Category: Uncategorized

Deklarata për media e LSI: Dënojmë rreptë qëndrimin e kryeministrit dhe qeverisë si promovues dhe mbrojtës të dhunës dhe krimit në vend

Lëvizja Socialiste për Integrim dënon rreptë qëndrimin e Kryeministrit dhe qeverisë si promovues dhe mbrojtës të dhunës dhe krimit në vend. Ngjarja shumë e rëndë e dhunimit të një vajzë të thjeshtë në Fushë Krujë dhe fshehja e sa nga strukturat qeveritare që u bënë palë me deputetët e inkriminuar në të është provë se shteti është kapur totalisht nga krimi.

LSI kërkon që prokuroria të largohet nga roli i shërbëtores me shërbim të qeverisë por të hetojë me themel dhe të çojë përpara drejtësisë të gjithë personat e përfshirë në fshehjen dhe manipulimin shtetëror të ngjarjes qofshin këta kryeministra, deputetë, pjesëtarë të policisë, prokurorë etj.

Të hetohen të gjithë veprimet e mosveprimet që sollën në këtë trajtim kriminal të çështjes duke luajtur në mënyrë flagrante me jetën dhe integritetin e një vajze të re të pambrojtur. Të hetohet sjellja skandaloze e shtetit në raport me nënkomisarin Emiljano Nuhu dhe roli i çdo personi me detyrë shtetërore që ka influencuar negativisht e ka penguar në ushtrimin e detyrës të z.Nuhu.

Të hetohet nga prokuroria shpërdorimi i detyrës nga Kryeministri Edi Rama që ka kërcënuar e kanosur publikisht z.Emiljano Nuhu vetëm sepse ai denoncoi të vërtetën e fshehur nga shteti.

LSI është e vendosur të luftojë deri në fund për zbardhjen e këtyre të vërtetave të cilat janë tashmë para syve të çdo shqiptari. Qeverinë e zhytur deri në grykë nuk e shpëton dot asgjë dhe opozita së bashku me qytetarët do ta thonë shumë fort fjalën e tyre kundra përdhunuesve e mbështetësve të krimit të veshur me pushtet.

/ In Uncategorized / By Elisa Piperi / Comments Off on Deklarata për media e LSI: Dënojmë rreptë qëndrimin e kryeministrit dhe qeverisë si promovues dhe mbrojtës të dhunës dhe krimit në vend

Monika Kryemadhi: Ju jeni brezi i përmbysjes së diktaturës së krimit dhe drogës

Fjala e Kryetares së LSI-së Monika Kryemadhi me të rinjtë në Jalë

Sot në ditën e fundit të kampit ky grup prej djemsh dhe vajzash që faktikisht mosha mesatare e juaja është 18 vjeç, pra do të thotë që ju jeni shumë të vegjël, por jeni dhe shumë të fortë. Sot ky grup mjaft modest arriti kulmin e tij me thjeshtësinë, me inspirimin, por mbi të gjitha me pasionin, me forcën, me entuziazmin për të cilin të gjithë ne kemi nevojë. Është shumë e rëndësishme që ta dëgjojmë njëri tjetrin sepse ajo çfarë ne sot do diskutojmë apo gjithë  rezymen e punës tuaj janë hapa shumë të rëndësishme për të ardhmen. Dua të them që ky grup modest i juaji sot që brenda vetes së tij ka një entuziazëm, ka një thjeshtësi, ka pasionin, është shumë i rëndësishëm për LSI-në, sepse ai është motivimi dhe është inspirimi. Ju thatë një njeri mund të ndryshojë botën. Por mendojeni ju këtu sa të rinj jeni këtu që jeni me qindra si mund ta ndryshoni botën duke shpresuar dhe duke mos hequr dorë nga ëndrrat tuaja. Sepse ëndrrat janë ato që ndryshuan botën, janë ato që ndryshuan jetën e çdo njeriu nga ne dhe mbi të gjitha ëndrrat janë motivi që inspirojnë të rinjtë për të ndërtuar të ardhmen e tyre. Problemet tona në Shqipëri janë nga më të mëdhatë. Ju jeni një brez i ri, nuk mund të them që dhe unë jam e vjetër por  për vitet që kam dhe për kohën që kam jetuar në moshën tuaj, kam jetuar në një sistem tjetër. Në një sistem ku njerëzit nuk ishin të lirë, që quhej diktaturë. Dhe kam jetuar në një sistem ku dhe bukën e përditshme e merrnim me tollonë, për të mos thënë që kishte me javë të tëra apo dhe me muaj pa ushqyer. Kam jetuar në një sistem ku nuk mund të them që kam qenë e privilegjuar por as e diskriminuar, por kam qenë një nga 3 milion shqiptarët që jetonin në këtë vend. Ajo që është e rëndësishme, në 90, studentët shqiptarë rinia shqiptare e përmbysi atë sistem i cili në thelb të tij kishte diktaturën, varfërinë,shfrytëzimin dhe skllavërimin e ëndrrave të shqiptarëve të cilët i kishin aspiruar dhe inspiruar veten e tyre me mijëra vjet për të mbajtur një vend të jashtëzakonshëm siç është Shqipëria, një vend kaq të bukur që e ka bekuar Zoti. Dhe sot mbas 28 viteve në të cilin ne aspirojmë të jemi në demokraci por për hir të së vërtetës nuk jemi në atë demokraci që ne aspironim gjithë brezi i asaj rinie që u ngrit për të pasur një demokraci të vërtetë. Jemi në një demokraci të pakonsoliduar dhe jemi në një demokraci që çdo ditë e më shumë po rrezikohet. Fantazmat e të kaluarës e diktaturës shfaqen në formën e bandave të trafikut të drogës dhe të krimit të organizuar. Nëse para 28 viteve rinia shqiptare përballej me sigurimin e shtetit të cilët ushtronin dhunën dhe presionin përplasnin shqiptarët burgjeve të komunizmit për fjalën e lirë që thonin. Sot ne përballemi me diktaturën e drogës dhe diktaturën e krimit kjo diktature qe cdo dite e me shume po nxitet nga narkoshteti. Dje sic e keni pare edhe ne rrjetet sociale, videor apo raportin e Kombeve te Bashkuara qe shqiptaret i llogarit popullin e pare ne bote per perdorimin e kokaines, plot 2.5 e saj.

Jam e sigurt qe ky raport nuk ka te beje as me prinderit, as me gjysherit e as me moshat mbi 50 vjeç, por me rinine shqiptare.

Njerezit cdo dite njeret po humbasin jo vetem shpresen, por po humbasin e frymen e te jetuarit ne nje vend normal dhe po gjejne nje mundesi tjeter per t’ u larguar nga Shqiperia se bashku me femijet e tyre.

Njerezit aspirojne per te qene ne vendin e tyre me integritet dhe dinjitet, por mbi te gjitha jetojne per te ndertuar te ardhmen e tyre dhe te familjes se tyre. Ajo qe eshte shume e rendesishme eshte se LRI nuk eshte vetem per te krijuar disa grupe qe duan te trajnohen, nuk eshte per te dhene disa mundesi, por eshte ai mision i cili qe ne fillimet e tij e ka pasur qellimin shume te qarte.

Eshte misioni per te rikthyer shpresen, vlerat, integritetin dhe dinjitetin e te gjithe shqiptareve ne Shqiperine qe per hir te se vertetes na duhet shume.

Dje kur flisja me Endritin dhe Floiden ishin shume te kenaqur me grupet e punes se LRI-se, sepse te mbledhesh te rinjte sot ne Shqiperi eshte shume e veshtire. Çdo dite e me shume numri i tyre po pakesohet.

Jo vetem qe po largohen per te mos u kthyer me, por edhe familjet e reja nuk po lindin me femije, gjë që do të thotë jo vetëm një shpërngulje të brezit të ri por çdo ditë dhe më shumë vjen edhe një plakje e popullsisë shqiptare gjë që do të thotë për Shqipërinë dhe për ne shqiptarët eleminim i ngadaltë pak nga pak. Prandaj dhe ky organizim i sivjetshëm i cili në thelb ka brenda vetes së tij jo vetëm solidaritetin, jo vetëm angazhimin, jo vetëm bashkëpunimin që ju të gjithë e keni menaxhuar dhe keni funksionuar në këtë kamp, jo vetëm dhe festimin e 10 vjetorit të kampit social që organizon Lëvizja Socialiste për Integrim, por ka arritur një mision shumë të rëndësishëm. Dua të falenderoj të gjithë djemtë dhe vajzat, po i marr pak nga pak, po marr Blertin, Ermelindën, Klean, Arjeten, Ergin, Anën, Tean. Pafund të gjithë sepse ndoshta nuk i përmend dot por pasioni i tyre mbi të gjitha është motivim për ne. Pse e themi këtë? E themi sepse shtatori do të jetë një muaj i cili do të sjelli ngjarje politike shqiptare. Do të sjelli ngjarje për shkak të kësaj situate jashtëzakonisht të keqe. Nuk po them të poshtër sepse është akoma edhe më e poshtër seç mund të thotë fjalori shqiptar. Një qeveri e cila ndjen kënaqësi kur varfëron njerëzit e saj, një qeveri që ndjen kënaqësi kur terrorizon bizneset e vendit të saj, një qeveri që ndjen kënaqësi kur mashtron popullin e saj. Besoj se ju të gjithë keni dëgjuar trumpetat për rikthimin e madh që na bëri qeveria për librat e fillores që do të ishin falas. Dhe qeveria para një jave vendosi që librat e 8 vjeçares të kishin dyfishin e çmimit. Pra ai që është në klasë të pestë të paguajë edhe librin e atij të klasës së parë. Pra një qeveri që mashtron dhe mashtron me kënaqësinë më të madhe dhe përveç se kënaqësisë ndjehet edhe krenare që poshtëron qytetarët e saj. Por mbi të gjitha poshtëron fëmijët e shqiptarëve, që për hir të së vërtetës ne shqiptarët e kemi problem kush na i prek fëmijët dhe kush na i poshtëron ata. Një qeveri që poshtëron, fyen dhe cënon të ardhmen e një vendi dhe aq më shumë të vendit të saj është një qeveri që nuk meriton grushtim por meriton përçmimin, meriton edhe veprimin më të fundit që mund të bëhet për të poshtëruar një institucion i cili çdo ditë dhe më shumë masakron, shtyp, shfrytëzon dhe shpërfill popullin e tij. Ju sot do të bëni një bilanc të gjithë punës tuaj. Sot e ndjeni që keni njohur shokë, keni njohur shoqe, keni kuptuar mbi bisedat për ekonominë, keni diskutuar për sigurinë kombëtare, keni diskutuar për kufijtë e Kosovës. Keni diskutuar për probleme nga më të ndryshmet, keni diskutuar për situatën në rajon. Keni diskutuar për fqinjësinë e mirë. Por ajo çka është më e rëndësishme keni fituar forcën dhe ajo çka është më e rëndësishme kuptimin e forcës së bashkimit dhe solidaritetit. Një pjesë e juaja kanë qenë më aktivët në protestat e fundit që ne kemi zhvilluar. Biles mund të themi që disa nga ju kanë qenë edhe viktima të dhunës së policisë. Mbaj mend vajzën, Megin, që ditën e parë kishte pasur frikë në protestë por ditën që polici e kishte goditur ajo ditën tjetër kishte dalë duke protestuar më fort se ditën e parë. Pse? Sepse kur institucioni i shtetit ngre dorën mbi fëmijët dhe shqiptarëve ai nuk është shteti ynë. Nuk është vendi ynë. Nuk është përfaqësuesi ynë.  Pse? Sepse kur institucioni i shtetit ngren doren mbi femijet e shqiptareve, ai nuk eshte shteti yne, nuk eshte perfaqesuesi yne. Ai mund te jete vetem armiku i shqiptareve.

Prandaj ne do ti pergjigjemi me te njejten monedhe, jo me dhunen dhe shkopin e gomes, por me fjalen dhe veprimin, forcen dhe zemren tone, ate te te riut shqiptar

Ky regjim, i cili kerkon te instalohet ne Shqiperi, nepermjet dhunes, blerjes dhe presionit, ka vetem nje mundesi dhe kjo mundesi esht e jona.

Sepse ne keto 100 vjet pas permbysjes se diktatures, ju do te hyni ne histori per permbysjen e diktatures se droges dhe permbysja e saj do te vijen nga forca e zemres tuaj, sepse njerezit qe do t’ ju ndjekin nga pas nuk do te jene shoket tuaj, por prinderit tuaj sepse ata e ndjejne me shume dhimbjen e largimit te femijeve te tyre nga vendi duke ecur drejt Europës pa e kthyer kokën mbrapa dhe kjo ëashtë dhimbja më e madhe. Dhimbja në zemër e prindit për fëmijën e tij është dhimbja më e madhe që shkakëton vdekjen e një kombi dhe që shkakton vdekjen e shpresës së së ardhmes së rinisë shqiptare. Prandaj ne vetëm me vendosmërinë tuaj e cila e tregoi me pjesëmarrjen tuaj në këtë kamp, se te gjithë njerëzit skeptikë që janë gjatë këtij kampi, edhe ata që e dinë shumë mirë se cdo të thotë, që mundohen ta përbaltin kampin tuaj, që nuk janë gjë tjetër vetëm disa mediokër që nuk kanë arritur asgjë në jetën e tyre, por thjesht kanë qenë shërbëtorëtë një grupi, mendoj që në vetvete është thjesht dicka sfilitëse apo argëtuese. Jo pa qëllim ju të gjitha veprimet dhe aktivitetin tuaj qoftë në pastrim, qoftë në gatim, qoftë në organizim, qoftë në të gjithë ritualin e jetës së kampit është e rëndësishme jo sepse ne nuk i bëjmë dot. Jo sepse organizatorët apo ndërtuesit e kampit nuk mund të merrnin njerëz të cilët nuk i paguanin. Por puna në grup konsolidon forcën, besimin por mbi të gjitha ajo cka është më e rëndësishme, është që ju jep ju vetëbesimin brenda vetes suaj. Që kur ju bëni një kamp të tillë, kur ju jetoni në këto kushte, mkur ju punoni të gjithë bashkë cdo gjë tjetër  është shumë e vogël. Për të mos ta zgjatur unë do të doja që tu jepja vetëm dy porosi të vogla. Mësoni sepse po nuk mësuat nuk do të arrini dot asgjë në jetë dhe fiksoni një gjë në mëndje. Pyetini dhe prindërit tuaj që kanë jetuar në sistemin atëherë por dhe këta që jetojnë në sistemin sot. Mos mendoni se paraja dhe pushteti janë gjithcka. Janë mjete të cilët mundohen të kënaqin njerëz që nuk janë të lumtur në shpirt. Paratë dhe pushtetin mund ta marrë kush të dojë. Vetëm një gjë nuk mund tu marrë dot, dijen dhe diplomën e shkollës. Prandaj mësoni fort sepse vetëm kështu dhe duke qenë pjesë e pandarë e librit do tu rrisi dëshirat, ëndrrat por mbi të gjitha do tu udhëzojë në rrugën për të realizuar të gjitha ëndrrat tuaja të cilat të jenë të bindura që vetëm në Shqipëri mund ti realizoni. Mos e shikoni Shqipërinë si një katund të prapambetur që për hir së vërtetës kjo qeverisje kështu e ka  cuar. Shikojeni Shqipërinë si një diamant të vogël në mesin e botës që e duan të gjithë por nuk e ka asnjëri

GJOSHA: KRIMI MBAN PENG HAPJEN E NEGOCIATAVE

Dita e dytë e kampingut të LRI në Jale. Deputetja e LSI Klajda Gjosha trajnim me të rinjtë për çështjen e integrimit europian. Gjosha: Shqipëria vazhdon të mbetet peng i çeljes së negociatave si pasojë e lidhjes së politikës me krimin. Dhe kjo është një pikë shumë delikate sepse nuk ka gjë më të tmerrshme sesa politika e lidhur me krimin të drejtojë qytetarët dhe rininë shqiptare. Gjithashtu ajo theksoi se LSI është në opozitë pikërisht sepse nuk mund të pajtohet me këtë fakt dhe se për LSI, rrugëtimi i Shqipërisë në BE është i panegociueshem.

Gjosha gjithashtu theksoi se energjia dhe forca e rinisë shqiptare janë e vetmja shpresë për të ardhmen e Shqipërisë.

“Energjia dhe forca juaj janë e vetmja shpresë për të ardhmen e Shqipërisë. Askush prej jush nuk mund të toleroje të drejtohet nga nga një qeveri e papërgjegjshme dhe arrogante”, tha Deputetja e LSI Klajda Gjosha

Vendi në një spirale që minon, Gjosha: Dy opsione drejt BE-së, por janë refuzuese

Flet për “Koha Jonë”, ish-ministrja e Integrimit, deputetja e LSI-së, Klajda Gjosha: LSI-ja ka qënë tejet konstruktive

Intervistoi: Redjon Shtylla

Politika në vend është në tensionin e vendimmarrjes së Këshillit Europian, i cili në Samitin e 28 qershorit, do të flasë nëse për Shqipërinë do të ketë çelje të negociatave të anëtarësimit drejt BE-së. Për të shpjeguar edhe teknikisht këtë proces, ish-ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha, në një intervistë për “Koha Jonë”, thotë se Shqipëria ka dy opsione, por që të dyja e çojnë vendin drejt refuzimit.

“Rezervat për Shqipërinë janë të mëdha dhe çështjet kryesore kanë të bëjnë me krimin e organizuar, korrupsionin, pastrimin e parave, ngërcin e krijuar me reformën në drejtësi, mungësën e reformës zgjedhore si dhe numrin e lartë të azilkërkuesve”,-thotë Gjosha. Nëse refugjatët janë kusht, deputetja e LSI-së i bën thirrje kreut të qeverisë, që të flasë dhe të tregojë se si ka qenë qëndrimi i Shqipërisë, nëse ka patur një propozim të tillë.

“Një vendim i tillë i pakonsultuar do të ishte i paimagjinueshëm në pasojat që mund të sjellë”. Edhe pse po kalon në heshtje nga qeveria, për Marrëveshjen e Detit me Greqinë ish-ministrja e Integrimit, ngreh alarmin se mungesa e Gjykatës Kushtetuese pengon këtë marrëveshje. “Rrezikshmëria e mungesës së kësaj Gjykate është shumë e lartë. Vendi ka hyrë në një spirale që minon edhe atë pak demokraci të brishtë që ka mbetur”.

Paçka lojës politike në vend dhe sherreve për BE, do të marrë Shqipëria një “Po” për çeljen e negociatave? Në bazë të kontakteve që keni, do të kemi një mbëshetje pa kushte apo me kushte? Pse po diskutojnë ende shtetet, për ju ku ka rezerva?

Deri në këto momente, Shqipëria ka dy opsione për negociatat dhe të dyja fatkeqësisht të çojnë drejt refuzimit, pavarësisht propagandës politike që dëgjojmë nga qeveria. Unë do ju jap një shpjegim teknik të proçesit edhe për hir të transparencës dhe nevojës për informim që kanë qytetarët. Versioni i parë është refuzimi i plotë i negociatave nëse Hollanda dhe Franca do t’i qëndrojnë vendimeve të tyre të deritanishme. Kjo do të thotë që Shqipëria do të nisë sërish raportimet e një pas njëshme mbi pesë prioritetet, dhe do të duhet të presë raportin e rradhës të Komisionit Europian si dhe një diskutim nga Këshilli Europian për t’i dhënë një dritë jeshile. Këtu rrezikojmë një humbje të madhe kohore për arsye edhe të zgjedhjeve që kanë institucionet evropiane. Versioni i dytē është shprehja e një vullneti pozitiv për çeljen e negociatave, por duke vendosur edhe kushte shtesë për Shqipërinë dhe pa pasur një datë konkrete për fillimin e bisedimeve, pasi kjo do të jetë në varësi të plotësimit të kritereve. Pra në asnjë rast nuk do të kemi nisjen e punës konkrete për çeljen e kapitujve dhe proçesi do të bëhet i paparashikueshëm. Rezervat për Shqipërinë janë të mëdha dhe çështjet kryesore kanë të bëjnë me krimin e organizuar, korrupsionin, pastrimin e parave, ngërcin e krijuar me reformën në drejtësi, mungësën e reformës zgjedhore si dhe numrin e lartë të azilkërkuesve.

“Shqipëria mund të mbajë Angela Merkelin në pushtet”. A do të bëhet Shqipëria “kurban” si vend pritës i përkohshëm për azilkërkuesit që i drejtohen BE-së? Është ky kusht për vendimin e 28 qershorit për pritjen e 600 mijë refugjatëve, kur shqiptarët kanë kryesuar vendet e BE-së në kërkesat për azil?

Për këtë do duhet të përgjigjet Kryeministri, i cili ka për detyrë të bëjë transparencë ndaj qytetarëve shqiptarë për çdo vendim që prek sigurinë e tyre. Një vendim i tillë i pakonsultuar do të ishte i paimagjinueshëm në pasojat që mund të sjellë. BE nuk mund të marrë kurrësesi një vendim të tillë në arbitraritet. Kryeministri duhet të flasë nëse ka kryer bisedime dhe cili ka qënë qëndrimi i Shqipërisë.

Z.Basha, pohoi me bindje se Gjermania është për “JO” dhe se ka kushte shtesë. Një deklaratë e tillë nuk mund të bëhet pa një bazë të fortë, pasi kostoja politike do të ishte shkatërruese për PD. Keni biseduar me z.Basha lidhur me këtë?

Mendoj që z.Basha e njeh mjaft mirë proçesin dhe ka qënë tejet i angazhuar që Shqipëria të ketë një dritë jeshile. Përgjegjësitë nuk janë të opozitës, është ekzekutivi ai që duhet të mbaj përgjegjësi.

LSI-ja është treguar e matur dhe ka kërkuar qëndrueshmëri politike. Kjo lidhet edhe me aksionet politike ku LSI-ja është parë disi e tërhqeur, pasi në ballë ka dalë PD-ja. Kjo tërheqje e LSI-së, lidhet me ndonjë skenar pas 28 qershorit? Mund të krijojë një “Jo” e BE-së trazira në vend?

LSI-ja ka qënë tejet konstruktive, sepse kjo është kultura jonë e të bërit politikë. Kjo është sjellja që i takon një vendi që kërkon t’i bashkohet vlerave europiane. Përgjegjësia e “Jo” duhet të jetë shumë e madhe ndaj qytetarëve shqiptarë, dhe unë besoj se do të jenë vetë ata që do kërkojnë një alternativë në të cilën të ndërtojnë besimin e tyre për një të ardhme më të mirë. Një “Jo” për Shqipërinë, do të ishte fatale për rrugëtimin europian të Shqipërisë, sepse do duhej të prisnim një kohë shumë të gjatë deri në takimin e rradhës të vendeve anëtare apo të konkluzioneve të mundshme që ato do të merrnin bazuar mbi gjithë setin e kushteve të reja tashmë që mund ti vendosen Shqipërisë.

Dy rrugë po shihen si bashkim me BE-në, njëra që cilësohet si “parim regatash” dhe tjetra me kushte. Maqedonia duket se rrugën e ka pa pengesa, por e njëjta gjë nuk thuhet për Shqipërinë. Cilën pikëpamje e shihni si realiste dhe në afër politikës rajonale?

Mendoj që vendimi për Shqipërinë dhe Maqedoninë nga pikëpamja gjeo-strategjike duhet të shkojnë bashkë. Panvarësisht po të vendoset mbi bazën e parimit të një procesi bazuar mbi meritë, Maqedonia patjetër që ka plotësuar kushtin e vetëm të negociatave. Megjithatë nëse do të kishte një ndarje në këtë vendim, Shqipëria do t’i bashkohej grupit të Kosovës dhe Bosnjes. Kjo do të ishte me të vërtet fatale për Shqipërinë, dhe do të na kthente shumë hapa pas në këtë proçes.

“600 mijë fantazmat për të përmbysur qeverinë”,-tha Rama. Për PD, ai shtoi se janë gati t’i hedhin në fytyrë të tilla bomba tymuese e helmuese qytetarëve të këtij vendi. Si me armët kimike, dhe tani me refugjatët çfarë tregon qeveria?

Unë dëshiroj të falenderoj vendet anëtare dhe median e huaj për informimin që i kanë bërë qytetarëve shqiptarë mbi këtë çështje. Po të ishte për qeverinë, ndoshta edhe pasi të ishte ngritur qëndra e emigrantëve nuk do të kishte denjuar të tregonte të vërtetën!

Mediet greke, shkruajnë se Marrëveshja e Detit është mbyllur dhe pritet firmosja, e cila mund të ndodh në 28 qershor. Në dijeninë tuaj, kur në vend nuk ka Gjykatë Kushtetuese, do ta firmosë Presidenti paktin Shqipëri-Greqi?

Para se të firmoset marrëveshja, qeveria do duhet të informojë publikun dhe institucionet mbi të, cili është pakti i arritur dhe çfarë përfiton Shqipëria. Mungesa e Gjykatës Kushtetuese do të thotë mos funksionim i shtetit. Jo vetëm për marrëveshjen me Greqinë, por për çdo vendim që mund të bjerë ndesh me Kushtetutën, rrezikshmëria e mungesës së kësaj Gjykate është shumë e lartë. Vendi ka hyrë në një spirale që minon edhe atë pak demokraci të brishtë që ka mbetur!

Endrit Braimllari: Kryeministri e ktheu vendin nga një garantues sigurie në eksportues destabiliteti

Intervista e Deputetit të LSI-së, Endrit Braimllari.

Komisioni i Sigurisë, si ndjekës i zbatimit të ligjeve dhe mbarëvajtjes së punës së ministrave, për ju si anëtar i saj, sa efektiv ështe së fundmi ky komision?

Komisioni i Sigurisë Kombëtare është komisioni më i rëndësishëm parlamentar , mbi të gjitha për faktin se siguria kombëtare është me rëndësi të veçantë prë vendin në radhë të parë e më gjerë edhe për Rajonin. Parimi është ky, që çdo parlamentar duhet të bëjë detyrën e tij për të cilën qytetarët e kanë zgjedhur e në rastin konkret ka të bëjë me sigurinë publike apo sigurinë kombëtare të Shqipërisë. Është e qartë që gjatë kësaj maxhorance Shqipëria është kthyher në lajmin kryesor në Europe, duke cënuar rëndë Sigurinë Kombëtare, për më tepër, Shqipëria është vend anëtar i NATO-s dhe si e tillë ka për detyrë garantimin e paqes dhe sigurisë në vend dhe rajon. Është bërë evident rasti i radarëve të cilët fiken me urdhër politik për të lejuar trafikimin e lëndëve narkotike dhe kjo si rezultat i investigimit dhe përgjimeve të antimafias italiane. Nga këto përgjime vërtetohet se qendrat e radarëve drejtohen nga trafikantët e lëndëve narkotike, gjë që përbën cenim serioz të Sigurisë Kombëtare. Shqipëria, e ripërsëris, si vend anëtar i NATO-s si kusht kryesor nga agjenzitë ligjzbatuese të organizatave partnere, ka forcimin kufijve. Përsa i përket sigurisë nëpër porte, prapë lënë për të dëshiruar, sepsë porti kryesor i Shqipërisë është kthyer në pikëkalimin e drogërave të forta. Rastet e shumta të kalimit të kufirit të emigrantëve të paligjshëm nga Siria, Pakistani dhe vendet e tjera të lindjes, që duke shfrytëzuar sigurinë shumë të dobët të kufinjve të shtetit tonë, duke depërtuar drejt Bashkimit Europian dhe po cënojne sigurinë e tyre kombëtare. Ndaj këtij kryeministri i është tërhequr veshi në çdo kancelari europiane. Ky kryeministër e ka kthyer Shqipërinë nga një kontributor stabiliteti dhe paqe me aleatët e fqinjët tanë, në një Shqipëri eksportuese destabiliteti dhe paqëndrueshmërie në politikën e jashtme.

Kryeministri të japë përgjigje se cilat janë shifrat reale të emigrantëve të paligjshëm që kalojnë kufirin shqiptar çdo ditë? Shqiptarët dhe Evropa këtë duan të dinë. Këto çështje janë shumë të rëndësishme përsa i përket vendit. Por kjo qeveri e lidhur me krimin nuk e ka në axhendë forcimin e kufijve pasi i duhet të krijojnë kaos në vend me qëllim që të favorizojnë trafikantët.

Le të ndalemi tek pika e parë, zbatimi i ligjit në vend, a keni diskutuar ju në komisione të posaçme, raste të moszbatimit të ligjit, apo ligje të miratuara në Kuvend, që nuk kanë as bazën kushtetuese (shumicën e votave)?

Ne kemi diskutuar gjatë në komsione për çdo ligj që ka të bëjë me Sigurinë Kombëtare. Por nuk ka ligj që zbatohet me Edi Ramën kryeministër, sepse ka fakte konkrete që ky kryeministër është i përfshirë në trafiqe. Si mund të ketë zbatim të ligjit ku ky kryeministër kriminalizoi vendin dhe Policinë e Shtetit. Janë tre drejtues të lartë të Policisë së Shtetit në kërkim, për përfshirje në organizata të trafikimit të lëndëve narkotike. Ishin këto drejtues policie që dekonspironin me urdhër të këtij kryeministri aksioner, kundër trafikimit të lëndëve narkotike të agjensive ligjzbatuese në vend, që nuk vareshin nga kryeministri. Kryeministri i vendit shkel hapur ligjin dhe nuk mban përgjegjësi, i ka bërë thirrje Policisë së Shtetit të bëjë fushatë për Rilindjen pra është shkelje e hapur e ligjit dhe askush nuk mban përgjegjësi.

Së fundmi, ministra e ish-ministra akuzohen për vepra të rënda penale, çfarë duhet të bëjë Komisioni i Sigurisë në raste të tilla ( për më tepër, që bëhet fjalë për ministrin e Brendshëm, përgjegjësi kryesor për rendin dhe sigurinë në vend).

Nuk përbën më lajm për këtë kryeministër që ministrat e tij janë të lidhur me krimin e organizuar, sepse ideatori dhe frymëzuesi i krimit të organizuar është vetë kryeminstri. Çdo ministër i tij zbaton porosit e këtij kryeminsitri dhe është ky që duhet të mbajë përgjegjësi kryesore sepse kanabizimi i vendit është projekt politik i këtij kryeministri,ministrat e tij janë thjeshtë zbatues të këtij projekti.

A rrezikohet rendi dhe siguria në vend, nëse Shqipëria bëhet vend pritës i ish-luftëtarëve të ISIS apo kampesh refugjatësh?

Kjo gjë është lajthitje e kryeministrit, pasi nuk i merr ai vendimet për këtë çështje, por janë institicionet ligjzbatuese dhe Parlamenti. Çdo vendim për këtë çështje duhet marrë në bashkëpunim me aleatin tonë strategjik, Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Na ndajnë pak ditë nga përgjigja e vendeve anëtare të BE për çeljen ose jo të negociatave. Duke patur parasysh situatën në vend, për të cilën flisni edhe ju si opozitë, si e mendoni përgjigjen?

Të gjitha energjitë e opozitës, por dhe të Lëvizjes Socialiste për Integrim që prej themelimit të saj janë fokusuar te proceset integruese të vendit. Ne shpresojmë në një përgjigje pozitive sepse përgjigja nuk ka të bëjë me politikën por ka të bëjë me qytetarët e Shqipërisë të cilët ëndrrën e tyre kanë Europën. Por duhet të jemi të qartë që kemi te bëjmë me një kryeministër të papërgjegjshëm, që nuk e kërkon Integrimin Europian të vendit sepse nëse do ketë avancim në këtë proces, do ketë më shumë monitorim për kryeministrin dhe qeverinë. Ky kryeministër nuk ka treguar vullnet pozitiv për të avancuar në këtë proces, sepse nëse ky kryeministër do ishte pro këtij procesi, Shqipëria nuk do ishte lajmi kryesor në Europë për trafikun e lëndëve narkotike, nuk do ishte rrugë kalimi për trafikun e dorgërave të forta. Do prodhonte më shume stabilitet brenda vendit por dhe për rajonin. Në Shqipëri në këtë kohë ka ndodhur e kundërta sepse kemi një kryeministër dhe një qeveri që drejton trafikun dhe është totalisht e përfshirë me krimin e organizuar.

Monika Kryemadhi: Qytetarët shqiptarë presin nga LSI dhe opozita aksion politik për të shpëtuar vendin nga një qeveri që tashmë është e diskretituar

Fjala e Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi në mbledhjen e Komitetit Drejtues Kombëtar të LSI-së.

Përshëndetje të gjithëve

U bë më shumë se tre muaj, që nga mbledhja e Janarit që nuk jemi mbledhur por jo vetëm për shkak të statutit por edhe të shumë ngjarjeve të cilat kanë ndodhur dhe do të ndodhin shumë shpejt, e kemi pasur të domosdoshme mbledhjen e këtij forumi gjë që është shumë e rëndësishme për vazhdimësinë e strukturave tona. Tashmë ju të gjithë jeni shumë të informuar. Kjo vjen si rezultat i angazhimeve tuaja por edhe si rezultat i përpjekjeve apo dhe i gjithë presioneve që ushtrohen ndaj jush për ata që kanë qenë qoftë të punësuar apo qoftë anëtarët më aktiv të LSI-së për ti intimiduar për ti kërcënuar apo edhe për ti tjetërsuar duke pasur parasysh që problematikat që ka sot qeveria apo dhe mazhoranca në parlament mendon që vetëm duke i intimiduar njerëzit apo duke i kërcënuar ata mund të kalojnë problematikat që kanë.Dje dhe sot vëmendja e publikut ka qenë e fokusuar tek ish ministri i brendshëm. Dhe për fat të keq jo për ato që ka thënë ose ka për të thënë. Por për ato që Saimir Tahiri nuk i ka thënë dhe nuk do ti thotë kurrë. Sepse ai dhe ish shefi i tij tashmë janë jo vetëm peng i njëri tjetrit por dhe peng i krimit të organizuar. Të gjjthë kanë muaj që presin drejtësi për çështjen e ish ministrit të brendshëm, një nga përgjegjësit kryesore për kanabizimin dhe renditjen e Shqipërisë në krye të trafikimit dhe përdorimit të drograve të forta. Por drejtësia ka munguar që ne krye të herës, dhe nuk ka më njeri në Shqipëri të besojë tashmë  se Edi Rama do urdhërojë institucionet që varen prej tij, si Prokuroria e Përgjithshme, që të hetojnë për ish bashkëpunëtorin e tij.

Asnjë fjalë të sinqertë nuk ka pasur në apologjinë false të ish ministrit të brendshëm. Madje dhe lotët e tij për të disatën herë duken si lot krokodili dhe janë pjesë e tragjikomedisë që Edi Rama e inskenon kaq bukur për bashkëpunëtorët e tij që jemi mësuar ti shikojmë në gjithë jetën politike të z. Rama. Nëse Saimir Tahiri do kishte ndjerë qoftë dhe një fije përgjegjësi për llumin e drogës në të cilin e zhyti Shqipërinë të paktën duhet të kërkonte ndjesë publike jo vetëm për shqiptarët por më shumë për ata të rinj dhe të reja që sot janë peng i përdorimit të drogave të forta ku dhe Shqipëria mban vendin e parë në botë për përdorimin e kokainës. Duhet të tregonte dinjitet dhe të përballej me të vërtetën dhe jo të shantazhonte Edi Ramën me gjuhën e mafiozëve të cilën jemi mësuar ta dëgjojmë rëndon nëpër foltore

Ky është moment i rëndësishëm për LSI dhe për opozitën. Jo vetëm sepse ndodhemi përballë një qeverie të diskretituar tashmë dhe ndërkombëtarisht, por edhe për faktin se qytetarët shqiptarë presin nga ne aksion të vërtetë dhe të pa kompromis politik për të shpëtuar vendin, familjet e tyre dhe fëmijët e tyre. Shqipëria po jeton sot ditët e saj me të këqija te 25-30 viteve të fundit.

Dhe padyshim është detyrë jona të përpiqemi ta nxjerrim vendin nga ky batak ku e çuan Edi Rama dhe mafiozët që e mbajnë peng dhe në pushtet në të njëjtën kohë. Sot më shumë se kurrë vendi ka nevojë për angazhimin tonë jo vetëm politik por dhe programor e gjithëpërfshirës për të rrëzuar nga karrigia klikën e Edi Ramës që abuzon me konçensionet e vjedh përditë nga taksapaguesit shqiptarë.

Për të qenë të fortë na duhet bashkëpunimi me njerëzit, me qytetarët dhe të gjithë ata që pa dallim përkatësie partiake kërkojnë një jetë më cilësore, kërkojnë një të ardhme të sigurt për fëmijët e tyre . Është detyra jonë ti bindim qytetarët të na bashkohen në kauzën e përbashkët të largimit të kësaj qeverie. Është dhe mbetet misioni ynë afrimi i të rinjve, i intelektualëve i grave dhe i vajzave, dhe çdo qytetari të thjeshtë me aksionin opozitar. Aksion, që nuk do të rresht deri ditën kur Edi Rama të largohet një orë e më përpara nga pushteti. Nuk ka të bëjë me pushtetin e tij personal sesa ka të bëjë me të ardhmen e të rinjve shqiptarë. Çdo manovër e tij për të çuar vendin në një krizë të re tashmë është e dështuar. Ajo çka dua të theksojë dhe të përmendë është që  shpesh dëgjojmë batuta të Ramës dhe të suflerëve të tij të cilët akuzojnë dhe intimidojnë jo vetëm LSI dhe drejtues të LSI, por ushtrojnë dhe përdorin segmente të shtetit, policisë dhe prokurorisë ndaj drejtuesve të LSI-së. Jua bëj me dije që kjo gjë do të vazhdojë të ndodhi por jo për shumë kohë. Nuk do të ndodhë për shumë kohë sepse këto falangat, të cilat ai i përdor ndaj njerëzve të LSI-së do t’i kthehen vetë në atij kokë. Do t’i kthehen sepse ai është peng i krimit të organizuar, i mafias dhe peng i gjithë atyre marrëveshjeve që i ka firmosur dhe ka lënë veten e tij, familjen e tij dhe Shqipërinë.

Mbledhja e sotme e KDK-së, e cila do të përqendrohet në efektin organizativ, është shumë e rëndësishme për sa i përket riorganizimit të strukturave tona. Strukturat tona janë të përfshira në rievidentimin dhe inventarizimin e anëtarëve të partisë, të cilët janë aktivë dhe prezentë. Pavarësisht atyre largimeve sporadike, që ju i dini më mirë se ne këtu në Tiranë, që nuk janë përfaqësues të vendosura nga strukturat e partisë në listat e këshilltarëve. por kanë qenë qoka, qoftë të deputetëve, kanë qenë qoka të individëve të caktuar, dhe dashje pa dashje janë vendosur atyre. Ka pasur edhe një indiferencë të strukturave të partisë nëpër rrethe dhe kanë kaluar. Ne e dimë shumë mirë intimidimin, apo mashtrimin dhe presionin që është ushtruar ndaj njerëzve të LSI, por kjo nuk do të thotë që kjo ka ndonjë ndikim shumë të madh në punën tonë që duhet të duhet të vazhdojmë më tutje. Ajo që dua të them dhe të theksoj është që, shumë prej jush kane qenë në kontakt të drejtpërdrejtë me qendrën e LSI, deputetët po ashtu, ndoshta duhet të bëjmë një punë më të madh dhe më të përfshirë të sekretariatit dhe jo më kot sot mund të kemi marrë ndihmë për ngritjen dhe organizimin e departamentit të organizimit.

Një departament që do të jetë shumë i rëndësishëm përsa i përket vazhdimësisë së punës tonë organizative. Evidentimi i anëtarësisë së LSI është një nga detyrat themelore tonat. Kemi pasur një fushatë të jashtëzakonshme. Mos të harrojmë që tashmë LSI është një forcë politike e cila me dëshirën e saj vendosi për të qëndruar në opozitë. Do të thotë që është një realitet tjetër politik. Do të thotë që është një institucion politik i cili është i pranishëm në jetën politike shqiptare. Pse e them këtë? E them këtë sepse sulmi i Edi Ramës dhe falangave të tij të cilët paguhen nëpër portale apo dhe në media të tjera me paratë e drogës për të sulmuar, për të intimiduar apo për të bërë pis LSI do të vazhdojë, por kjo nuk ka asnjë lloj problemi sepse nuk ka qenë ky problemi i LSI. Problemi i LSI ka qenë gabimet e së shkuarës të cilat ne duhet ti lexojmë shumë mirë për të vazhduar përpara dhe për të mësuar nga gabimet tona. Gabimi i LSI ka qenë bërja e Edi Ramës kryeministër. Gabimi i LSI ka qenë pranimi i Saimir Tahirit si Ministër i Brendshëm. Gabimi i LSI ka qenë mos reagimi i saj kur Shqipëria filloi të kanalizohej. Gabimi i LSI kanë qenë votimet e shumë ligjeve, qoftë ligji i arsimit të lartë, qoftë dhe i atyre ligjeve të reformës në drejtësi të cilat u votuan pa kompromis. Sot jo vetëm e vendosin Reformën në Drejtësi në duart e një personi që është i lidhur me krimin e organizuar, por kanë bërë të mundur që kjo reformë të dështojë pa u zhvilluar.

Të gjitha këto gabime ne duhet tashmë t`i rilexojmë, jo thjesht në mënyrë individualë or si një e shkuar e jetës sonë politike si Lëvizje Socialiste për Integrim. E them këtë sepse t`i rikthehesh gabimeve tona, nuk ka asgjë të keqe, por përkundrazi, do të na bëjnë më të fortë, të përgatitur dhe më të aftë për t`iu përgjigjur sulmeve të cilat ne i presim që do vijnë shumë shpejt ndaj nesh. Për sa i përket strukturave jo vetëm të LRI, por gjithashtu edhe të LGI, aktivizimi dhe angazhimi i tyre do jetë shumë i domosdoshëm. Në zgjedhjet lokale të ardhshme ne do fokusohemi tek përgatitja e listave për këshilltarë, por jemi të detyruar të ruajmë kontingjentin, pra raportin 1 me 1. Nuk do vendosim në lista gra që kanë bashkëshortët e tyre aktivë në politikë, por do vendosim gra apo vajza të cilat kanë kontributin e tyre në  Lëvizjen Socialiste për Integrim. Jo si pjesë e një familjeje, por si misionarë të kësaj partie.

Ashtu sikurse dhe LRI është në strukturë e cila nuk do ndalojë, por do futet klasë më klasë  për të denoncuar dhunën që po ushtron Ministria e Arsimit ndaj nxënësve dhe mësuesve. Duhet të zgjojmë ata mësues që janë kthyer në falangat e Ministrisë së Arsimit, ku ky institucion është tjetërsuar dhe vetëm ministri nuk mund të quhet. Tanimë aty mblidhen të dhëna siç bënte dikur Hitleri për hebrenjtë, ashtu është bërë edhe Ministria e Arsimit në një gestapo për të censuruar dhe dhunuar këta gjimnazistë me provimet e maturës. Ne e kemi dëgjuar rëndom se si janë kërcënuar për të intimiduar familjarët e tyre e kështu me radhë. Prandaj, Lëvizja Rinore për Integrim ka misionin për të denoncuar këtë farsë, këtë shëmtirë dhe këtë gjenocid intelektual, sepse të dhunosh një maturant sot do të thotë që ke dhunuar të ardhmen e këtij vendi. Do të thotë që të rrisësh një brez të përulur, të rrisësh një brez kompromisaxhi dhe një brez që bën Pazar më të ardhmen e vet. Prandaj LRI nuk duhet të ndalet, jo vetëm në gjimnaze, por edhe në universitete e kudo. Edhe në shkollat 9-vjeçare mos u ndalni sepse edhe aty shohim dhunë fizike, por edhe dhunën psikologjike që ushtrohet në klasat e teta dhe të nënta.  

Dua ta falënderoj të gjithë grupin e punës së LSI-së që është në godinë, që është një grup vullnetar dhe që punon nga mëngjesi deri në darkë. Është grupi që mban hapur zyrat e LSI-së dhe nuk ndalojnë asnjëherë së punuari. Falënderoj edhe të gjithë ato të rinj dhe të reja, të cilët janë mjaft aktivë në aktivitetet që ne organizojmë. Do doja të falënderoja po ashtu edhe ata anëtare të Komitetit Drejtues Kombëtar, të cilët janë aktivë dhe prezent në godinë. Duhet të jenë akoma dhe më shumë prezent edhe në zonat e tyre, aty ku ata kanë punuar gjatë fushatës elektorale. E them këtë sepse zgjedhjet janë shumë afër për të marrë një vendim politik të cilin nuk do t’ia lëmë në dorë Edi Ramës, por do t’ua lëmë shqiptarëve. Nuk mund të vendosë për fatet e shqiptarëve Edi Rama. Ai mund të vendosë për fatin e vet dhe të familjes së tij.

Prandaj kjo mbledhje e sotme le të shërbejë si një ndezje motori, si një ndezje motori të këtij avioni dhe të kësaj makinerie të jashtëzakonshme dhe të fuqishme që është LSI-a., për të mos u ndalur më dhe për të shkuar në çdo derë të shqiptarëve për t’i zgjuar ata. Nuk dua t përmend të gjitha ato problematika që përmendi këtu profesor Shezo, nuk dua të lexoj këtu as raportin e DASH, sepse janë deklarata dhe denoncime të cilat ne si LSI kemi më shumë se një vit që i bëjmë. Dhuna, presioni dhe intimidimi që bandat e krimit, trafiku i drogës që ka lulëzuar në Shqipëri kanë qenë ato që kanë deformuar mandatet e deputetëve të Kuvendit t Shqipërisë. Duke iu falënderuar për angazhimin dhe duke iu falënderuar për ardhjen tuaj në këtë mbledhje, mbledhje të cilat nuk duhet t’i bëjmë vetëm në Tiranë, por mund t’i bëjmë edhe në rrethe të tjera, për të qenë prezent me anëtarët dhe votuesit tanë. Jam e bindur që ata 226 mijë votues tanët janë dyfishuar sot.

 

/ In Uncategorized / By Elisa Piperi / Comments Off on Monika Kryemadhi: Qytetarët shqiptarë presin nga LSI dhe opozita aksion politik për të shpëtuar vendin nga një qeveri që tashmë është e diskretituar

Vasili: Kryeministri nuk po bën shtet, po e zhbën shtetin

Deklarata për media e Kryetarit të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili

Dje parlamenti shqiptar dekretoi shkatërrimin e tij edhe institucional dhe besoj drejtimi i parlamentit ka mbaruar qoftë nga ana politike po ashtu nga ajo e zbatimit minimal të rregullave parlamentare që e bëjnë të funksionojë atë. Dje është ligjëruar që çdo vendim që merret në sallën e parlamentit, për ta ditur të gjithë qytetarët shqiptarë që çdo vendim është një urdhër i padiskutueshëm për veprim. U ligjërua që dënimet e seancës janë nul. Dje parlamenti ka miratuar në mënyrë të njëanshme ligjin për strehimin social, një ligj shumë delikat në të cilin nuk pranonte as ti shqyrtonte pavarësisht se nuk do ti votonte amendamentet e opozitës që kishin qëllim, përmirësimin rrënjësor të ligjit në favor dhe interes të qytetarëve shqiptarë. Së dyti të ndalonte antikushtetutshmërinë së këtij ligji dhe së treti ti jepnin fund kësaj demagogjie të shëmtuar të qeverisë e cila mbron me fanatizëm oligarkët, u jep qindra milionë euro koncensione, qindra kulla të cilat janë ngulur Tiranës në zemër dhe ne qytete të tjera të Shqipërisë dhe bën sikur u heq nga një qime, sikur do u merrka 50 metra katrorë për tu hedhur hi syve qytetarëve të këtij vendi.Kjo demagogji dhe ky qëndrim urrejtës ndaj të varfërve dhe njerërzve në nevojë, të një qeverie e cila nuk është e majtë, është armikja më e madhe e të majtës pasi thashë dhe njëherë mbron oligarkët. U jep miliona euro konçensione, kulla janë në sytë e qytetarëve dhe në fund bën sikur kjo do ti godasë oligarkët  me 50 metra katror, me një sipërfaqe 7 me 8. Njëherazi seanca kishte vendosur që këto amendamente dhe gjithçka debati i opozitës të diskutohej në komisionin përkatës sipas kërkesës së firmosur nga Kryetari i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla dhe nga z.Fatmir Mediu dhe kjo e drejtë u dhunua. Kryetari i Parlamentit ka ligjëruar dje një parlament që ka ikur nga shinat e parlamentarizmit, është deformuar plotësisht dhe rregulli qesharak për të respektuar sekondat e çmuara kur deputetët flasin dhe rigoroziteti për këto sekonda është një turp dhe demagogji. Ligji i strehimit social megjithëse opozita dha konsensus për miratimin e tij në parim për tu bërë një ligj i mirë dhe për të ndihmuar qytetarët e varfër, duke mos pasur asnjë paragjykim që ky ligj propozohej nga mazhoranca u rrënua dje edhe konsensusi. Pra në funksion të vjedhjes dhe të grabitjes mazhoranca thyen çdo lloj konsensusi, ndonëse bën sikur çirret kjo dhe ky kryeministër i fandaksur që ka, që bëjnë sikur duan konsensusin. Konsensusi ishte në tavolinë ishte miratuar në parim, kërkonte një diskutim, një përmirësim, që ligji të bëhej I mirë për qytetarët, por ligji u bë një preh e hajdutëve të qeverisë. Nga se vjen ky hajdutllëk i qeverisë? Vjen pikërisht nga ato konstatime të tmerrshme, që Departamenti Amerikan i Shtetit ka thënë në raportin e tij më tronditës në 28 vitet e pluralizmit shqiptar. Kur ka thënë që vendi mbetet në një rrezik të madh për shkak të pastrimit të parave të pista. Dhe kur ka thënë, ku për shkak të korrupsionit të shfrenuar dhe institucioneve të dobëta qeveritare, pra, teoria dhe teza e kryeministrit të vdekur politikisht, që po bëjmë shtet, ai po zhbën shtet. Pra mazhoranca dhe kryeministri nuk po bëjnë shtet, po ja u përsëris po e zhbëjnë shtetin. Njëherazi po Departamenti Amerikan i Shtetit thotë: Shqipëria prodhon dhe eksporton sasi të konsiderueshme të mariuanës, kryesisht për vendet europiane dhe është vend tranzit për heroinën afgane dhe kokainën, duke shërbyer, – e nënvizoj, Departamenti thotë: duke shërbyer si një portë kyçe për shpërndarjen e heroinës në të gjithë Europën. Kjo do të thotë, jo të bësh shtet, por ta zhbësh shtetin. Pasuritë e patundshme, veçanërisht zonat bregdetare, projektet e zhvillimit të biznesit dhe lojërat e bixhozit, – thotë Departamenti Amerikan I Shtetit, – janë ndër metodat më popullore të fshehjes së të ardhurave. Çfarë thotë tjetër DASH?  Zbatimi I ligjit është joefektiv në luftën kundër pastrimit të parave. Pra, kur nuk lufton pastrimin e parave, me gjithë drejtoritë, dhe me gjithë çfarë kanë pasur atje që kanë drejtuar ato drejtori, do të thotë jo të bësh shtet siç thotë kryeministri, por do të thotë ta zhbësh shtetin. Njëherazi Departamenti Amerikan i Shtetit thotë: Shqipëria ka një treg të zi të lulëzuar për mallrat e kontrabanduara, kryesisht duhan, bizhuteri, makina të vjedhura, telefona celularë. Kontrabanda është lehtësuar nga kontrollet e dobëta doganore dhe kufitare. Çdo të thotë kjo? Do të thotë jo të bësh shtet siç thotë kryeministri, por do të thotë ta zhbësh shtetin. Njëherazi edhe konstatimet më të fundit të GRECO-s të  Këshillit të Europës, konstatojnë që përsa I takon luftës kundër korrupsionit në lidhje me deputetë, gjyqtarë dhe prokurorë, pasi këto institucione në mënyrë të veçantë prokurori etj, janë në momentin e kapjes së tyre të plotë, Shqipëria nga 10 rekomandime ka zbatuar  vetëm e vetëm 1. Kjo do të thotë përsëri, jo të bësh shtet, por do të thotë ta zhbësh shtetin. Dhe në tërësinë e vetë, ne jemi në një moment kritik, dhe qytetarët duhet ta dinë këtë, që përfundimisht korrupsioni ka dalë nga kontrollet, pasi shteti do pikërisht këtë gjë, krimi i organizuar është ai që telekomandon kryeministrin dhe sejmenët rreth tij, dhe kontrabanda, pastrimi i parave të pista është pikërisht shkatërruesi I biznesit të ndershëm, që jeton me djersën e ballit, atij që do ta fitojë paranë në rrugë të ndershme, dhe është kthyer pra në një “place d’arme” të kriminelëve, të trafikantëve dhe pse jo të maskarenjëve, të cilët kanë gjetur strehën e tyre në selinë e kryeminstrit, i cili përfundimisht pas qëndrimit shumë të qartë të Departamentit Amerikan të Shtetit, damkoset përfundimisht si njeriu që ka marrë përsipër misionin e madh, negativ, malinj, pse jo të poshtër kundra këtij vendi, që jo të bëj shtet, por ta zhbëjë shtetin.

Floida Kërpaçi: Paratë e qytetarëve shkojnë te klientët e Ramës, qeveri hajdute që rrëzohet vetëm me protesta masive

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Floida Kërpaçi e ftuar në Report TV ka folur për gjendjen e krijuar nga protesta e opozitës në vend.

Sipas Kërpaçit, taksa e vendosur në Rrugën e Kombit nuk është e drejtë, sepse të gjitha paratë e mbledhura vidhen nga qeveria.

Deputetja e ka cilësuar qeverinë si hajdute, e cila do të mund të rrëzohet vetëm nga protestat masive popullore.

Intervista e Deputetes së LSI-së, Floida Kërpaçi për Report TV

Ka një lloj problemi, edhe qoftë një i vetëm të jetë, edhe unë do të shkoj aty, edhe të gjithë bashkë do të bashkohemi, sepse problemi ekziston dhe e treguan kuksianët, protestat vazhduan nga qytetarët shqiptarë në katër akset kryesore të Shqipërisë, pra kemi qenë gjatë gjithë kësaj jave të angazhuar me qytetarët shqiptarë për të protestuar dhe vazhdon edhe sot. Në këtë fundjavë pashkësh ku familjet shqiptare festojnë edhe dua tiu uroj të gjithëve mbarësi, përsëri ndodhen aty për të treguar që pavarësisht çdo gjëje problemet e tyre janë akoma dhe më të mëdha edhe nuk mund të qëndrojnë të heshtur edhe nuk mund të mos e ngrejnë zërin për këto padrejtësi. Protesta do të vazhdojë kështu që unë mesa pashë pak te televizori ndërkohë që ishin mbledhur te parku rinia gjatë rrugës duke ecur po iu bashkoheshin edhe shumë qytetarë të tjerë. Kështu që besoj që gjatë kohës që do të vazhdojë akoma dhe më shumë qytetarë do të bashkohen duke treguar që problemet për ata qytetarë shqiptarë që janë ngritur janë probleme që përfaqësojnë edhe ata vetë si papunësia, ekonomia, një e ardhme e pasigurt në Shqipëri. Një realitet që asnjërit prej nesh nuk i pëlqen që ta thotë por që është realiteti që kjo qeveri me politikat e saj të gabuara dhe me një strategji të paorientuar ka mbjell në Shqipëri.

Kemi parë shpesh herë aksione opozitare por që nuk është se kanë shkuar deri në fund. Duket se ajo çfarë ndodhi me Kukësin ishte vetëm zanafilla apo hapi i parë që të paktën ktheu shpresën sikurse janë shprehur edhe protestuesit. E pasoi me një protestë nga subjektet në opozitë me bllokimin e disa segmenteve rrugore. Mund ta cilësojmë si një hap themelor për nisjen e protestave në mbarë vendin?

Në fakt unë nga takimet me qytetarët çdo ditë mund të kuptoj një lloj revolte brenda dhe mund të them që në atë lloj revolte nuk ka më kthim mbrapa. Pse? Sepse me ato lloj programesh dhe politikash të gabuara që ka ndjekur qeveria familjet shqiptare nuk kanë mundësi për të kaluar muajin sepse të ardhurat e tyre janë të pakta. Të rinjtë shqiptarë nuk kanë mundësi punësimi sepse vendet e punës dhe zyrat e punës nuk janë reale por janë fiktive. Them që duhet ta heqim njëherë e përgjithmonë këtë luftën ndaj familjeve të varfra dhe duke pasuruar vetëm një pjesë të shoqërisë që ne i quajmë dhe janë oligarkët. Dhe në këtë situatë që është shumë e vështirë asnjë nuk mund të rri pa folur dhe pa u ngritur. Unë kam dhe një rast nga koleget e mia të universitetit të cilat po thoshin që duhet të ngrihemi të gjithë sepse e vetmja alternativë që kanë po them sot të rinjtë që janë studentë të universitetit të mjekësisë është të shkojnë jashtë sepse nuk ka mundësi punësimi. Nuk kanë një të ardhme, një punë të sigurtë, një punë të mirëpaguar. Familjet e tyre nuk punojnë, masterat janë në një nivel dhe shifër alarmante. Dhe në një situatë të tillë ti ndodhesh në një udhëkryq ku ke vetëm një rrugëtim, të protestosh të ngresh zërin dhe ta bësh këtë qeveri të kuptojë që nuk është qeveria që duhet të punojë vetëm për një grusht njerëzish që i shërbejnë asaj, por qeveria që është për qytetarët e saj duhet ti shërbejë të gjithë qytetarëve me të njëjtin standard dhe ti trajtojë në mënyrë të barabartë. Sot qytetarët shqiptarë nuk trajtohen në mënyrë të barabartë dhe kemi të bëjmë me një pabarazi në nivele alarmante.

Ndërkohë në Kukës, pamë shenja dhune, pamë shkatërrim, a është kjo filozofia në të cilën duhet të protestohet?

Unë kam shkuar në Kukës, në 1 prill në rradhë të parë si qytetare e vendit për të parë nga afër situatën por edhe si deputete e Parlamentit të Shqipërisë sepse kemi të bëjmë me një situatë të jashtëzakonshme. Dhe për të parë dhe më nga afër se cilat ishin ndjesitë dhe arsyet dhe çfarë problemesh kishin qytetarët e Kukësit. Dhe sesi ne me zërin tonë mund të ngrinim problemet e tyre.

Ajo që vura re aty është që kishin një rebelim shumë të madh dhe një lloj mërzitje të jashtëzakonshme me situatën ekonomike ku qytetarët thoshin që ne nuk kemi mundësi të kalojmë muajin si mund të kemi mundësi për të shkuar dhe për të vizituar familjarët tanë përtej dhe duke paguar një shifër prej 10 eurosh. Pra ishte një situatë e jashtëzakonshme dhe në një situatë të tillë e parë në këtë këndvështrim, e dyta në një situatë ku në 3 të mëngjesit policët ishin ardhur edhe i kishin terrorizuar. Ku disa prej familjareve thanë që nuk e kuptuam a ishin policë apo erdhën për të na rrëmbyer në shtëpi. Dhe në situatën ku kuksianët e shihnin këtë si një taksë anti-shqiptare dhe si një lloj diskriminimi sepse për ta është e drejtpërdrejtë të paguash një taksë 10 euro. Të mos flasim që rritet për kategoritë e tjera të makinave deri në  20 euro. Dhe në këtë situatë të tillë ndjenja e tyre e revoltës ishte përtej politikës, përtej angazhimit ata ishin ngritur të gjithë bashkë për të kërkuar të drejtën e tyre. Për tu trajtuar në mënyrë të barabartë, për të lëvizur në vendin e tyre në mënyrë të lirë sepse në qoftë se rrugët do të kishin një mënyrë alternative patjetër që po. Por ne nuk kemi një rrugë alternative ajo është e vetmja rrugë. Dhe tij në këtë moment që vendos këtë lloj takse dhe nuk bën asnjë lloj konsultimi si një qeveri që pretendon se bashkëqeveris me qytetarët dhe në asnjë ditë nuk i ka pyetur se çfarë mendimi kanë për këtë taksë dhe a janë ata dakord. Padiskutim që revolta e qytetarëve shqiptar përtej të majtës dhe të djathtës padiskutim që do të jetë e jashtëzakonshme sepse këtu bëhet fjalë për jetën e tyre. Përsa i përket dhunës unë mund të them që personalisht jam pro protestave demokratike dhe paqësore por duke parë edhe situatën që më shpjeguan ata pretendonin që kishte pasur një lloj agravimi dhe tensionimi të situatës nga forcat e policisë të ardhur nga Tirana, duke pretenduar që kishte patur gaz lotsjellës përpara se të niste protesta. Dhe si e tillë kishte nisur si një protestë paqësore dhe pastaj nga inati dhe përbuzja që qeveria i kishte bërë popullit kuksian pastaj kishte kaluar në agravim.

Ju si LSI, kishit dijeni që do të digjeshin sportelet godinat?

Jo ne nuk kishim asnjë informacion. Kishim të njëjtin informacion siç kishte edhe policia e shtetit që do të kishte një protestë e kërkuar nga këshilltarët nga të gjitha forcat politike të Këshillit Bashkiak të Kukësit për të kërkuar të drejtën  e tyre për të hequr taksën për Rrugën e Kombit. Dhe ne si LSI iu bashkuam edhe protestës së organizuar nga qytetarët në katër akset e vendit tonë për të qenë me qytetarët edhe për të kërkuar disa gjëra. E para  që të anullohet taksa për rrugën e kombit sepse është një taksë antikombëtare. E dyta për të anulluar taksën për bizneset  e vogla sepse dhe kjo po ashtu është një takë që i mbyt familjet shqiptare. Mos të harrojmë që shumica e popullsisë shqiptare është e punësuar dhe mban familjen nëpërmjet një biznesi të vogël. Dhe në këtë mënyrë ti duke rritur taksën do të bllokosh biznesin dhe mijëra biznese do të mbyllen ashtu siç kemi dhe raportimin ku 3600 biznese janë mbyllur brenda pak kohe duke mbyllur kështu dhe vende pune, dhe duke i  treguar qartë shqiptarëve që ti po i mbyll bizneset e vogla sepse do të faktorizosh disa biznesmen dhe oligarkë që kanë një rrjet biznesesh dhe të gjithë qytetarët të shkojnë drejt tyre.

Floida, ju thoni ne jemi kundër dhunës megjithatë ne pamë bllokimin e katër segmenteve kryesore, strategji e partive në opozitë. Është normale një gjë e tillë?

Ajo në fakt ishte një reagim nga qytetarët për të shkuar edhe për të qenë kudo për të ndërgjegjësuar çdo qytetar që ti bashkohen protestave për të drejtat e tyre. Unë isha në Vorë dhe shkova aty bashkë me deputetë të tjerë por edhe për të menaxhuar situatën që mos të shkonte në raste konflikti apo në raste ku të duhen që qytetarët të merren me forcë në mes të natës për tu ndjekur penalisht. Ajo që më bëri përshtypje pavarësisht se u krijua në rradhë e madhe trafiku, qytetarët u solidarizuan me protestën. Disa prej tyre dolën nga makina dhe iu bashkuan protestës në mënyrën e tyre.

Pamë dhe diçka tjetër që protestuesit nuk i lejuan makinat që të kalonin madje i kanë kthyer..

Në fakt protestuesit, unë po marr rastin e Elbasanit, gjatë kohës që znj.Kryemadhi po mbante fjalim aty, në momentin që ka kaluar ambulanca menjëherë kanë bërë thirrje për tu hapur rruga. Ambulanca ka kaluar dhënë situata të jashtëzakonshme pa diskutim që është hapur rruga duke u ndërgjegjësuar dhe duke qenë në të gjitha situata mirëkuptues, bashkëpunues edhe pa sjellë probleme. Mendoj që ishte një protestë e jashtëzakonshme për mesazhin që ajo përcolli për ti treguar kësaj qeverie që nuk mund ta përbuzi dhe nuk mund të shpërfilli qytetarët shqiptarë duke vendosur taksa antikombëtare. Duke rritur vetëm të ardhurat që familjet duhet të nxjerrin nga xhepi për tia dhënë qeverisë. Kur në anën tjetër qeveria nuk bën asgjë për ti dhënë qytetarëve shqiptarë, vetëm sa i shtrëngon çdo ditë, i merr frymën, i bllokon biznesin, i heq nga puna, i jep pagat qesharake dhe absolutisht aspak të përballueshme për jetesën në Shqipëri.

Keni ju si LSI një strategji të qartë?

Strategjia nuk vendoset nga LSI, as nga opozita por nga populli nga qytetarët. Janë ata që do ta bëjnë axhendën që do të vendosin se cila do jetë strategjia, cila do të jetë vazhdimësia e këtij aksioni të jashtëzakonshëm për të qenë me qytetarët. Do të ketë aksione për bizneset e vogla, e ardhur kjo si një shenjë nga bizneset e vogla ditën kur ne kishim bllokuar 4 akset së bashku të ardhur nga qytetarët, vetëm bizneset e vogla i kishin ndërprerë,i kishin ulur qepenat për të treguar që nuk mund të vazhdohet më vetëm duke rritur taksat. Dhe duke ardhur si kërkesë nga ata pa diskutim që do të ketë një sërë protestash me biznesin e vogël, për të kërkuar vetëm diçka dhe kjo do të jetë kërkesë e prerë dhe e panegociueshme për të hequr taksën dhe TVSH-në për biznesin e vogël.

Kjo do të bëjë që të kemi një numër të madh protestuesish në gjykimi tuaj, keni filluar ta testoni paraprakisht popullsinë, elektoratin?

Unë e kam testuar te lagja ime ku shumë biznese të vogla sepse ka shumë, dhe të gjithë janë shumë të shqetësuara për TVSH sepse e gjykojnë të papërballueshme dhe mendojnë që së shpejti do ti mbyllin bizneset sepse nuk iu del llogaria. Kështu që padiskutim do të ketë reagim të menjëhershëm dhe do të jetë i jashtëzakonshëm sepse bizneset e vogla, janë të shumta në Shqipëri. Dhe aty ku bëhet fjalë për të ardhurat dhe aty ku bëhet një llogari a do të arrij ta mbaj këtë biznes i cili më mban të ardhurat familjare në fund të muajit dhe më bën të mbijetoj padiskutim që nuk vendoset asnjë lloj interesi tjetër.  Dhe qeveria nga ana  e saj duhet të tregojë që është për qytetarët apo është për një tufë oligarkësh sepse me gjithë këto rritje taksash që është duke bërë po tregon që nuk është me qytetarët, nuk është me njerëzit e thjeshtë por është me oligarkët dhe me njerëzit që i shërbejnë asaj.

Mosbindje civile u tha se është protesta që u bë në këtë javë që lamë pas. Pamë që ishte më shumë me meshkuj me militantë nuk pamë që të kishte të përfshirë studentë të rinj gra…

Në fakt, të paktën flas për aty ku unë isha, në Vorë kishte një përfaqësim shumë të madh të rinjsh kishin gjimnazistë dhe studentë të cilët kishin shprehur një lloj bojkoti ndaj gjimnazit dhe mësimit. Kishte dhe të rinj të tjerë, flas këtu për të rinj sepse të rinjtë u bashkuan atë ditë dhe bojkotuan vetëm për një qlim, sepse nuk shohin shpresë në Shqipëri. Sepse çdo ditë politika flet për të rinjtë ama i përdor në momentin kur iu duhen votat. Pastaj në momentin kur të rinjtë kërkojnë përkrahje nga qeveria ajo i jep një buxhet që është 0.01%. Dhe ky është buxheti që supozohet të plotësojë nevojat që kanë të rinjtë. Cilat janë nevojat që kanë të rinjtë. E para kanë nevojë për një arsim gjithëpërfshirës dhe një arsim cilësor. Një arsim ky që nuk ka shpresë në Shqipëri. E dyta kanë nevojë që të kenë një lidhje arsimi me tregun e punës. Dhe është një gjë që nuk ndodh në Shqipëri. 49 milionë euro janë dhënë nga ndërkombëtarët për të pasur një studim të tregut të punës në Shqipëri. Dhe ende sot nuk kemi një studim të tregut të punës që do ti vinte për shtat të rinjve por edhe familjeve shqiptare. Ku kanë shkuar këto lekë? Në xhepat e qeverisë sepse nuk kemi transparencë. Dhe e treta nuk kanë vende punësimi të sigurta dhe të mirëpaguara. Kemi një situatë të trishtë, një largim masiv të rinjsh, të cilët nuk shohin shpresë në Shqipëri. Janë të lodhur nga premtimet, si krijimi i 300 mijë vende pune ku në gjykimin tim e ka mbajtur por duke larguar 300 mijë shqiptarë. Janë të lodhur nga premtime që këtu mund të bëhet më mirë dhe sa vjen në pushtet ndodh e kundërta që punohet për një grusht njerëzish, të rinjtë largohen dhe nuk kanë besim se qeveria Rama do të bëj diçka.

 Në fakt dje deputetja Mehmetaj ka thënë se do të bllokojmë kryeministrinë. Keni koordinuar në atë se çfarë do të bëni në hapat e ardhshëm?

Edhe unë e shpreha pak më parë që kjo lloj revolte e qytetarëve do të shkojë deri në atë lloj përmase en ardhur kjo nga qytetarët, edhe duke u bashkuar dhe ne me ta derisa për të bllokuar kryeministrinë, zyrat e ministrave për të shkuar kudo në çdo derë e cila nuk hapet për qytetarët por hapet vetëm për një grusht njerëzish dhe për ti bërë të kuptojnë që janë në atë karrige për të punuar për qytetarët dhe nuk janë për të punuar për veten e tyre. Dhe padiskutim që populli do të shkoj aty dhe do të kërkojë të drejtat e tyre dhe do të kërkojë që këto taksa si ajo për Rrugën e Kombit, TVSH-ja për biznesin e vogël, lirimi i menjëhershëm i 11 të dënuarve në mënyrë të paligjshme.  Do z.Rama të tregojë që është për qytetarët dhe jo për oligarkët të bëjë këto gjëra por nuk i bën sepse nuk ka as bashkëqeverisje me qytetarët  dhe nga ana tjetër merr vendimet në mënyrë më arrogante më përbuzëse, shpërfillëse duke treguar që punon për një grup njerëzish për veten e tij dhe qytetarët pastaj vuajnë dhe në fund të muait nuk iu del llogaria as për të jetuar jo më për të pasur shpresë në Shqipëri.

Prisni që të keni më shumë protestues se protestën e mëparshme?

Do të ketë protesta të ndryshme të koordinuara nga qytetarët sipas nevojës dhe problemeve që ata kanë. Unë kam bindjen duke qenë edhe në kontakt me ta që pjesëmarrja do të jetë e jashtëzakonshme sepse edhe ndjenja e inatit dhe mërzitjes ndaj kësaj qeverie ka arritur në nivele alarmante dhe që qytetarët shqiptarë nuk po e suportojnë dot më këtë lloj përbuzje që qeveria Rama po i bën çdo ditë çdo qytetari duke i përplasur derën në fytyrë dhe duke i treguar vetëm një mesazh të qartë që mua nuk më intereson për ty përsa kohë punoj për një grusht njerëzish dhe ky është qëllimi im. Në gjykimin tim i tillë është sepse të pretendosh që po bën bashkëqeverisje me qytetarët pa i pyetur ata për taksën për Rrugën e Kombit do të thotë që nuk do tia dish dhe që ti po provokon qytetarët shqiptar. Për më tepër guxon deri aty sa i reciton në parlament vargje të turpshme duke i ofenduar ata dhe tregon në fund të fundit që ti je një shtet që i trajton qytetarët shqiptar në mënyrë të pabarabartë.

Burimi: (integrimi.al/T.I)

/ In News, Uncategorized / By Elisa Piperi / Comments Off on Floida Kërpaçi: Paratë e qytetarëve shkojnë te klientët e Ramës, qeveri hajdute që rrëzohet vetëm me protesta masive

Shezai Rrokaj: Taksa e TVSH-së falimenton biznesin e vogël. LSI ka qenë totalisht kundër

Fjala në Kuvend e deputetit të LSI-së, Shezai Rrokaj

 

Ratifikimi i kësaj Marrëveshjeje nga Kuvendi i Shqipërisë është në zbatim të detyrimit të përcaktuar në Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit për mbrojtjen shoqërore, mbrojtjen e emigrantëve, për koordinimin e skemave të mbrojtjes shoqërore për personat e punësuar, personat e vetëpunësuar dhe për anëtarët e familjeve të tyre, të cilët lëvizin brenda komunitetit dhe që janë përcaktuar në rregulloren e Këshillit nr.1408/71 dhe Rregulloren nr.883/2004, të Parlamentit Evropian dhe të Këshillit Evropian në përputhje me parimet e acquis communitaires.

Marrëveshja e mbrojtjes shoqërore, ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Austrisë, konsiston në ofrimin e përfitimeve në sigurimet shoqërore dhe bazohet në parimin e trajtimit të barabartë të punëtorëve në punësim, trajtimin me përfitime dhe të ardhura.

Objekt i kësaj marrëveshjeje janë përfitimet nga skema shqiptare e detyrueshme e sigurimeve shoqërore të cilat përfshijnë, konkretisht, sigurimin shoqëror të detyrueshëm për pensionet, aksidentet në punë, sëmundjet profesionale, barrëlindjet dhe sëmundjet, ndërsa në lidhje me Republikën e Austrisë përfitimet për sigurimin shëndetësor përfshijnë sigurimin ndaj aksidenteve dhe sigurimin e pensioneve, me përjashtim të sigurimeve të veçanta për noterët.

Pjesa e parë Marrëveshja përmban dispozitat e përgjithshme, ku përcaktohen përkufizimet për termat, dispozitat ligjore, autoritetet dhe institucionet kompetente të të dyja vendeve.

Pjesa e dytë përmban dispozita lidhur me rregullimet e përgjithshme për personat e punësuar apo të vetëpunësuar, për personat që bëjnë pjesë në personelin fluturues, pjesëtarët e ekuipazheve udhëtuese, për personelin diplomatik e konsullor, personat e dërguar nga punëdhënësi për të punuar për llogari të tij në vendin tjetër, si dhe përjashtimet nga rregullimet e përgjithshme të kësaj marrëveshjeje.

Në pjesën e tretë përfshihen dispozita në lidhje me përfitimet në para për sëmundje dhe barrëlindje, përfitimet në para për aksidentet në punë, sëmundjet profesionale dhe për përkeqësimin e sëmundjeve profesionale etj.

Pjesa e katërt përfshin dispozita të ndryshme lidhur zbatimin e Marrëveshjes, ndihmën e ndërsjellë administrative e juridike, zyrat ndërlidhëse, mbrojtjen e të dhënave personale etj.

Pjesa e pestë përmban dispozitat për rregullimet kalimtare për rastet e zbatimit të kësaj marrëveshjeje dhe rregullimet përfundimtare për hyrjen në fuqi të saj.

Natyrisht unë e mbështes këtë Marrëveshje si shumë të tjera të tilla që vijnë për ratifikim në Kuvend dhe që kanë si synim përafrimin e Shqipërisë me BE-në, duke njësuar legjislacionin me acquis communitaires si dhe duke përafruar standardet me vendet e unionit.

Por nuk mund të rri në këtë rast pa theksuar disa çështje qe lidhen me standarde, të cilat kushtëzojnë përafrimin dhe çeljen e negociatave, ndonëse si opozitë jemi shprehur pro çeljes së tyre, të bindur se ky hap u shërben pa dallim shqiptarëve, madje kemi kërkuar që ato të çelen pa kushte sepse, siç do të paraqes disa problematika më poshtë, ne jemi të bindur se jemi shumë larg kushteve e vëna nga BE-ja si adresimi frontal e pa dallim i korrupsionit dhe krimit të organizuar, lufta kundër drogës, zbatimi i reformës në drejtësi, reformat zhvillimore të qëndrueshme me impakt punësimin, uljen e varfërisë, dialogu politik me opozitën, të drejtat e njeriut etj.  

Si shumë prej jush, në të dyja anët sallës, nuk do të doja kurrë ta nxija imazhin e vendit tim, qoftë edhe për faktin e të qenit krenar që jam shqiptar. Por nuk do të kërkoja kurrë që BE-ja të vërë dorën në zemër për ne, pikërisht falë këtij dinjiteti. Nga ana tjetër, sjellja qeveritare në sy të Evropës, me akrobaci pehlivani, se i paskemi plotësuar kushtet për çeljen e negociatave, bile edhe me një lloj vaniteti butaforik, duke u krahasuar me Serbinë, Malin e Zi, por edhe me Maqedoninë, kur lipset të ulim kokën për të bërë realisht detyrat e shtëpisë, jo sa për sy të Evropës, por për mirëqenien e shqiptarëve, tregon se integrimi evropian është ende pjesë e fasadës dhe e makijazhit të ekranit. Mosçelja e negociatave do të më dëshpëronte shumë, sepse luftën politike unë nuk e këmbej me aspiratën e shqiptarëve. Nuk do të gëzohesha, siç ndodh rëndom tek ne kur dështimet e kundërshtarit shoqërohen me rritje adrenaline në kahjen tjetër. Sepse çdo dështim që dëmton Shqipërinë është dështim jo vetëm i mazhorancës, por edhe i opozitës. Ndaj, të nderuar deputetë, në prag të negociatave ta shohim sy më sy njëri-tjetrin dhe me përgjegjësinë që na kanë ngarkuar votuesit të adresojmë disa problematika që janë jetike për shqiptarët dhe integrimin e vendit në BE.

Organizmat ndërkombëtarë dhe opozita i ka ngritur këto problematika shqetësuese për vendin, të cilat duhen dëgjuar dhe u duhet dhënë zgjidhje.

Po u referohem disa prej tyre:

Së pari: rritja e taksave si: taksa e pronës, e cila duke filluar nga data prill, do të përllogaritet mbi bazën e vlerës së tregut dhe jo mbi sipërfaqe, siç ka qenë deri më tani.

Së dyti, TVSH-ja që po falimenton biznesin e vogël, ku sipas paketës fiskale të këtij viti, të gjitha bizneset me xhiro vjetore mbi 2 mln lekë do të lëshojnë faturën e TVSH-së.

Kjo ka bërë që sipas të dhënave të Qendrës Kombëtare të Biznesit, numri i çregjistrimit është rritur ndjeshëm këto muaj.

Qëndrimi ynë për TVSH-në për biznesin e vogël ka qenë kategorikisht kundër. Kemi propozuar edhe amendamente për këtë, por që u rrëzuan me arrogancë nga maxhoranca dhe fatura e kësaj arrogance ka qenë mbyllja e mijëra bizneseve. Kemi propozuar edhe heqjen e taksës për shtëpinë e parë dhe uljen me katër herë të TVSH-së për artikujt e shportës.

Se treti, çmimet e kripura të karburantit dhe reduktimi i skemave të subvencionimit të tij në sektorë jetikë publikë (bujqësi, transport publik, peshkim); tarifa e rrugës së Kombit, ku sipas konsulentit u propozua një tarifë katër herë më e ulët për kalimin në rrugë.

Sipas raportit, çmimi maksimal i përballueshëm nga familjet shqiptare është 3.5 euro për 100 kilometër. Por ky është tavani më i lartë i mundshëm. Ndërsa tarifa optimal e rekomanduar nga konsulenti është 1 deri në 2.5 euro për 100 kilometra.

Së katërti, sipas Bankës Botërore në Shqipëri ka patur rënie të pagave. Është e vërtetë se dy vitet e fundit Ekonomia e Shqipërisë është rritur me ritme me të shpejta se Rajoni, por kjo nuk është përkthyer në një jetesë më të mirë për shqiptarët. Banka Botërore vëren se nivelet e pagave ndryshojnë në vendet e Ballkanit Perëndimor. Mali i Zi dhe Bosnja raportuan nivelet më të larta të pagave, ndërsa Shqipëria më të ultat. 

Gjendja e ekonomisë është e rëndë. Klima që mbizotëron është dekurajimi dhe pesimizmi i thellë. Taksat që ndryshojnë e rriten pambarimisht janë frenuese të nismës ekonomike private.

Kriminalizimi i ekonomisë, ku eurot e drogës dhe krimit kanë tronditur edhe kursin e euros janë një provë ulëritëse në sytë e të gjithëve.

Së pesti, rritja e varfërisë ku po sipas BB rreth 25% e popullsisë jetojnë më më pak se 2 $ në ditë dhe 45.5% e shqiptarëve jetojnë me më pak se 5 dollarë në ditë, ndërkohë që vendet e tjera të rajonit si: Maqedonia (30.7%), Serbia (13.6%) dhe Mali i Zi (12.8%), janë pra në nivele shumë herë më të ulta të varfërisë, karahasuar me vendin tonë.

Eurostat-i e rendit Shqipërinë si vendin e parafundit më të varfër në Evropë, duke lënë pas vetëm Bosnjën.

 

Së gjashti, varfëria është shoqëruar dhe me pabarazinë sociale:

Përveç varfërisë është rritur ndjeshëm pabarazia sociale: Sipas raportit të Forumit Ekonomik Botëror për 2018, pabarazia dhe varfëria janë rritur në Shqipëri gjatë vitit 2017.

Rritja me 7.7% e këtij treguesi në Shqipëri përgjatë pesë viteve të fundit është indikator i rritjes së pabarazisë në vend.

Edhe INSTAT-i konfirmon se shpenzimet mesatare për konsum të familjeve që përbëjnë 10% më të pasur të shoqërisë janë rritur me 14,6 herë në raport me 2015, ndërsa për 90% të familjeve ato u rritën vetëm më po 0,6 herë.

Së shtati, janë ulur investimet me të cilat lidhet punësimi dhe zhvillimi

Në raportin e fundit të BERZH-it për investimet e huaja thuhet se Shqipëria është vendi që I ka investimet për frymë vetëm pak më shumë se 1 mijë euro, kur vendi i parafundit, Bosnja, e ka këtë tregues gati 2 mijë euro. Dhe për të mos shkuar më tej për t’u krahasuar me Serbinë 3 mijë euro apo Malin e Zi 6 mijë euro.

Mijëra biznese po mbyllen dhe mijëra qytetarë po mbeten të papunë. Edhe të vetmet investimet të huaja para vitit 2013, TAP-i dhe Devolli, po përfundojnë.

Mungesa e investimeve të huaja tregon qartë edhe mungesën e besimit për shkak të pasigurisë juridike dhe të korrupsionit, ku futet edhe informaliteti. Referojuni deklarimeve publike të Biznesit Amerikan këtu.

Bankat e nivelit të dytë janë më të interesuara për kreditim biznesesh jashtë Shqipërisë për shkak të pasigurisë së kreditimit këtu, lidhur me borxhet?

FMN-në që po kërkon pezullimin e koncesioneve (PPP) nga i ashtuquajturi program 1 miliard euro, sepse analiza ekonomike kosto/përfitim është e paqartë dhe se paraqet risk serioz për rritjen e borxhit të brendshëm? Gjendja aktuale e ka kthyer qeverisjen thjesht në një institucion që cdo vit lan borxhet ndaj koncesioneve. Pra, situata ekonomike sa vjen dhe rëndohet më shumë dhe ajo çka duhet të na shqetësojë është se qeveria vazhdon të zbukurojë me hartime realitetin, duke refuzuar të shikojë në sy rrënimin që i bëhet çdo ditë familjeve shqiptare.

Po cilat janë pasojat e këtij realiteti?

Shqiptarët duan perspektivën evropiane, siç është edhe kjo Marrëveshje, duke e zhvilluar vendin, duke e forcuar ekonominë, hapjen e vendeve të reja të punës dhe rritjen e cilësisë së jetës.

Por ata, përballë kësaj  situate kanë qenë të detyruar të zgjidhnin si alternativë:

a) ose braktisjen e Shqipërisë, duke u renditur ndër vendet kryesore azilkërkuese në BE.

b) ose varësinë prej drogës si prodhues, tregtarë dhe konsumumatorë të saj

OKB-ja, BE-ja, Europol-i, CIA-a, por edhe të Qendra Evropiane dhe Droga e cilësojnë Shqipërinë si furnizuesin kryesor të vendeve të BE-së me kanabis dhe një korridor për kalimin e drogave të forta

Po Qeveria dhe mazhoranca ku po investohen masivisht?

Mazhoranca po merret me opozitën, i ka harruar qytetarët. Njëzetë e katër orë të ditës ajo po i përdor vetëm për replika me opozitën. Ajo është verbuar prej etheve të pushtetit dhe do ta mbajë atë vetëm duke shkatërruar opozitën, një sindrom i rrezikshëm ky i partisë-shtet, por jo nëpërmjet qeverisjes së mirë. Sepse nuk ka si të shpjegohet ndryshe gjithë kjo grykësi dhe arrogancë.

Largimet politike nga puna të qytetarëve me bindje opozitare ose intimidimi i tyre për me vendin e punës dhe afrimi i militantëve të saj, po e deformon reformën në administratë dhe po cënon haptazi të drejtat e njeriut.

Skena qesharake të një grotesku shpellar po sfidojnë mjerimin ekonomik, social e etik me të ashtuquajturat largime të disa këshilltarëve, të ikur prej vaktit, të cilët largohen nga LSI sepse PD ‘flirton’ me rusët. Dhe te gjithë përsërisin të njëjtin refren. Rreziku rus është kaq eminent këto ditë saqë po na kujton atë refrenin komunist mbi rrezikun socialimperialist para 90-ës, që kurrë nuk e pamë.

Reforma në drejtësi gjithashtu po jep shenja të dukshme të vëniës së drejtësisë nën kontrollin e mazhorancës. Organet e drejtësisë po vihen nën presion për të bërë drejtësi selektive të orientuar kryesisht ndaj opozitës, kurse lidhjet e krimit të organizuar me drogën dhe politikën qeverisëse ende janë shumë të forta. Mediat janë kthyer në mjete transmisioni të ekraneve me regji të kontrolluar.

Me sa duket për qeverinë është e panevojshme të merresh me problemet e qytetarëve, sepse në fakt ata po ikin, duke braktisur masivisht vendin. Shumë syresh janë ende nën efektin e drogës së ekranit.

Prandaj, të nderuar deputetë, për të mirën e qytetarëve dhe çeljen e negociatave, t’i nisim punët e vendit aty ku janë dhe jo aty ku doni të duken.

Ta fillojmë punën me nevojën për një program kombëtar antivarfëri që kërkon:

a. Projekte zhvillimi të qëndrueshme bujqësore, blektorale e agroturizmi në të gjitha zonat e prekura nga kanabizimi.

b. Rishikimi i paketës fiskale, në funksion të nxitjes dhe rritjes së punësimit. Uljen e taksave; një qëndrim i qartë për zgjidhjen e varfërisë nëpërmjet një pakete që do të luftonte urinë në mënyrë të drejtëpërdrejtë, pasi edhe mungesa e ushqimit bazë është shfaqur në masë në Shqipëri.

Pse jo deri në 50 kë energji falas për pensionistët kryefamiljarë, dhe të papunët kryefamiljarë.

Pse jo rritje pensionesh nga ai minimal 20 mijë lekë dhe paga minimale 35 mijë lekë.

e. Fshati është lënë në mëshirë të fatit: pa rrugë dhe ujë të pijshëm, pa shërbim shëndetësor dinjitoz (me mjek infermierë e ambulanca) dhe arsim të garantuar në të gjitha zonat rurale të vendit, ku ora prej vitesh ka mbetur në vend.

Një program kombëtar kompleks për disiplinimin e ujërave të ultësirës, për të shmangur përmbytjet, si këto të fundit në Shkodër, dhe ulur shpenzimet dhe shpërdorimet e përvitshme nga buxheti i shtetit.

f. Pezullim i koncesioneve deri në një analizë më të qartë kosto/fitim dhe me ekspertizë ndërkombëtare.

Ta fillojmë prej vetes, të nderuar deputetë, duke dëgjuar njëri-tjetrin, pa shpenzuar orë të tërë me kacafytje, për të dhënë zgjidhje të drejta, të bëjmë një reformë zgjedhore, ku të ndalohet deformimi i votës. Bashkë kundër korrupsionit, por jo ca të nënës e ca të njerkës. Bashkë kundër drogës, por jo vetë të fshiheni si struci. Bashkë kundër zaptimit të pronave, por jo vetëm për ata të opozitës. Bashkë kundër krimit të organizuar, por pa bërë përjashtime sepse vetë krimi nuk ka ngjyrë. Të dyja palët, andej dhe këndej, u kemi borxh qytetarëve keqqeverisjen e këtyre tri dekadave. Por ndërsa ne si opozitë duhet të bëjmë mea culpan tonë dhe t’u ofrojmë shqiptarëve zgjidhje, ju mos u zhytni më tej në zullum, se kjo dëmton Shqipërinë. Kështu po, çelen vetiu negociatat, por kështu si jemi, ta themi troç, nuk mund të shkojmë kryelartë e të trokasim në derën e BE-së, se ata na njohin mirë dhe më mirë akoma vetë shqiptarët që po ikin.

 

Urimi i Kryetares së LSI, Monika Kryemadhi për 8-Mars: Gëzuar 8 marsin nëna, gra, motra dhe vajza të dashura! Qofshi të lumtura e të gëzuara çdo dite të vitit, sepse e meritoni.

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka reaguar me anë të një statusi në Facebook me rastin e 8-Marsit. “Festoni sot si të doni e mundni, askush nuk mund t’ju gjykojë nëse keni vendosur të shkoni për drekë , të këndoni a vallëzoni, apo dhe të protestoni.”- shprehet Kryemadhi.

Më poshtë statusi i plotë:

Gëzuar 8 marsin nëna, gra, motra dhe vajza të dashura! Qofshi të lumtura e të gëzuara çdo dite të vitit, sepse e meritoni. 🌺🌼🌸💐💐

Festoni sot si të doni e mundni, askush nuk mund t’ju gjykojë nëse keni vendosur të shkoni për drekë a darkë, të këndoni a vallëzoni, apo dhe të protestoni.

Sepse është e drejta juaj të zgjidhni , jo vetëm në 8 mars, por për çdo ditë të vitit çfarë është më e mira për ju dhe familjet tuaja.

Mos u bëni fasadë e politikanëve në një ditë si kjo, por revoltohuni përballë tyre sepse të gjithë duhet të bëjnë më shumë për ju.

Mos u trishtoni nëse bashkëshortët kanë harruar t’ju urojnë sepse janë ata që kanë më shumë nevojë për ju dhe qortimet ndoshta do ti bëjnë të kujtojnë se jeni shtylla e familjes.

Gëzojini urimet e fëmijëve, sepse ata do të bëhen më të mirë falë kujdesit tuaj! Qoftë dita e sotme festë dhe protestë për një jetë më të qetë, të sigurt dhe të lumtur për ju!

Gëzuar dhe ti mami im sot, sado të mundem nuk të falenderoj dot për kujdesin dhe mirësinë që më ke falur, për sakrificat që ende vazhdon të bësh për ne, fëmijët e tu.

8 marsi më kujton që këtë falenderim duhet ta bëj çdo ditë për ty!

/ In News, Uncategorized / By Elisa Piperi / Comments Off on Urimi i Kryetares së LSI, Monika Kryemadhi për 8-Mars: Gëzuar 8 marsin nëna, gra, motra dhe vajza të dashura! Qofshi të lumtura e të gëzuara çdo dite të vitit, sepse e meritoni.