Category: News

Luan Rama: Minjtë janë ringjallur!…

Fjala në Kuvend e deputetit të LSI-së, Luan Rama

Disa syresh i kam parë shumë vite më parë. Ndonjë edhe e kam njohur, po pavarësisht faktit në i kam njohur apo jo, të gjithë kishin diçka të ngjashme; përbashkuese dhe identifikuese po aq në raport me të tjerët. Kishin “Bllokun”, prej, edhe nga morën nofkën identifikuese “Bllokmenë”, një kompozitë gjysmë shqip e gjysmë anglisht.

-Si nuk e kuptuan dreqi t’a marrë që rrokullisja drejt theqafjes do t’i merrte edhe ata përpara me gjithë “Bllokun” e tyre, e të paktën të mos ishin bërë pengesë?!- pyesnim shpesh njëri-tjetrin ne të “Zërit të Popullit”, në atë dhjetorin e fundit të rregjimit komunist të 1990-ës, pa marrë përgjigje prej askujt!
Sepse në fakt nuk kishte mbetur më askush!
Të gjithë kishin ikur, kishin ikur bashkë me “Bllokun” e tyre e ishin fshehur!
Kishim mbetur vetëm ne, gazetarët e “Zërit të Popullit” pikëlidhja e vetme mes udhëheqjes që nuk ishte dhe mijëra të tjerëve në bazë, komunistëve intelektualë, punëtorë, kooperativistë, veteranë, pensionistë!…

Nuk qe e lehtë! Ishte shumë e vështirë! 27-vjet më parë, të zgjidhje të ishe socialist, ngjante pothuaj si një herezi! Ishte njësoj si të vetëzgjidhje lançimin e të pranoje ferrin, të pranoje barrën e mëkatit që nuk e kishe kryer!
Të dilje si socialist rrugëve të Tiranës, pa folur për Shkodrën, Tropojën, Laçin apo qoftë edhe Durrësin, Elbasanin e gjetiu, duhej të merrje parasysh që do të kaloje nëpër një kalvar fyerjesh, sharjesh, kërcënimesh e kanosjes, për të cilat po t’u flasësh sot atyre që kanë lindur në ato vite, mund të të marrin për të marrë!
Por,kështu ka qenë e kështu ka ngjarë! Ndër ne, në këtë sallë të Kuvendit ka ende dëshmitarë të atyre kohëve; sharës e të sharë, kanosës e të kanosur, dhunues e të dhunuar!

Lëvizja e Dhjetorit 1990, duke rrëzuar nga pushteti Partinë e Punës, mbylli edhe epokën e saj e i çeli udhë ndryshimit të sistemeve!
Partia Demokratike erdhi në pushtet.
Partia e Punës, e mbetur pa udhëheqje, identifikohej me bllokmenët byroistë, paçka se edhe ata e kishin braktisur partinë së cilës i qenë bërë udhëmbyllës!
Ata që kishin vdekur i nxorrën nga varret, ndërsa të mbeturit gjallë i përzunë nga Blloku e më pas edhe i burgosën!
Po ndërsa Blloku iu kthye qytetit e qytetaret mund të shkelnin në të, bllokmenët, jo vetëm etërit, por të gjithë, edhe fëmijët e tyre, djemtë, vajzat, nuset, dhëndurët, nipër e mbesa e gjithë ç’qenë, u gjendën në udhëkryq e mes dy zjarresh; nga njëra anë e djathta që i urrente e i fajësonte për çdo gjë, e nga ana tjetër, vetë partia e tyre e lënë e braktisur e nën peshën e akuzave, nën refrenin “komunistët në litar”, e gjente të keqen po tek ata, tek bllokmenët!

Gjithësesi, gjithçka duhej berë! Mbi të gjitha duhej shpëtuar vendi, nuk duhej lënë të shkonte në kaos dhe anarshi!
Dukej mision i pamundur, por ia dolëm.
Ia dolëm të fitojmë sfidën e kohës me të shkuarën, e të sfidonim të ardhmen!
Partia Socialiste lindi si shpresë dhe shumë shpejt u bë alternativë qytetare e një kohe tjetër, e kohës në liri!
Por, nuk dua të merrem sot me historinë e lindjes së Partisë Socialiste!
Gjetiu e kam fjalën!
E më konkretisht, dua të merrem pak me Bllokun, jo si kastën e udhëheqjes së Partisë së Punës.
As me bllokun si territor apo si hapsirë publike në qytetin tim mbushur me kontraste; në qytetin tim të cilit qeveria do që t’i prishë teatrin e historisë qytetare, pasi i ka prishur më parë “Sheshin Skëndërbej” e bulevardin që dikur “ngacmonte” kronikanët e huaj të shpreheshin për të “Bulevardin pa qytet”!
Jo, sot do të flas për Bllokun “institucion”, për Bllokun si fenomen psikosocial e politiko-qeverisës.

Gjatë gjithë viteve në opozitën e parë të Partisë Socialiste, askush, asnjë, asnjë i vetëm prej ish-udhëheqësve a të afërmve të tyre nuk shkeli as edhe një herë të vetme në zyrat e “Zërit të Popullit” për të na parë si ishim e ku punonim apo qoftë edhe për të na thënë një fjalë të vetme, si shenjë solidariteti në atë kohë terrori, e ku edhe ne gazetarët e “Zërit të Populli” si të gjithë socialistët e thjeshtë identifikoheshim padrejtësisht me ta, shaheshim për ta, urreheshim për ta, burgoseshim për ta!
Nuk u panë as në Partinë Socialiste, as qoftë edhe për t’u dukur një herë të vetme në oborrin e saj, se për komisionerë a numërues në qendrat e votimit as që mund të mendohej!
Ikën të gjithë, u fshehën e u zhdukën! Si minjtë kur ndjejnë tërmetin!
U zhdukën dje, për t’u ringjallur sot e për të na u shfaqur si “Hibrid”, si minjtë e Dino Buxatit, në “Familjen që e gllabëruan minjtë”.

“Një verë e largët (tregon ai),shumë kohë para luftës – ishte hera e dytë që shkoja si mik në shtëpinë e Koriove – më solli në mendje këtë skenë: isha ngjitur në dhomën e fundit të katit të dytë, ajo me dritaret nga oborri, e po shtrihesha të flija.
Dëgjova papritur një zhurmë të vogël, një gërvishtje në fund të derës. Shkova ta hap. Një miush i vogël shkau mes këmbëve të mia, mespërmes dhomës, dhe u fsheh poshtë komosë. Iku me një vrap të ngathët, aq sa mund t’a kisha shkelur me këmbë, po të doja. Por ishte i këndshëm dhe i brishtë.
Fare pa ndonjë qëllim, të nesërmen ia përmenda Xhovanit ( të zotit të shtëpisë).

-Aha, po, – tha ai pa i dhënë rëndësi, – qëllon që del ndonjë mi nëpër shtëpi.

Kaloi një vit. Sapo futem në vilë, shoh dy mace të mëdha, me një gjallëri befasuese: mace me vija, muskulaturë prej atletësh, me gëzofin që u shkëlqen si atyre maceve që ushqehen me minj.

-Qenkeni vendosur, më në fund. Kushedi sa e mbushin barkun! S’kanë për të vuajtur për minj këtu.

-Jo, përkundrazi. Rrallë hanë minj, me raste. Po të jetonin vetëm me minj ato…

-I shoh shumë të shëndetshme.

-Po, janë mirë, s’u mungon shëndeti. Kanë gjithë të mirat e Perëndisë në kuzhinë.

Kaloi dhe një vit tjetër, dhe kur futem në vilë për pushimet e zakonshme, dy macet më dalin sërish përpara. S’duken më të shëndetshme e të shkathëta, por të dobësuara, kockë e lëkurë, të drobitura. Nuk rendin më nga njëra dhomë në tjetrën. Përkundrazi, rrinë gjithnjë nëpër këmbët e të zotëve, si të përgjumura, pa dashur të marrin asnjë nismë. I pyes:

-Janë sëmurë? Pse janë kaq të plogështa? Nuk kanë më minj për të ngrënë?

-E gjete! –tha Xhovani Korio me gjallëri, e pastaj qeshi me të madhe – kanë varur turinjtë që kur s’ka më minj shtëpia. S’u ka mbetur as fara!

Më pas, Xhorxho, djali më i madh, më merr veç e më thotë me pamje komplotisti:

-E di si është e vërteta? Kanë frikë!

-Kush ka frikë?

-Macet, kanë frikë! Babai s’do që ta përmendim fare. E bezdis kjo bisedë. Por është e sigurt që macet kanë frikë.

Brenda një viti, nga dhjetë që ishin, ato kafshë të ndyra janë bërë me qindra… e s’janë më ata miushët e atëhershëm. Janë si tigra. Më të mëdhenj se një urith, me gëzof të neveritshëm e të zi. Macet s’dinë t’i kapin!

Dhe vitin tjetër, që nga nata e parë, dëgjova një zhurmë të llahtarshme sipër tavanit të dhomës sime, sikur vraponin njerëz. Dhe e dija mirë që sipër s’kishte njeri, se aty ishte vetëm papafingoja e pabanueshme, plot me mobilie e arka të vjetra.

-Duket si këmbësori! – them me vete – Do të jenë bërë shumë të mëdhenj ata minj.

Këtë zhurmë dëgjoja, derisa më zuri gjumi. Të nesërmen, pyes në tavolinë:

-S’do të bëni gjë për këta minjtë? Po bënin namin mbrëmë mbi tavan.

Xhovani më sheh me fytyrë të habitur.

-Minjtë?! Për çfarë minjsh e ke fjalën? Falë Zotit, s’kemi më asnjë mi në shtëpi.

Edhe prindërit e Xhovanit, pleqtë që po rrinin në sallon, më thonë:

-Çfarë minjsh thua! Do t’i kesh parë në ëndërr, i dashur.

Mos e beso babanë. Ato që dëgjove ishin minj, e ndonjëherë as neve s’na zë gjumi. Veç t’i shohësh, janë përbindësha! Të zinj sterrë, me qimet që u ngrihen si gjemba. Dhe macet, sa për dijeni, i përzunë minjtë… ndodhi natën. S’kishim as dy orë që na kishte zënë gjumi, dhe na zgjuan mjaullimat e tmerrshme! Zbritëm poshtë, por macet s’dukeshin gjëkundi. Gjetëm vetëm tufa qimesh e njolla gjaku gjithandej.

-Po si nuk merrni masa? Çarqe! Helme! S’e kuptoj si nuk shqetësohet yt atë!

-Po si jo! I është bërë makth. Por tani ka frikë dhe ai, e thotë që më mirë të mos i provokojmë, se do të ishte më keq. Thotë që s’do të shërbente për asgjë, se tashmë janë shtuar shumë. Thotë që e vetmja zgjidhje është t’i vësh flakën gjithë shtëpisë. E di çfarë thotë tjetër? Është qesharake vetëm ta mendosh. Thotë që s’ia vlen t’u dalim kundër.

-Kujt t’u dilni kundër?

-Atyre, pra! Minjve!

Minjtë janë të gjithë njësoj!
Edhe minjtë e tregimit të Buzzatit, edhe minjtë e kanaleve, edhe minjtë e ugareve, edhe ato të “Bllokut”, po, po, edhe ato të “Bllokut” njësoj janë!
Pra, minj, edhe pse minj – hibrid,në fund të fundit minj janë!

Ata miushët e dikurshëm, ata që nuk qenë të zot të thonin një fjalë e të mbronin baballarët e tyre, kanë rilindur e janë rikthyer. Janë rikthyer si “Hibrid”!

-Ku janë?!…
I gjeni kudo mes nesh; janë ministra, deputetë, këshilltarë, drejtorë, ambasadorë!
Gjithkund, kudo!
Kanë rilindur! Sepse edhe minjtë rilindin! Rilindja e minjve!

Përgjigjja është e thjeshtë, tmerrësisht e dhimbshme në të vërtetën e vet!

“Plaku Ziso Vangjeli gjatë luftës kishte zbarkuar në Normandi si oficer amerikan. Historian dhe ushtarak punoi në Paris, pastaj në një klub kulturor dhe ju dha të kthehej në Shqipëri,na dëshmon në një prej librave të tij shkrimtari Visar Zhiti. Sëmundja e dashurisë për atdhe. Sipas bisedimeve paraprake do të punonte si pedagog. Ja fali shtetit gjithë bibliotekën e tij, por përfundon në burg.

– Kur të bjerë “komunizma”, – thosh – se do të bjerë “patjetër”, ne do të vuajmë më pas me dekada prej hibridit… Bijtë e të kuqve do të vijojnë etërit. Ajo përzjerje zelli dhe inati, herë i fshehtë e herë i hapur për etërit e kuq që s’patën fuqi dhe mend të ishin të përjetshëm, do t’i bëjë më dinakë dhe më të liq. Nga kundërshtarët e tyre që i urrejnë për vdekje, do të vjedhin idetë, projektet dhe deri dhe sloganet e do t’i propagandojnë më mizorisht për t’i vënë ata në jetë, gjoja si amanete. Dhe do të kërkojnë me çdo çmim zhdukjen e të zotërve të këtyre ideve. Do të kërkojnë pushtet të pamerituar si trashëgimtarë, si zanatçinj të kuq dhe kundërshtarët do t’i durojnë sa për sfond. Do të kërkojnë të bëhën ata pronarë dhe që të mbrohen do të bëjnë atë politikë që etërit e tyre e rroposën ose e luftuan gjithë jetën si bolshevikë të trashë. Kundërshtarët e të kuqve në Shqipëri, ç’kanë mbetur pas kasaphanave dhe të rinjtë që do të dalin, janë të papërvojë. Dhe kështu do të sundojë te ne hibridi. Gjatë, mjaft gjatë. Hibridët janë si monstrat. E për të luftuar ata duhet qenë si ata. Do të jetë më keq ca kohë e njerëzit do të mendojnë diktaturën si zgjidhje. Burg i detyruar. Liri e detyruar. Kaos dhe llum. Pra, pas dënimit me burg, populli do të dënohet me liri qorre. Liria qorre është dënim. Se ne nuk do të dimë ç’t’i bëjmë asaj si një gjëje të tepërt. Do ta përdhunojmë si barbarët. Unë nuk do të jem atëhere. Ju do të jeni: Mbaje mend dhe kujtomë. S’ke Ç’bën, jo. Veç kujtomë mua, plakun.
…nuk jam unë njeri kundër komunistëve, janë komunistët kundër njeriut!”
Minjtë janë ringjallur!…

AGRON ÇELA: AKT I PAPRECEDENTË I MAZHORANCËS

Prononcimi i deputetit te LSI Agron Cela

Ndërprerja e punimeve të komisionit parlamentar të politikës së jashtme, pikërisht në momentin kur opozita do t’i drejtonte pyetje Ministrit për Europën dhe Punët e Jashtme, është një rast i paprecedent i shkeljes së Rregullores së Kuvendit, është një shfaqje arrogante e cënimit të etikës dhe papërgjegjshmërisë së maxhorancës.
Askush e aq më pak ministri ynë për Europën dhe Punët e Jashtme nuk mund e nuk duhet t’u shmanget disa të vërtetave e aq më pak t’i ikë përgjegjësisë për mosrealizimet!
Ministri Ditmir Bushati ka detyrimin t’u përgjigjet pyetjeve dhe interesimit të opozitës për procesin e integrimit europian, aq më shumë edhe si shenjë qytetarie e respekti, pasi përballë ndodhej një zonjë e kolege e zotit Bushati si Klajda Gjosha, jo vetëm si njohëse e gjithë problematikave të integrimit, por edhe për kontributin që ka dhënë si Ministre e Integrimit.
Procesi i Integrimit ka nevojë për kontributin e të gjithëve, por edhe për klimë bashkëpunimi e respekti për kolegët.
Unë jam tërësisht dakord me qëndrimin e koleges Gjosha dhe të opozitës në tërësi e apeloj për reflektim e më shumë ndjenjë përgjegjësie në respektimin dhe vlerësimin e zërit të opozitës, i cili nuk mund të bllokohet, pasi zëri i opozitës është garant i demokracisë e cila pa të nuk mund të ketë kuptim!

E PAPRECEDENT NDËRPRERJA E KOMISIONIT, GJOSHA: FRIKA KA PUSHTUAR QEVERINË SHQIPTARE

Klajda Gjosha, ish-ministrja e Integrimit dhe deputete e LSI-së,pas Komisionit të Jashtëm ka dalë në një deklaratë për mediat në ambientet e jashtme ku është shprehur e indinjuar për mbylljen e Komisioni në mënyrë të paprecedent.

Gjosha theksoi se frika ka pushtuar qeverinë shqiptare, negociatat nuk janë çelur, kjo është një gënjeshtër e madhe e qeverisë Rama.

Deklarata e plotë e Klajda Gjoshës

Jemi të detyruar të bëjmë këtë dalje për mediat si konferencë për shtyp, bashkë me nënkryetarin tjetër të PD, për një arsye të paprecedentë të mbylljes së Komisionit të Jashtëm me një dëgjesë me ministrin për Europën.

Kjo gjë nuk mund të ndodh asnjëherë dhe në asnjë vend sepse frika tashmë nga e vërteta dhe frika për tu përballur si me anëtarët e opozitës por dhe me të vërtetën besoj që është e dukshme për të gjithë qytetarët shqiptar dhe nuk është normale. Sepse në fakt ti mashtrosh ata që negociatat janë çelur, kur jo vetëm që nuk janë çelur por Shqipëria duhet të kalojë tashmë në kushte të përcaktuara qartë nga konkluzionet e Këshillit Europian.

Tashmë këto janë detyra të mbartura jo vetëm mbi qeverinë shqiptare por janë detyra që rëndojnë mbi shpatullat e çdo qytetari shqiptar për një proces të zvarritur prej vitesh. Jo vetëm që do të fillojë një proces teknik dhe shumë i rëndësishëm siç deklaruan dje zyrtarët e lartë të BE, por mbi të gjitha Shqipëria do duhet të kalojë tashmë në vazhdën e 5 prioriteteve kyçe që janë të lidhura ngushte me krimin e organizuar, me korrupsionin, me reformën në drejtësi, me mungesën e një sërë gjykatash që e kanë lënë pezull sistemin në Shqipëri dhe të drejtën e fjalës dhe të ankimimit për çdo qytetar shqiptar nga i pari deri tek i fundit. Por tashmë vijmë dhe me kushte të shtuara që janë të lidhura drejtpërdrejt me azilkërkuesit shqiptar, numrin e tyre të shtuar në vendet e BE.

Dhe mbi të gjitha me zgjedhjet dhe me standardin  e zgjedhjeve që do duhet të plotësojë Shqipëria vitin që vjen por dhe në të gjitha zgjedhjet e ardhshme. Unë besoj që kjo frikë tashmë  e ka pushtuar qeverinë shqiptare  dhe këtë e tregoi sot fare mirë ministri për Evropën dhe Punët e jashtme dhe para se të vijnë këtu të bëjnë show-n e madh dhe të shpenzimeve të panumërtatë aktiviteteve që zhvillon qeveria, do duhet në rradhë të parë të ulet dhe të shikojë ato kushte dhe standarde jetese që sot i ka bërë të pamundura për qytetarët shqiptarë.

Procesi i integrimit europian nuk ka të bëjë vetëm me politikën e madhe  dhe me reformat e mëdha. Në rradhë të parë ka të bëjë me integrimin ekonomikt ë qytetarëve shqiptarë, me integrimin e atyre standardeve kryesore të jetesës minimale që ata duhet të kenë dhe sot nuk e kanë. Papunësisë së madhe që i ka pllakosur, investimeve që largohen çdo ditë nga vendi. Kjo është puna që ka qeveria dhe jo të bëjë show dhe propagandë politike.

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on E PAPRECEDENT NDËRPRERJA E KOMISIONIT, GJOSHA: FRIKA KA PUSHTUAR QEVERINË SHQIPTARE

Intervista e Deputetes së LSI-së, Klajda Gjosha për Report Tv.

 

Në njëfarë mënyre defacto po nisim hapjen e negociatave, formalisht do hapen vitin tjetër por defacto me këtë takim ne nisim punën përsa I përket hapjes së negociatave.

Kemi një periudhë kohe tashmë që e dëgjojmë çështjen defacto që janë çelur negociatat, por as defacto dhe as dejure nuk janë çelur negociatat. Për të gjithë ata qytetarë të cilët sadopak mundohen të kuptojnë se çfarë ndodh me këtë proces, negociatat i takojnë një faze tjetër kur në rradhë të parë duhet të kalojnë me atë procesin formal nëse do duhet ta quajmë kështu, ku sërish Komisioni Europian do duhej të japë rekomandim pozitiv për çeljen e negociatave të Shqipërisë. Sërish do duhet të kalojë vendimmarrja në Këshillin Europian mes vendeve anëtare dhe mos të harrojmë tashmë kemi dhe një hall të shtuar  ku përpara se vendimi të shkojë në Këshill do duhet të kalojë në parlamentet e vendeve anëtare.Gjë kjo që ndodh për herë të parë në procesin e integrimit, jo vetëm të Shqipërisë por të të gjithë vendeve të cilat kanë qenë aspirante apo që janë dhe para Shqipërisë si Serbia dhe  Mali i Zi. Dhe për Shqipërinë është hera e parë që do të kalojë vendimi në parlamentet anëtare. Kjo do të thotë që përgjegjësia për këtë proces është jashtëzakonisht shumë e madhe tashmë. Unë nuk habitem fare nga tryeza të tilla, as nuk më emocionojnë tu them të vërtetën sepse kam qenë pjesë e shumë tryezave. Ajo që është për të ardhur keq është fakti që një bashkëbisedim normal me Komisionerin Hahn, një bashkëbisedim teknik deri diku, për të kuptuar se çfarë do të ndodhë dhe çfarë duhet të bëjë Shqipëria për të plotësuar kushtet, kthehet në një propagandë dhe show të jashtëzakonshëm. Mua një propagandë e tillë dhe shpenzime të tilla buxhetore që shkojnë për të zbukuruar sadopak imazhin e kryeministrit por jo për të ndihmuar procesin e integrimit, në fakt shkojnë në dëm të këtij procesi.Përsa kohë kemi propagandë të tillë aq të madhe,tavolina të zbukuruara shpesh herë këto janë ballkanase pak a shumë, për të mos thënë që në stilin tamam shqiptar të kryeministrit tonë. Por nëse do të kishim në ato tryeza një kryeministër europian, takimi nuk do të ishte LIVE, por në zyrë, jo me të gjithë ministrat por me ministrin kryesor dhe me një pjesë shumë të rëndësihme brenda ministries së europës dhe punëve të jashtme. Ata njerëz të cilët janë ekspertë të kësaj fushe për të zbërthyer të gjithë procesin dhe në rradhë të parë kushtet që ka Shqipëria dhe udhërrëfyesin që duhet të ndjekë vendi ynë deri në hapin tjetër që do të jetë vendimmarrja për çeljen e negociatave. Dhe këtu në fakt u ndal dhe Hahn i cili foli më shumë se kryeministri i cili foli për çdo gjë tjetër por nuk foli për kushtet dhe nuk foli për problematikën të cilën mbart vendi ynë.

Do doja ta nisja me një deklaratë fillestare të Hahn, ai tha po e nisim procesin për të mos humbur kohë, përpara se të na vijë ftesa në vjeshtë. Çfarë është kjo ftesë në vjeshtë sepse ne të paktën kështu na është thënë që në qershorin e vitit tjetër do të na jepet ftesa. Po vjeshta është përtej shtatorit, çfarë do të thotë kjo deklaratë e Hahn?

E para, Shqipëria ftesën për në BE e ka që në momentin që ka nënshkruar marrëveshjen e stabilizim-asociimit dhe është bërë pjesë e këtij procesi të gjatë teknik. Që do të thotë që nuk është një ftesë që vjen tashmë dhe i dhurohet kryeministrit Rama për punën e mirë që ai mund të ketë bërë. Kjo nuk ekziston, pra duhet të qartësohemi këtu dhe të jemi të qartë për procesin. Përsa i përket vjeshtës, unë e kam thënë këtë dhe në momentin që u mblodh Këshilli dhe ku qeveria filloi të festonte se më në fund kemi datën e negociatave e kështu me rradhë.Qershori në fakt nuk ishte datë negociatash, ishte një datë ku mendohej që Këshilli Europian mund të mblidhet për të ridiskutuar nëse Shqipëria ka përmbushur kushtet apo jo. Dëgjojmë tashmë që mund të jetë në vjeshtë.

Pra Këshilli nuk mblidhet më në qershor vitin tjetër por në vjeshtë?

 

Mund të mblidhet në qershor dhe duke pare se çfarë vendos Këshilli i qershorit do të vendos më pas një datë të mundur për çeljen e negociatave të Shqipërisë, nëse gjithmonë ne kemi plotësuar ato kushte që tashmë i kemi në tryezat tona. Por problematika më e madhe është fakti që , Komisioni Europian, Parlamenti Europian të gjitha institucionet, kalojnë në një fazë zgjedhore, që do të jenë dhe ata në zgjedhje ashtu sikurse do të jemi dhe ne në zgjedhjet tona lokale dhe ne e dimë shumë mirë që fatkeqësisht në Shqipëri sa herë ka zgjedhje puna kryhet deri në dhjetor dhe nga janari deri në gjysmën e vitit nuk kemi asnjë individ i administratës i cili është i fokusuar në punën e përditshme dhe në statusin që ai duhet të ketë. Dhe ky është problem shumë i madh për Shqipërinë. Çfarë do të ndodhë, ne mund të përgatisim një raport për KE por nuk do të ketë komision europian aty prezent  apo përfaqësues të KE që të mund të dorëzojnë këtë raport të Shqipërisë pranë vendeve anëtare të cilat do duan më pas të shqyrtojnë gjithë procesin e integrimit.

Komisioneri Hahn vitin tjetër nuk është më?

Mbaron mandatin e tij dhe do të kemi një komisioner të ri për zgjerim apo varet sesi do të vendoset emri i Komisionit. Do të kemi zgjedhjet që besoj do të jenë në maj të vitit që vjen dhe nëse do të mendohej që Këshilli do të mblidhet në qershor imagjinoni se çfarë hapësire boshe që do të jetë në të gjithë përfaqësuesit e lartë të KE, të cilët jo vetëm raportojnë por bëjnë dhe takime të njëpasnjëshme me vendet anëtare për ti bindur dhe për ti shtyrë ata deri diku, të japin një dritë jeshile për Shqipërinë apo dhe për Maqedoninë sepse tashmë kjo do të shkojë paketë. Shqipëria nuk mund të votohet e vetme.

Do të thotë që dy vendet ose shkojnë bashkë ose rrinë kështu siç janë?

Duke e parë në një politikë të gjerë, unë besoj që dhe Shqipëria dhe Maqedonia do të shkojnë bashkë, është e pamundur të ndahen dhe fatkeqësisht Maqedonia është penalizuar këtë verë. E ka penalizuar Shqipëria. E kam thënë sepse unë mendoj që Maqedonia ka bërë shumë hapa para. Të vetmin kusht madhor që ka patur ndërvite, çështjen e emrit  tashmë e ka ezauruar, pra ka arritur të lidhë një marrëveshje me Greqinë.Mendoj që kryeministri i Maqedonisë ka shkuar përtej pritshmërive dhe të partisë politike që ai përfaqëson por dhe të qytetarëve. Dhe ka rrezikuar deri diku dhe jetën e tij për të lidhur këtë marrëveshje. Mendoj që sakrifica ka qenë shumë e madhe dhe Maqedonia nuk  e ka merituar këtë tërheqje pas që fatkeqësisht i ka bërë Shqipëria.

Po thoni që ne jemi bërë peng për mosintegrimin e Maqedonisë?

E vërteta qëndron që Shqipëria është bërë pengesë e madhe këtë vit edhe për Maqedoninë.

Në fakt deklaratë e fortë nga një ish-ministre e integrimit, megjithatë do doja tu theksoja një tjetër pikë që përmend Hahn Ai ka folur sot për njerëz me përvojë në administratë, duke qenë se procesi do të jetë shumë teknik, shumë i koklavitur. Ju keni qenë për 4 vite ministre e integrimit. Në çfarë niveli është administrata jonë në raport me integrimin?

Unë mund të kem qenë ndër të vetmit individ që të paktën gjatë vitit të fundit kam folur pafund për rëndësinë që ka administrata publike në procesin e integrimit. Janë njerëzit ata që e bëjnë procesin e integrimit. Ne mund të kemi institucione, fasada shumë të bukura të institucioneve tona por nuk kryhet dot procesi në këtë mënyrë.Janë aftësitë e njerëzve, ekspertiza që ato kanë, profesionalizmi ato që do ta çojnë Shqipërinë përpara në këtë proces. Në fakt nuk është as vetë kryeministri dhe as ministrat që janë në atë tryezë, sepse ata janë koordinatorë, janë politikë dhe nuk janë ekspertë të mirëfilltë të fushave apo sektorëve përkatës. Ndaj dhe unë kam ngritur zërin që në momentin e parë që kryeministri me ardhjen e tij në shtator të qeverisë së re, shkatërroi në njëfarë mënyre gjithë reformën në administratën publike që me aq shumë mund, me të metat dhe të mirat e veta, ne arritëm të ndërtonim në një vend ku nuk është e thjeshtë. Sepse duhet të ndryshosh njëherë mentalitetin për mënyrën sesi punësohen njerëzit në administratë dhe duke qenë jo aq e thjeshtë sa çduket për mua ishte fatale fakti që kryeministri shkatërroi të gjitha ministritë, të gjitha institucionet përfshirë këtu edhe sektorët kyç të cilët ishin koordinuesit kryesor të procesit të integrimit europian brenda atyre ministrive duke mos përmendur këtu dhe atë që ishte umbrella e madhe që ishte pikërisht ministria e integrimit europian me 117 persona jo të emëruar nga Klajda Gjosha, ishin njerëz të emëruar dhe që kanë themeluar atë proces dhe atë ministri që kur ajo është krijuar.

Si është pritur nga Brukseli ky strukturim, kjo shkrirje e ministrisë?

T`ju them të vërtetën nuk është pritur mirë.

Është caktuar zëvendësministri i ri i Jashtëm i cili do merret dhe me çështje teknike krahas ministrit Bushati.

Ky nuk është një vendim i pritur mirë as nga diplomatët këtu në Tiranë. Ishte një mesazh i gabuar i dhënë në momentin e gabuar. Pra, në ato momente ku Shqipëria duhej të punonte për të plotësuar kushtet për çeljen e negociatave, shkon dhe shkatërron një nga Ministritë më kryesore me njerëzit më ekspertë që mund të kishte ky proces. Kjo ishte e pafalshme dhe nuk ishte pritur. Madje, ka pasur shumë presione dhe Kryeministri, por më pas mënyra se si u krijua kjo struktura brenda ministrisë për Evropën dhe Punët e Jashtme, nuk ka qenë normale. Kritika ka edhe sot që ne flasim, madje ndoshta jo vetëm për median, por edhe në takimet e shpeshta që përfaqësuesit e Komisionit Evropian kanë me përfaqësuesit shqiptarë, shpeshherë përmendet fakti se ka mungesa të theksuara të ekspertizës dhe  profesionalizmit. Sot, mungojnë të gjitha drejtoritë e integrimit evropian nëpër ministritë e caktuara. Unë në çdo komision të z. Bushati e kam ngritur këtë çështje duke thënë se presioni më i madh që ai duhet të bëjë si koordinator kombëtar i këtij procesi, do duhej në fakt të ngrinte ato njësi që kanë qenë të akredituara nga BE. Pra, kanë qenë njerëz ku BE ka investuar, ka paguar paratë e taksapaguesve për t`i trajnuar ata, për t`i bërë ekspertë dhe më pas për të vazhduar më një lloj standardi që e kërkojnë ata. Çfarë kemi ne një problem tjetër?  Përkthimi i legjislacionit është një çështje tjetër madhore, e cila i mungon vendit dhe ka procedura të jashtëzakonshme për të arritur aty. Mos të them që nuk ka përkthyes profesionistë që nuk e njohin legjislacionin  evropian. Sot, kryeministri foli për disa hapa që ai duhet të ndërmarrë në këtë 9 mujor, ku bëri një deklaratë bazuar mbi strategjinë e negociatave dorëzuar nga Ministria e Integrimit Evropian që në vitin 2016. Ka qenë me këmbënguljen time që ajo strategji të fillonte të implementohej që në atë vit sepse Shqipëria nuk kishte kohë për të humbur. Pra, paralelisht me reformat do duhej të ngrinte të gjithë platformën e saj koordinuese dhe të bëhej gati me ekipet negociuese. Unë madje kam pasur retorika shumë të forta me Kryeministrin për të ndryshuar misionin tonë në Bruksel, ku misioni është porta pritëse.

Rama ka thënë që do shtohet stafi i këtij misioni. Ju e keni kërkuar që në atë kohë. Pse ka qenë kjo përplasje më Kryeministrin?

Jo vetëm që do shtohet. Po, e kam kërkuar. Kryeministri donte që ta kishte një triumf të vetin, ku fatkeqësisht politika luan me procesin e integrimit. Unë gjithnjë jam munduar ta shmang dhe të ndajë procesin me politikën, nuk e kam bërë kurrë. As edhe sot nuk e bëj, që jam në opozitë dhe jam shumë e kujdesshme me mënyrën se si i drejtohem qeverisë apo nuk politizoj çështje që janë të lidhura me integrimit, por të thuash që në 9 muaj do realizoj diçka që do duhej të ishte bërë në disa vite kohore, aq më tepër në një vend si Shqipëria ku gjerat nuk janë të gatshme dhe do të duhet kohë të trajnosh shumë njerëz, mendoj që ne jemi shumë të vonuar. Unë do isha shumë e lumtur t`ju vija në dispozicion atë strategji të dorëzuar nga Ministria e Integrimit në atë kohë, e cila është fjalë për fjalë ajo që tha sot Kryeministri. Unë e falënderoj që ai ka folur për strategjinë, por i them që është realisht shumë i vonuar dhe në 9 muaj do ta ketë të pamundur ta realizojë.

Doja një mendim nga ju. Ose nuk ka vlerë ky Komision Evropian që thotë jeni gati për të hapur negociatat, ose vendet e tjera kanë një problem me Shqipërinë? Pse nuk ka një qasje të mirë mes komisionit dhe vendeve anëtare?

Unë mendoj që po të lexoni rekomandimit që ka dhënë Komisioni Evropian, do kuptoniqe çdo anëtar është i lirë të gjejë kushtet e veta, bazuar mbi problematikat shpeshherë bilaterale që ato kanë me Shqipërinë apo vendet e tjera. Në këtë rast me Shqipërinë, po të shikojmë Franca ka problemin e azilkërkuesve. Po të shikojmë është prapë pjesë e raportit të Komisionit Evropian si një çështje madhore e mbartur për Shqipërinë. Holanda ka çështjen e krimit të organizuar për të mos përmendur faktin që një nga çështjet më madhore është reforma në drejtësi e cila ndiqet në çdo hap për mënyrën si ajo implementohet. Dhe kryesisht, procesi i vetingut që është dhe zemra le të themi e gjithë reformës në drejtësi. Italia nga krahu tjetër ka pasur çështje me Shqipërinë, për çështjen e minoreneve, trafikun e qenieve njerëzore, trafikun e drogës e kështu me radhë. Pra janë një sërë çështjesh të cilat janë kushte si në raportin e Komisioni Evropian ashtu dhe në vendet anëtare.

Atëherë pse rekomandohet hapja e negociatave?

Sepse Shqipëria është një vend me rrezikshmëri të lartë, që do të thotë se nëse këtë vend nuk e bëjnë pjesë të kornizës evropiane, të kornizës së rregullave dhe standardeve me të cilën funksionon BE, Shqipëria mund të kthehet nga një vend i cili eksportonte stabilitet në gjithë vendet e rajonit, por edhe për vetë BE, mund të kthehej në një vend i cili rrezikonte stabilitetin duke u kthyer në një qendër shumë herë më të madhe të krimit të organizuar, trafikut të drogës. Të gjithë atyre që në fakt, janë prioritetet madhore, 5 prioritetet kyçe të vendosura nga KE. Ndaj dhe ne duhet të bëjmë shumë herë kujdes kur flasim për këto çështje. Sot po të shikonit, në dy deklaratat, unë i ndoqa me shumë vëmendje, komisionari Hahn ishte shumë konkret. Ai foli për reformën në drejtësi, foli për vetingun,foli për të gjitha çështjet që i shqetësojnë vendet anëtare, foli për trafikun e drogës, për çdo gjë. Ndërsa kryeministri ynë bëri shoun e radhës, kur mbaron ky takim dhe nesër i kthehemi propagandës politike, mashtrimeve të radhës e kështu me radhë. Nuk funksionon kështu procesi i integrimit, është shumë teknik, është shumë institucional dhe kërkon seriozitet.

Komisioneri Hahn e vlerësoi vetingun, por kuptoi që paska nevojë për nevojë për magjistratë të rinj që duan dhe votën e opozitës.

Mua më vjen keq që komisionari Hahn nuk është informuar për këtë çështje, që ka nevojë për magjistratë të rinj që të vazhdojë gjithë ky proces. E dyta, do duhej të ishte informuar që këto magjistratë të rinj do duhen të emërohen nga dy institucione të reja siç janë KLGJ dhe KLP që ende nuk janë ngritur.

Në mungesë të tyre kërkohet një ndërhyrje ligjore të cilën shumica ua ka sjellë në tryezë.

Që kthen mbrapsh gjithë procesin e reformës, pra reformën e re dhe model.

Kërkohet një ndërhyrje në ligj vetëm për një vit.

Jo nuk kërkohet për një vit, kërkohet pa afat. Dhe ky ka qenë ngërçi i gjithë debatit që ka patur opozita me mazhorancën. Ndërkohë që LSI ka dorëzuar në tryezën e mazhorancës dhe komisionit të ligjeve amendimet pikërisht në këtë pjesë, për të thënë që, dakord do vazhdojnë të emërohen nga Këshillit i Lartë i Drejtësisë, por për sa kohë, do vendosim një afat 3 mujor? Se çfarë ndodhi me Kryeprokuroren e Përgjithshme të Përkohshme që u votua në 18 dhjetor? U tha që do të jetë e përkohshme vetëm për një periudhë 4-mujore dhe më pas do shkojmë në zgjedhjen e Kryeprokurorit. Çfarë jemi sot? Edhe sa kohë do duhet të kalojë për të zgjedhur Kryeprokuroren? Edhe sa kohë do duhet të kalojë për të ngritur institucionet e reja të drejtësisë të cilat më pas do të fillojnë të zhbllokojnë dhe gjithë reformën. Unë nuk e di se çfarë ka diskutuar Ministrja e Drejtësisë kur ka shkuar në Gjermani apo në vendet e tjera për të lobuar për reformën në drejtësi dhe për çështjen e negociatave. Çfarë i thoshte? Që Shqipëria është një vend që nuk ka Gjykatë Kushtetuese, që Shqipëria është një vend që i mungon Gjykata e Lartë, që shumë shpejt ne do të kemi një bllokim të Gjykatës së Apelit, ku do të bllokohen me mijëra çështje madhore që nuk i ka politika, por i kanë qytetarët e thjeshtë të këtij vendi. Ky është një shtet kolaps në këto momente. Unë kam një pyetje për PS: përse nuk pranojnë të vendosin afat për këtë çështje? Përse nuk pranon të vendosen afate për këtë çështje? Ne mezi presim që ata magjistratë të rinj të bëhen pjesë e sistemit dhe të ndryshojnë mentalitetin se si funksionon drejtësia shqiptare.

Pra, i gjithë ngërçi është tek afati? A ka negociata?

Po, patjetër që ngërçi është tek afati. Tashmë nuk ka më negociata për një arsye fare të thjeshtë, sepse edhe në momentet kur ne do të vazhdonim diskutimet tona në Komisionin e Ligjeve, ky komision i mbylli punimet e asaj dite, pra nuk pranoi të diskutonte me opozitën. Por, solli propozimin direkt në Parlament për votim duke kërkuar 84 vota, gjë që është jo normale, sepse ti o do të shkosh me blerje votash dhe thua ‘nuk do diskutojmë më me asnjërin prej jush’, ose do të ulesh në një bisedë serioze dhe të sinqertë për të arritur në një marrëveshje për ta votuar atë të gjithë së bashku, sepse Reforma në Drejtësi lindi në frymën konsensuale. Fakti që u votua me 140 vota, unë besoj që është shumë dhe duhej ruajtur një konsensus i tillë.

Znj. Gjosha, ju ka humbur një deputet, që është z. Bitri, i cili ka votuar shpeshherë në favor të Partisë Socialiste. A janë deputetët e tjerë tuaj në kontrollin e LSI-së?

Kjo nuk është çështje kontrolli. Ne jemi të zgjedhur aty. Është një ekip i jashtëzakonshëm shumë aktiv, shumë herë më aktiv edhe sesa dy partitë e mëdha për çështje madhore dhe prioritete kombëtare që ka vendi ynë. Jemi shumë kompakt. Besoj që ju e keni parë që votat tona kanë qenë gjithmonë on-block. Gjithë pjesa tjetër pastaj, çdokush është i lirë të zgjedhë. Opozita tashmë është në misionin e saj, në detyrën e saj dhe më besoni që sa do të vijë dhe do të rrisë presionin e saj ndaj qeverisë.

Znj. Gjosha, ju kur i parashikoni hapjen e negociatave, me gjithë këto probleme që ne kemi? Pra, viti i ardhshëm a është një vit kur do të hapen negociatat, apo do të jetë një vit që do të shpresojmë? Si e gjykoni procesin?

Unë  nuk jam shumë optimiste për vitin 2019, për shumë arsye, sepse tashmë përveç atyre pesë prioriteteve kyçe, kemi edhe dy prioritete që dallohen qartë në konkluzionet e Këshillit Evropian, kanë të bëjnë pikërisht me zgjedhjet, Reformën Zgjedhore, e cila ende sot e kësaj dite që flasim, disa bisedime mund të kenë nisur por nuk ka një dakordësi se si ajo do të vazhdojë. Mos harrojmë që kemi zgjedhjet lokale përpara dhe do duhet që të implementohet Reforma Zgjedhore pikërisht pas pak muajsh në zgjedhjet lokale. Do të shihet edhe si një projekt pilot për zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Ky është një problem i jashtëzakonshëm tashmë, sepse ka 5 vjet që kërkohet kjo reformë dhe dy partitë e mëdha kanë hasur në ngërçe të dakordësive për mënyrën se si do të shkohet në këtë reformë. Ne diskutojmë për votim elektronik dhe çështje të tjera, por përsa kohë që ne nuk kemi zgjidhur çështjen e shit-blerjes së votës, kjo nuk qëndron. Pra, nuk ka rëndësi se si votohet kur vota është e blerë.

Është folur për takime informale mes dy bashkëkryetarëve dhe kur ka takime të tilla, gjithmonë në kurriz e ha LSI-a. A keni ndonjë informacion se çfarë po ndodh?

Të jeni të bindur që LSI-në kur nuk e mposhti sistemi zgjedhor i 2009-s, i cili u bë enkas për të arritur këtë gjë, ajo triumfoi me 19 mandate sot, të fituara me shumë punë, LSI-a do të vazhdojë të jetë edhe shumë herë më mirë se ç’ka qenë në zgjedhjet e shkuara, pavarësisht sistemit dhe mënyrës se si do t shkohet deri aty.

Po në raport me Partinë Demokratike cila është marrëdhënia juaj?

Është një bashkëpunim shumë i mirë. Është një bashkim forcash opozitare për të larguar në fakt kryeministrin, që është sot, për të larguar qeverinë. Dhe unë mendoj që ne jemi të vendosur në këtë prioritet që ne kemi që nuk buron nga partitë tona por buron nga qytetarët. Është një kërkesë e drejtpërdrejtë e tyre nga taksat që po i rëndojnë çdo ditë në xhepa, nga papunësia, problemet ekonomike, të biznesit e kështu me radhë. Dhe ne do të jemi në ballë të frontit të qytetarëve.

Hahn foli për fokus në kapitujt 23 dhe 24. Çfarë janë këto kapituj?

Këto dy kapituj kanë të bëjnë me shtetin e së drejtës. Pra reforma në drejtësi është pjesë e rëndësishme. Ka të bëjë  më të drejtat themelore të njeriut, e drejta e pronës (që është një problem i madh në vendin tonë dhe çështje ende e pazgjidhur). Janë kapituj që kanë nisur me  Ministrinë e Integrimit, edhe pse në atë kohë nuk kishte çelje negociatash. Puna ka nisur në bashkëpunim të plotë me KE-në, madje ne ngritëm edhe grupet e punës, të cilët pa a shumë filluan të negocionin. Është një punë që Ministria në atë kohë nuk e ndali asnjë moment. Ka qenë një punë e përditshme që ka bërë Ministria e Integrimi Evropian, që do të duhet të bënte sot Ministria për Evropën. Nuk duhet të shohim më flamuj triumfi që marrin kryeministrat apo ministrat sikur çfarë është bërë. Është bërë një punë që na takon për qytetarët tanë dhe jo për integrimin.

Cili mund të jetë kontributi i opozitës në këtë vit themelor për integrimin?

Unë mendoj që duke e vendosur para përgjegjësisë qeverinë, duke qenë shumë kërkues në këtë proces dhe patjetër duke dhënë kontributin tonë. Duke qenë konstruktivë për çështjet madhore. Është detyrë e të dyja palëve për të bashkëpunuar dhe për të bashkërenduar këtë punë. Një gjë dihet se tashmë është e pamundur. Me këtë Kryeministër dihet që dialogu politik është i vrarë që në fillim. Ndaj edhe ka ngërçe kaq të mëdha procesi sot.

Monika Kryemadhi: Fjalët e bukura nuk të çojnë gjëkundi, aq më pak në BE!

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka reaguar pas deklaratave të Edi Ramës lidhur me procesin e integrimit, në prani të komisionerit, Johannes Hann. Kryemadhi shprehet se ajo që Edi Rama e prezantoi sot si reforma, është strategjia e ish-ministres Klajda Gjosha, kërkesat e saj nuk u plotësuan asnjëherë nga Edi Rama.

“E gjithë strategjia që kryeministri shpalosi sot si arritje të qeverisë së tij nuk është gjë tjetër vetëm një kopje e strategjisë që ministrja Klajda Gjosha ia ka kërkuar për ta zbatuar, por që se bëri kurrë. Deri më sot kur i vënë me shpatulla pas muri u detyrua të pranoje dhe zbatojë ato që duhet të kishte bërë prej vitesh e që i ka patur në tryezën e punës”,- shprehet Monika Kryemadhi.

Kryetarja e LSI shton se asnjë deklaratë e Edi Ramës nuk e fsheh dot të vërtetën që ka ndodhur me korrupsionin, krimin dhe problemet e qeverisë shqiptare. Kryemadhi shprehet se vetëm një qeveri pa Edi Ramën mund të realizojë kushtet për çeljen e negociatave.

Deklarata e plotë e Monika Kryemadhit:

“Fjalët e bukura nuk të çojnë gjëkundi, aq më pak në BE! As tryezat e stiluara me simbolet europiane dhe që i kushtojnë shtrenjtë buxhetit të Shqipërisë, nuk janë hap përpara për plotësimin e kushteve të rrepta, që na kanë vënë partnerët tanë në Bruksel.

E gjithë strategjia që kryeministri shpalosi sot si arritje të qeverisë së tij nuk është gjë tjetër vetëm një kopje e strategjisë që ministrja Klajda Gjosha ia ka kërkuar për ta zbatuar, por që se bëri kurrë. Deri më sot kur i vënë me shpatulla pas muri u detyrua të pranoje dhe zbatojë ato që duhet të kishte bërë prej vitesh e që i ka patur në tryezën e punës.

Paaftësia, arroganca dhe korrupsioni, përfshirja në trafiqe dhe lënia e Shqipërisë jashtë hapjes së negociatave nuk mund të ndreqen me kopjet që i merr nga ish ministrja e integrimit.

Asnjë deklaratë e thënë në anglishte të qartë, asnjë kompliment apo lajke e bërë për ndërkombëtarët e Brukselit apo ata që janë në ikje e sipër, nuk e zhbën dot trafikun e drogës, përfshirjen në krimin e organizuar, shkatërrimin e administratës publike dhe ngecjen në reformen në drejtësi.

Ndaj çdo përpjekje për show me ngjyra e ndriçim artificial është thjesht i dalë mode si metodë për të gënjyer shqiptarët, që sot më shumë se kurrë e kanë kuptuar dhe ndjerë paaftësinë, makuterinë, banditizmin dhe arrogancën e veshur me rroba të bukura të një qeverie në ikje e sipër.

Vetëm një qeverisje e re, pa Ramën kryeministër, e vendosur për të larguar bandat nga bashkëqeverisja do të mund të bëjë atë që të gjjthë shqiptarët presin; plotësimin e kushteve për të qënë sa më shpejt pjesë e familjes europiane.

P.S. E kanë gënjyer kaq shumë komisionerin Hahn, sa nuk i kanë thënë, që për studentët e magjistraturës numrin e tyre e vendos KLP dhe KLGJ, të cilat ky kryeministri që e pret nuk ka për t’i ngritur kurrë.

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Monika Kryemadhi: Fjalët e bukura nuk të çojnë gjëkundi, aq më pak në BE!

BRAIMLLARI: EDI RAMA ËSHTË RREZIK KOMBËTAR PËR SHQIPËRINË

Intervista e Deputetit të LSI-së, Endrit Braimllari për emisionin 7 pa 5 në Vizion Plus.

Nuk shihni asnjë mundësi bashkëpunimi, bashkimi votash për  hir jo të bashkëqeverisjes së dikurshme po as edhe të këtij që konsiderohet shpesh për hir të së mirës së popullit por për të treguar se ju jeni konstruktiv, për të treguar se kur e kërkon dhe kur ka nevojë ju jeni aty..

E para LSI që prej themelimit të saj është një forcë e  cila në  proceset integruese të vendit ka dhënë ndihmesë maksimale për ti avancuar ato. Dhe gjithmonë ne kemi ndërhyrë në shumë raste të rëndësishmë të Shqipërisë për të avancuar përpara proceset integruese të vendit sepse ne jemi aty për shkak të votës së shqiptarëve dhe kjo është çka duan shqiptarët. Pra duhet të ndajmë Edi Ramën dhe shqiptarët. Ne nuk mund të bëhemi palë me një kryeministër i cili ka shkatërruar vendin, ka nxjerrë Shqipërinë nga linjat e Kushtetutshmërisë dhe kërkon që gjithçka ta bëjë kundër respektit të institucioneve, kundër respektit të ligjeve dhe kundër respektit të qytetarëve të këtij vendi.

Kjo do të thotë që ju e kushtëzoni me largimin e Edi Ramës?

Sigurisht që Edi Rama sot për sot është rrezik kombëtar për Shqipërinë dhe ai është një kryeministër antikombëtar.

Pra në këto kushte nuk shikoni asnjë mundësi bashkëpunimi me PS?

Bashkëpunimi i LSI-së, është me gjithë frontet e bashkuar opozitar, për të bërë opozitë konstruktive në raport me këtë qeveri që për fatin tonë të keq është totalisht e inkriminuar, përfshirë në trafiqe por tani po fut dhe një model të ri në vend. Një model që do mbahet mend, ato 75 deputetë të cilët e votuan. Pra po ligjëron hajdutërinë me ligj. Ky është një krim shtetëror.

Meqë e përmendët frontin opozitar. Si janë marrëdhëniet me PD? Jemi afër zgjedhjeve vendore, jeni në fazë diskutimi nëse do të jeni me ta në këto zgjedhje?

Marrëdhëniet me PD por dhe me gjithë partitë e tjera të frontit opozitar janë jashtëzakonisht shumë të mira, janë parimore, kanë një objektiv të përbashkët që është largimi i Edi Ramës nga qeverisj e vendit, jo largimi i Edi Ramës për të marrë pushtet mbi emrin e Edi Ramës. Por largimin e tij sepse ky kryeministër është kthyer në fatkeqësi kombëtare për vendin. E ka çuar vendin një hap prapa. E mbani mend ça thoshte, më 28 qershor do të çelen negociatat. Ka lobuar 4,5 apo 10 muaj, do çelen do çelen. Nuk u çelën negociatat dhe erdhi në Shqipëri dhe ka hyrë në histori sesi një kryeministër nuk merr rekomandim pozitiv, vjen këtu dhe gëzon dhe falenderon. Dhe i hedh hi syve shqiptarëve duke thënë që u çelën. Nuk u çelën se negociatat ose hapen ose nuk hapen. Negociatat u shtynë për vendimmarje dhe me kushte të tjera për Shqipërinë. Pra ndodh që ky është një njeri i papërgjegjshëm, i cili nuk është serioz dhe nuk mundet të jemi krah këtij njeriu.

Sot vjen në Tiranë komisioneri Hahn dhe kam pështypjen do ta bëjë sërish të qartë , janë hapur, nuk janë hapur apo do të hapen. Çështja është, a jeni juve paksa të frikësuar se mos ndoshta bashkëpunimi me PD në zgjedhjet lokale krijon kosto te elektorati juaj? Është shumë e vështirë për elektoratin të bashkëpunojë me militantët e PD-së. Dhe kjo është pranuar dhe nga znj.Kryemadhi.

Sigurisht që partitë kanë një ideologji, një program politik të tyre,por të jeni të bidnur që përtej çdo ideologjie, përtej çdo programi sot ne përballemi me një fatkeqësi kombëtare. Dhe bashkimi për të rrëzuar këtë fatkeqësi kombëtare, për të çliruar Shqipërinë, për ti hapur Shqipërisë rrugën që të shkojë drejt BE, për të rritur ekonominë e vendit, për të zhvilluar vendin, për të hapur vende të reja pune, për të krijuar besim te shqiptarët, për të nxjerrë vendin nga kaosi dhe nga mungesa e kësaj sigurie publike, personalisht mendoj që  është mbi çdo ideologji. Shqiptarëve sot i nevojitet një bashkim jo vetëm i forcave politike  por një bashkim kombëtar i çdo qytetari, i çdo shoqërie civile kundër këtij njeriu, pastaj është histori tjetër sesi do shkojnë partitë në zgjedhje. Pika e parë e këtij programi është largimi i këtij njeriu i cili e ka futur vendin në një kolaps total.

Petrit Vasili: Beteja për Teatrin, betejë mes të mirës dhe të keqes

Petrit Vasili për Teatrin

Ndalur te zhvillimet e fundit të protestës, thirrja që tashmë i drejtohet Presidentit dhe jo kryeministrit, për një kthim të ligjit, mosdekretim të ligjit , a duhet ?

Së pari qëndrimi ynë lidhur me këtë nuk është thjeshtë më një aferë e thjeshtë tregtare, absolutisht është një aferë ekonomike e frikshme. Shifrat që znj.Vokshi paraqiti sot janë të vërteta, nuk janë tepri, mundet që operacioni financiar të jetë edhe më i  madh se kaq. Por më shumë se çdo gjë tjetër është që Tirana merr mesazhin dhe nëpërmjet Tiranës gjithë Shqipëria për çrrënjosjen e gjithçkaje jo vetëm të së shkuarës së saj të mirë, historisë së saj, vlerave të patjetërsueshme të cilat ky vend ka ndërtuar në vite dhe  vendosjes së simboleve të shtrembta, negative të cilat përdorin në mënyrë të poshtër pushtetin, pasi stabilizojnë një simbolikë të re të shëmtuar që është simbolika e kryeministrit i cili vuan nga paranoja që edhe kur të ketë ikur nga pushteti të ketë lënë gjuhën e tij të turpit në mes të qytetit. Pasi praktikisht i gjithë ky kompleks historik është një kompleks historik ku për fat të keq në Shqipëri dhe në Tiranë në mënyrë të veçantë është treguar me zemërgjerë, më vizionar pushtuesi sesa ata që kanë detyrim të mbrojnë vlerat e qytetit. Pushtuesit na kanë përvijuar një qendër qyteti që i rezistoi kohës, për të cilët ne jemi të lumtur, jemi krenarë pasi duar të mira arkitekturore u përdorën, përfshirë këtu dhe kompleksin e Teatrit dhe gjithçka pra pushtuesi pati një ndjeshmëri më pozitive. Ata që kanë detyrën ti konservojnë me xhelozi, me çdo mjet, me çdo kusht këto gjëra janë ata që janë shkatërruesit e mëdhenj. Për tiu dhënë të kuptojnë shqiptarëve që mund të shkulim çdo  gjë nga rrënjët tuaja dhe në emër të parave të shumta të pista sigurisht ne mund të ndërtojmë të tjera realitete, qpfshin të pista, qofshin të ndotura por që janë këto imponimi ynë. Dhe në këtë rast nuk është beteja për ndërtesën e Teatrit. Teatri sot ka simbolikën e mbrojtjes së atij identiteti kulturor, shoqëror dhe politik për aq sa vlen politika në këtë rast, lidhur me të sotmen dhe me të ardhmen. Shqipëria e projektuar me çrrënjosjen e çdo vlere të saj është një Shqipëri që shikon realitete të errëta dhe të zeza. Një Shqipëri që i mbron dhe i kultivon më tej vlerat e saj është një Shqipëri që ka të ardhme. Pra është beteja ndërmjet një të ardhme të ndritur dhe një të ardhme  të zymtë. Deri tani me votat e 70 e ca të papërgjegjshmëve në parlament, po fiton një e ardhme e zymtë. Të gjithë janë thirrur që të mbrojmë një të ardhme më të mirë pra beteja këtu është filozofike, botëkuptimore, është një betejë e thellë ndërmjet të mirës dhe të keqes. Patjetër të gjithë duhet të jemi të shqetësuar të mos na zërë gjumi natën sepse në momentin që e keqja fitoi jemi të gjithë në një obskuratinzëm i cili do zgjidhet, por trauma për ta zgjidhur do jetë shumë më e fortë. Shqipëria nuk meriton një traumë të fortë.

Është e vetmja zgjidhje tashmë, përgjigja e Presidentit?

Unë tu them sinqerisht nuk e kam pasur kurrë në mënyrën time të të bërit politikë, të komentojë asnjë nga presidentët e Shqipërisë. Nuk kam komentuar as Presidentin Meta, as Presidentin Nishani, as z.Topi, Moisiu e të gjithë me rradhë. Pasi integriteti i një insititucioni që është në nivel kombëtar, pasi simboli i unitetit kombëtar në institucionet e gjithë këtij vendi është pikërisht Presidenti qoftë për mënyrën si zgjidhet por dhe për atë që përfaqëson si institucion. Është krejtësisht i ndryshëm nga institucioni i Kryeministrit apo dhe i Kryetarit të Parlamentit të cilët janë produkte të një mazhorance të caktuar. Prandaj unë nuk e komentoj por kam një gjë shumë të qartë. Qytetarët qartazi janë vendosur në një mbrojtje jo thjesht të teatrit por në mbrojtje të së mirës dhe në luftë me të keqen. Ky raport është në sytë e opinionit publik, natyrshëm është dhe në sytë e institucionit të presidencës, sepse besoj që i ndjek këto zhvillime. Së dyti bashkë me çështjen po stabilizohet dhe një dimension tjetër. Unë jam shumë i lumtur sot që jam këtu dhe jo në një media tjetër, pasi vetmja media shqiptare vizive e cila ka ndjekur me gjakftohtësi në mënyrë të paanshme por me objektivitet duke ua dhënë qytetarëve se çfarë ndodh me teatrin sesi protestohet, ka qenë vetëm Fax Neës. Ndërkohë që edhe për detaje banale dikush që ra nga biçikleta,sigurisht që duhet pasqyruar por nuk është një lajm mund ta japin në 7-8 media. Aktivitetet të cilat janë fatet e vendit, mund të jenë fatet dhe vetë të mediave pasi e keqja të fitojë kanë pasur një censurë të pabesueshme nga e cila ne menduam se ishim ndarë vite më parë. Sot ju jeni të vetëm por besoj jeni shumë të dashur për publikun që i jepni mundësinë të shikojë edhe në skajet e largëta të vendit se çpo ndodh. Ndërsa mediat e tjera për fat të keq i kanë vënë një perde syve dhe nuk i kanë lejuar as publikun ti shikojë.

Vazhdimisht PD dhe LSI, ka deklaruar se do ta mbështesi në çdo formë ligjore këtë protestë por duket që në terren nuk po mbështetet dhe aq. Ky është versioni që ka ardhur dhe nga vetë artistët, përfaqësues të shoqërisë civile…

Nuk mendoj kështu, mendoj që mbështetja e kësaj kauze ka qenë pa ekuivok.Si LSI kemi pasur një zgjedhje tonën, nuk kemi dashur kurrë që politika të jetë në vijën e parë. Është mbështetëse absolute, ju patë dhe në sallën e parlamentit, ka trajtuar opozita me një nivel politik por dhe qytetar, intelektual si asnjë opozitë tjetër e ka mbrojtur atë kauzë në sytë e gjithë shqiptarëve dhe ka bërë një mision të mirë opozita. Unë jam ndier mirë që opozita e ka bërë dhe që unë jam pjesë e opozitës për atë detyrë që bëri në sallën e parlamentit. Ka qenë dhe në protestat e artistëve në mënyrë të vazhdueshme. Unë vetë kam marrë pjesë ende pa filluar protestat  dhe në dëgjesat  artistët kanë bërë që kanë qenë shumë të argumentuara të bazuara dhe mbi të gjitha me një nivel intelektual shumë të lartë, ku dallonte niveli i tyre nga niveli shumë i ulët prej përvetësuesit apo rrëmbyesit që kishte qeveria. Një diferencë të madhe, edhe Kryetari i PD ka qenë. Kryetarja e LSI-së, znj.Kryemadhi është prononcuar në mënyrë të vazhdueshme edhe në sallën e parlamentit dhe jashtë asaj. Ky shqetësim është mbarëqytetar pasi dëmi i jashtëzakonshëm i fitores së të keqes do jetë një dëm që do bieri gjerësisht mbi qytetarët. Pra nuk do dëmtohet një pjesë e politikës, pra nuk do dëmtohet opozita, këtu bëhet fjalë për të mbrojtur  qytetarët në një kauzë të madhe. Ndaj kanë qenë ata në vijë të parë, ne kemi qenë do të vazhdojmë të jemi mbështetës padiskutim me të gjitha mundësitë, mënyrat dhe format.

Edhe kur të bëhet fjalë për rezistencë?

Të çdo lloj forme patjetër,  në momentin që është këtu çështja për të mbrojtur vendin nga e keqja çdo rezistencë, çdo mjet, çdo formë është legjitime. Pasi praktikisht mbrohet shteti, ju e dini shumë mirë që shteti ka bërë ligje speciale, siç ato ligjet mbi tatimin  special që vinte Enver Hoxha në 45, u rrëmbente atyre që i quante të pasur. Sot me një ligj  special përsëri rrëmbehet prona publike i jepet dikujt dhe dalin ato qindra milionë që znj.Vokshi i demonstroi. Pra kur plaçkitet prona publike, plaçkitem dhe unë dhe ju dhe kameramanët tuaj. Është e përbashkët, nuk është prona e qeverisë. Dhe kur e grabit në mes të Tiranës që në periferi çmimet e metrit katror rriten kurse në zemër të Tiranës, është zemra e Shqipërisë ajo ulen. Pra poshtërsia e hajdutërisë është sheshit dhe të gjithë bashkë jemi këtu për të mbrojtur të përbashkëtën tonë sepse kur  e përbashkëta jonë shpërdorohet jemi të gjithë të vjedhur, të plaçkitur edhe të dhunuar pse jo.

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Petrit Vasili: Beteja për Teatrin, betejë mes të mirës dhe të keqes

Vasili: NATO dhe Integrimi i Shqipërisë të rrezikuar seriozisht për shkak papërgjegjshmërisë së qeverisë.

Intervista e Kreut të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili për Fax News

Z.Vasili cili është komenti juaj në lidhje me deklarimet e kryeministrit  për buxhetin për NATO-n?

Pak javë më parë, kryeministri deklaroi medias gjermane NTV, kolegëve tuaj në Gjermani që Shqipëria plotësuan dhe paguan 2% të GDP-së për NATO-n. Kjo është një gënjeshtër e madhe pasi vetë ministrja e tij, Olta Xhaçka në takimin e Wellsit, pohoi në mënyrë korrekte që Shqipëria realizon maksimumi 1,2% të kësaj kuote. Dhe ky 1.2% opinion publik e di shumë mirë ka qenë i trukuar pasi ju e dini shumë mirë që në këtë llogari u rifut për të figuruar si financim për NATO-n që nuk ishte, spitali ushtarak nga Ministria e Shëndetësisë iu rikthye përsëri ministrisë së mbrojtjes. Helikopterëve të Ministrisë së Shëndetësisë iu futën në llogari Ministrisë së Mbrojtjes pra ishte një llogari e bërë pis, e demonstruar pis dhe se shitur pis nga kryeministri. Ça ishte Samiti? Samiti ishte një mundësi e madhe që të demonstrohej qartë që kryeministri gënjeu dhe më së fundi bënte autokritikë për këtë gënjeshtër të madhe. Tu thoshte shumë qartë dhe fjalimi i tij duke të ishte publik në Shqipëri, ku të pranonte të bënte një mea culpa që të thoshte unë publikisht nuk kam thënë të vërtetën për këtë gjë sepse nuk është 2%. Dhe ky 2% nuk është një mani e NATO-s por do të thotë një seri zhvillimi potencialesh brenda vendit të cilat rrisin kapacitetet e sigurisë brenda vendit dhe bëjnë që ne të jemi përfitues në kuptimin e mirë të fjalës, të mbështetjes së plotë të NATO-s në momentet tona më të vështira dhe reduktimi i gjithë  kësaj historie në disa histori fotografish, histerira futbollistike në këmbim të një qëndrimi shumë serioz politik për raportin  tonë strategjik me NATO-n, është një nga arritjet më të mëdha e politikës shqiptare që arriti të ishte anëtare e NATO-s. Nuk është arritje e këtij kryeministri dhe absolutisht as  e qeverisë së tij, përkundrejt kësaj ne kemi vetëm bllokime kudo lidhur me procesin. Por detyrimi që të paktën arritjet e të tjerëve në të mirë të vendit ti mbaj dhe ti konsolidojë ishte një mundësi e madhe. E gjithë kjo u reduktua në çështje fotosh, skena vërtet të pështira sesi mund të marrim një foto për të kaluar disa orë në media apo portalet e ditës në Shqipëri, kjo është një qasje  dritëshkurtër por dhe e dëmshme për vendin. Prandaj nisur nga ky skandal shumë i madh që kishte ndodhur pak javë më parë, që  deklaroi që paguajmë 2% ndërkohë që Presidenti Trump që shumë i qartë jo për Shqipërinë po e po, pasi Shqipërisë ja ka bërë shumë të qartë Sekretari i Shtetit për Mbrojtjen që duhet të marrë masa për këtë gjë. Madje kanë përcaktuar dhe një plan sesi do arrihet dhe në këtë rast ishte vendi që kryeministri të paktën të vinte në vend fytyrën e tij por dhe të vendit sepse në fund të fundit është kryeministri i Shqipërisë dhe ai kur gënjen, të gjithë mendojnë që ai gënjen në emër të gjithë shqiptarëve.

Është përgjegjësi vetëm e qeverisë mospagesa e 2%?

Qeveria ka në radhë të parë përgjegjësinë të mos gënjejë sepse nëse nuk e bën një gjë të caktuar dhe thua që unë e bëj 2% dhe ndërkohë atë 1.2% e ke bërë në një mënyrë shumë të turpshme. Sepse NATO nuk mirëkupton që ti në mënyrë artificiale përpiqesh të gënjesh, përpiqesh vërtetë te ngresh kapacitetet e tua lokale se këto janë ne të mirë të shqiptarëve nuk janë në të mirë të NATO-s. Ne jemi përfitues nga NATO dhe jo e anasjella. Por kur ti nuk demonstron seriozitet kjo është përgjegjësia jote. Dhe kjo është përgjegjësi e kësaj qeverie që ka 5 vjet që qeveris vendin. Antarësimi në NATO ishte një antarësim që ndodhi në vitin 2008, u konsolidua në një periudhe 4-5 vjeçare dhe tani është në një periudhë të re ku konsolidimi duhet të eci përpara. Nuk mund ti kërkojë njëri po qeveritë e tjera ça bënë. Po qeveritë e tjera bënë një pune shumë të rëndësishme. E futën Shqipërinë në NATO. Tani ke detyrë  si qeveri së paku të konsolidosh raportet me këtë aleat strategjik ku të gjithë synojnë të jenë pjesë e kësaj organizate shumë të rëndësishme ushtatako-politike. Ky kryeministër është kaq i qetë saqë dhe gjërat qe janë lehtësisht të verifikueshme gënjen thotë ne i japim 2%. Duhet të kthehemi në parametrat e një serioziteti shtetëror sepse e rrënojmë imazhin e Shqipërisë. Unë shumë herë me dashamirësi kam dashur ta interpretoj ngaqë ky nuk kupton nga shifrat dhe i kam thënë njëherë 1.2 i është dukur si 2% dhe mbase të përpiqemi ta kuptojmë në këtë mënyrë.

Megjithatë kryeministri Rama mori falenderimin e Presidentit Trump për fjalën e tij të paktën kjo përcjellë nga ministrja e mbrojtjes..

Ta kalojmë se kjo është pjesë humoristike pasi çdokush në radhë të parë bën publik cili është fjalimi që është mbajtur edhe po të duan dhe komentet që janë bërë drejtpërsëdrejti. Fjalimet nuk bëhen në një bunker  të vogël ku e dëgjojnë dy vetë. Janë fjalime publike. Dhe ne presim me padurim ta kemi këtë fjalim në dorë ku të dëgjojmë edhe ndjesën që do i këtë kërkuar. Besoj do e ketë bërë kaq gjë kryeministri, ku ti kërkojë ndjesë atij Samiti që ka gënjyer publikisht për financimin. Pasi financimi ishte pikë kyçe  dhe Presidenti Trump ishte shumë i kujdesshëm dhe shumë i drejtpërdrejtë dhe iu drejtua shumë fort auditorit detyrimet  financiare janë të patjetërsueshme për një raport të qëndrueshëm brenda NATO-s. Qe shumë kritik me vende të mëdha europiane që gjithsesi kontribuojnë në mënyrë të rëndësishme në NATO jo më për Shqipërinë. Kjo gjë nuk ka ndodhur, unë nuk kam dëgjuar të ketë kërkuar. Po të ketë kërkuar ndjesë i lumtë. Unë jam i pari që do ta përshëndes. Do ta harroj që gënjeu po të paktën të pranojë gënjeshtrën që bëri.

 Po takimet në tërësi të Z.Rama në samitin e NATO-s si i cilësoni? Ka pasur sot edhe deklarata të përbashkëta që kanë ardhur?

E kalojmë këtë pjesë, raporti ynë me NATO-n, është një raport i drejtpërdrejtë me organizatën. Asgjë nuk mund të zëvendësoj seriozitetin në këtë marrëdhënie. Në qoftë se ne për NATO-n kemi ndërtuar një marrëdhënie që përpiqemi ta gënjejmë NATO-n, duke marrë copëza nga buxheti i shtetit që nuk i takojmë dhe ia veshim asaj kjo është mungesë e plotë serioziteti në raport me një partner shumë serioz dhe shumë të rëndësishëm strategjik. Këtu fillon dhe mbaron arsyetimi të gjithë të tjerat janë butafori dite dhe te jeni te bindur që nuk u rezistojnë as 24 orëve si lajm.

 Përpara kësaj pak ditë më parë u zhvillua Samiti i Londrës, samiti për vendet e Ballkanit Perëndimor. Si e cilësoni? Si një hap përpara për vendin tonë?

E rëndësishme është që në një periudhë të turbullt dhe pse jo dhe shumë të qartë ku Europa ndodhet vetë, është një lajm i mirë që vëmendja ndaj Ballkanit vazhdon të mbetët. Problemi qendror është ky, si performohen qeverisja në Shqipëri, për të pasur akses, jo thjesht dhe vetëm për paratë që vihen në dispozicion, pasi u fol dhe për para. Por për të ndërtuar një raport politik serioziteti në radhë të parë për gjithë çështjet që kanë të bëjnë me qëndrueshmërinë e Reformave, orientimi i një modeli dhe zhvillimi ekonomik të qëndrueshëm, i cili mungon në Shqipëri pasi ky model ekonomik po prodhon gjithmonë e më shumë të ardhura të pakta në Shqipëri, prodhon gjithmonë e më tepër pasiguri për shqiptarët. Ju shikoni shifra të tilla ku 43% e shqiptarëve duan të ikin. Sot pikërisht në portalin tuaj ishte shifra ku mbi 35% e shqiptarëve janë të tmerruar për të nesërmen pasi varfërinë  e shohin si një kërcënim të tmerrshëm dhe ata që kanë disa të ardhura. Janë prova që tregojnë më së miri që në Shqipëri mungojnë elemente thelbësore të një modeli ekonomik të qëndrueshëm, që krijon siguri dhe qetësi për shqiptarët dhe të një zhvillimi afatgjatë. Edhe ky zhvillim afatgjatë për shkak të këtij modeli që mungon nuk ekziston pasi investimet  e huaja nuk ekzistojnë pra mësimi që merret nga Londra është që bëhuni serioz, bëni gjëra të vërteta  me veten tuaj, që të përfitoni mbështetjen tonë e cila nuk do u mungojë. Në rast se nuk jeni në rregull me punët tuaja nuk mund ta përfitoni dot këtë mbështetje , përkundrazi do ta përfitojnë ato shtete  që performojnë më mirë. Qoftë Maqedonia fqinje, qoftë Kroacia, Sllovenia, ne kemi një gadishull i cili është kompetitiv pra të gjithë kanë perfeksionuar mekanizmat e tyre të sjelljes qeveritare, të reformave, ndaj janë përfitues më të mëdhenj. Dhe ju e shikoni dhe në takimet që janë bërë dhe të Dubrovnikut dhe të tjerë, Shqipëria ka qenë përfituesi më minor, edhe më pak se Maqedonia, disa raste dhe më pak se Kosova. Pasi performance dhe serioziteti i qeverisë është i ulët.

Duket që ka qenë një tur ambicioz ky i periudhës së fundit  i z.Rama. Ndalem këtu te ceremonia e inagurimit të Presidentit Erdogan, u takua me Medvedev. Tek takimi që po flasim me z.Trump, ndërkohë sot  kanë ardhur takimet nga Brukseli me z.Tusk dhe z.Hahn. A mund te themi që ka të gjitha letrat për një lloj përmirësimi apo suksesi në arenën ndërkombëtare?

Në arenën ndërkombëtare ne kemi këto raporte, të ndajmë kashtën nga gruri. Gruri janë rezultatet, kashtat janë fotografitë e ditës, shtrëngime duarsh, gjëra që janë rutinë. Kush i njeh këto lloj rutinash. Unë në momente të caktuara të jetës politike kam qenë pjesë e këtyre aktiviteteve dhe e di çfarë peshe, çfarë rëndësie kanë dy shtrëngime duarsh.

Nuk shkojnë përtej politesave?

Nuk shkojnë se në rast se do të shkonin, ju përpara meje do të kishit në titrat tuaja, një mori rezultatesh konkrete, fillime projektesh, elemente të bashëpunimit ekonomik mbase dhe të bashkëpunimit politik. Ju sot përveç fotografive, shtrëngime duarve nuk keni qoftë edhe një ide konkrete. Dhe ideja e vetme konkrete është që kemi një moshapje të negociatave që u pohua nga komisioneri Hahn.

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Vasili: NATO dhe Integrimi i Shqipërisë të rrezikuar seriozisht për shkak papërgjegjshmërisë së qeverisë.

Monika Kryemadhi: Raport tronditës për trafikimin e drogës në Shqipëri. Rama po shkatërron rininë dhe të ardhmen

Deklarata për media e Kryetares së Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi

Raporti tronditës i Drejtorisë së Antidrogës Italiane demaskon përfundimisht qeverinë shqiptare dhe ndërkombëtarët që heshtën.

Ja çfarë paraqet shumë qartë raporti:

1.”Shqipëria është vendi i origjinës së shumicës së sasive të kanabisit që kanë si destinacion tregjet italiane dhe evropiane’.

 1. Vetëm në vitin 2017, mbi 90 ton janë kapur nga rreth 41 ton që ishin në vitin 2016″.

3.Klanet shqiptare kanë treguar se kanë një aftësi në rritje të menaxhimit në kultivimin e marijuanës dhe trafikimit të saj’.

 1. “Grupet e krimit shqiptar konkurrojnë me organizata të tjera kriminale europiane për kontrollin e territorit të rrugëve e të trafikimit të drogës.

5.Shqiptarët zënë vendin e parë në rrjetet kriminale të huaja të narkotrafikut të përfshirë në trafikun e drogës.

6.Raporti vlerëson se 94 rastet e raportuara në vitin 2017 të trafikimit të drogës janë më të lartat në dekadën e fundit ndërkohë që vlera më e ulët shënohej në vitin 2011, me 49 raste.

8.”Por grupet shqiptare nuk e kanë kufizuar aktivitetin e tyre vetëm në trafikun e marijuanës. Raporti i Antidrogës italiane shpreh shqetësimin se ‘së bashku me ‘Ndrangheta’ në Kalabri, e cila falë një rrjeti kompleks të lidhjeve ndërkombëtare ka ende një rol kyç në trafikimin e kokainës në Itali, gjatë vitit 2017.

9.”Shqiptarë vijnë të dytët në personat e huaj të arrestuar për trafik dhe shpërndarje të kokainës (me rreth 1.100 persona të arrestuar).

Kurse nga 10 mijë të huaj të arrestuar për trafik droge, 2000 janë shqiptarë.

Raporti tregon që propaganda e paguar e Edi Ramës nuk duhet të na verbojë por të na zgjojë.

Të parat duhet Ne nënat dhe gratë të bëhemi bashkë për të shpëtuar fëmijët dhe familjet shqiptare.

Po na shkatërron rininë dhe të ardhmen.

Po na shkatërron kulturën dhe historinë.

Po na shkatërron themelin e shtetit, vlerat mbi të cilat ky vend mbijetoi për shekuj të tërë.

Raporti i fundit është dëshmia e qartë e rrënimit ku e ka çuar vendin Edi Rama dhe banditizmi i tij.

Askush më parë nuk ka qenë kaq thellë i përfshirë në trafiqe dhe llumin e bandave.

Askush më parë nuk ka qenë kaq arrogant dhe tallës ndaj probleme dhe halleve të shqiptarëve.

Askush me pare nuk i ka shpallur lufte biznesit, intelektualeve, teatrit duke qene thjesht armik i popullit te vet.

LSI ka në plan që për 3 muaj të pastrojë Shqipërinë nga droga dhe llumi i Edi Ramës.

Të çmontojë këtë qeveri dhe të shembi këtë sistem dhe për 3 muaj Shqipëria ti kthehet normalitetit dhe zhvillimit ekonomik.

 1. Sekuestrim të pronave mafioze dhe pastrim të Shqipërisë nga paratë e pista
 2. Taksat e ulëta
 3. Konkurrenca e pastër
 4. Zhdukja monopoleve
 5. Rikthimi i barazisë dhe demokracisë.
 6. Shëndetësi dhe arsim të barabartë për të gjithë pa dallim bindje politike.
 7. Të shpëtojmë trashëgiminë
 8. Të shpëtojmë identitetin tonë.
 9. Çmontimi i kësaj qeverie është hapi i parë.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Monika Kryemadhi: Raport tronditës për trafikimin e drogës në Shqipëri. Rama po shkatërron rininë dhe të ardhmen

Deklarata e Kreut të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili për padinë ndaj kryeministrit

Kjo është një nismë e përbashkët e jona. Është për të ndarë qartë prokurorinë, para së cilës janë të barabartë të gjithë shqiptarët nga prokuroria paralele e kryeministrit. Pasi ky kallëzim sot vë pëpara opinionit publik shumë qartë, që në Shqipëri funksionojnë dy prokurori. Kjo prokurori në të cilën ne kemi ardhur këtë që të bëjmë këtë kallëzim penal të cilin sapo e depozituam dhe prokuroria e kryeministrit që ka bërë edhe hetimem ka bërë edhe verifikime, ka bërë edhe ekspertizë, ka nxjerrë edhe rezultate të cilat i ka bërë publike e mbi bazën e të cilave ai mban në këmbë qeverinë e tij. Pasi ka thënë qartë që unë e kreva ekspertizën, mora rezultatet dhe ajo ishte e manipuluar dhe në bazë të kësaj unë po i rijap mbështetje politike edhe ministrit tim të Brendshëm që të vazhdojë detyrën dhe gjithë mazhorancës sime. Jo vetëm që bëhet fjalë në rast se ka, që të jem i sinqertë me ju, jam i bindur që nuk e ka, por që të fshehësh një provë, të cilën të mos e bësh publike ndërkohë që një hetim penal ka filluar është gjëja më skandaloze pasi kemi vënë qytetarët përpara dy alternativave. Një qytetar që është kryeministri që nuk përgjigjet para drejtësisë dhe qytetari i thjeshtë që shkon para drejtësisë. Ç’dua të them tjetër meqë jeni bashkë të gjithë njerëzit e mediave. Nga studiot tuaja gazetarë të cilët kanë publikuar ndonjë fakt në studio janë pyetur nga prokurorët menjëherë pas daljes së tyre nga studiot, ju e dini shumë mirë për t’u pyetur, në mënyrë korrekte ka qenë kjo punë dhe për të filluar pse jo edhe ndonjë hetim paraprak për ta. Po për kryeministrin i cili thotë se ka bërë hetimin e një ngjarjeje që tronditi vendin si ka mundësi që të heshtë. Kjop është sot vija e ndarjes, nëse përfundimisht prokuroria shqiptare ekziston apo ajo ka pushuar së ekzistuari dhe siç e kam pohuar në rastet e tjera është thjesht dhe vetëm pastaj një zyrë ndër shumë zyrat që ka kryeministria shqiptare ka.

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Deklarata e Kreut të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili për padinë ndaj kryeministrit