Category: News

PO-ja për negociatat, Gjosha tregon çfarë ndodh: Janë 15 kushte

Edhe pse Europa është bërë epiqendër e Covid-19, një lajm i mirë vjen për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Pasi Këshilli i ministrave të BE-së për Çështjet Evropiane dha sot Po-në për çeljen e negociatave të BE-së, ka reaguar edhe ish-ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha. Sipas saj, vendet anëtare kanë ndjekur një strategji ndryshe për t’i bërë vendet tona më të përgjegjshme për detyrimet dhe plotësimin e plot 15 kushteve.
Postimi i plotë:
Vendimi i sotëm i Këshillit Europian për të mbështetur Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, rikonfirmon edhe një herë perspektivën europiane të vendeve tona.
Celja e negociatave në parim nuk do të thotë fillim i menjëhershëm i kapitujve. Vendet anëtare kanë ndjekur një strategji ndryshe për t’i bërë vendet tona më të përgjegjshme për detyrimet dhe plotësimin e plot 15 kushteve, para konferencës së parë ndërqeveritare, e cila ende mbetet pezull dhe pa afat kohor.
Ky është një vendim për të inkurajuar qytetarët dhe për të vendosur në punë qeverinë dhe politikën.
Ndonëse në kohë të vështira si ky i Covid-19, perspektiva jonë europiane mbetet gjithnjë një prioritet i patjetërsueshëm!

Kryemadhi për hapjen e negociatave : Tani duhet të vazhdojë puna me plotësimin e kushteve

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi e cilëson vendimin e ministrave të BE për t’i hapur negociatat Shqipërisë një lajm shprese për shqiptarët.

“Çelja e negociatave në parim është një lajm shprese për Shqipërinë dhe shqiptarët.

Tashmë puna duhet të vazhdojë me plotësimin e kushteve, paralelisht me punën për të mbrojtur shëndetin dhe jetën e qytetarëve tanë në këto kohë të vështira. 🇦🇱🇪🇺”, shkruan Kryemadhi.

VIDEO/Vasili: Rama po gabon me strategjinë e tij, po bën klerikun dhe jo kryeministrin

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili ka ndarë një video në rrjetin social Facebook, ku transmeton disa lajme pozitive nga Italia, në lidhje me situatën e Koronavirusit.

Vasili shprehet se Edi Rama po gabon me strategjinë e tij, duke bërë klerikun dhe jo kryeministrin”, duke folur për zotin dhe jo për masat që kanë marrë.

Ai shton se Edi Rama nuk ka asnjë plan dhe asnjë parashikim.

Tavo apel qeverisë: Nuk luftohet Covid 19 me ushtrinë

Ish-deputeti i LSI-së Vangjel Tavo i ka bërë një apel qeverisë ditën e sotme duke i thënë se Covid 19 nuk mund të kuftohet me ushtrinë.

Tavo shton gjithashtu se në raste ekstreme qeveritë demokratike marrin masa ekstreme por të mbështetura në ligj, ndërkohë që qeveritë e tjera të papërgjegjshme reagojnë ekstremisht pa asnjë mbështetje ligjore.

POSTIMI I TAVOS

Apel qeverisë!

Respekt dhe nderim të thellë për forcat e armatosura, punonjësit e policisë së shtetit, dhe sigurisht heronjtë e heshtur të këtij vendi, bluzat e bardha, të cilët po përballen në frontin e parë të kësaj beteje të vështirë.
COVID-19 është një vrasës shkatërrimtar që nuk pyet për ngjyra politike. Ai merr jetë njerëzore e shkakton kriza të jashtëzakonshme si kjo që ka prekur mbarë globin, ndaj nuk është koha për të bërë politikë.

Me t’u ndalur kjo pandemi, duke uruar që të ndodhë sa më shpejt, ka shumë cështje të rëndësishme me të cilat politika duhet të merret me se s’bën e menjëherë dhe urgjentisht pas kësaj situate, pasi vendi ynë përvec kësaj pandemie vrastare prej vitesh po përjeton edhe kriza kushtetutese, institucionale, politike dhe ekonomike, dhe po vuan nga shpopullimi me shifra të frikshme.

Por sot nuk është dita për këto. Dita për të folur sërish për këto plagë të thella do jetë menjëherë pas kalimit të kësaj situate emergjente. Të cilën ne do e kalojmë. Të cilën ne do e fitojmë. Pasi forca dhe vullneti njerëzor triumfon mbi cdo armik të dukshëm apo të padukshëm.

Sot unë dua të apeloj, përtej politikës, por shtyrë nga vetëdija dhe dëshira mbi ligjshmërinë dhe sundimin e ligjit në vendin tonë, sidomos në këtë kohë të vështirë.

Unë mbështes të gjitha masat e marra për të kufizuar të drejtat e qytetarëve. I apeloj të gjithë njerëzve t’i respektojnë këto masa, të qëndrojnë në shtëpi e të mbrojnë jetën e tyre, të afërmve, dhe të komunitetit. Por, ndërkohë, i apeloj qeverisë të shpallë gjendjen e emergjencës dhe të sigurojë që të gjitha masat e vendosura të bazohen mbi ligjet dhe Kushtetutën e vendit.

Përse duhet që forcat ushtarake të dalin të armatosur në rrugët e qyteteve tona? A vritet e luftohet me armë COVID-19? A vritet me mitralozë ky armik i padukshëm? Dhe cili ligj e lejon këtë?

Paligjshmëria është një rrezik për një shoqëri. Në raste ekstreme qeveritë demokratike marrin masa ekstreme por të mbështetura në ligj, ndërkohë që qeveritë e tjera të papërgjegjshme reagojnë ekstremisht pa asnjë mbështetje ligjore.

Sot, ne duhet të jemi të gjithë bashkë për ta luftuar këtë pandemi e për ta cliruar vendin nga ky armik i padukshëm por që shuan me shpejtësi jetën e njerëzve. Por do jemi edhe më të bashkuar nëse të gjitha masat do bazohen mbi ligjin dhe Kushtetutën e vendit, pasi asgjë e mirë dhe konstruktive nuk vjen nga paligjshmëria pavarësisht qëllimit.

Thënia e Makiavelit, “qëllimi justifikon mjetin” ka frymëzuar vetëm diktatorët dhe jo shtetet demokratike. Ndaj duhet menjëherë shpallje e emergjencës kombëtare, të përcaktohen masat të bazura mbi ligje dhe mbi nenet 173,174,175 të Kushtetutës, të ketë transparecë me qytetarët për zbatimin e planit financiar, dhe një bashkëpunim i gjithëanshëm i të gjithë aktorëve në vend.

Ne nuk duhet të harrojmë që nuk jemi vetëm. Vendi ynë ka shumë miq dhe aleatë të fortë, sic është SHBA, e cila pak ditë më parë u zotua se do shpenzojë 100 milionë dollarë për të ndihmuar vende në nevojë si Shqipëria. Le të marrim shembull nga ky vend mik, nga vendi më demokratik në botë, e cila edhe pse po ndërmerr masa të rrepta në vendin e saj, i ka bazuar të gjitha ato mbi ligjet dhe Kushtetutën e vendit, ndaj edhe Presidenti Trump shpalli zyrtarisht gjendjen e emergjencës kombëtare.

I apeloj qeverisë shqiptare të ndjekë këtë shembull dhe të shpallë menjëherë gjendjen e emergjencës.
Në krizat më të mëdha ligjshmëria duhet të jetë edhe më e fortë dhe sundimi i ligjit duhet të jetë udhërrëfyes për ne të gjithë.

Ne do t’ia dalim.

Forca dhe vullneti njerëzor triumfojnë gjithmonë.

VTv

Plani financiar i qeverisë kundër COVID-19, LSI: Shtoi paqartësinë dhe mosbesimin, duhet transparencë

DEKLARATË E LËVIZJES SOCIALISTE PËR INTEGRIM

LSI vlerëson se plani i qeverisë për përballimin e pasojave të pandemisë është vetëm nje hap, por edhe ky ende i paqartë dhe i padetajuar.

Gjithashtu sot qeveria shtoi paqartësinë dhe mosbesimin pasi nuk bëri publik se cilët janë fondet që u shkurtuan në buxhet dhe të cilat për rrjedhojë do të vendosen për përballimin e pandemisë.

Transparenca duhet të jetë mënyra e shpenzimit të çdo qindarke të qytetarëve dhe vetëm e vetëm në interes të tyre dhe halleve të medha të tyre në këto ditë të vështira.

LSI do të mbështesë vetëm hapa konkretë dhe financime të drejtpërdrejta, që shkojnë në xhepin e qytetarëve dhe jo zhurmë propagandistike për financime që lindin dhe vdesin në konferenca shtypi.

Panariti: T’u përmbahemi me rigorozitet masave karantinore dhe atyre të kujdesit higjienik personal

Ish deputeti i LSI Edmond Panariti ka reaguar me anë të një postimi në Facebook ku ndan disa mendime nga  Prof. William Haseltine, President i Access Health dhe drejtues i takimit te nivelit të lartë Kino-Amerikan per COVID – 19 në Wuhan.
Postimi:
Meqenëse pyetja që shtrojmë te gjithë në keto kohe kritike eshte :
Kur dhe si do të dalim nga kjo virozë e rrezikshme ?
Ateherë po ndaj me ju se cfarë mendon për këte, Prof. William Haseltine, President i Access Health dhe drejtues i takimit te nivelit të lartë Kino-Amerikan per COVID – 19 në Wuhan.
Ai parashtron katër skenare dalje nga ky infeksion.
1. Pandemia dhe kurba e infeksionit zbutet deri ne zhdukje me ndryshimin e motit.
2. Virusi na Infekton të gjithë dhe ngaqe nuk mbetet me per te infektuar, infeksioni bie (ky do të ishte skenari me i keq dhe me nje perfundim të tmershem per nga humbjet e jeteve njerezore ).
3. Vaksinimi i popullates me vaksine anti covid, gje qe per fat te keq duhet te presim afro edhe nje vit.
4. Perdorimi i medikamenteve antivirale, anti covid – 19, per te parandaluar dhe mjekuar infeksionin, si per rastin e PrEP per virusin HIV.
Dalja e tyre per perdorim nga sherbimi shendetsor pritet per ceshtje javesh..
Shpresoj shumë ne skenarin e parë, i cili do te na kursente shumë humbje, vuajtje dhe sakrifica dhe per kete po i referohem nje komenti nga Prof. Arnold Monto, Epidemiolog dhe specialist i shendetit global ne Universitetin e Michiganit, njekohesisht keshilltar i OBSH dhe Departamentit të Mbrojtjes nga Semundjet ngjitese :
Ai thotë :
Njohim kater koronaviruse, te cilet infektojne sistemin e frymemarrjes..
Te kater keta, kane perhapje stinore.
Por nuk mund te themi me garanci se edhe COVID – 19 do të sillet si ta, sepse nuk e kemi studiuar.
Gjithsesi t’u permbahemi me rigorozitet masave karantinore dhe atyre te kujdesit higjienik personal, por edhe strategjisë zbulo – izolo, për të frenuar përhapjen.
Sepse kjo do te thote te fitojmë kohe, e cila ne te kater skenaret mbetet aleatja jone.

“Shqiptarët kanë nevojë për mbështetje si kurrë më parë”, Kryemadhi publikon videon: Ja masat që i propozojmë qeverisë

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi, publikon propozimet e partisë së saj për t’i bërë ballë kësaj situate të vështirë të krijuar nga koronavirusi.

“Shqiptarët sot si asnjëherë më parë kanë nevojë për mbështetje. Ja masat që i propozojmë qeverisë për të kaluar këtë moment kritik dhe për të parandaluar Pandeminë Ekonomiko-Sociale”, shkruan Kryemadhi.

/ In Archived Articles, News / By Admin / Comments Off on “Shqiptarët kanë nevojë për mbështetje si kurrë më parë”, Kryemadhi publikon videon: Ja masat që i propozojmë qeverisë

Pojana: Kjo është për ty që po lufton për ne, që familja jonë e madhe Shqipëri të jetë në duar të sigurta!

Anëtari i Kryesisë së LSI-së, Klevi Pojana ka falenderuar të gjithë mjekët, policët, zjarrfikësit e ushtarakët, të cilët po menaxhojnë situatën e vështirë në të cilën gjendet vendi.

Në një postim në rrjetin social Facebook, Pojana i quan ata heronj, të cilët po luftojnë që familja jonë e madhe Shqipëri të jetë në duar të sigurta.

Postimi i plotë:

Kjo është për TY… që po lufton për NE

FALEMINDERIT ❤️

Dikush atje jashtë po lufton për NE, po lufton për JETËN!

Nën përparësen e bardhë të mjekut, nën uniformën blu të policit, nën xhupin e kuq të zjarrfikësit, nën kamuflazhin jeshil të ushtarakut gjenden sot heronjtë tanë!

Njerëz të zakonshëm me kurajo të jashtëzakonshme që duhet të sakrifikojnë për të mirën tonë të përbashkët!

Ata i mungojnë sot familjes së tyre që familja jonë e madhe #Shqipëri❤️ të jetë në duar të sigurta!

Fjalët nuk e përshkruajnë dot mirënjohjen tonë për Ju!

Zoti iu bekoftë!

/ In Archived Articles, News / By Admin / Comments Off on Pojana: Kjo është për ty që po lufton për ne, që familja jonë e madhe Shqipëri të jetë në duar të sigurta!

Koronavirusi/ LSI shtab qendror për monitorim dhe mbështetje, ja kush e drejton

Lëvizja Socialiste për Integrim ka njoftuar se ka ngritur një shtab qëndror i cili do të shërbejë për monitorimin dhe mbështetjen lidhur me situatën e koronavirusit.

Shtabi drejtohet nga nënkryetari i LSI dhe ish- ministri i Shëndetësisë si dhe nga dy ish- deputetë Vangel Tavo dhe Floida Kërpaçi. Në përbërje të tij janë mjekë dhe infermierë si dhe LSI siguron se administrata e saj ka marrë të gjitha masat për sigurimin e mbrojtjes sanitare të Shtabit.

Sot LSI i propozoi qeverisë një paketë me 7 masa ekonomike për të përballuar situatën me koronavirusin dhe për t’i ardhur në ndihmë qytetarëve, bizneseve, studentëve dhe fermerëve të prekur na situata si dhe kërkoi shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme.foto galeri

LSI: Kryeministri të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme

Deklaratë për mediat e Nënkryetarit të LSI, Petrit Vasili së bashku me ish-deputeten Floida Kërpaci
Të nderuar qytetarë dhe qytetare!
Po komunikojmë së bashku nga selia e LSI, ku që prej shpalljes së gjendjes së pandemisë, funksionon në mënyrë të përhershme një shtab për monitorimin, ndjekjen e situatës, gadishmërinë në rast nevoje, i përbërë nga mjekë dhe infermierë, i cili njëkohësisht drejtoget në përgjithësi nga anëtarët e Kryesisë së LSI, z. Vangjel Tavo, Petrit Vasili dhe Floida Kërpaci.
Në emër të shtabit të punës jemi në këtë komunikim së bashku edhe për qëndrimet dhe opinionet tona lidhur me këtë pandemi në përgjithësi, për trajtimin e saj mjekësor dhe për trajtimin e saj në planin ekonomiko social. Së pari jemi këtu për të kërkuar publikisht që ti jepet fund abuzimeve me ligjet dhe me Kushtetutën e vendit, pasi e gjithë situata po zhvillohet në një abuzivizëm ligjor dhe shtetëror të pashembullt. Kushtetuta dhe ligji janë zëvendësuar nga komunikimet në Facebook dhe në Tëitter, vendimet e qeverisë janë kthyer në vendime Facebook-u dhe Kushtetuta është shkelur dhe nëpërkëmbur. Të gjitha masat e marra janë masa që kanë të bëjnë dhe përputhen vetëm me gjendjen e jashtëzakonshme dhe me detyrimet që kjo gjendje e jashtëzakonshme imponon.
Kryeministri i vendit nuk ka kërkuar dhe s’ka ndërmarrë asnjë hap për ta shpallur këtë gjendje të jashtëzakonshme, ndërkohë që kufinjtë e Shqipërisë janë mbyllur, kufizimet e lëvizjes së mënyrë absolute dhe drastike, deri në kufinjtë e një shtetrrethimi të vërtetë funksionon në të gjithë vendin dhe gjithccka bëhet nga frengjia e Facebook-ut të Surrelit të kryeministrit. Shteti ndodhet në këtë lloj situate, pandemi, gjendje lufte, situatë e jashtëzakonshme ciladoqoftë, funksionon me ligje, me rregulla, me Kushtetutë dhe në mënyrë kolegjiale. Detyrimi i shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme , por edhe akteve nënligjore që burojnë prej saj është një detyrim. Të nesërmen e përfundimit të pandemisë reprekursionet për veprime antiligjore mund të jenë nga më të rëndat dhe mund të jenë shkak i një abuzivizmi dhe i penalizimeve pafund.
Gjithësesi, në një situatë të tillë, pjesët që goditen më shumë, pikërisht nga kjo amolli qëndrimesh dhe nga ky konfuzion qëndrimesh, pikërisht shtresat në nevojë, biznesi dhe gjithçka që ka të bëjë me mbijetesën e shqiptarëve.
Ndaj jemi këtu së bashku ëpr të propozuar publikisht disa masa emergjente, të cilat duhen marrë sa më parë dhe për mendimin tonë duhej të ishin marrë dje dhe jo sot dhe që lidhen pikërisht me atë që ka të bëjëm më shumë, me mbijetesën e shqiptarëve, kushtet bazike, krijimin e lartenatviave, të cilat nuk po ndodhin pasi jemi në gjendje të jashtëzakonshme pa predispozuar mekanizmat e gjendjes së jashtëzakonshme deri dhe të moshuarve nuk kanë mundësi të asistohen në banesë deri dhe shumë të sëmurë kronikë me rrezikshmëri të lartë dhe me komplikimin e sëmundjeve të mortalitetit kanë vështirësi të mëdha në komunikim pasi ky çorganizim i organizuar po mbizotëron në vend të ligjeve dhe rregullave.
Me gjithë atë sot është moment për të marrë masa të drejtpërdrejta, ndaj po bëjmë public këto masa-këkrsë të domosdoshme, imperative që duhen marrë nga qeveria.
1.Heqja e taksave lokale për të gjithë bizneset dhe familjet duke filluar nga muaji mars dhe për gjatë gjithë kohëzgjatjes se kufizimeve që janë shkak i karantinës.
2.Garantimi i Pagesës me vlerë 80% për të gjithë personat, që janë në punë, por nuk mund të punojnë dhe për pasoje nuk paguhen për arsye të mbylljes së aktivitetit të sipermarrjes ku ata punojnë për shkak të karantinës, përfshirë edhe të gjithë ushtruesit e profesioneve të lira.
Pagesat e tilla në këtë masë, pra 80% duhet të kryhet në numrat e llogarive të punësuarve për të devijuar çdo llojë abuzimi me këtë masë.
3.Të rimbursohen nga shteti sigurimet shoqërore dhe shëndetësore të kategorive të punonjësve të trajtuar me 80% të pagës, për të gjithë periudhën në të cilën këta punonjës do të jenë pa punë për shkak të karantinimit dhe kohës që do t’i duhet biznesit për të rikthyer aktivitetin e biznesit dhe për pasojë dhe kthimin e tyre në punë.
4.Shumë e rëndësishme është subvencionim për të gjithë fermerët, prodhimet e të cilëve nuk mund të shiten për arsye të bllokimit të transportit dhe masave të tjera të forta kufizuese dhe të pamundësisë së sigurimit të imputeve bujqësore dhe për pasojë mos realizimit të prodhimit bujqësor. AZHBR duhet të bëjë një disbursim me procedura të përshpejtuara sapo kjo masë të miratohet nga qeveria.
5.Subvencionim të të gjitha pagesave, të palikujdura studentëve, të cilët I kanë këto pagesa si detyrime për vitin shkollor 2019 – 2020.
6.Shtyrje e pagesave të TVSH si dhe tatimeve të tjera të bizneseve për një periudhë më të vonë, në vlerësim të kohëzgjatjes së karantinës, por jo me parë se muaji qershor.
7.Për të gjithë ata qytetarë që janë të regjistruar në asistencë si dhe për pensionistët, shteti të marrë përsipër rimbursimin e faturave të energjisë dhe të ujit.
Kjo paketë prej 7 masash siç e shikoni është e orientuar drejtpërdrejtë në mijëra qytetarë që jetojnë vetëm me pagë dhe që e kuptojnë të gjithë se çfarë do të thotë qoftë edhe një ditë e vetme pa pagë.
Njëherazi lidhur me çështjen nga pamja shëndetësore serish i bëjmë apel qeverisë të sigurojë të gjitha mjetet e domosdoshme për mbrojtjen e personelit mjekësor, publikisht kryeministri i Shqipërisë ka deklaruar se i ka gjetur të gjitha mjetet që i duhen, ka arritur deri aty sa të denoncojë edhe mjekë të cilët kanë denoncuar mos pasjen e këtyre mjeteve të domosdoshme. Për ti dhënë një herë e mirë përgjigje mashtrimeve sistematike dhe të palodhura të kryeministrit, që dhe pandeminë e përdor si objekt mashtrimi dhe si objekt konflikti edhe si objekt sulmimi ndaj opozitës shqiptare. Po ju lexoj një mesazh që nuk është i opozitës shqiptare, por i post strukturave të shëndetësisë së Edi Ramës. Pas paralajmërimit tonë të përsëritur për të marrë masa dhe për të mbrojtur strukturat shëndetësore, pasi sot është populli në njërën anë dhe strukturat shëndetësore në anën tjetër që së bashku të përballojmë epideminë, i vetmi njeri i tepërt këtu ka dalë kryeministri që vetëm gënjen.
Ja se çfarë thotë mesazhi i dërguar dhe po e lexoj fjalë për fjalë për të kuptuar cilat janë masat për personelin të cilin unë do t’jua ndaj të gjitha mediave shqiptare të jeni të qetë:
Përshëndetje, mungesa e maskave rezulton të jetë një problem ndërkombëtar, pra e vlerësojnë këto drejtoritë lokale problemin ndërkombëtar, dhe duke qenë kështu është e pamundur që të sigurohet plotësimi i kërkesave të qendrave shëndetësore, me një udhëzim të operatorit rajonal shëndetësor ju lutemi të gjithë personelit shëndetësor që të sigurojnë maskat vetë në kushte shtëpie duke përdorur material të ndryshme si çarçafë apo garza të qepura vetë me dorë, nga drejtoria përkatëse, ju lutem ky informacion të shpërndahet në të gjithë stafet e qendrave shëndetësore.
Pra, mbrojtja që ka siguruar qeveria e ka rrahur gjoksin, ne kemi dëgjuar zëvendëskryeministrin duke thënë se ne kemi miliona maska, kemi gjithçka. Edhe Kryeministri që përsërit të njëjtën gënjeshtër dhe ekspozon njerëzit para rrezikut thotë ‘Siguroni maskat në kushte shtëpie duke përdorur materiale të ndryshme si çarçaf.’. Çdo qytetar e kupton fare mirë se çfarë do të thotë, që I sugjerohet personelit mjekësor që të marrë dhe të presë çarcafët, t’I presë copa copa, t’I bashkojë dhe të mbrojë veten. Ky nivel I ruajtjes së personelit shëndetësor përpara një pandemie e cila ka tronditur botën, besoj dhe ky mesazh është një arfakt nga më të rëndët dhe tashmë, nga ky moment, nga kjo foltore, si mjek dhe jo si Nënkryetari i LSI-së e kam ndjerë veten kurrë më keq se sa kur kam lexuar një mesazh të tillë se si kolegët e mi, të dekadave në këtë punë ndodhët të tillë për shkak se autori I koncensioneve dhe I rrugëve të florinjta njëzet e disa milionëshe, nuk paska disa thërrime nga këto miliona për t’I shpenzuar që këta militues të mbrojtjes së shëndetit, në vijë të parë të jenë minimalisht të mbrojtur nga një pandemi që e thash edhe një herë tjetër, ka tronditur globin anë e mbanë. Gjithsesi, apeli ynë dhe demaskimi që I bëjmë ka vetëm një qëllim, pozitiv dhe konstruktiv. Të sigurohet një situatë kontrolli e plotë, të sigurohen të gjithë mjetet mbrojtëse, të sigurohen respiratorët e domosdoshëm dhe të mos ketë hezitim këtu për këtë çështje. Të sigurohet gjithashtu sa më parë edhe tamponët e domosdoshëm në mënyrë që ISHP të mund të bëjë punën e tij e t’u themi shqiptarëve në mënyrë të qartë se cili është projeksioni I kësaj pandemie? Deri kur kjo pandemi do të vazhdojë të rritet? A ka ndalur? A ka moment rënje? Të orientojmë në këtë mënyrë psikologjikisht edhe shqiptarët që të jenë më të qetë për këtë çështje. Të kuptojnë se cila është tendenca e kësaj gjëje, të çlirohen nga stresi, frika dhe paniku që mund të jenë të pa nevojshme. Duke respektuar gjithmonë rregullat shumë të forta higjeno-sanitare por ama të jenë të qetë që ashtu siç po përballemi me një problematikë të vështirë dhe do të dalim nga kjo problematikë. E fundit, gjithashtu edhe biznesi të projektojë të ardhmen e punëve të tij pas daljes nga kjo traumë shumë e rëndë jo vetëm mjekësore por edhe ekonomiko-sociale.
Ju faleminderit të gjithëve!