Category: News

Vasili: Shtet i poshtër, ja të vërtetat e mëdha

Lëvizja Socialiste për Integrim ka shprehur ngushëllimet e thella për dy punëtorët që humbën tragjikisht jetën ditën e djeshme dhe tre të tjerët që u plagosën, pas shembjes së skelës në punimet e një pallati 13 katësh në rrugën “Faik Konica”.

 Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili, ka thënë në një dalje për media se një ditë pas kësaj ngjarjeje tragjike është koha për të treguar disa të vërteta tragjike të kësaj qeverie.

Fjala e plotë:

“Të nderuar qytetarë dhe qytetare, dje në mes të Tiranës ka ndodhur një ngjarje shumë e rëndë, një aksident nga më tragjikët në punë I cili ka shkaktuar vdekjen e 2 qytetarëve, Ergys Brahimaj dhe Orjan Kodra dhe janë plagosur 3 të tjerë të cilët ndodhen në spital, Genti Bardhi, Euglidios Lika dhe Altin Marku. Ne jemi këtu për të shprehur ngushëllimet nga zemra për vdekjen e këtyreve 2 qytetarëve të ndershëm të cilët humbën jetën duke punuar për të nxjerë me djersën e ballit bukën e gojës dhe mbijetesën e familjeve të tyre dhe njëherazi ju urojmë shërim të shpejtë patjetër atyre që janë plagosur të cilët po luftojnë për shëndetin e tyre. Por sot është dhe një moment shumë I rëndësishëm që një ngjarje e përmasave të tilla kaq të mëdha e tragjike e konsumuar në mes të Tiranës, për të shkëmbyer me ju të nderuar qytetarë disa të vërteta të mëdha të cilat janë në mes tuaj po të cilat nuk mund të fshihen më. Sot siç e shikoni që nga dje dhe gjatë gjithë ditës së sotme e gjithë qeveria e telendarëve më të padëgjuar që ka parë ky vend nuk ka shpenzuar një fjalë të vetme për këta burra që humbën jetën thjeshtë dhe vetëm për të nxjerrë bukën e gojës duke punuar në ato kushte rreziku të cilëve ju mor jeta. Pikërisht kjo qeveri e kjo bashki, sërisht jua them këta telendarë të padëgjuar që kanë qarë dhe kanë larë për një kërpudhë të shtrembër përpara oborrit të Kryeministrit të çmendur, që kanë qarë edhe kanë larë për barin që me demek kishte shqetësuar shumë bashkinë, që janë marrë me muaj të tërë për një plagosje majash gishtash të një police, sot nuk hapin gojën për njerëz të thjeshtë që kanë humbur jetën në punë për të nxjerrë bukën me djersën e ballit, për të nxjerrë mbijetesën e tyre, se ju e dini fare mirë sesa paguhen. Këta njerëz të cilët I kanë kthyer spitalet tona në vend peligrinazhi dhe parade kur u është dashur për të bërë propagandë, asnjë prej tyre nuk vetë që të vizitojë ata të plagosur atje që kanë humbur jetën, sepse shteti nuk kishte mundësi dhe nuk donte dhe refuzonte që të krijonte sigurinë minimale në punë që do ju garantonte jetën atyre. Pra këta që e njihnin derën e spitalit për të tjerë që u hynin në punë për propagandë, sot nuk e njohin dhe këta njerëz zëre së nuk ekzistojnë për ta. Këto fasada të cilat lyhen dhe zhgërryhen me projekte formale edhe informale janë shumë më të rëndësishme për ato që janë, që do ti përfitojnë e ata që jetojnë brenda këtyre banesave sesa këta qytetarë që humbasin jetën në punë e sipër, në punën e ndershme të tyre. Ju e dini shumë mirë dhe e keni parë sesi këta që ulërasin për një pllakë të venë në bulevard, apo që shpenzojnë miliona lekë, vëmendje, kamera duke ngulur e shkulur pisha nëpër autostrada, duke vjedhur paratë, apo disa të tjerë që bëjnë sikur po vendosin shtetin në vend duke luftuar me kuponët e një kafeje e një uji që Shqiptarët u kanë lejuar vetes se më shumë nuk konsumojnë dot nëpër klube, në varfërinë që I ka pllakosur. Sot nuk ka një fjalë të vetme që të thonë për këta njerëz. Kjo prokurori dhe ky shtet të gjithë së bashku kanë gjetur zgjidhjen

Kjo prokurori dhe ky shtet, të gjithë së bashku, kanë gjetur zgjidhjen e mrekullueshme sipas tyre që ka dy palë qytetarë. Qytetarët, humbja dhe vdekja e të cilëve ka rëndësi. Apo dhe plagosja. Apo dhe trembja e tyre në një ambiente publik. Ka shumë rëndësi dhe ulërihet, bërtitet. Shikon gra, ministresha, burra, ministra, kryeministra, zv.kryeministra që qajnë e lajnë para familjeve të tyre, por ka edhe disa qytetarë të tjerë. Humbja e të cilëve nuk ka asnjë vlerë. Siç janë pikërisht Ergys Brahimaj dhe Orian Kodra. Nuk ka asnjë rëndësi jeta e tyre. Edhe ngushëllimin ju a kursejnë. Sepse është më e rëndësishme bujurdia para kamerave, patetizmi, fryrja sikur ç’do bëjnë. Për atë barin e shkelur të bashkisë edhe për atë kuponin e kafesë, se sa humbja e jetëve të njerëzve. Prokuroria dhe shteti, janë kujdesur siç i shikoni të rrijnë në heshtje dhe të mos flasin fare. Pra nuk ekzistojnë këto gjëra dhe të merren e të arrestojnë administratorët e firmave, etj. po kush janë ata përgjegjësit në qeveri a bashki, që do të kryejnë inspektimin në punë? Që nuk do të lejonin të kishte kushte pasigurie? Do të garantonin çdo gjë që kjo punë të zhvillohej në rregull? Dhe mbi të gjitha, nuk do kishte kurrë mundësi që të humbisnin jetën njerëzit? Po u ka interesuar më tepër që të ndrisin e të shkëlqejnë fasadat e shtëpive të tyre pa çka se këta njerëz humbasin jetën. Ne kemi pasur dhe e kemi besoj dhe për pak ditë, një kryeministër që nuk përton të bëhet telendinë në facebook të tij dhe kudo, të përgojojë të madh e të vogël, burrë të ri apo të moshuar me të gjitha llojet e budëllallëqeve dhe gomarllëqeve që ka kjo botë. Një llafazan i sëmur i cili nuk gjen dot një fjalë të vetme për këta njerëz, e që nuk ka kurajon që të vizitojë ata të tjerët që ndodhen në spital. Pra kemi përball një shtet të pamëshirshëm. Katil dhe për interesat e tij të vogla dhe të ngushta. Të pandjeshëm ndaj hallit, i cili, nuk do të dijë për njeriun e zakonshëm dhe të ndershëm. Për të cilin, është një numër, është një hiç. Dhe ndaj, ne të gjithë së bashku kurrë nuk duhet të na zërë gjumi duke kuptuar se çfarë shteti kemi. I cili nuk i intereson asgjë nga jeta e qytetarëve apo interesave të tyre, por, vetëm interesi i ngushtë i fitimit, i komoditetit, i propagandës, i demakogjisë së tyre të pështirë dhe të neveritshme, vetëm e vetëm për të shtyrë disa sekonda, disa ditë në pushtet. Sepse çdo ditë në pushtet, janë ca lek më shumë në xhep. Ndaj, të pa pajtueshëm me këtë shtet, thash: të pa ndjeshëm, shurdh, qorr ndaj hallit dhe fatkeqësisë të njeriu të zakonshëm që me djersë dhe me mundim të madh e nxjerr atje, vetëm e vetëm për të mbajtur familjen në këmbë ndaj këtij shteti të poshtër. Të gjithë qytetarët duhet të jenë të gjithë bashkë. Të mos bëjnë asnjë hap pas në mënyrë që kjo klik e neveritshme të largohet një herë e përgjithmonë dhe në shtet të ketë shërbëtor kokë ulur. Modest dhe punëtor që ta dijnë, që janë gjithë jetën e tyre kur të jen ulur në ato karrige, shërbëtor të popullit dhe kurrën e kurrës nuk duhet të mendojnë që do të jenë shfrytëzues edhe të djersën edhe të gjakut edhe të fatkeqësisë së tij. Faleminderit të gjithëve.”

Braimllari dhe Kërpaçi me banorët e ‘Unazës së Re’/ ‘Rama, padron i korrupsionit dhe krimit në vend

Sekretari i përgjithshëm i LSI, Endrit Braimllari dhe ish-deputetja Floida Kërpaçi në mbështetje të banorëve të “Unazes së Re”.

Gjatë fjalës së tij, Braimllari deklaroi ndër të tjera se, projekti i Unazës së Re është një projekt korruptim, ndërsa akuzoi kryeministrin Edi Rama si padron të korrupsionit dhe krimit në vend.

  Rama ka ndërtuar një qeveri kriminale dhe të korruptuar. Projekti i Unazes së Re korruptiv. Rama padroni i korrupsionit dhe krimit në vend”, deklaroi ndër të tjera sekretari i përgjithshëm i LSI.
 “Edi rama godet qytetarët e varfër dhe mbush xhepat me oligarkët. LSI mbështet banorët e Unazës së Re sepse janë në të drejtën e tyre protesta e tyre sakricë për të mbrojtur pronën e tyre”, u shpreh Braimllari.
/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Braimllari dhe Kërpaçi me banorët e ‘Unazës së Re’/ ‘Rama, padron i korrupsionit dhe krimit në vend

Vasili: Pjetri iku për turp. Po ky Rama ç’pret më?

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili ka reaguar sot për dorëheqjen e Valdrin Pjetrit nga marrja e mandatit të kryebashkiakut të Shkodrës.

Në një postim në Facebook, Vasili shprehet se pas ikjes së Valdrin Pjetrit Edi Rama nuk ka çfarë të presë më, por duhet të iki edhe vetë.

“Ky Valdrin Pjetri iku për turp. Po ky Edi Rama ç’pret më? Pse e zgjat më kot?

Apo duhet ti dale boja me keq se çi ka dale? Sa me vone aq me i hidhur do te jete fundi…..,- deklaron Vasili.

Braimllari: Valdrin Pjetri, filozofia kriminale e Rilindjes. Së shpejti emra të rinj që flasin me krimin e organizuar

Sekretari i Përgjithshëm i LSI, Endrit Braimllari paralajmëroi se përveç Valdrin Pjetrit do të dalin emra të tjerë, që janë të lidhur me struktura kriminale.

Nga Ora News, Braimllari tha se rasti i kryebashkiakut të ri të Shkodrës është i përsëritur.

Ai u shpreh se Valdrin Pjetri është filozofia e Rilindjes.

“Nuk kemi dyshime që Edi Rama nuk kërkon që Shqipëria të integrohet në BE, sepse nëse ndodh ky proces nuk do ketë kandidatë si Valdrin Pjetri. I është përmendur shumë emri Vladrin Pjetrit për kandidaturën si kryetar bashkie në Shkodër, por ajo është filozofia e Rilindjes. Nuk është vetëm ai, ka edhe të tjerë që në ditët në vazhdim do të dalin, të cilët përfaqësojnë strukturat kriminale, të cilët komunikojnë në telefon me krimin e organizuar”, tha ai.

Sa përket dekretit të Presidentit për 13 tetorin, Braimllari shprehu bindjen se në këtë datë do të jenë zgjedhjet lokale. Ai tha se aksioni opozitar do të bëhet publik në javët e para të muajit shtator.

“Ne kemi një datë kushtetuese që është 13 tetori. Unë vazhdoj të mendoj dhe kam bindjen se në 13 tetor do jenë zgjedhjet lokale dhe KQZ do reflektojë. Sepse përgjegjësia penale mbi këta 4 persona që janë pjesë e KQZ do të jetë mjaft e rëndë. Po pengojnë jo vetëm të drejtën për të marrë pjesë në zgjedhje, të drejtën për të regjistruar partitë politike, por po shkatërrojnë demokracinë në vend. Opozita ka të qartë agjendën e saj dhe agjenda e opozitës do të jetë e qartë për opinionin publik javët e para të muajit shtator” tha Braimllari.

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Braimllari: Valdrin Pjetri, filozofia kriminale e Rilindjes. Së shpejti emra të rinj që flasin me krimin e organizuar

Mehmetaj: Nuk ka përçarje, opozita vijon të jetë e bashkuar dhe ka të njëjtin qëllim!

Ish-deputetja e LSI-së, Kejdi Mehmetaj ka deklaruar në studion e lajmeve në Fax News se nuk ka asnjë përçarje në kampin opozitar, duke argumentuar se pavarësisht rrugëve të ndryshme opozita është e fokusuar në të njëjtin qëllim: “hyrjen në zgjedhje të lira dhe të ndershme”.

Duke folur për rastin e Valdrin Pjetrit, kryebashkiakut të pamandatuar ende në Shkodër, Mehmetaj deklaroi gjatë intervistës me gazetarin Enea Meksi se, është caktuar aty në dijeninë e kryeministrit dhe në mënyrë të qëllimshme.

Ndërkohë, ish-deputetja i është përgjigjur edhe pyetjes nëse ekzistojnë mundësitë që Presidenti i Republikës, Ilir Meta të vendos që të shpërndajë Parlamentin.

Pjesë nga biseda:

Si e komentoni debatin që është hapur për rastin e Valdrin Pjetrit në Shkodër?

Nuk kam asnjë dyshim se ata e kanë ditur shumë mirë atë që ka ndodhur sikurse e kanë ditur shumë mirë se këto personazhe mund t’i marrin votat në mënyrë të tillë dhe me dashje i ka caktuar aty. Një njeri i arsyeshëm duhet të kishte dhënë menjëherë dorëheqjen. Unë nuk habitem me asnjë gjë, e njëjta gjë ka ndodhur me Saimir Tahirin, me ish-deputetë e zyrtarë të tjerë ku u është hedhur hi syve.

Sa i përket 13 Tetorit, LSI iu drejtua KQZ për t’u regjistruar në zgjedhje ndërsa PD-ja jo. Pse ka nisur kjo përçarje?

Unë mendoj se nuk ka asnjë përçarje por kjo është një tymnajë që hidhet. Partia Demokratike ka qenë shumë e qartë vazhdimisht në deklaratat e saj kur ka thënë se 13 Tetori është datë ligjore për zhvillimin e zgjedhjeve vendore. Parti të ndryshme brenda opozitës kanë zgjedhur rrugë të ndryshme lidhur me zgjedhjet e 13 Tetorit, por pavarsisht formave të ndryshme, opozita vijon të jetë e bashkuar dhe ka të njëjtin qëllim.

LSI është mes atyre partive që ka kërkuar zhvilliin e zgjedhjeve me 13 Tetor, mos ka një ndryshim qëndrimesh pasi partia juaj nuk kërkon më largimin e Edi Ramës si një parakusht për të hyrë në zgjedhje?

Qëndrimet tona vazhdojnë të jenë të përbashkëta, sa i takon hyrjes në zgjedhje, LSI e ka thënë gjithmonë që nuk ka frikë të futet në zgjedhje. U tregua me 30 Qershor se sa pak shqiptarët e mbështesin dhe kanë besim tek Edi Rama. Nga ana tjetër ne vazhdojmë ti qëndrojmë idesë se me Ramën kryeministër nuk mund të ketë zgjedhje të lira dhe të ndershme. Ata kanë treguar se edhe të vetëm i kanë manipuluar zgjedhjet jo më me konkurentë dinjitozë përballë.

A ka një meaculpa nga opozita se në rast se do të futej në zgjedhjet e 30 Qershorit do ti kishte fituar? Gjithashtu po një meaculpa të tillë lidhur me djegien e mandateve?

Në asnjë rast nuk ka pasur një meaculpa pavërisisht se kjo është diçka pozitive pasi ndikon për të kuptuar edhe gabimet tona. Por pavarëisht se janë dy vendime krejtësisht të ndryshme, nga përkrahja e qytetarëve kuptuam se ishin vendime të drejta. Çdo akuzë që opozita ka bërë është vërtetuar se ka qenë e drejtë dhe jo vetëm me fjalë por me fakte konkrete. Nëse do të vijonte punën në Palrament, ajo do të ishte bërë fasadë dhe zyrë noterie e qeverisë. Sa i takon datës 30 Qershor, opozita tentoi të emërtonte anëtar të KZAZ, por që Presidenti e ç’dektretoi si datë. Kështu me 30 Qershor nuk kishte zgjedhje.

Shqiptarët janë shumë të lodhur dhe kjo tregohet sidomos me largimin e tyre nga vendi. Truri dhe energjia e këtij vendi duke mos pasur asnjë shprsë po ikin. E para gjë që duhet të bërë është të gjejmë një zgjidhje se këtu mund të bëhet diçka dinjitoze për ta dhe të ardhmen e tyre. Unë besoj se brenda opozitës është vullneti dhe dëshira për të gjetur një zgjidhje dhe kjo besoj se vjen me mbajtjen e zgjedhjeve me standarte.

Si e komentoni kërkesën e Metës që i kërkon Ruçit me datë 2 Gusht që të mos asgjësojë PD-në?

Nuk mendoj se ka pasur një deklaratë konkretisht të tillë. Por ajo deklaratë ka treguar se përpjekjet e vazhdueshme që Presidenti ka bërë që të gjitha palët të reflektojnë.

Disa nga ekspertët ligjor kanë thënë në disa raste se në kushte të tilla Presidenti mund ta shpërndajë Parlmentin, ju duket e mundur një gjë e tillë?

Parlamenti në kushtet aktuale nuk i përmbush të gjitha kriteret kushtetuese duke llogaritur kështu edhe mënyrën se si i morën mandatet deputetët e rinjë. Unë nuk e di se çfarë vendimi do të marr Presidenti, por unë mendoj se është detyra e tij që të marr vendime të mëdha në shërbim të interesit të vendit dhe të qytetarëve dhe është në përgjegjësinë e tij të mbajë popullin të unifikuar dhe të ruaj stabilitetin në vend.

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Mehmetaj: Nuk ka përçarje, opozita vijon të jetë e bashkuar dhe ka të njëjtin qëllim!

Petrit Vasili në Fax News: 13 tetori të shërbente për reflektim, nuk do rrezikonim integrimin, rasti Valdrin Pjetrit, Rama i përdor dhe i lëshon

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili ishte i ftuar në Fax News ku foli për aktualitetin politik dhe zgjedhjet e 13 tetorit.

“13 tetori nuk është më dhe vetëm një problem procedurash. 13 tetori ishte një vijë ndarjeje ndërmjet ligjit sepse dekreti i presidentit është një dekret që ka fuqinë e ligjit. 13 tetori është dhe ishte një mundësi për çështjen e negociatave, sepse do të jepte një mesazh që Shqipëria ka një reflektim të rëndësishëm, ecën përpara dialogu dhe çëshjet kryesore siç janë zgjedhjet bëjnë përpara dhe ne nuk do të rrezikonim integrimin europian. KQZ nuk pranoi as të mblidhej për të marrë në shqyrtim dekretin e presidentit. KQZ nuk mori parasysh as kërkesën tonë për regjistrim.
Shpëtimi i vetëm është rikthimi në reformën në drejtësi të miratuar në 21-22 korrik të 2016. Të gjithë të tjerat janë një process i kontestuar si vettingu i cili ka përfunduar në Strasburg. Këto institucione lejojnë Valdrin Pjetrat dhe tërë këta shpërndarës droge, falsifikatorë dhe trafikantë femrash drejtojnë institucione. Del ky që i ka promovuar që i ka përqafuar ka bërë shaka ka sharë opozitën Edi rama në emër të tyre që ata të zgjidhen, sot lan duart dhe thotë këta nuk kanë të bëjnë më mua.”-shkruan Vasili

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Petrit Vasili në Fax News: 13 tetori të shërbente për reflektim, nuk do rrezikonim integrimin, rasti Valdrin Pjetrit, Rama i përdor dhe i lëshon

Vasili: Dështimi i integrimit mbetet, armiqtë dhe miqtë e tij venë e vijnë!

Nga Petrit Vasili.

Integrimi europian eshte standart politik,seriozitet shteteror i monitoruar dhe pergjegjshmeri rrenjesisht e re e qeverisjes se vendit.

Eshte nje hap, qe ndan koherat dhe e projekton Shqiperine atje ku duhej te ishte shume e me shume vite me pare.

Koha dhe shanset e humbura e te shperdoruara keqas jane te shumta sa asnje vend tjeter ne Ballkan.

Viktima e vetme te ketij shperdorimi te tmerrshem jane shqiptaret.

Qeverisja dhe kryeministri jane te qarte ne axhenden e tyre kunder integrimit ne funksion te lidhjeve te tyre te erreta antieuropiane.Ata me kriminalizimin,drogen,
korrupsionin dhe pastrimin gjigand te parave po i sherbejne dite e nate kesaj.

Momenti nuk pret.

Armiqte dhe miqte e integrimit ne politiken shqiptare jane alternuar shume here dhe po te kthesh koken pas mund te qeshesh hidhur me kete parodi te zeze.

Si asnje here me pare nje date e caktuar si 13 tetori ka nje kuptim dhe rendesi kritike dhe te shumefishte.

Eshte konsumuar pa fund zemergjesia europiane per te mbajtur hapur dyert e integrimit per Shqiperine.

Humbja e shanseve qe 13 tetori perfaqeson do te thote nje mbyllje tragjike e dyerve te Europes dhe krijimi i nje perspektive te erret,tronditese,te hidhur dhe pa rrugedalje.

Pasojat social ekonomike do te ishin aq te renda sa qe fantazia e politikes mediokre shqiptare nuk do ti perfytyronte dot.

Shperdorimi i shanseve per te shpetuar in ekstremis integrimin do te ishte dem,faj dhe pergjegjesi pa asnje alibi.

Kemi vetem nje shans per te dhene nje sinjal qe do te mund te na hapte serish rrugen e integrimit dhe ky eshte 13 tetori.

Kush punon per kete punon per vendin dhe do te ishte njeherazi mik i integrimit, ndersa e kunderta do te thote punosh kunder vemdit e te jesh armik i integrimit.

Ne se ky objektiv deshton, asnje retorike s’do te vlente asgje, pervecse thjesht armiqte dhe miqte e integrimit do te alternonin serish vendet.

E kujt do t’i hynte ne pune kjo?

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Vasili: Dështimi i integrimit mbetet, armiqtë dhe miqtë e tij venë e vijnë!

Kryemadhi uron myslimanët: Shqipëria ka nevojë për më shumë solidaritet, të fitojmë kohën e humbur

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi me anë të nj postimi ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë me rastin e Kurban Bajramit.

Kryemadhi ka shkruar se Shqipëria ka më shumë nevojë për solidaritet për një të ardhme më të mirë.

POSTIMI:

Gëzuar Kurban Bajramin!

Nga zemra uroj një Bajram të begatë për çdo familje shqiptare!

Kurban Bajrami është festa më simbolike e besimit të plotë tek Krijuesi, festë e cila na transmeton disa mesazhe esenciale mbi vlerat e jetës dhe mënyrën se si ajo duhet jetuar!

Qëllimi i kurbanit dhe besimit nuk qëndrojnë tek materialja, përkundrazi.
Sakrifica në emër të Zotit, ndihma për nevojtarët, dashuria në familje dhe paqja janë urtësitë e kësaj feste!

Ne të gjithë kemi nevojë që ti reflektojmë këto parime në jetët tona dhe shoqëri!

Shqipëria sot ka nevojë për më shumë solidaritet në mënyrë që të ofrojë mundësi për një të ardhme më të mirë, për të gjithë!
Plagët sociale si varfëria, korrupsioni, emigrimi dhe probleme të tjera shoqërore mund të gjejnë zgjidhje vetëm duke ndërtuar sisteme të drejta e të ngritura mbi vlera!

Ne duhet të fitojmë kohën e humbur!

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Kryemadhi uron myslimanët: Shqipëria ka nevojë për më shumë solidaritet, të fitojmë kohën e humbur

Nga Klevi Pojana/ Vargjet e Havzi Nelës jetojnë ende

Nga Klevi Pojana

Vargjet e Havzi Nelës jetojnë ende, madje ato do ti trashëgohen brezave si një memorial i vërtet i poetit brilant që kurrë nuk u thye nga torturat e diktaturës!

Bijtë e etërve që firmosën për varjen në litar të poetit kuksian sot duhet të dridhen!
Vërtet prindërit e tyre i shpëtuan drejtësisë, pasi kurrë nuk u përgjigjën për këtë krim monstruoz, por historia do ti shkruaj përjetësisht në kapitullin më të zi!

Ismail Kadare ka thënë dikur se Havzi Nela është një këmbanë që ende bie për shoqërinë shqiptare dhe të mos e dëgjosh këtë këmbanë, do të thotë të vazhdosh të shkelësh me këmbë lirinë e Shqipërisë.

Emri i Havzi Nelës duhet të na bëj bashkë, për të mos lejuar më kurrë një sistem diktatorial në vendin tonë!

Sot në 10 Qershor, ditë që na kujton ngjarjen e Gushtit 1988, kur poetin e varën në mes të qytetit të Kuksit, po ndaj një nga poezit e tij, poezi e cila ngjan me një parashikim mbi vdekjen.
Havzi Nelën pasi e varën dhe e lanë me orë në mes të qytetit si një mesazh për të gjithë ata që do guxonin të jetonin lirinë, e ‘varrosën’ në këmbë, duke mos e lënë të prihet i qetë as në varr.

Kur të vdes

Kur të mësoni se kam vdekë,
Kur të thoni: “Ndjesë pastë!”
A e dini se çfarë kam hjekë
Unë, poeti zemërzjarrtë?

Kur të pyesni: “Ku e ka vorrin?”
Kur t’kërkoni me ma gjetë.
Thoni: “Ai urreu mizorin”.
Thoni: “Dheu s’ka me e tretë”.

Thoni: “Ai e deshi jetën,
Jeta n’vuetje e dërmoi”.
Thoni se ka mbrojtë të drejtën,
Grusht tiranësh nuk duroi.

Thoni: “Desh, kërkoi lirinë,
Si skifter në fluturim,
Provoi prangat, t’errtë qelinë,
Për të mjerët lëshoi kushtrim”.

Thoni: “Dritë ai kërkoi,
E vetë dritë nuk pa me sy”
Thoni: “Për njerëzinë këndoi,
E për vete mbajti zi”.

Thoni se e qërroi terri
Thoni: “Dielli nuk u ngrohu”.
Thoni se e trishtoi tmerri
E të shtypunit i tha: “Çohu!”

Kur të vijë, të çelë pranvera,
Kur bilbili nis me këndue.
Mbi vorr tim me gur’e ferra,
Nji tufë lule me ma lëshue.

Prekni vorrin, mos ngurroni,
Kush ka lindë, ai ka me vdekë,
Veten ju kur t’a ngushëlloni,
Thoni:”Gjallë kurkush s’ka mbetë!”

Luan Rama: Tirana që nuk është më!

Nga  Luan Rama

Tirana që nuk është më!
Këtë impresion të dhimbshëm më jep gjithnjë ky peizazh, pjesë e koleksionit tim modest.
Piktori Ilia Xhokaxhi, i cili ma pat dhuruar bujarisht këtë vepër të veten pak kohë para se të ndërronte jetë, ka fiksuan në telajo një fragment nga sheshi “Skënderbej”, ka fiksuar artistikisht një pjesë nga Tirana që nuk është më, a thua se, teksa zgjodhi ta përjetësonte mbi telajo, parandjeu kobin që do t’i ndodhte Tiranës!…