit për Arsimin në 5% nëpërmjet një vendimi që mund të merret vetëm nga Parlamenti dhe asnjë deklaratë e gënjeshtërt e Kryeministrit apo ministrave të tij dhe ndryshimi i Ligjit për Arsimin e Larte sipas oponencës së studentëve dhe pedagogëve.

Paratë e nevojshme për realizimin e kërkesave të studentëve dhe rikthimin në identitet të arsimit shqiptar, Edi Rama ti nxjerrë nga tenderat dhe koncesionet korruptive. Nga koncesionet në shëndetësi, nga PPP-të e rrugëve,nga afera e rëndë korruptive prej 40 milionë eurosh me Unazën e Re. Nga fondi i luksit që Kryeministri e përdor për chartera, makina luksoze dhe kolltuqe të rehatshme.

Lëvizja Socialiste për Integrim ka vendosur në axhendën e Parlamentit disa akte ligjore që zgjidhin situatën. Prej vitesh flenë në pluhurat e zyrave të Kuvendit amendimet që ne  kemi propozuar për Koncesionet, po ashtu si amendimi për të dyfishuar buxhetin dedikuar arsimit, të cilat ne e kemi dorëzuar që në ditën e tetë të protestës së studentëve.

Me të vendosur dhe bashkuar se kurrë studentët qëndrojnë përpara kësaj qeverie të rënë me 8 kërkesat e tyre dhe sot ata nuk janë vetëm. Janë me të gjithë qytetarët shqiptarë  dhe me opozitën që do të luftojë deri në fund për kërkesat e tyre. Faleminderit!

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Mehmetaj: Mashtrim i madh i Edi Ramës! Zero para në buxhet për kërkesat e studentëve

Naço: Kryeministri asnjë premtim të mbajtur, por vetëm mashtrime për Skraparin

Fjala e deputetit të LSI-së, Nasip Naço në takimin me strukturat e LSI Skrapar

Përshëndetje të gjithëve. Për mua është kënaqësi, por edhe emocion që të jem në këtë takim bashkë me Kryetaren e LSI-së Monika Kryemadhi. Dhe do të doja një duartrokitje të fortë që të dëgjohet në të gjithë Shqipërinë. Sepse ne skraparllinjtë dimë t’i respektojmë miqtë, por ajo nuk është mikeshë këtu, ajo është në shtëpinë e vet sepse e dini vetë të gjithë që është nga Skrapari. Sigurisht që për mua ka emocione kur jam midis jush. Si në çdo vend tjetër por këtu emocionet janë më të mëdha sepse duhet të jem i vëmendshëm që t’i takoj të gjithë. Dhe kur bisedoj me njërin duhet ta kem mendjen edhe tek tjetri, se ne skraparllinjtë e meritojmë respektin dhe duhet t’i respektojmë njerëzit që na mbështetin, që na votojnë, por edhe qytetarët e tjerë që kanë mendim ndryshe nga ne.

Në Çorovodë është vetëm një urë. Qoftë me LSI-në, PS-në apo partitë e tjera, dhe në atë urë ne kalojmë të gjithë. Dhe duhet të jemi të gjithë të vëmendshëm dhe të respektojmë njëri tjetrin sepse jemi shumë pak. Dhe unë nuk dua të kem një gjuhë inati, urrejtjeje apo të shaj dikë. Është zgjidhja e vet. Por kur e kalon cakun e vet, kur e kalon atë cak që nuk u shërben njerëzve, sigurisht që më duhet të mbaj qëndrim dhe të reagoj. Dhe unë nuk merrem me kandidatët e tjerë sepse dhe ata janë të votuar. Por kam reaguar në një rast bashkë me Kryetarin e Bashkisë sepse shërbeu për të prerë ndihmën ekonomike mbi 600 familjeve. Unë besoj se deputeti në këtë rast duhet të zgjidhë problemet dhe jo të jetë ai problemi që t’iu hapë të tjerëve. Sepse nuk ka më kuptim të merresh me politikë. Ky vërtetë është një vend malor, është një vend që meriton të kenë edhe më shumë punë, të kenë taksa të ulëta. Por kërkon dhe respekt. Dhe nuk duhet të jemi ne deputetët që zihemi me njëri tjetrin, por të jemi bashkë dhe të merremi për të zgjidhur hallet dhe problemet që ka jo pak ky vend.

 

Bashkë me Kryetarin e Bashkisë u jemi drejtuar zyrtarisht kryeministrit të vendit. I kemi vajtur edhe në zyrë dhe këtu nuk ka asnjë sekret. Të bindur që do të na gënjente dhe do të na mashtronte, sepse është mashtrues. Dhe nuk i mbajti premtimet që ka bërë. Jo për ne, sepse nuk do ta bënte edhe për 100 vjet të ishte në pushtet, sepse urrejtja e tij është e madhe ndaj LSI-së, ndaj gjithë skraparllinjve. Ne do donim që ta bënte për ata skraparllinj që janë dhe votojnë për Partinë Socialiste, që janë njerëz të nderuar dhe të respektuar. Por dhe për ata nuk e ka bërë, sepse mjafton që të mos japë edhe asnjë fond për Skraparin votat e tyre do t’i marrë se janë të ndarë dhe nuk janë me LSI-në. Unë besoj që kjo është e gabuar për atë, por do thosha që është në favor për ne. Që të jemi ballëlartë me ju te ulemi, të flasim, të bisedojmë, për ato ça kemi mbajtur premtime apo për premtime të tjera të  pambajtura. Jo se nuk kemi dashur ne, sepse i kemi dhënë provat në këto vite. Gjithë investimet që janë bërë në Skrapar dhe është bërë një kantier ndërtimi. Është bërë si pasojë e meritës dhe  mbështetjes që LSI i ka dhënë këtij vendi.

 

Por një meritë të veçantë ka dhe Kryetari i Bashkisë që do të doja të gjithë bashkë ta duartrokasim, ta mbështesim, ta inkurajojmë, për të vazhduar ato projekte të tjera. Sepse të gjithë e keni parë, nuk ka qenë kështu Çorovoda, nuk ka qenë kështu Skrapari. Nuk dua ti përmend investimet sepse ato flasin vetë. Dhe është puna  dhe merita e tij duke I qëndruar në kokë këtyre investimeve. Por krahas tyre e rëndësishme është që ne duhet të jemi me njerëzit. Te respekti që duam të tregojmë.

 Sigurisht që në politikë na japin dhe leksione të ndryshme dhe unë dua ta ndaj këtë leksion që na kanë dhënë me ju. Pasi një senator në Amerikë kishte fituar dy herë e para dhe herën e tretë humbi në zgjedhje. Dhe i drejtohet komshies së vetë të cilën e kishte pasur shoqe në shkollë, për  të ditur se pse humbi në zgjedhje. Ajo në punën e vetë ishte shkencëtare, nuk merrej me politikë, thotë nuk e di. Dhe kur ky e pyet se për kë ke votuar ajo natyrshëm ia kthen, dy herët e para ke ardhur më ke kërkuar votën ta kam dhënë. Këtë herë ti nuk denjove të më kërkojë votë. Erdhi kandidati tjetër ia dhashë votën atij. Ky është një mësim për të gjithë ne që merremi me politikë, por dhe të gjithë ata që mbështesin LSI. Ne jemi 2000 vota para në zgjedhjet e pushtetit local, por kjo nuk na bën që të flemë gjumë. Përkundrazi,ky leksion është për të gjithë. Ta fillojmë ne, nga vëllai, nga motra, nga komshiu. Dhe pa bërë për vetë vëllain, komshiun, ne nuk kemi të drejtën morale të kërkojmë te të tjerët. Këshilla ime për veten dhe për të gjithë ju. Ta fillojmë nga vëllai, motra, komshiu që të kemi një rezultat dhe ky rezultat sigurisht që në Skrapar do jetë pozitiv. Skraparllinjtë, nuk tremben. Nuk bien lisat në Skrapar se fryn era në Myzeqe.

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Naço: Kryeministri asnjë premtim të mbajtur, por vetëm mashtrime për Skraparin

Silva Caka: LSI, forca politike më e dashur në Skrapar

Fjala e Deputetes së LSI-së, Silva Caka në takimin me strukturat e LSI në Skrapar

Është kënaqësi të rikthehesh në Skrapar, sepse besoj jemi të qartë të gjithë që në momentin që përmend LSI, e asocion në mënyrë të pashmangshme me Skraparin. Po aq sa kur thua jam nga Skrapari me siguri do të pyesin, je me LSI. Nuk dua tu mbaj gjatë me fjalën time sepse puna flet më shumë se fjalët. Ne jemi përpara një fushatë për zgjedhjet vendore dhe besoj që puna e Kryetarit të Bashkisë dhe e gjithë stafit të tij, flet absolutisht më shumë se fjalët e mia apo të kujtdo tjetër. Në radhë të parë ju përgëzoj për këtë sallë që është  e mbushur plot dhe që ka dhe njerëz ende jashtë. Kjo tregon që pavarësisht gjithçka-je LSI, vazhdon të jetë forca politike më e dashur në Skrapar. Dhe besoj këtë e keni pasur të qartë edhe nga fjalët e vetë të keqes së madhe të këtij vendi që është pikërisht Kryeministri që na drejton, i cili vazhdon ti mëshojë faktit që në Bashkinë e Skraparit, do patjetër të fitojë, me çdo kusht. Është  i gatshëm të vijë të kandidojë vetë në Skrapar vetëm që ta fitojë.

Por nga kjo sallë do doja t’i thoja jo vetëm atij, por kujtdo që pretendon se me çdo lloj forme mund të marri vota në Skrapar, ta harrojnë. Në Skrapar fiton vetëm mirësia, fiton vetëm mirënjohja dhe puna e kryer me mish e me shpirt. Kështu që unë vetë ashtu siç edhe shumica prej jush vijnë nga familje që kanë dhënë edhe jetën, kanë dhënë edhe bijtë e tyre për këtë vend apo dhe për gjithë Shqipërinë. Kështu që jam e bindur që ky shpirt sakrifice dhe qëndrueshmërie vazhdon të na karakterizojë edhe sot si popull.

Prandaj jam e bindur që asnjëri prej jush këtu nuk do të përulet kurrë përpara një grupi të cilët merren me trafik droge, njerëz që kanë falsifikuar diplomat e tyre ashtu siç i përmendi Kryetari dhe janë absolutisht të padenjë për të drejtuar popullin e Skraparit. Kështu që do ju lutesha shumë që në asnjë mënyrë mos bini pre e asnjë provokimi, në asnjë mënyrë të mos bini pre e asnjë tensioni që mund të shkaktojnë mes jush. Qytetarët e Skraparit janë krenarë sepse kanë histori nga mbrapa tyre dhe sigurisht do të vazhdojnë të krijojnë histori. Ju faleminderit edhe njëherë dhe mirëpresim çdo njeri që dëshiron të bëhet pjesë ende e strukturave tona. Dhe kam përshtypjen që në ditët në vijim ju do të shikoni që dhe ata që mund të jenë larguar apo dhe ata që nuk kanë qenë kurrë pjesë e LSI-së, do të vijnë dhe do të gjejnë strehë në LSI. Sepse këtu janë njerëzit e mirë. Faleminderit.

 

Kryemadhi: Një qeveri e cila rrit çdo ditë taksat, e cila rrit çdo ditë mundimin dhe vuajtjen për qytetarët e saj, nuk e meriton më që të jetë qeveria e popullit

Faleminderit, mirënjohje, respekt. Në fakt sa herë vij në Skrapar, si dimër si verë, kam diell është ngrohtë. Dhe kjo vjen si rezultat i dashurisë që gjen gjithmonë në Skrapar. Jo vetëm unë si nuse Skrapari, por ju lutem mos më konsideroni më nuse Skrapari por si vajzën tuaj. Sepse Skrapari ma ka bërë jetën shumë të bukur, më ka falur dashurinë e jetës sime, më ka falur trashëgiminë e familjes sime. Dhe mbi të gjitha siç ndodh në Shqipëri, institucioni i familjes është shumë i rëndësishëm, ku burri ka rolin e tij në familje, ashtu edhe gruaja në edukimin e fëmijëve. Por mbi të gjitha, burri është ai që ndërton, formaton, strukturon, drejton familjen, fal dashuri në familje, por mbi të gjitha krijon dhe institucion e familjes. Përfitoj nga rasti për të falënderuar dhe bashkëshortin tim si skraparlli që është, që në fakt armiqtë politik do ma quajnë politike, por në fund të fundit djalë Skrapari është dhe përveç se Skrapari i ka dhënë emër atij ai e ka për detyrë ti shërbejë Skraparit dhe skraparllinjve. Sot në fakt nuk jemi thjesht në një situatë normale, nuk jemi në kushte normale, jemi në kushtet emergjencës, përsa i përket situatës në të cilën ndodhet Shqipëria. Siç ndodhet Shqipëria ndodhet dhe Skrapari, ndoshta për shkak të qëndresës dhe për shkak të pozicionimit të tyre politikisht. Sot Shqipëria ka rënë në duart e një grupi kriminal dhe oligarkësh, të cilët çdo ditë e më shumë mendojnë sesi të vjedhin para nga buxheti i shtetit, sesi të varfërojë shqiptarët dhe sesi të pasurohen vetë ata duke çuar paratë në xhepin e Kryeministrit. Dëgjoja Kryetarin e Bashkisë që përmendte skandale njëri pas tjetrit. Por dua të theksoj diçka. Një qeveri e cila rrit çdo ditë taksat, e cila rrit çdo ditë mundimin dhe vuajtjen për qytetarët e saj, nuk e meriton më që të jetë qeveria e popullit. Ashtu sikurse sot e pyeta Kryetarin e Bashkisë: A keni rritur ndonjë taksë lokale? Absolutisht jo tha, asnjë taksë lokale nuk kemi rritur. Por në tryezën e tij qëndron një shkresë e një prefekti, i cili nuk ka asnjë lloj detyrimi politik dhe moral ndaj popullit të Skraparit, ku kërkon që të shkrihet Bashkia e Skraparit, të mos ketë më asnjë punonjës në Bashkinë e Skraparit, sepse kështu i dashka qejfi Edi Ramës dhe shërbëtorëve të tij. I bëj thirrje Kryetarit të Bashkisë që mos të ndalet, por të denoncojë në Prokurori këtë maskaradë administrative që kërkon të përdorë firmën e Prefektit të Beratit kundër popullit të Skraparit. Dhe i kujtoj këtij Prefekti dhe këtij drejtuesi që e drejton shpirtërisht që nga Blendi Klosi, ministri bixhozxhi, e deri tek Edi Rama, kryeministri kriminel dhe drogaxhi. Do t’i kujtoj vetëm një histori të thjeshtë vetëm për të kuptuar se kush janë skraparllinjtë. Javës tjetër ju festoni 75 vjetorin e betejës së “Tendës së Qypit”. Ashtu si partizanët zbrapsën pushtuesit gjermanë, ashtu do të zbrapset çdo njeri që kërkon të përdorë dhunë, frikë dhe kamxhik mbi skraparllinjtë. Skraparllinjtë nuk janë as frikacakë, skraparllinjtë nuk janë as njerëz të cilët ai mund të mendojë se mund të kalojë kalimthi, sepse Skrapari është një xhep në hartën e Shqipërisë. Por ai duhet të kuptojë që skraparllinjtë janë ata që për hir të së vërtetës e ndërtuan dhe e themeluan LSI-në dhe sollën një figurë të re politike në jetën politike shqiptare me angazhimin e tyre, me përfshirjen e tyre, për të treguar edhe njëherë se skraparllinjtë as nuk i merr peng njeri, as nuk i kërcënon dot njeri dhe as nuk i drejton dot njeri. Skraparllinjtë janë të lirë, por mbi të gjitha në zemrën e tyre kanë një dashuri të madhe që janë shqiptarë. Ashtu siç kanë gjuhën e tyre, të pastë, të shkruar bukur, ashtu kanë edhe zemrën e tyre të pastër. Prandaj mos u ndalni. As mos u ndalni, as mos u shqetësoni dhe as mos u frikësoni. Nuk e marrin dot mundimin të kalojnë urën për të ardhur këtu. Pse? Sepse kanë frikë nga ju. Sepse po të mos kishin frikë nga ju do të ishin sot këtu me ju. Do takoheshin dhe do bisedonin me ju. Do bisedonin me ju sesi do ndihmonit familjet e Skraparit për t’i nxjerrë nga varfëria. Dhe jo sesi do të shiste deputeti i Partisë Socialiste vendet e punë për skraparllinjtë. Do të ishin këtu me ju për t’iu ndihmuar sesi të shkollojnë fëmijët e skraparllinjve. Por jo vetëm që s’janë këtu, por largohen, shajnë, intrigojnë dhe kërcënojnë vëllezërit e tyre. Do të ishin këtu me ju nëse do ta donin dhe do të kishin pak respekt për skraparllinjtë. Për t’i ndihmuar ata dhe për të zhvilluar këtë mrekulli kaq të madhe. Do të ishin këtu me ju për të pasur një shëndetësi të barabartë për ju. Do të ishin këtu me ju për të pasur një arsim të barabartë me ju. Do të ishin këtu me ju për të pasur mësuar të cilët nuk kërcënohen çdo ditë për t’i hequr nga puna. Por do të ishin këtu me ju për të ndihmuar bujqësinë , për të ndihmuar turizmin, për ta zhvilluar këtë qytet të mrekullueshëm të cilin nuk ka ngelur njeri në botë pa ardhur dhe pa e vizituar, për të parë Kanionet e mrekullueshme të Osumit. Pra këta njerëz të cilët mundohen për të shfrytëzuar sadopak inatin e tyre personal ndaj jush. E kanë gabim. Inati ndaj LSI-së nuk është në Skrapar. Inati ndaj LSI-së nuk është me popullin e Skraparit. Në qoftë se kanë inat me LSI-në të ulin taksat, të rrisin rrogat, të hapin vende të reja pune, të ulin çmimin e energjisë elektrike, të ulin çmimin e ujit të pijshëm, të ulin çmimin dhe TVSH-në e ushqimeve të shportës. Të bëjnë atë që është e domosdoshme dhe që kanë nevojë sot shqiptarët. Nëse kanë inat me LSI-në, kjo mazhorancë e cila sot është në pushtet duke blerë mandatet, duke grabitur mandatin qeverisës, të kthejë sytë nga populli dhe të bëjë diçka për ta. Por nuk mund të bësh gjë për popullin kur vidhen mbi 118 miliardë lekë me skemën e TVSH-së. Dhe në bankën e të akuzuarve shkojnë viktimat, por nuk shkon truri i atyre që e ka organizuar këtë skemë vjedhjeje dhe grabitjeje ndaj shqiptarëve. Kjo skemë vjedhjeje dhe grabitjeje që i bëhet taksave të shqiptarëve është bërë nga oligarkët që hanë dhe pinë me Edi Ramën nga mëngjesi deri në darkë. Kjo skemë grabitjeje e TVSH-së, që besoj ju e keni dëgjuar disa ditë më parë që rreth 20 e ca veta janë të arrestuar. Aq para sa i janë grabitur buxhetit të shtetit me TVSH-në do mjaftonin për të shlyer të gjithë detyrimin që kanë sot studentët, që vazhdojnë dhe janë të ngujuar në universitetet e tyre. Kjo skemë grabitjeje TVSH-je, e cila është vjedhur në mënyrë permanente nga këta oligarkë të cilët dihen dhe janë shumë të qartë jo vetëm për administratën tatimore, jo vetëm për zyrtarë të Prokurorisë, por edhe për ne të tjerët të cilët çdo ditë e më shumë duke ardhur e duke u afruar kohë do t’i nxjerrim emrat dhe grabitjen që u bëjnë taksave të shqiptarëve. Sepse ato janë paratë jo të të pasurve të Edi Ramës. Ato janë paratë e fukarenjve shqiptarë, të cilët robtohen çdo ditë dhe më shumë për të qenë korrekt me shtetin e tyre dhe për të qenë prindër të dashur me familjarët e tyre dhe me fëmijët e tyre. Në fakt kur vjen në Skrapar gjithmonë ke emocion, për shkak të lidhjes por mbi të gjitha për shkak të historisë së partisë sonë. LSI këtë vit bën 15 vjet dhe në fakt është një parti e re. Dhe pse është 15 vjeçare është adoleshente. Ka entuziazëm, ka rini, ka forcë. Dhe një parti politike që nuk ka entuziazëm, nuk ka forcë, nuk ka rininë brenda saj, e ka të pamundur për të ecur përpara dhe për të ndryshuar realitetin. Keni dëgjuar fjalimin në Konventën Kombëtare, kemi miratuar rezolutën, kemi bërë një takim më pas me të gjitha partitë politike që janë pjesë e tryezës së opozitës së bashkuar dhe kështu me radhë. Në fakt kemi një datë të zgjedhjeve lokale të dekretuara. Nuk do të jenë vetëm zgjedhje lokale. Do të jenë zgjedhje lokale dhe zgjedhje të përgjithshme. Sepse shqiptarët nuk mund të pranojnë që të qeverisen nga një qeveri qe ka grabitur mandatet politike të saj në Parlament dhe nga një qeveri e cila mandatet e saj i ka të blera me paratë e drogës dhe të krimit të organizuar. Para disa ditësh dëgjuam dhe lexuam deklaratën e Komisionerit Hahn. Mbas kaq kohësh nga Brukseli dëgjojmë një rrufe në qiell të kaltër, dëgjojmë sesi Komisioneri Hahn akuzon haptas Kryeministrin e Shqipërisë, ideatorin e Rilindjes së krimit në Shqipëri, për mbajtjen peng të të gjitha reformave. Deri më sot dëgjonim nga media e paguar e Edi Ramës se ishte opozita fajtore e mbajtjes peng të reformave. Po pse opozita garanton shitblerjen e votës? Apo policia e shtetit e cila në zgjedhjet e 2019, makinat e saj u kthyen si makinat e bankave që shpërndajnë para nëpër distributor? Po pse opozita garanton procesin e zgjedhjeve, apo është qeveria ajo që e garanton luftën kundër krimit dhe korrupsionit? Pse opozita e ndalon luftën kundër krimit dhe korrupsionit? A e zgjidhi Edi Rama Prokuroren me 69 vota në Parlament? E ka Prokurori, Gjykata çdo gjë. A ka kunatin e një prej deputeteve të PS që drejton KLP? Le ta drejtojnë, lë ta bëjnë luftën kundër krimit dhe korrupsionit. Por i bie që të arrestojnë të parin Edi Ramën nëse këta janë të pakapur nga politika. Kemi përballë një sfidë të madhe. Sfida është shumë e thjeshtë. Të rrëzojmë dhe të largojmë Edi Ramën. Dje kam qenë në Selenicë, në Fier në Kavajë. Kudo që shkel, nuk dëgjoj qoftë dhe një njeri të vetëm, nuk po merrem me anëtarët e LSI apo me demokratë, por dhe socialistë të ndershëm të cilët nuk janë të zemëruar me qeverinë e tyre, të cilët nuk janë të zemëruar me Rilindjen që u ka grabitur dhe u ka zaptuar partinë e tyre. Kur nuk ka socialistë të ndershëm që e suporton këtë njeri, atëherë ta dini që kushtet janë pjekur. Kushtet janë pjekur dhe ne do të dalim në rrugë. Do të dalim në rrugë për ta rrëzuar njëherë e përgjithmonë, jo Edi Ramën si njeri, por Edi Ramën si simbol të çdo njeriu, që në politikë kërkon të zaptojë shtetin dhe popullin e tij për interesat e tij. Shqiptarët me rrëzimin dhe tërheqjen zvarrë të këtij simboli të politikës së krimit, duhet ti japin mësim klasës politike që nuk ka më njeri në histori që të vijë dhe të bëjë të njëjtën gjë që bëri ai, që largoi të rinjtë dhe të rejat, që i largoi nga shtëpitë e tyre për të mos u kthyer më. Duhet ti japim mësim politikës shqiptare që të mos guxojë më njeri të gënjejë shqiptarët, por ai që premton ta mbajë premtimin. Ti japim një mësim politikës shqiptare për ti thënë kujtdo që politika është në shërbim të qytetarëve. Në të kundërt, qytetarët të rrëzojnë dhe të tërheqin zvarrë ashtu siç e meriton çdo mashtrues dhe tradhtar i idealeve të vendit të tij. Prandaj unë ju bëj thirrje, mos ndaloni. Mos ndaloni duke kontaktuar vëllezërit, motrat, komshinjtë tuaj, familjarët dhe miqtë. Nuk është problemi për të bërë rotacion politik. Nuk ka nevojë që të bëjmë rotacion politik, sepse janë qytetarët më të mençur se ne politikanët për të vendosur se kush do ta drejtojë Shqipërinë. Por duhet të organizohemi për të mos lejuar më, jo vetëm blerjen e varfërisë së shqiptarëve, sepse blerja e varfërisë së shqiptarëve do të na çojë në blerjen e shpirtit dhe duke na blerë shpirtin do të na blenë të ardhmen e fëmijëve tanë, do ta na blenë çdo gjë që ka vlerë dhe që ka rëndësi për familjet e shqiptarëve. Unë mendoj se më shumë se kurrë sot, të gjithë së bashku, duhet ta kthejmë Shqipërinë në shtëpinë tonë. Ta bëjmë Shqipërinë si shtëpinë tonë. Ashtu siç kujdesemi për familjet tona, ashtu të kujdesemi edhe për Shqipërinë. Dhe që të kujdesesh për Shqipërinë do të thotë të reagosh, do të thotë të reagosh, do të thotë të lëvizësh, do të thotë që të veprosh. Të veprosh duke rrëzuar këtë klikë kriminale, këtë grup kriminal që ka zaptuar jetën e shqiptarëve dhe po shkatërron të ardhmen e tyre dhe të ardhmen e fëmijëve të shqiptarëve. Unë ju u uroj gjithë të mirat. Zoti ju ruajt ju dhe familjet tuaja. Qofshim të gjithë bashkë, kështu siç jemi sot dhe jam e bindur që sot jemi kaq këtu, sepse fëmijët tuaj janë në emigracion, por duhet të luftojmë që nga unë e para, Nasipi, Silva e të gjithë me rradhë të kthehen fëmijët e skrapallinjëve në Skrapar, sepse Skrapari është aq i bukur, Skrapari është aq i mirë, saqë meriton të lulëzojë nga të rinjtë dhe të rejat.

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Kryemadhi: Një qeveri e cila rrit çdo ditë taksat, e cila rrit çdo ditë mundimin dhe vuajtjen për qytetarët e saj, nuk e meriton më që të jetë qeveria e popullit

Rrokaj: Kjo qeveri realitet luksi për qeveritarët dhe realitet varfërie për qytetarët

Fjala e deputetit të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Shezai Rrokaj në takimin me LRI-në e Selenicës. Kjo është një zonë me njerëz shumë të mençur, por është zonë nga më të varfrat, se po braktiset, sepse politikat që po bëhen këtu, kryesisht nga ajo që quhet Rilindje dhe që ne e kemi thënë disa herë duke qenë të majtë, që nuk i ngatërrojmë socialistët me Rilindjen, nuk kanë lidhje socialistët me Rilindjen. Rilindja është një kastë që i ka kapur socialistët, ka shfrytëzuar ndoshta në një moment dobësie edhe tonën, socialistët për të bërë atë që po bën sot. Sot ne po korrim të gjithë atë synim që pati Rilindja për të kapur kokën e së majtës, edhe për ta shfrytëzuar. Çfarë do të thotë? Do të thotë që përqendrimi i të gjithë Buxhetit të Shtetit në duar, në ato që quhej Partneritet Publik Privat (PPP), 5 njerëz po marrin të gjithë pasurinë e shtetit. Po ju dhe familjet tuaja nuk doni të hani? Çfarë ishte ajo që ndodhi në zgjedhjet, qoftë edhe në fshatin tim ku u premtuan 40 vende pune për të marrë votat dhe tani po i heqin nga puna. Nuk është politikë kjo dhe ju keni zgjedhur të qëndroni në këtë zonë, e cila me të gjitha vështirësitë që ka, është një zonë që na bën të gjithëve krenar, se është vendlindja jonë në radhë të parë. Por të kesh kaq pasuri sa të shtroni edhe rrugën e Francës, siç flitet edhe për minierën e Selenicës, e të mos shtrosh rrugët e tua, ky është një problem i madh. Gjithë kjo pasuri që po e rrëmbejnë pesë njerëz dhe unë bëra një shkrim shumë të thjeshtë kundër ish-ministres Nikolla, e cila shkoi në Vllain dhe i thoshte xhaxhait që i donte ID-të e kartave të nxënësve, sepse në këtë mënyrë do të bëhej investim për zonën. Një marri e jashtëzakonshme, çmenduri! Ai xhaxhai nuk kishte fare lidhje dhe me fëmijët. Ai shkoi kot aty për të dëgjuar. Kjo zonë ka nevojë për gjëra të thjeshta. Ka nevojë për rrugët që të asfaltohen që nuk janë, ka nevojë për ujin e pijshëm që për të gjithë ata fshatra, për të cilat ajo fliste nuk kanë ujë. Pra duan ujin, duan rrugën, duan lehtësim, duan arsim. Pse nuk fol për furgonët ai? E di çdo të thotë të shkosh në shkollën e mesme nga një fshat në tjetrin? Të shkojë fëmija pa një furgon? Këto janë gjëra shumë të thjeshta. Këto janë gjëra jetime. Por ka nevojë për të grumbulluar ato prodhimet. Këto i nevojiten kësaj zone. Nuk i duhen fasadat. Në Brataj investohet për të bërë qendrën, në kuadrin e “100 fshatrave”. Bëhet qendra e Bratajt, me disa fonde nga Ministria e Kulturës. Shumë mirë. Nuk jemi ne kundër gjërave, por që të shkosh në Brataj për të parë sheshin, duhen edhe një palë veshka rezervë, përveç atyre që ke, pra shteti drejtohet me mend nuk drejtohet me fasada, dhe problemi i kësaj qeverie, Kryetarja e tha shumë qartë është se ka një realitet për qeveritarët, që është realiteti i luksit dhe i përfitimeve marramendëse dhe ka një realitet për qytetarët, që është realiteti i braktisjes së Shqipërisë, është realiteti i varfërisë, është realiteti i mungesës së përkujdesjes së shtetit dhe është realiteti i asaj që ju shikoni në ERTV, doli edhe shpikja që nuk ishte parë ndonjëherë, që kryeministri të kishte edhe televizion edhe në ERTV, unë ju them si një njeri i zonës tuaj, mos e shikoni më, mos e shikoni më se e di pse, edhe televizionet e tjera i ka blerë ai, por ERTV mos e shikoni sepse ai njeri ka ndërruar rrugë, ka marrë rrugën e dreqit, domethënë ai do tu tregojë njerëzve Shqipërinë e bukur në letër, dhe çfarë bën, nuk na nxjerr rrugën, por nxjerr maketin e rrugës.

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Rrokaj: Kjo qeveri realitet luksi për qeveritarët dhe realitet varfërie për qytetarët

Kërpaçi thirrje të rinjve: Thuajini boll më Edi Ramës. LSI partia e të rinjve

Fjala e deputetes së Lëvizjes Socialiste për Integrim, Floida Kërpaçi në takimin me LRI-në e Selenicës.

Në fakt pak përpara se Kryetarja të vinte ne po bënim një diskutim së bashku dhe shumica prej nesh po përmendte të gjithë vështirësitë që keni, shumë prej jush po thonin që prej një jave nuk ujë të pijshëm në shtëpi, disa të tjerë po tregonin dhimbjen si donin të largoheshin menjëherë nga Shqipëria dhe se si nuk e shikonin të ardhmen këtë, kjo është një fatkeqësi që po na ndodh ne të gjithëve, por në fakt është edhe një reagim i menjëhershëm që duhet të zgjohemi, duhet ti japim fund këtij makthi të tmerrshëm të kësaj qeverive që Edi Rama ka instaluar në vendin tonë. Ka instaluar sistemin e antivlerave, të rinjtë, bashkëmoshatarë të mijë, pse e ka instaluar këtë, e them sepse të rinj si ju, punoni, jeni të zotët, keni të gjitha mundësitë, jeni të arsimuar, doni të shkoni në shkollë, por nuk keni mundësi të shkoni, doni të punoni dhe i keni të gjitha mundësitë, por nuk keni mundësi të punoni, sot doni të largoheni nga Shqipëria. Pse? Sepse sistemi që është ndërtuar nga kjo qeveri nuk na mbështet ne të rinjve, më thoni kë ka mbështetur nga ju që jeni këtu, asnjë nga ne nuk ka mbështetur. Pse ne të gjithë duam të largohemi? Se jemi të pa përkrahur. Kë nga ju ka mbështetur kjo qeveri, që i ka thënë urdhëro ky është arsimi cilësor që ti meriton, urdhëro fugonin për të të ndihmuar, urdhëro se shteti po të ndihmon që të kesh një punësim të paguar. Asnjë nga ne nuk ka ndihmuar dhe në këtë situatë, padiskutim që duhet të reagojmë dhe me të drejtë e tha dhe kryetarja që ne duhet të komunikojmë me shokët, me miqtë, me familjarët tanë. Ti bëjmë thirrje të gjithëve që përballë kësaj të keqeje, këtij kryeministri që është antikombëtar, është antishqiptar dhe është kundra ne të rinjve. Ka 46 ditë sot që po refuzon të plotësojë kërkesat e studentëve, po refuzon për ne të rinjtë, na refuzon ne të rinjve. Dhe del e bën shoë e propagandë? Thotë urdhëro konvikte 3D për ju? Po pse s’e dini ju se ku jetoni? Nuk e dini ju se çfarë vështirësie ka aty ku jetoni? E shohim se ku jetoni. E pamë, na e treguan. Nuk e dimë ne vështirësinë që keni për të shkuar? Pra vështirësitë janë shumë të mëdha, sfidat janë shumë të mëdha dhe lufta që ne duhet të bëjmë është jashtëzakonisht shumë e madhe përballë këtij sistemi antivlerash, këtij kryeministri që nuk na suportohen ne të rinjve dhe për të cilin nuk duhet të kemi mëshirë. Duhet të luftojmë dhe duhet ti themi boll më. Ka ardhur koha e të rinjve. LSI-ja është partia e të rinjve. Ju do ta keni gjithmonë mbështetjen e LSI-së dhe së bashku me kryetaren, të udhëhequr me shpirtin dhe dashurinë që kemi për vendin tonë, për të bërë gjëra të mira për vendin tonë, për ti thënë këtij kryeministri që nuk na do ne që këto jemi ne dhe ky është vendi ynë. Hajde të luftojmë bashkë, hajde të dalim të protestojmë, të reagojmë, të kundërshtojmë këtë qeveri që na ka refuzuar, na ka kundërshtuar dhe sot po jetojmë në mjerim ne dhe familjet tona. Faleminderit shumë të gjithëve. Bashkë do të jemi në kontakt të vazhdueshëm për çdo problem jemi të hapur për t’ju dëgjuar dhe për ti adresuar problemet. E vetmja rrugë është revolta, është protesta e të rinjve, e qytetarëve shqiptarë, për ti hapur rrugën zhvillimit të vendit tonë dhe për ta bërë Shqipërinë shtëpinë tonë. Faleminderit!

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Kërpaçi thirrje të rinjve: Thuajini boll më Edi Ramës. LSI partia e të rinjve

Kryemadhi: Të ngrihemi kundër klikës së kriminalizuar. Të çlirojmë Shqipërinë nga kapja dhe varfëria

Fjala e plotë e Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi

Sot ne jemi në këtë takim me ju, me të rinjtë e LRI-së së Selenicës, për vetë faktin se tashmë situata nuk është më ajo që ka qenë, nuk jemi thjeshtë në kuadrin e fushatës elektorale për t’u përgatitur për zgjedhjet lokale, por duket më se qartë se gjërat kanë filluar të lëvizin jo për shkakun tonë, për kanë filluar të lëvizin për shkak të revoltës, për shkak të pakënaqësisë së popullit në të gjithë Shqipërinë. Ne sot do ta nisim nga Selenica, nesër do të jemi në qytete të tjera dhe kështu me radhë, por ajo ç’ka dua të theksoj dhe që është më shumë e rëndësishme, është që angazhimi i të rinjve dhe i studentëve të Universitetit të Vlorës dhe më pas e të gjithë të rinjve dhe të rejave që e suportuan protestën e studentëve , ishte një nga gjërat më të bukura që ne kemi parë përgjatë gjithë këtyre viteve tranzicioni, ishte një nga gjërat më të bukura që ne kemi parë në gjithë këtë histori dhe në gjithë këtë hartë politike të Shqipërisë. Por kjo nuk duhet të ngelet vetëm këtu, kjo duhet të vazhdojë edhe më tutje. Sepse njerëzit nuk kanë nevojë për ndryshim të fytyrave në politikë, por njerëzit kanë nevojë për ndryshim të këtij realiteti të hidhur. Sot nuk mund të thuash që Shqipëria është një vend i begatë. Shqipëria në fakt është nga Zoti një vend i begatë, por mbi të gjitha është një vend shumë i varfër, sepse vetë njerëzit janë të varfër. Qytetarët e saj në pamundësi të paguajnë çmimet e larta dhe taksat e larta, punojnë mbi 10 orë punë dhe pagesa e tyre nuk është as sa për 3-4 orë që ata punojnë.  Qytetarët duan të shkollojnë fëmijët e tyre dhe e kanë të pamundur. Qytetarët duan të marrin një shërbim shëndetësor të barabartë, por e kanë të pamundur. Qytetarët duan një drejtësi të barabartë, por e kanë të pamundur. Qytetarët duan shumë gjëra për të cilat ata i aspirojnë dhe i besojnë te shteti i tyre, por është  e pamundur, sepse i gjithë segmenti shtetëror funksionon për një grup njerëzish dhe nuk funksionon për qytetarët e saj. Mesazhi ynë si LSI, është shumë i qartë: Ne duhet ta kthejmë Shqipërinë në shtëpinë tonë. Ne duhet ta kthejmë dhe të punojmë për Shqipërinë, ashtu siç punojmë për familjet tona. Dhe kjo nuk mund të realizohet nëse të rinjtë nuk përfshihen në këtë aksion politik. E themi në aksion politik, por në vetvete është një aksion kombëtar, sepse aksioni politik ka ideologjinë politike, por tashmë ideologjia politike nuk është më thjesht ideologjia midis të majtës dhe të djathtës. Sot ideologjia jonë është ideologji kombëtare, sepse sot është në diskutim identiteti kombëtar, sot është në diskutim flamuri kombëtar, sot është në diskutim a jemi apo jo dinjitoz për të lëvizur dhe për të qenë anëtarë të BE-së. Sot Shqipëria ka një dilemë shumë të madhe në hapjen e negociatave, që është një nga gjërat më të rëndësishme. Shumëkush nga ju mund të thotë se për çfarë më duhen mua negociatat, kur unë nuk kam të paguaj energjinë elektrike, nuk kam mundësi të paguaj ujin, nuk kam mundësi të paguaj taksat, sepse sot nëse një familje e varfër nuk ka të paguaj energjinë elektrike, menjëherë përplaset në dyert e burgut, kur në të vërtetë ata që duhet të jenë vërtet atje, janë ata që menaxhojnë dhe falin me miliona euro mungesën e pagesave të energjisë elektrike. Dëgjuam para disa ditësh se si mbi 13 punonjës të Drejtorisë së Tatimeve dhe mbi 15-16 biznesmenë janë përfshirë në një skemë mashtrimi të TVSH-së. A e dini ju kush janë kryesorët e mashtrimit të skemës së TVSH-së, të cilët janë fshirë nga lista e atyre që janë arrestuar? Janë 2-3 oligarkët kryesorë, të cilëve qeveria e Edi Ramës iu ka dhënë koncesionet më të mëdha. Emrat e tyre janë hequr nga lista dhe do të shkojnë viktimat, argatët e këtyre oligarkëve dhe asnjëri nuk merr përgjegjësi për t’ju përmendur emrat. Por sigurisht ne jemi në kuadrin e një investigimi për ti nxjerrë emrat e atyre të vërtetë dhe për ti ballafaquar. Sepse sot studentët kërkojnë vetëm 70 milionë euro që të realizohen 6 nga kërkesat e tyre, kur në një kohë skema e mashtrimit është nga 118 miliardë lekë, që i bie rreth 100 milionë dollarw të vjedhura dhe të futur në xhep me skemën e mashtrimit, që i janë shpërndarë oligarkëve, apo edhe argatëve të tyre që janë në institucionet e shtetit. Ky është paradoksi që ndodh në Shqipëri, ku një popull i tërë punon për 10 veta dhe punon për një njeri, se këta 10 vetë çojnë paratë në xhepin e një njeriu. Megjithatë unë nuk mendoj që ne këtu do të vazhdojmë për të demaskuar skemën e mashtrimeve se si janë premtuar 300 mijë vende pune dhe kemi 400 mijë shqiptarë të larguar. Se si i kemi premtuar shqiptarëve shëndetësi falas dhe kemi shëndetësinë më të shtrenjtë. Se si iu kemi premtuar shqiptarëve uljen e TVSH-së për energjinë elektrike dhe iu është rritur çmimi. Se si iu kemi premtuar shqiptarëve uljen e çmimit të bukës, orizit, të vajit dhe në fakt iu është rritur çmimi i ushqimeve të shportës. Pra ka premtime pafundësisht dhe në fakt asnjëra prej tyre nuk është bërë realitet. Prandaj ne nuk mund të ngelemi më peng i këtyre mashtrimeve, por mbi të gjitha ne duhet të rrëzojmë këtë klikë, e cila po varfëron çdo ditë e më shumë shqiptarët, ta rrëzojmë këtë klikë e cila çdo ditë dhe më shumë po bën shqiptarët më të lodhur, po i bën shqiptarët më të dobët, po i bën shqiptarët më me pa besim në vetvete. Prandaj edhe vendimi i opozitës së bashkuar është shumë i qartë, për të ecur përpara dhe për të sqaruar çdo qytetar shqiptar dhe për të qenë në protestë në ditët e ardhshme përpara kësaj klike dhe përpara këtij individi që ka marr peng shtetin, ka marrë peng vendin, ka marrë peng popullin shqiptar. Nuk ka më asnjë lloj dileme sepse stabiliteti për të cilën flitet aq shumë nuk është më gjë tjetër në qoftë se e partitë politike, opozita, shoqëria civile, qytetarët do të flasin për stabilitet politik, stabiliteti politik sot nuk është më stabilitet politik, përplasje politike shqiptare, as për qytetarët, por stabiliteti politik sot është për krimin e organizuar dhe për atë grup njerëzish që kanë marrë peng Shqipërinë. Çdo stabilitet sot, pra çdo proces, çdo ngritje kundër këtij stabiliteti kriminal do të çlirojë Shqipërinë nga kapja dhe nga varfëria, prandaj unë ju bëj thirrje që sot mos ndaloni, ku i keni miqtë, familjarët tuaj në Tiranë, në Durrës, në Vlorë, në të gjithë Shqipërinë duhet ti sensibilizojmë në mënyrë të tillë për të ecur përpara dhe për ta rrëzuar këtë klikë e cila ka marrë peng shqiptarët, nuk është çështje rotacioni, nuk është çështje politike, nuk është çështje për të hequr një kryeministër dhe për të sjellë një kryeministër tjetër. Sot problemi më i madh është për ta shpëtuar këtë vend dhe për të ngritur atë sistem vlerash i cili është rënduar dhe për të ngritur atë sistem për të cilin shqiptarët kanë nevojë, sot je në pushtet, por nesër nuk je askushi, është sistemi ai që mbron njerëzit, është sistemi ai që mbron individin, nuk mund të kemi një sistem me dy standarde, tjetër standard për deputetët dhe politikanët, dhe një tjetër standard për qytetarët e thjeshtë apo dhe për të vobektit. Vlerat e protestës së bashkuar e cila në të do të përfshihen me qindra dhe mijëra qytetarë, do të përfshihen faktorë, do të përfshihen individë të cilët e ndjejnë veten të shfrytëzuar, të vjedhur, të grabitur nga kjo qeveri, do të dalin në rrugë për ta çuar përpara, për të krijuar një lloj risie në politikën shqiptare që modelet të tilla të cilat kapin peng shtetin, modele të tilla të cilat marrin peng shtetin dhe institucionet nuk mund të riciklohen më, këto modele të cilat i pamë dhe i rrëzuam para 27 vjetëve, nuk mund të ringrihen më. Shqiptarët i thanë monopartizmit, diktaturës ik para 27 vjetësh dhe nuk i kthehen më atij sistemi, prandaj kanë luftuar për demokraci të rinjtë dhe të rejat e viteve 90, luftojnë sot për të drejtat e tyre ekonomike studentët shqiptar, por që në thelb të tyre, këto të drejta ekonomike kanë mbrapa një politike diskriminuese, një politikë grabitëse ndaj popullit, dhe sot kemi po të njëjtin realitet, kemi po të njëjtën fytyrë vetëm se me ngjyra të ndryshme, nga studentët e viteve 90 tek studentët e vitit 2019, por të cilët janë studentë të dixhitalizuar, janë studentë të cilët janë të kohëve moderne, janë studentë të kohës së kompjuterit, të zhvillimit dhe mbi të gjitha janë studentë të cilët po na sjellin një shpresë të re, dhe mbi të gjitha një sjellje të re, prandaj unë u uroj gjithë të mirat. Sot në këtë ditë ta quajmë pushimi, por për shumicën e shqiptarëve nuk është ditë pushimi është ditë pune sepse sakrifikojnë çdo ditë për familjet e tyre. Kemi ardhur për të bashkëbiseduar dhe për ta zhvilluar më tej debatin dhe diskutimin tonë. Faleminderi

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Kryemadhi: Të ngrihemi kundër klikës së kriminalizuar. Të çlirojmë Shqipërinë nga kapja dhe varfëria

Shezai Rrokaj: Koha nuk pret, e vetmja alternativë shpëtimi prej së keqes

Fjala e Kryetarit të Komitetit Drejtues Kombëtar të LSI-së, Shezai Rrokaj 

I kryqëzuar nga skandalet e njëpasnjëshme, që doemos janë rrjedhojë e një keqqeverisjeje e cila ka timon por nuk di ku po shkon, jo më larg se dje kryeministri ndërroi shumicën e kabinetit për t’u thënë shqiptarëve se po e ndryshon stilin e kësaj keqqeverisjeje.

Mirëpo realiteti i hidhur ku jetojnë qytetarët, të cilët po braktisin vendin për shkak se kanë humbur shpresat për një jetë më të mirë, reformat fasadë në drejtësi, shëndetësi dhe arsim, babëzia për të zhvatur pasurinë kombëtare me një grup oligarkësh me shifra marramendëse; krimi i organizuar, droga dhe lidhjet e qeverisë me to, ia hoqën kallajin tepsisë.

Realiteti i përditshëm ua vrau sharmin fasadave e paradave, takimeve të orkestruara e të transmetuara nga ERTV-ja, sloganeve dhe parullave për gjoja bashkëqeverisje me qytetarët. U vra modeli i ngritur i like-ve e share-ve, i çunave e gocave dhe i “shakave dhe qesëndisjeve trendi”.

Realiteti i zymtë dhe gjendja dëshpëruese e qytetarëve po rrëzojnë tullë mbas tulle gjithë ngrehinën mediatike të fitoreve imagjinare të qeverisë.

Studentët ia hapën sytë shoqërisë dhe gjithë klasës politike. Sidomos ata kanë hedhur down mazhorancën, e cila ka kohë që nuk qeveris, por është mbytur nga dehja, dalldisja e miklimi i pushtetit, nga oligarkët që e rrethojnë, e atyre që kinse reformat e portaleve i mbushën me militantë në administratë, siç e tha edhe Zërit të Amerikës, që kryeministri e quajti edhe këtë kazan. Në Shqipëri është krijuar një realitet luksi i qeveritarëve paralel me jetën e varfërinë përditshme të qytetarëve. Ky është problemi, të nderuar miq.

Dhe ne e kemi mision politik ta shkulim këtë të keqe që i ka zënë shqiptarët, duke u dhënë shpresë minatorëve e naftëtarëve, fermerëve e biznesit të vogël, banorëve të Astirit, studentëve dhe profesoratit, pensionistëve dhe çdo qytetari.

Ne e bëjmë dallimin midis socialistëve dhe klikës së Rilindjes. Po të vëresh ka mjaft kolegë socialistë që kanë zotësi profesionale të mira për të drejtuar, por si ka mundësi që për sfidat e shqiptarëve për mbijetesë e mirëqenie, reformat në drejtësi, arsim e shëndetësi, bujqësi e infrastrukturë, reformat në administratë, në luftën kundër krimit dhe drogës, reformën zgjedhore për zgjedhje të lira e ndershme, në plotësimin e kërkesave të BE-së për çeljen e negociatave, nuk u gjetkan ndër socialistë figura me integritet e zotësi profesionale të lartë për ministra që garantojnë një qeverisje të mirë? Ka një përgjigje: modeli i Rilindjes nuk ka lidhje as edhe me socialistët. Zaten ai është një shpikje eksperimentale e papërgjegjshme që po rëndon përditë jetën qytetarëve.

Ndaj, sot nuk ka më dyshim se nëse nuk ndryshon lokomotiva, veç duke ndryshuar vagonët, destinacioni mbetet po ai.

Ne sot u kemi një detyrim të madh universiteteve, që i besuam pabesisë së kësaj mazhorance, e cila e fshehu djallin në detaje gjatë miratimit të Ligjit të Arsimit të Lartë, duke e deformuar më tej me aktet nënligjore.

Sot kryeministri po mban peng fillimin e mësimit në universitete. Ne i themi të heqë dorë nga demagogjia dhe dhuna në universitete. Kërkesat e studentëve nuk janë plotësuar për përgjysmimin e tarifave shumë të larta, dhe që lidhen me pamundësinë financiare reale të familjeve shqiptare për t’i përballuar.

Gjithashtu Karta e Studentit mbetet e paqartë se çfarë përfshin si përfitim për studentët. Edhe subvencionimi 5% e PBB-së për arsimin cilësor mbetet i parealizuar. Rishikimi i Ligjit, që shkel autonominë, po refuzohet gjithashtu të rishikohet, më gjithë kërkesën e studentëve dhe të profesorëve, madje po hidhen hapa me VKM-të e fundit për ta kufizuar edhe më tej. Një kryeministër i përgjegjshëm do ta kishte pranuar dështimin, të kërkonte falje publike dhe të bashkëpunonte me grupet e interesit për të bërë përmirësimet e duhura.

Por papërgjegjshmëria ka bashkudhëtare arrogancën: ndaj sot, të gjithë bashkë, dënojmë aktin e paprecedentë, të paparë ndonjëherë në vendet demokratike prej vitit 1968 në Francë, që njihet si viti i betejës heroike të studentëve në mbrojtje të autonomisë universitare.

Me futjen e policisë në universitete dhe dhunimin e studentëve u kapërcye vija e kuqe. Polica u lëshua drejt strehëzës së lirisë për ta dhunuar. U dhunua institucioni, ligji, morali social, u dhunuan studentët.

Po kështu qeveria po dhunon çdo ditë edhe drejtuesit dhe profesoratin me kërcënime dhe VKM të paligjshme në shkelje të autonomisë dhe lirisë akademike, të cilat në formë dhe përmbajtje janë shprehje e një burokratizimi etatist, që bie ndesh me Kushtetutën tonë dhe parimet e Magna Karta Universitatum.

Baltosja en-bloc e profesoratit është tipar i regjimeve totalitare dhe një mënyrë perfide e kryeministrit për ta kaluar përgjegjësinë vetjake të profesoratit si dhe për ta vënë atë përballë studentëve. Çdo shkelje e ligjit, që nga ryshfeti e korrupsioni, është përgjegjësi ligjore individuale dhe jo kolektive. Por ky kryeministër jo vetëm na mbolli varfërinë dhe po na detyron të braktisim vendin, por po na merr peng edhe lirinë e protestës, si në rastin e studentëve. Ndaj, sot nuk kemi dhe shumë alternativa. E vetmja alternativë është: të çlirohemi prej së keqes.

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Shezai Rrokaj: Koha nuk pret, e vetmja alternativë shpëtimi prej së keqes

Petrit Vasili: Kur duan ti heqin fjalën deputetëve, duan ti mbyllin gojën popullit. Nëse nuk na lejon salla e parlamentit, sheshet janë sallat e fjalës sonë

Fjala  kreut të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili në Komitetin Drejtues Kombëtar

Vëllezër dhe motra, anëtarë të Komitetit Drejtues Kombëtar.

Njëherazi i drejtohem edhe të tërë atyre qytetarëve që na ndjekin live, sipas hapësirave që media shqiptare mund të na krijojë, por edhe  mund të mos na krijojë. Pasi jetojmë në kohë që disa i thonë autokracie, disa i thonë diktature, unë i them në kohën e një të marri në pushtet. Të gjithë duhet të dalim nga ky takim e të shkojmë në çdo pikë të vendit me një vetëdije shumë të qartë në kokë. Atdheu është vërtetë në rrezik. Fatet e gjithsecilit janë vërtetë në rrezik. Asnjë njeri nuk është i qetë në Shqipëri. Dhe unë kam disa pyetje për të bërë, të cilat janë pyetje të cilat ju të gjithë mund t’i bëni kudo që të ktheheni të tërë miqve por edhe atyre që nuk i njihni kur do doni që të shpreheni se çfarë shqetësimi na bën ne që të ngrihemi të gjithë në këmbë.

A janë të qetë studentët? Jo nuk janë të qetë se janë atje, ballë për ballë. Pavarësisht se kemi një të çmendur që thotë do i udhëheq unë ata që janë kundra meje. Keni parasysh një psikopat në kuptimin e plotë të fjalës. Së dyti, kush janë të qetë? Janë të qetë biznesmenët që detyrohen e mbyllin mijëra biznese? Por jo thjesht biznesmenë, por janë mijëra njerëz që hanë bukë me ato biznese. S’janë të qetë. Po kush janë të qetë? Janë te qetë mijëra arsimtarë të cilët paguhen në mënyrë qesharake? Edhe që janë viktimë e këtyre punësimeve, që e mori vesh bota mbarë dhe e vërteta na erdhi nga Amerika që këta bëheshin me lista politike, s’ka rëndësi fare ke apo s’ke shkollë, kthyen magazinën e punësimet e Edi Ramës dhe firmën ua vinte vetë ky nga zyra.

Mos janë të qetë mijëra mjekë dhe infermierë që paguhen në mënyrë mizerabël dhe kanë tërë ato probleme që të gjithë ju i dini dhe që përballen qytetarët? Të mashtruar për këtë mjekësinë falas. Se këta ashtu siç janë të marrë vetë ashtu i gjejnë edhe termat. Janë të qetë pensionistët, që çmimet rriten dhe s’kanë mundësi të përballojnë jetesën. Dhe gjithmonë e më shumë janë të detyruar të shikojnë nga fëmijët e tyre, se pa ndihmën e tyre nuk mund të kalojnë dot muajin. Nuk mund të marrin dot as ilaçet. Por a janë të qetë të tërë ata që janë në një moshë aktive pune? Po s’janë se 200 mijë kanë ikur vetëm në këtë vit. Mbi 400 mijë kanë lënë Shqipërinë. Por Shqipëria jonë nuk është 1 miliard dhe 400 mijë nuk janë pak. 400 mijë janë nga 2 milion e 800 mijë shqiptarë. Pra kemi një njeri që do ta shkretojë këtë vend. Nuk e ka siklet fare se ta mbush edhe me kinezë. Me vietnamezë dhe ç’të jenë të tjerë. Dhe a ka mundësi të mbeten këtu vetëm 100 mijë shqiptarë për të votuar. Vetëm që të rrijë një i çmendur atje se është në merak Shqipëria që të rrijë një i marrë atje.

Pikërisht për këto arsye, ku nuk ka asnjë njeri të qetë në këtë vend, asnjë. Me shumë të drejtë dje në një nga mediat shqiptare u bë e qartë dje që janë kushedi se sa që ikin nga Shqipëria, edhe pse kanë punë që paguhen mirë. Ikin pse? Sepse sjanë të qetë. Tani kjo Shqipëri e cila është e shqetësuar në themelin e vet, ç’duhet të bëjë? Çfarë rruge tjetër ka që  të kthehet normaliteti dhe qetësia. Të kthehen njerëzit normal në pushtet. Emrat e njerëzve kanë rëndësinë më të vogël, por të jenë njerëz normalë, njerëz që kuptojnë. Njerëz që kanë shqetësime, njerëz që në kuptimin më të mirë të fjalës kanë frikë nga shqetësimi i popullit. Këta i duhen Shqipërisë për të ardhur në pushtet. Nuk i duhen as të çmendur, as karagjozë që i keni parë. Ato llumra të cilat i ka nxjerr nga goja ky kryeministër nuk i ka nxjerrë Shqipëria në 500 vjet. Nuk ka pasur socialistë, demokratë, apo çfarëdo që kanë qenë të përdorin me popullin e tij këtë fëlliqësirë që ka nxjerrë ky nga goja.

Çfarë duhet të bëjmë? Refuzimi i ashpër pa asnjë kompromis, sepse nuk ka më asnjë kohë për të humbur është e vetmja dhe e vetmja rrugë. Kushdo që do të kishte qoftë dhe iluzionin më të vogël që ky mund të ndryshojë, thjesht dhe vetëm gënjen veten, ose ka ndonjë hall tjetër. Që në të gjitha rastet nuk është një hall i mirë, është një hall që vjen erë. Ndaj të nderuar vëllezër e motra me këtë shqetësim ne duhet të kthehemi që të gjithë, dhe të kuptojmë që kjo luftë pa asnjë kompromis është shpëtimi i të gjithëve. Jo shpëtimi i LSI-së. Jo shpëtimi i njerëzve të Partisë Demokratike. Nuk dua të filloj të përmend të gjitha emrat e partive politike. Se partitë politike janë gjithmonë më të vogla se ç’janë të gjithë shqiptarët. Është shqetësimi i të gjithë shqiptarëve.

Se për shkak të një kryeministri, i cili me ca vota të vjedhura është atje në atë karrigen e tij. Vota të blera më paratë nga më të fëlliqurat që mund të ketë parë ky vend. Në emër të atyre 700-800 mijë votave shkatërron fatin e 2 milion e 800 mijë shqiptarëve. Ne do të jemi  aty të papajtueshëm, që kushdo që do të drejtojë vendin nesër, do marrë këto përgjegjësi politike, ta dijë që ka përgjegjësi politike jo për partinë e tij, por ka përgjegjësi politike për të gjithë shqiptarët. Se në momentin që merr një përgjegjësi publike e ke detyrimin për të tërë shqiptarët. Ata që të votuan dhe ata që nuk të votuan.

Edhe një gjë të fundit. Në pas viteve ’90, një nga gjërat që fitua ka qenë ajo që quhet liria e fjalës. Pra të shprehim atë që nuk na pëlqen, ta themi me gojën plot. Ta themi si njëherë e një kohe që na jepnin gjysëm kile sallam dhe kur thoshin që nuk del, të fusnin në burg se duhet të thoje para ’90 që me gjysëm kile sallam në javë familja ishte e ngopur, ishte e lumtur, ishte shumë mirë. Kjo ishte ajo kohë që lamë pas. Por çfarë ka ardhur kjo kohë? Një njeri që shpreh një mendim të caktuar, në qoftë ky në administratën publike, ky kryqëzohet gjallë a vdekur, është armik i popullit. Në qoftë se shkruan gjëkundi, në Facebook-un e tij apo në ndonjë gazetë periferike, s’ka rëndësi qendrore, është armiku i madh i pushtetit. I pushtetit që ndrin edhe që përshëndrit me gjithë sukseset e tij të mëdha që janë vetëm në psiqikën e marrë të këtij kryeministri. Dhe liria e fjalës, mirë qytetarëve që iu hoq, por guxuan të mos lenë as deputetët të flasin në Kuvend. As në ditët më të vështira në pluralizëm. Ka pasur përplasje në ’97. Parlamenti shqiptar është përballur me përplasjet më të egra të tij. Por nuk ka guxuar njeri ta bëjë këtë punë. Dhe këta të marrë, me një Kryetar Kuvendi i cili në mendjen e tij ka 2 prillin. Ku ia vlente që t’i vrisje njerëzit atje, vetëm e vetëm që të mos hapnin fjalën. Guxuan dhe penguan fjalën e deputetit.

Çfarë ishte fjala e deputetit? Fjala e deputetit nuk ishte fjala e deputetëve, ishte fjala e mijëra njerëzve që këta deputetë përfaqësojnë. Por që sot këta deputetë përfaqësojnë shumicën dërrmuese të shqiptarëve. Në krahun tjetër është një pjesë Parlamenti që ka thjesht ca vota më shumë, por ka shumë pak popull. Dhe çfarë ndodhi, që ta dini që të gjithë? Në momentin që fjala u hiqet dhe nuk lejohet të flasin as deputetët, është momenti kur duan t’i mbyllin gojën popullit. Dhe me qenë se sallat e Parlamentit nuk e lejojnë këtë punë, sheshet janë sallat e fjalës sonë. Ne të gjithë atje do ta themi fjalën. Atje i fitojmë të drejtat, atje i tregojmë se kush janë. Dhe me qenë se këtij 90% e qeverisë i ka ikur, e keni parë ju, kjo është një OJQ tani. S’kemi qeveri, kemi OJQ. Ka mbetur vetëm një gjymtyrë e fundit e kësaj qeverie rilindjeje. Pra ky dhe vetë është i vdekur. Qeverinë e kuptuat që vdiq.

Tani ne kemi detyrën, këtë po ua them edhe me ironi, por edhe me shumë seriozitet politik. Ne kemi detyrën të organizojmë funeralin politik të Edi Ramës, që është një funeral i vonuar. Duhet të ishte kryer kohë më parë, megjithatë është koha e duhur. Faleminderit të gjithëve. 

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Petrit Vasili: Kur duan ti heqin fjalën deputetëve, duan ti mbyllin gojën popullit. Nëse nuk na lejon salla e parlamentit, sheshet janë sallat e fjalës sonë