Author: Hajdi Lamce

MARRËVESHJE BASHKËPUNIMI ME PDS/ PETRIT VASILI: “BASHKËPUNIMI ME PDS KA NË THEMEL INTEGRITETIN POLITIK TË KËSAJ PARTIE DHE RAPORTIN E SAJ SHUMË TË QARTË ME ZGJEDHJET E LIRA DHE TË NDERSHME”

Partia Demokracia Sociale, e drejtuar nga Profesor Paskal Milo, ka nënshkruar sot një marrëveshje bashkëpunimi me Lëvizjen Socialiste për Integrim. Nga kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim kjo marrëveshje është një moment politik i rëndësishëm.

“Ishte sigurisht një moment politik i rëndësishëm dhe sinjifikativ, pasi në marrëvsehjen tonë ne ndërtuam një bashkëpunim politik, që ka në themel të tij integritetin politik të Partisë Demokracia Sociale, raportin e saj shumë të qartë me zgjedhjet e lira dhe të ndershme”, është shprehur Vasili. (more…)

/ In News / By Hajdi Lamce / Comments Off on MARRËVESHJE BASHKËPUNIMI ME PDS/ PETRIT VASILI: “BASHKËPUNIMI ME PDS KA NË THEMEL INTEGRITETIN POLITIK TË KËSAJ PARTIE DHE RAPORTIN E SAJ SHUMË TË QARTË ME ZGJEDHJET E LIRA DHE TË NDERSHME”

ILIR META: “LSI-JA KA DHËNË NJË KONTRIBUT TË ÇMUAR NË KAPËRCIMIN E NJË KRIZE TEPËR TË RREZIKSHME PËR DEMOKRACINË DHE PËR ZGJEDHJET”

Intervista e Kryetarit të Kuvendit, z. Ilir Meta për emisionin “Studio e hapur” të Eni Vasilit në News 24

Dua të ndaloj te një marrëveshje e rëndësishme e arritur pak ditë më parë midis dy liderëve të PD dhe PS, marrëveshjen e famshme Rama-Basha. Ju luftuat për një kohë të gjatë për të arritur një marrëveshje politike me idenë për ta çuar opozitën në zgjedhje. Sot kjo marrëveshje ekziston, por u arrit pa ndërmjetësinë tuaj, me gjithë luftën dhe përpjekjet tuaja të kësaj kohe. Ka shumë dhe nga ata që thonë se ju penalizon…

Së pari, kjo marrëveshje favorizon Lëvizjen Socialiste për Integrim, por këtë mund ta shpjegoj më pas dhe nuk është kjo arsyeja për të gjykuar nëse një marrëveshje është ose jo e dobishme. (more…)

/ In News / By Hajdi Lamce / Comments Off on ILIR META: “LSI-JA KA DHËNË NJË KONTRIBUT TË ÇMUAR NË KAPËRCIMIN E NJË KRIZE TEPËR TË RREZIKSHME PËR DEMOKRACINË DHE PËR ZGJEDHJET”

VASILI: I GATSHËM PËR DEBAT ME TË DY KRYETARËT E PARTIVE TË TJERA, RAMA – BASHA

Intervista e Kryetarit të Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Petrit Vasili për emisionin “Opinion” të Blendi Fevziut në TV Klan

A jeni në këtë emision në momentin më të keq të LSI-së?

Më vjen keq t’ju zhgënjej por e konsideroj veten shumë me fat. Besoj se kam ardhur në momentin më të mirë të LSI-së për dy arsye të mëdha. Së pari është shumë e rëndësishme për vendin por edhe për LSI-në që Ilir Meta është Kryetar i Shtetit. Ishte një avantazh i (more…)

/ In News / By Hajdi Lamce / Comments Off on VASILI: I GATSHËM PËR DEBAT ME TË DY KRYETARËT E PARTIVE TË TJERA, RAMA – BASHA

ILIR META: LSI-JA MERR TË PAKTËN 34 MANDATE DEPUTETËSH NË TË GJITHË VENDIN

Në një prononcim për mediat, Kryetari i Kuvendit dhe Presidenti i ardhshëm Ilir Meta është shprehur me nota shumë optimiste për frytet e marrëveshjes Rama – Basha. Sipas tij, ‘nuk mendoj se vajtja e zotit Rama në krah të zotit Basha ishte kaq e sforcuar.  Është një gjë interesante.” (more…)

/ In News / By Hajdi Lamce / Comments Off on ILIR META: LSI-JA MERR TË PAKTËN 34 MANDATE DEPUTETËSH NË TË GJITHË VENDIN

PRONONCIMI PËR MEDIAN I NËNKRYETARIT TË LËVIZJES SOCIALISTE PËR INTEGRIM, Z. LUAN RAMA

Ditën e sotme Z.Luan Rama ka bërë një deklaratë për mediat lidhur me situatën aktuale politike. Mëposhtë keni prononcimin e plotë të Z.Luan Rama.

Komisioni i ligjeve nisi sot implementimin e marrëveshjes politike, keni një koment për këtë?

Natyrisht është një gjë e mirë që më në fund. Jo vetëm Komisioni i Ligjeve, por edhe Kuvendi i Shqipërisë po investohet për të formalizuar edhe në dimension ligjor marrëveshjen politike të arritur në përputhje me atë çfarë ka mbajtur qëndrim Lëvizja Socialiste për Integrim prej kohësh.

Sepse gati mbi një muaj më parë, kur ne insistuam për nevojën e dialogut midis përfaqësuesve të qeverisë dhe të çadrës, kur ne thamë që për LSI-në është shumë e rëndësishme pjesëmarrja e opozitës në zgjedhje, sepse zgjedhjet pa opozitën do të jenë një farsë dhe madje kur thamë që jemi të gatshëm të ofrojmë edhe të gjitha funksionet e përfaqësimit politik në qeverisje që ka Lëvizja Socialiste për Integrim nëse kjo e zgjidh situatën dhe e fundit – më lejoni t’ju kujtoj edhe deklarimin që bëri z. Ilir Meta në cilësinë e kryetarit të LSI-së kur tha pas mbledhjes së kryesisë së LSI-së që ne jemi të gatshëm të mbështesim edhe një qeveri besimi me kryeministër z. Rama nëse këtë gjë e pranon dhe kjo gjë kënaq opozitën – mbetemi shumë korrekt dhe serioz në angazhimin tonë për të ritheksuar mbështetjen tonë të vazhdueshme për implementimin e kësaj marrëveshjeje, sepse në fund të fundit u bë ajo që u arrit falë presionit të Lëvizjes Socialiste për Integrim dhe presionit të partnerëve ndërkombëtarë.

Rama, ju thatë që zgjedhjet pa opozitën do të ishin një farsë, por në fakt LSI u regjistrua në procesin zgjedhor të 18 qershorit të dekretuar më parë?

Me gjithë seriozitetin dhe angazhimin tonë kemi përmbushur detyrimet ligjore pa hequr dorë për asnjë çast nga presioni politik mbi të gjitha palët për të mbërritur këtu ku jemi sot dhe nuk besoj që ka ndonjë shqiptar që ka dëgjuar dhe ka lexuar çfarë është thënë përmes medias së shkruar apo elektronike, që nuk e di që Lëvizja Socialiste për Integrim, duke qenë pjesë e qeverisjes, ka ushtruar gjithë presionin e nevojshëm mbi mazhorancën për t’u ulur dhe për të arritur marrëveshjen me opozitën, për të realizuar zgjedhje me pjesëmarrjen e opozitës sepse do të ishte një hap mbrapa dhe padyshim absurd të bëheshin zgjedhje pa opozitën.

Ashtu sikundër kemi thënë dhe vazhdojmë të jemi serioz në vlerësimin tonë për tryezën e kompromisit si zgjidhje institucionale në demokraci, kundrejt çfarëdolloj qëndrimi tjetër të shtyrë apo të stimuluar nga pozicione “in extremis” të partive.

Pra, në konkluzion dua të ritheksoj edhe një herë: qeveri besimi me z. Rama kryeministër dhe zgjedhje me praninë e opozitës, janë padyshim ajo çfarë ka kërkuar Lëvizja Socialiste për Integrim dhe pikërisht për shkak të saj, ne besojmë që kjo marrëveshje do të jetë funksionale dhe besojmë që do të ecë më tej në funksion të realizimit të zgjedhjeve në përputhje me standardet.

Sipas jush kjo është një qeveri besimi?

Padyshim, për sa kohë kënaq interesat dhe ambiciet e opozitës është qeveri besimi sepse në fund të fundit ne kërkonim që qeveria të kishte besimin e opozitës për të realizuar zgjedhje në përputhje me standardet.

Sot në komision thatë që nisja e implementimit të kësaj marrëveshjeje është ekstra ligjore…

Mos e ngatërroni. Në komision kërkova respektimin formal të procedurave ligjore, që të jemi seriozë dhe për ta bërë realisht funksionale marrëveshjen duhet që hapat e Kuvendit dhe të komisioneve të Kuvendit të jenë në përputhje me ligjin.

Luan Rama, ju dukeni shumë optimist lidhur me çfarë po ndodh. Çfarë ju kënaq më shumë? Marrëveshja Rama-Basha? Fakti që do të dilni vetëm në zgjedhje dhe jo në koalicion apo fakti që Ilir Meta është President?

E para, ne na vjen mirë që më në fund zgjedhjet nuk do të ktheheshin në aventurë, duke u bërë pa opozitën. Pra, jemi realisht të kënaqur me faktin që opozita pranoi të vijë në zgjedhje, ndjehemi mirë që opozita ka besim te qeveria me Kryeministër Edi Ramën dhe nga ana tjetër është një sfidë krejt e hapur, luajale. Sot nuk ka më mazhorancë dhe opozitë, sot jemi të gjithë njësoj dhe kjo na bën ne të ndjehemi optimistë dhe besimplotë që Lëvizja Socialiste për Integrim do ta shfrytëzojë maksimalisht vlerësimin dhe mbështetjen e qytetarëve për të dalë forcë e parë. Të tjerët do të vijnë pas nesh

(more…)

/ In News / By Hajdi Lamce / Comments Off on PRONONCIMI PËR MEDIAN I NËNKRYETARIT TË LËVIZJES SOCIALISTE PËR INTEGRIM, Z. LUAN RAMA

META: MË SHUMË PUNË DHE MUNDËSI PËR PUNËSIM PËR JETIMËT DHE GJITHË SHOQËRINË NË THELB DO TË THOTË NJË SHOQËRI MË E MIRË, MË E DREJTË

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta mori pjesë në Konferencën e organizuar me rastin e Ditës Kombëtare në Ndihmë të Jetimëve.

Në këtë aktivitet të organizuar nga Shoqata Kombëtare e Jetimëve të Shqipërisë në bashkëpunim me Kuvendin e Shqipërisë, ishin të pranishëm edhe përfaqësues të trupit diplomatik dhe të institucioneve të ndryshme. (more…)

/ In News / By Hajdi Lamce / Comments Off on META: MË SHUMË PUNË DHE MUNDËSI PËR PUNËSIM PËR JETIMËT DHE GJITHË SHOQËRINË NË THELB DO TË THOTË NJË SHOQËRI MË E MIRË, MË E DREJTË

PETRIT VASILI: NË 4 VITET QË VIJNË, NËN DREJTIMIN E LSI-SË FORCË E PARË, 100 MIJË PUNËSIME PËR TË RINJTË

Lëvizja Socialiste për Integrim organizoi një takim me të rinjtë e LRI-së në Njësinë administrative nr. 9 në Bashkinë e Tiranës.

I pranishëm në këtë takim ishte Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Petrit Vasili, i cili shoqërohej nga kandidatet për deputete të LSI-së për qarkun e Tiranës, Floida Kërpaçi dhe Eriona Bixha etj. (more…)

/ In News / By Hajdi Lamce / Comments Off on PETRIT VASILI: NË 4 VITET QË VIJNË, NËN DREJTIMIN E LSI-SË FORCË E PARË, 100 MIJË PUNËSIME PËR TË RINJTË

LUAN RAMA: ËSHTË KOHA PËR TË MOS E HUMBUR SHANSIN QË LSI I OFRON SHQIPËRISË

Lëvizja Socialiste për Integrim organizoi një takim me banorë të Njësisë administrative Vaqarr në Tiranë.

Kandidati për deputet i LSI-së në qarkun e Tiranës, Luan Rama, njëkohësisht Nënkryetari i LSI-së, tha në fjalën e tij se LSI si forcë e rinisë, garanton barazinë e shanseve për gratë dhe vajzat. (more…)

/ In News / By Hajdi Lamce / Comments Off on LUAN RAMA: ËSHTË KOHA PËR TË MOS E HUMBUR SHANSIN QË LSI I OFRON SHQIPËRISË

PETRIT VASILI: PIKA A E PROGRAMIT TONË, PROGRAMI I PUNËSIMIT PËR TË RINJTË

Lëvizja Socialiste për Integrim zhvilloi një takim me të rinjtë e LRI-së në Njësisë administrative nr. 5 të Tiranës.

Pjesë e këtij takimi ishte Kryetari i LSI-së, z. Petrit Vasili i cili deklaroi para të rinjve se LSI në programin e saj elektoral ka prioritar rininë dhe punësimin e saj. (more…)

/ In News / By Hajdi Lamce / Comments Off on PETRIT VASILI: PIKA A E PROGRAMIT TONË, PROGRAMI I PUNËSIMIT PËR TË RINJTË