Erisa Xhixho: Studentët thyen frikën se kjo shoqëri e ka shuar shpresën e protestave dhe të dinjitetit

Fjala e Nënkryetares së LSI-së, Erisa Xhixho në takimin e LGI

Të nderuara mike, të nderuara zonja. Faleminderit nga zemra për pjesëmarrjen tuaj. Faleminderit për të gjithë dashurinë që më jepni çdo ditë. Unë sot si një vajzë që erdha 17 vjeç në LSI, sot jam këtu para jush si një nënë e dy fëmijëve, e një vajze dhe një djali. Jam rritur me ju, kemi kaluar shumë sfida së bashku.

Por sot nuk është një ditë si gjithë të tjerat. Sot studentët e mi janë duke protestuar, dhe unë sot jam me studentët e mi., me protestën dhe kauzën e tyre për një arsim më të mirë, për një Shqipëri më të mirë. Dhe më mirë seç mund ta bëjë më mirë nuk mund ta bëjë askush. Por unë si nënë, ashtu si një zëri nga ky takim duhet të japim mesazhin më të fortë që ne jemi me studentët, jemi me zemër dhe përkrahje pa kufi për ta. Ata i dhanë një mesazh politikës. Na dhanë një mesazh të qartë të gjithëve ne. Dhanë mesazhin se thyen mitin, thyen frikën se kjo shoqëri e ka shuar shpresën e protestave dhe të dinjitetit. Ata na treguan fare qartë në këto 3 ditë që shqiptari është këtu dhe shqiptari do e bëjë Shqipërinë. Dhe mesazhi tjetër që është që as Edi Rama nuk mund të na detyrojë t marrim plaçkat e të largohemi nga vendi ynë. Përkundrazi ne do e bëjmë Shqipërinë shtëpinë tonë.

Zonja, gra, sot zonjat e gjithë Shqipërisë vuajnë papunësinë, vuajnë mos mbajtjen e premtimeve, të atyre 300 mijë vendeve të punës që do të hapeshin. Përkundrazi, sot bizneset tuaja mbyllen. Sot taksat janë rritur. Sot papunësia është rritur. Ndaj ne duhet të jemi më të organizuara se kurrë, më të ndërgjegjësuara se kurrë në çdo cep të Shqipërisë. Për të ndërtuar një alternativë fituese. Po afrojnë zgjedhjet lokale. Ne së bashku në fazën e tretë të organizimit të LGI-së, do të vazhdojmë me turet e dëgjesave për hartimin e një programi ekonomik që në qendër ka fuqizimin e gruas. Se pa fuqizimin ekonomik të gruas, të tjerat janë fjalë boshe. Por ne kemi nevojë për ekspertizën tuaj, për mbështetjen tuaj në gjithë këtë mision së bashku. Ne kemi nevojë t’i ofrojmë shqiptarëve gra dinjitoze, me personalitet, të mirë arsimuara, me integritet që të kandidojnë në zgjedhjet lokale. Qoftë për kryetare bashki, qoftë për këshillat bashkiakë. Ne duhet të kuptojë mirë forcën e gruas. Nga kjo sallë duhet të kuptojmë që forca e gruas duhet të mbizotërojë dhe së bashku me rininë do të mund ta kthejmë Shqipërinë në shtëpinë tonë.

Unë do t jetoj në Shqipëri, kështu kam vendosur. Fëmijët e mi do t’i edukoj në Shqipëri. Dua të ndërtoj të ardhmen këtu në Shqipëri. Por nuk dua që një ditë, kur Henri ose Nikol të arrijnë në moshë madhore t’iu them: të keqen mami merr plaçkat dhe ik studio jashtë. Nuk dua të ndodhë kjo gjë që i ndodhi familjes sime, sepse motra ime studion jashtë dhe ka ikur që 18 vjeç dhe nuk kthehet mbrapsht. Unë nuk dua këtë realitet. Unë dua që fëmijët e mi, ashtu si ju, ti kem pranë dhe të ndërtojmë të ardhmen tonë në Shqipëri. Por këtë mund ta bëjmë vetëm duke qenë bashkë. Vetëm duke luftuar çdo ditë bashkë. Unë ju falënderoj nga zemra për të gjithë dashurinë, për të gjithë përkushtimin e këtij takimi. Falënderoj të gjitha zonjat e rretheve. Falënderoj Shkodrën, falenderoj Lezhën, Elbasanin, Durrësin, Beratin, Korçën, Gjirokastrën e Dibrën. Falënderoj zonjat e Tiranës, të gjitha njësitë bashkiake dhe komunat. Jeni zemra jonë dhe sot kemi fillimin e një misioni të madh, për ta bërë Shqipërinë shtëpinë tonë. Faleminderit.

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Erisa Xhixho: Studentët thyen frikën se kjo shoqëri e ka shuar shpresën e protestave dhe të dinjitetit

Klajda Gjosha: Gratë nga e gjithë Shqipëria, i janë bashkuar kauzës së LSI për një të ardhme më të mirë dhe familje më të fortë

Fjala e Kryetares së LGI-së, Klajda Gjosha në takimin e LGI

Jeni kaq shumë sa është e pamundur që t’iu mbajë kjo sallë. Ne duhet të kishim shkuar në pallat të sportit. Jeni të jashtëzakonshme, e keni bërë jashtëzakonisht të bukur këtë sallë sot. Dhe dua t’iu falënderoj që keni ardhur nga çdo cep i Shqipërisë për t’iu bashkuar kauzës së madhe së LSI-së, kauzës për një familje më të fortë, për një ë ardhme më të mirë dhe për t’u bërë të gjithë së bashku. Ne takohemi rreth një vit më vonë pas takimit të fundit me gratë dhe vajzat e LSI-së. Dhe t’iu them të drejtën të gjithë mendonim se pas një viti do të kishim një jetë më të mirë, do të shpresonim më shumë për familjet tona, për fëmijët tanë.

Por sot edhe pas një viti secila nga ne ka një brengë. Ka brengën që fëmijët po largohen nga Shqipëria. Ka brengën që mbi 400 mijë të rinj dhe të reja janë larguar nga ky vend për një jetë më të mirë. Ka brengën që gratë dhe vajzat janë sot më shumë të papuna se kurrë më parë. Ka brengën që edhe kur kanë një punë kanë një rrogë aq minimale sa vetëm mund të ushqejnë fëmijët e tyre më bukë dhe asgjë më shumë. Ka brengën që fëmijët nuk i shkollojnë dot sepse çmimet janë shumë të larta, sepse edukimi nuk përshtatet me standardin që duhet të ketë rinia shqiptare sot, fëmijët tuaj. Kanë brengën se po i merret prona. Ju e keni parë besoj edhe Astirin, njerëzit e Unazës së Re, sepse sot bërtasin. Për çfarë bërtasin? Bërtasin për gjakun edhe djersën e tyre. Sepse një nënë 60 vjeçare nuk mund të dalë më as të punojë as të paguajë, as të marrë një kredi në bankë për të marrë një shtëpi tjetër. Nuk mund të krijojë më dot një strehë për fëmijën e saj.

Ju besoj të gjitha sot na drejtoni një pyetje, pse me datë 8 dhjetor ky takim i grave, kur 8 dhjetori është Dita e Rinisë. Po ku ka më bukur se një nënë të festojë 8 dhjetorin për kurajën e fëmijëve të tyre, për protestën e fëmijëve të tyre, për dashurinë që ato kanë për Shqipërinë, për lirinë, për këtë atdhe dhe për ta bërë demokracinë më solide në këtë vend. Unë dua t’iu kërkoj sot me zemër një gjë shumë të rëndësishme, mbështesni fëmijët tuaj. Protesta e studentëve që ka 4 ditë që zgjat në rrugët e Tiranës dhe të gjithë Shqipërisë është e jashtëzakonshme. Nuk është sfidë vetëm e tyrja. Është sfida e nënave që ndodhen në këtë sallë dhe në të gjithë Shqipërinë, kudo që ato ndodhen.

Dy momente kanë mbetur në kujtesën time nga ky marshim i madh i studentëve në të gjithë Shqipërinë dhe besoj edhe në kujtesën e gjithsecilit prej jush. E para kur një mësuese e shkollës së mesme kërcënonte prindërit dhe fëmijët që të mos dilnin në protestë dhe nëna i shkruan vajzës së vet që ku je ti, sepse mësuesja më thotë që nuk je në klasë. Dhe vajza i dërgon një video, ajo i ishte bashkuar protestës së studentëve. Dhe nëna nuk i bërtet vajzës së saj, por me gjithë dashurinë dhe pasionin për fëmijën i thotë: “Nëse beson në kauzën tënde, atëherë ti do të fitosh.” Dhe kjo është zemra e një nëne, kjo është mbështetja më e madhe që mund të japë një nënë. E dyta, nuk e di në qoftë se e keni parë dje atë nënë që kishte blerë disa sanduiçë, ashtu thjesht dhe ia shpërndante bukë fëmijëve, studentëve që ishin ulur pranë Ministrisë së Arsimit. Unë besoj që secila nga ne e ka për detyrë ta bëjë këtë. Ne jemi bashkë për t’i mbështetur ata studentë. Askush më mirë se një nënë nuk e bën dot. Ndaj unë ju ftoj të gjithave, kështu siç jeni, por edhe jashtë kësaj salle, të mbështesim të ardhmen tonë, të ardhmen e fëmijëve tanë.

Unë dua t’iu falënderoj me zemër që jeni sot këtu, me zemër që e keni mbështetur LSI-në në ditët e saj më të vështira. Por sot ne jemi në ditë shprese, ndaj dhe ju jeni bërë shpresa më e madhe e këtij vendi dhe unë ju falënderoj shumë. Besoj që me duartrokitje, por edhe me gjithë shpirt ne së bashku duhet të mbështesim kryetaren e LSI-së, të vetmen grua kryetare partie, që ka luftuar mes gjithë agresivitetit politik, mes gjithë shëmtirës politike që ndodh në këtë vend, mes të gjithë burrave. Ajo nuk është e vetme, sepse na ka të gjithave ne këtu. Dhe ka shumë herë më shumë jashtë kësaj salle. Unë kam nderin dhe privilegjin të ftoj Monika Kryemadhin.

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Klajda Gjosha: Gratë nga e gjithë Shqipëria, i janë bashkuar kauzës së LSI për një të ardhme më të mirë dhe familje më të fortë

Monika Kryemadhi: Gratë dhe vajzat i kanë dhënë karakter, identitet dhe integritet Lëvizjes Socialiste për Integrim

Fjala e Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi në takimin e LGI

Përshëndetje. Klajda të emocionon gjithmonë kur flet sepse e filloi si një vajzë e sapo diplomuar në LSI dhe sot është nënë. Dhe kupton që dhimbja dhe dashuria e një nëne nuk i mat dot dhe nuk ka matës për to. Sepse dashuria që fal një grua kalon çdo hapësirë, kalon gjithësinë dhe nuk mbaron asnjëherë. Në fakt sot me ne do të ishte dhe një shoqja jonë po nuk është. Por këtu ka ardhur e ëma e saj me motrën. Na mungon Luzhi me forcën, entuziazmin dhe karakterin e saj të fortë, e cila gjithmonë ka qenë pranë nesh. Por edhe pse sot nuk është me ne, ajo është si një engjëll mbrojtës që çdo ditë na jep forcë për të luftuar. E them këtë sepse e njohin socialistë dhe demokratë, por më shumë se ata e njohim ne me të cilët kemi punuar, kemi luftuar dhe kemi arritur shumë gjëra të mira për qytetarët dhe për gratë dhe vajzat e reja.

E tha Klajda pse më 8 dhjetor. Dhe në fakt kjo ishte njëra nga arsyet. Por përveç kësaj ishte dhe mënyra dhe struktura që ne duhet të fillojmë të punojmë. Ju e dini shumë mirë që më 30 qershor do jenë zgjedhjet lokale dhe LSI si gjithmonë, tashmë nuk është një parti e vogël. Por është një parti që vendos, është një parti që është prezente, është një realitet politik, por mbi të gjitha është një realitet moral dhe shoqëror, dhe aq më shumë kur ka gra dhe vajza të cilat i kanë dhënë karakter, identitet dhe integritet Lëvizjes Socialiste për Integrim.

Ne kemi qenë partia e parë që vendosëm kuotën 50% në listën e këshilltarëve për bashkitë dhe pushtetin vendor. Dhe në fakt ia arritëm sepse sot janë të detyruara me ligj që këshillat bashkiakë të jenë të detyruar ku 50% të jenë gra dhe vajza dhe 50 % burra. Kjo erdhi si rezultat i një iniciative të deputeteve të LSI-së, bashkë me koleget e tjera të Parlamentit të shkuar. Kjo është një fitore e madhe, por është dhe një përgjegjësi shumë e madhe. Është një përgjegjësi shumë e madhe sepse sot ne nuk jemi në një realitet normal, nuk jemi në një situatë politike e cila është në normalitet. Nuk jemi në një situatë ekonomike ku ekonomia lulëzon, por jemi në një situatë ku demokracia është në diskutim, jemi në një situatë ku ekonomia lëngon dhe varfëria është shtruar këmbëkryq në familjet e shqiptarëve. Jemi në një situatë  ku arbitrariteti dhe arroganca qeverisëse ka kaluar çdo kufi dhe jemi në një situatë ku rrugët e Tiranës dhe sheshet e qyteteve kryesore universitare mbushen me qindra dhe mijëra studentë për kërkesat e tyre më elementare.

Në fakt shumëkush thotë pse studentët e nisën në dhjetor me idenë për të përkujtuar dhjetorin e 1990. Shumëkush thotë që është jo politike, jo studentore e të tjera e të tjera. Në fakt lëvizja studentore është studentore. Nuk është as politike dhe as apolitike. Lëvizja studentore është një lëvizje kombëtare dhe me lëvizjen e studentëve shqiptarë nuk mund të luajë askush, as neofashistët, as neo komunistët, as marksistët, as anti-komunistët, as socialdemokratë, as socialistët dhe as njeri. Lëvizja studentore është sot një realitet për t’i dhënë një mësim  mediave shqiptare edhe klasës politike shqiptare, mediave shqiptare për t’ju thënë që të mos subvencionohen nga grupe të caktuara, për të shkatërruar lëvizjen studentore me grupe të paguara me para që nuk dinë nga vijnë. Lëvizja studentore është lëvizje Eurosocialiste e të rinjve të Partisë Demokratike, e të rinjve të Lëvizjes Socialiste për Integrim, e të rinjve që nuk kanë asnjë parti politike, e të rinjve që e dashurojnë politikën apo e urrejnë politikën, e atyre të rinjve apo të rejave që luftojnë për të shpëtuar kafshatën e gojës që prindërit e tyre rropëtohen  dhe Edi Rama që kërkon t’ia vjedhë me çdo mënyrë.

Lëvizja Studentore nuk është e asnjë partie politike, e asnjë organizate politike, ajo është e studentëve, prandaj duart larg si politika dhe NGO e subvencionuara dhe të paguara nga Edi Rama për ti përçarë ata. Studentët tanë na dhanë një mësim ne si politikanë, mua të parën, jam e bindur edhe z.Basha edhe të gjithë kryetarëve të frontit opozitar për të na thënë që nuk kanë nevojë për të pritur kushtet për të ngritur zërin dhe për të protestuar, por duan besim, duan forcë, duan alternativë. Na dhanë një mësim shumë të mirë ne klasës politike për të kuptuar se kur je me të drejtën, kur lufton për qytetarët, kur lufton për banorët, kur lufton për të mbrojtur të dobëtit përballë të fortëve, kur lufton për të mbrojtur të varfrit përballë të pasurve, zoti është me ty.

Pra, lëvizja studentore ishte një leksion demokracie, një leksion shprese që i dha opozitës, prandaj ju bëj thirrje të gjitha grave, ju që jeni sot, drejtuesve të shtabeve elektorale në të gjithë Shqipërinë, thirrje çdo nëne, çdo gruaje, çdo vajze të përkrahim studentët, të jemi me ta në çdo moment, pa asnjë lloj kompleksi se ata fëmijë që janë në rrugë që protestojnë për të shpëtuar paratë e prindërve të tyre të cilët rroptohen për ti fituar.

Ata studentë janë bijë nënash, fëmijë prindërish të cilët janë qytetarë të Shqipërisë dhe ne si opozitë e kemi për detyrë, jo vetëm ti përkrahim por edhe ti ndihmojmë, ti ndihmojmë në infrastrukturë, ti ndihmojmë në njerëz, ti krijojmë hapësirat, por edhe ti bëjmë liderët e ardhshëm të politikës shqiptare.

Sot ne shikojmë rastin e  Unazës së Re, dita e 35 e banorëve që protestojnë, të gjithë e morën me qetësi sepse është një rrugë që do të zhvillohet dhe i shërben të gjithë qytetit dhe të gjithë vendit, dhe në fakt banorët ishin vetëm në atë kohë, asnjë nuk i përkrahtë, asnjë nuk i suportonte, por vetëm opozita i tha që ne jemi me ju dhe do të qëndrojmë me ju dhe do të përkrahim kauzën tuaj. Nuk i përdori opozita banorët e Unazës së Re për përfitim politik. Nuk i përdori opozita banorët e Unazës së Re për të bërë protesta të dhunshme për të rrëzuar qeverinë. As për të kërkuar pushtetin në tavolinë, siç thotë Edi Rama, që opozita përdor protestat për këtë gjë. Por ama opozita mbështeti banorët dhe protestën dhe nxorri që projekti i Edi Ramës nuk ishte një projekt zhvillimi, por një projekt vjedhjeje. Ishte një projekt vjedhje aq i turpshëm, saqë sot unë dua të bëj krahasimin midis dy grupeve. Edi Rama shkatërron jetën e 1000 familjeve për të përfituar në një dorë të vetme 20 milion euro.

Edi Rama shkatërron të ardhmen e fëmijëve të 1000 familjeve për të përfituar me një dorë të vetme 20 milion euro. Edi Rama shkatërron imazhin e vendit tonë duke falsifikuar firmën e një sekretari shteti për të përfituar për veten e tij 20milion euro. Edi Rama përdhosi simbolin tonë kombëtar shqiponjën, për të fituar 20 milion euro. Edi Rama bashkë me argatët e tij duhet urgjent të anullojë projektin e Unazës së Re, të tre lotet dhe i bëj thirrje Arta Markut si grua dhe si nënë, që sot ajo është përballë opinionit publik, opinionit të opozitës, opinionit të ndërkombëtarëve për të treguar që vlerat e një gruaje janë më të forta se vlerat e një politikani, për të treguar që vlerat e një gruaje janë më të forta se vlerat e institucioneve, për të treguar se vlerat e një gruaje janë më të forta se çdo gjë: se tundimi, se paraja,se pushteti, prandaj ajo sot më shumë se kurrë duhet të jetë e sinqertë me veten e saj, me fëmijët e saj, me familjen e saj, por mbi të gjitha me gratë shqiptare, me ato gra shqiptare që kanë një muaj që luftojnë për shtëpitë e tyre dhe për djersën e ballit të tyre dhe të burrave të tyre.

Prandaj Arta Markut i bëj thirrje si grua dhe si nënë: Mos hezito përballë Damian Gjiknurit, i cili lidhjet e tij janë të drejtpërdrejta me offshorin për vjedhjen e 20 milion eurove, mos hezito ndaj Afrim Qendros ku e ke me zë dhe me figurë në emisionet televizive, që mbron projektin e Unazës së Re duke reklamuar kompaninë amerikane, që sot është Fake. Mos hezito që të marrësh të pandehur dhe mos ja mbyll çështjet Edi Ramës, kokës së këtij projekti, të cilat këto para nuk dimë se çfarë do përdoreshin. Por hetoje si burrneshë, nëse je burrneshë, sepse sot ke shansin për tu dhënë emër grave dhe vajzave shqiptare. I bëj thirrje kryeministrit në ikje, Edi Rama të anullojë urgjent tenderin famkeq të unazës së re.  Ja ku i ka paratë e studentëve, 40 milion euro.  Të rregullojë godinat e studentëve. Nuk kanë nevojë studentët tanë për projekte 3dimensionale. Studentët tanë janë brezi më inteligjent, të cilët në kushtet e tmerrshme, mungesë laboratorësh, mungesë librash, përballje taksash dhe tarifash të larta. Përballen çdo ditë dhe i mbijetojnë dijes duke luftuar për ta përfituar atë deri në pikën e fundit. Sepse ata e kanë kuptuar që sot është përgjegjësi kombëtare të jesh një student dhe të jesh një student i ekselencës jo vetëm në nota, por edhe në vlera.

Tenderi i Unazës së Re duhet anulluar urgjent, ose përndryshe e gjithë opozita do t’i bashkohet banorëve të Unazës së Re. Jo me deputetë, por me anëtarë dhe me thirrje. Kërkesat e studentëve duhen marrë parasysh. Nuk ka nevojë as të çojmë deputetë tek studentët, por dimë të themi që opozita nuk do të ndalet, do të dalë dhe ajo në rrugë për të kërkuar të drejtat e studentëve.

Edi Rama duhet t’i bëjë llogaritë mirë, sepse nuk janë vetëm studentët në lojë. Janë naftëtarët që i gënjeu. Janë minatorët që i mashtroi. Janë mjekët dhe infermierët që i gënjeu dhe i tha do t’iu rris pagat me 20%, dhe nuk ua ka rritur as 6%. Janë bizneset që iu tha do t’iu ul taksat dhe iu ka rritur taksat. Janë shqiptarët që iu tha do t’iu rris pagat. Por jo vetëm nuk iu rriti pagat, por iu rriti dritat, ujin, taksat, taksa prone, taksë të Edi Ramës, taksë të Ben Ahmetajt, taksë të Lindita Nikollës. Në rrugët e Tiranës nuk janë studentët Edi Ram, por janë fëmijët e shqiptarëve që të urrejnë ty. Nuk të urrejnë ty si njëri, nuk të urrejnë ty si baba, as si bashkëshort dhe as si djalë. Por urrejnë simbolin tënd politik, atë që ti përfaqëson, krimin, grabitjen dhe zhvatjen që iu bën të varfërve shqiptarë.

Edi Ramën nuk e kemi armik si njeri, Edi Ramën e kemi armik si simbol të urrejtjes që ka ndaj shqiptarëve. Edi Rama duhet të kuptojë njëherë e përgjithmonë,  jo Edi Rama si njeri po e them përsëri, por Edi Rama si fenomen. Edi Rama duhet ta kuptojë që shqiptarët duan të jetojnë të lumtur në Shqipëri. Edi Rama duhet ta kuptojë që shqiptarët i duan fëmijët e tyre. Dhe për fëmijët e tyre japin jetën. Edi Rama duhet ta kuptojë që shqiptarët e duan shtëpinë e tyre, dhe sakrifikojnë për ta ndërtuar, zbukuruar dhe pastruar shtëpinë e tyre. Sepse kanë gra nikoqire, punëtore dhe me vlera. Vlerat e grave të tyre nuk do t’i lejojnë që t’i përdhosi njeri. Edi Rama duhet ta kuptojë që ne nënat dhe gratë shqiptare do bëjmë çdo gjë për të ardhmen e fëmijëve tanë. Sepse fëmijët tanë janë dinjiteti ynë, janë vazhdimësia jonë, janë e ardhmja e këtij kombi. Sepse fëmijët e shqiptarëve janë ata që do të vazhdojnë të valëvisin flamurin shqiptar.

Unë jam koshiente dhe e di që në këto 27 vite tranzicion politika nuk i ka pasur mundësitë për të bërë çdo gjë. Qoftë për faj të saj, qoftë edhe për faj edhe të rrethanave që ajo është gjendur. Por unë mendoj që sot më shumë se kurrë politika dhe populli duhet të jenë të gjithë bashkë, duhet të jetë populli ai që duhet te fitojë nga politika dhe jo politika nga populli, duhet të jenë shqiptarët që duhet të fitojnë nga politika dhe jo politika nga populli. Rasti i denoncimit të Unazës së Re është standardi i ri që do të vendoset midis politikës dhe qytetarëve, standardi i Unazës së Re do të jetë ai standard ku politika nuk bën protesta për përfitimet e saj, por politika i shërben kauzës për ti dhënë shans dhe mundësi qytetarëve të tyre.

Sot, është fillimi i punës tonë, Lëvizja Socialiste për Integrim përveç Këshillave Bashkiak që do të ketë gratë dhe vajzat në lista, do të jenë edhe kandidate për kryetare, të cilat do të jenë kandidatet dinjitoze, ashtu si gjithmonë ne jemi prezantuar denjësisht me gratë dhe vajzat tona. Ne besojmë tek gratë, jo vetëm se unë jam një kryetare grua, por besojmë si filozofi politike tek gratë, sepse gratë janë ato që ndërtojnë familjen, janë ato që mbajnë familjen, nëse një grua ka aftësinë për të mbajtur familjen dhe për ta rritur atë, e ka aftësinë për ta drejtuar një Bashki, e ka aftësinë për të drejtuar një institucion dhe e ka aftësinë për të drejtuar dhe udhëzuar fëmijët e saj në rrugën e drejte, sepse nuk ka nënë që do ti çojë fëmijët e saj në rrugën e gabuar. Të gjitha nënat i duan fëmijët e tyre që ti shikojnë të lumtur, të begatë dhe me vlera.

Ta bëjmë Shqipërinë si shtëpitë tona, ta bëjmë Shqipërinë siç thonë edhe amerikanët “Home Sweet home”, ta bëjmë Shqipërinë ashtu siç themi, që të kthejmë shqiptarët të punojnë, ta ndryshojnë, ta ndërtojnë. Sepse jemi një vend i bekuar, në një zonë shumë  të bukur, që për shkak të pozicionit gjeografik edhe jemi masakruar. Por ta kthejmë këtë pozicion gjeografik në një vlerë dhe avantazh për ta kthyer Shqipërinë në qendrën e botës, ashtu siç i takon që të jetë. Me këta djem dhe vajza, me gratë tona, dhe me të gjithë shqiptarët punëtorë, unë jam e bindur që e ardhmja e Shqipërisë do të jetë e ndritur dhe e begatë, sepse kjo është e vetmja mënyrë për ta ndryshuar këtë realitet.

Sot unë ju falënderoj me zemër. Ju falënderoj me zemër sepse të gjitha ju më keni dhënë shansin dhe mundësinë për të krijuar opinionin e duhur qe gratë ndryshojnë botën. Dhe kur gratë ndryshojnë botën jam e bindur që shumë shpejt do ta ndryshojnë edhe Shqipërinë tonë të vogël. Nuk më mbetet gjë tjetër veçse ti lutem Zotit t’iu ruajë ju dhe familjet tuaja. T’i lutem Zotit të na japi forcë që të përballojmë sfidat që kemi në familje dhe në shoqëri. Sepse të dyja këto sfida janë sfida të grave dhe të nënave, janë sfida e vajzave të reja për të ndryshuar shoqërinë dhe është sfida e një nëne për t’i dhënë forcë dhe pasion fëmijëve të tyre për të protestuar dhe për ta ndryshuar këtë realitet të hidhur. Zoti ju ruajtë ju dhe familjet tuaja, Zoti i ruajtë shqiptarët.

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Monika Kryemadhi: Gratë dhe vajzat i kanë dhënë karakter, identitet dhe integritet Lëvizjes Socialiste për Integrim

Petrit Vasili: Ky buxhet turpi, antisocial, grabitqar, tragjik

Deklarata për media e Kryetarit të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili

Të nderuar qytetarë

Jemi në këtë komunikim së bashku në një moment shumë kritik për vendin dhe që lidhet pikërisht me financat e tij. Pasi çdo hap përpara apo pas lidhet pikërisht me administrimin e këtyre financave. Dje Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar, sigurisht një buxhet turpi, një buxhet i cili ka legjitimuar një grabitje shtetërore të padëgjuar dhe të dimensioneve vërtetë shumë të rrezikshme dhe tronditëse për ekonominë. Ku kryefjala e këtij buxheti, për fat të këq është një lajm shumë i zi, për shqiptarët dhe lidhet pikërisht me koncesionet apo PPP të famshëm tashmë. I cili është një nga format më të rrezikshme të grabitjes shtetërore pasi shifrat janë të tilla. Ju ftoj që të ndjekim në pak sekonda këto shifra nëpërmjet një materiali shumë të shkurtër filmik.

Përsa i takon situatës me koncesionet, Shqipëria dhe qeveria shqiptare, ka ecur dhe po ecën me kokëfortësi, shumë të rrezikshme në një rrugë pa krye, pasi Parlamenti Europian vetëm pak ditë më parë ka marrë në shqyrtim gjerësisht koncesionet në Europë por veçanërisht në Ballkan dhe i ka konsideruar ato një dështim të vërtetë. Dhe materiali që i është paraqitur Parlamentit Europian, ka titullin “Si po dështojnë Partneritetet Publike Private”.

Njëherazi po ju kujtoj që dhe një tjetër material shumë i rëndësishëm, Ballkani Monitoron Financat Publike, i ka konsideruar pikërisht këto koncesione si projekte të korruptuara në thelb sepse ato garantojnë fitime të larta për korporatat dhe kompanitë, të cilat angazhohen të ndërtojnë fonde publike në mënyrë jo demokratike. Është fakt që në këto nisma, edhe klienti edhe kontraktori është pikërisht po i njëjti. Pikërisht ky i famshmi koncensionar. Shembujt që jepen janë të shumtë dhe vijnë nga realitete ekonomike, politike, demokratike, të konsoliduara që nga Anglia, Skocia, Franca, Spanja, Greqia dhe mjaft realitete të tjera, ku praktikat kanë qenë njëra më e dështuar se tjetra. Pikërisht në Skoci, niveli ekonomik i të cilës nuk ka nevojë për komentet e mia. Vetëm koncesioni i shkollave, një nismë e cila është bërë popullore dhe në Shqipëri dhe është konsideruar nga kjo qeveri si gjetje e shekullit, shkolla të ndërtuara rezultuan të gjitha me probleme kaq të mëdha dhe 12 shkolla ishin në rrezik shembje dhe është kërkuar nga sindikatat në atë vend të ndërpritet në mënyrë të menjëhershme si një praktikë korruptive dhe shumë e rrezikshme. E njëjta gjë ka ndodhur me autostradat në Greqi, e njëjta gjë ka ndodhur në Francë, e njëjta gjë ka ndodhur me metro-në e Londrës. Pikërisht për këtë arsye të madhe këto projekte konsiderohen të korruptuara në thelb, antidemokratike dhe me një detyrim shumë të madh për shqiptarët. Shqipëria në mënyrë të veçantë është paralajmëruar në mënyrë të qartë nga FMN nga Banka Botërorë dhe madje dhe nga Ambasada Amerikane në Tiranë. Kërkesa ka qenë një dhe vetëm një. Ndalni koncesionet. Kjo do të thotë ndalja e shkatërrimit. Pasi këto koncesione deri tani kanë që arritur vlerën 2.2 miliardë euro dhe projektuar për 3 miliardë, e çojnë borxhin e Shqipërisë mbi 80 e ca %. Edhe për shqiptarin më të thjeshtë për ta kuptuar, është një borxh që ia thyen këmbët ekonomisë së brishtë shqiptare, është preludi i një kolapsi ekonomik pa kthim. Thënë akoma më thjeshtë që edhe shqiptari me i fundit ta kuptojë, është preludi, paradhoma e piramidave të reja financiare shumë herë më të rënda se ajo që përballuam në vitin ’97. Këtu do të thotë që të gjithë paratë publike janë futur në piramidë. Pasi vihet shumë qartë që edhe në shumë koncesione të tjera të dhëna në vende të tjera shumë më të fuqishme, shumë më të stabilizuara nga pikëpamja e administrimit të shtetit sesa Shqipëria.

Këto koncesione shpesh kanë falimentuar dhe mbetur në mes, por kur kanë mbetur në mes e gjithë ngarkesa u ka mbetur pikërisht shtetit, i cili është detyruar të ri futet në lojë me çmime dhe kosto shumë herë më të larta. Të përballojë për t’i çuar ato deri në fund dhe për të njëjtën gjë që shqiptarët kanë paguar 1 lek, kanë paguar 100 fishin e tyre duke rënduar ky borxh mbi financat, dhe në radhë të parë mbi buxhetet familjare të qytetarëve të cilët gjenden gjithmonë e më shumë të varfëruar. Pasi në vend të hapësh projekte që hapin vende të reja pune, që përdorin paranë, që nuk e grabisin paranë, që nuk e çojnë çmimin e kilometrit të rrugës nga 1,2,3, por e çojnë në 12, 13 e deri në 26 milionë euro për kilometër.

Siç ndodh në këto koncesione, duke i bërë shqiptarët jo vetëm më të varfër, por duke e futur varfërinë e tyre në dhe premisa për atë emigracion, i cili është bërë një fenomen shkatërrimtar dhe i cili po shkreton Shqipërinë edhe nga pikëpamja demografike. Pasi në një ekonomi dhe në një varfëri të tillë që shkon në kufijtë e mjerimit, sigurisht pamundësia për të jetuar detyron qytetarin e thjeshtë të ndërmarrë të gjitha mjetet e mundshme, ku kryesorja është emigracioni.

Pra bëhet fjalë për një buxhet shteti i cili nuk ka fare të bëjë më përmirësimin e jetës së qytetarëve. Nuk është sot asgjëkund, është buxheti më antisocial, më korruptiv dhe më grabitqar. Pasi 100 e ca milionë euro në këtë vit do t’i paguhen në dorë të thata koncensionarëve, duke filluar nga ata të shëndetësisë që është një histori turpi fillim e mbarim. Duke vazhduar pastaj tek koncesionet e tmerrshme të rrugëve, ku çmimet e tyre janë jo vetëm të frikshme, por do të thotë një vjedhje ditën për diell dhe për të cilat në vend që t’i shndërronin këto në investime konkrete, të prekshme e të qarta, në shkolla e spitale, në dhjetëra shërbime të tjera të cilat u mungojnë qytetarëve shqiptarë, kthehen vetëm në një dhuratë që shkon në xhepin e oligarkëve.

Sigurisht të cilët e ndajnë këtë të mirë, këtë përvetësim dhe grabitje të madhe, me ata grabitqarë që ua vënë në dispozicion, që janë qeveritarët. Dhe kjo bashkë ndarje, kjo tango që luhet midis oligarkëve dhe qeverisë, e cila ua blaton në pjatë atyre, është pikërisht tango funebre, pra një muzikë mortore për financat shqiptare por dhe për xhepat e shqiptarëve. Të tërë duhet të jenë sot të vëmendshëm, sy e veshë, ndaj kësaj që ndodh me ekonominë shqiptare, pasi dëmi dhe shkatërrimi i menjëhershëm i një ekonomie të brishtë si e jona është si shembja e një kulle që ndodh brenda natës. Dhe për fat të keq i zë të gjithë brenda, edhe ata që nuk e meritojnë.

Për këtë arsye ky është një nga buxhetet më tragjik që është miratuar ndonjëherë, tragjik në përmbajtje, tragjik në grabitjen dhe hajdutërinë e tmerrshme shtetërore, tragjik në mënyrën sesi miratohet. Dhe ky buxhet nuk përgatit asgjë tjetër përveç se dy gjëra: shkatërrimin e Shqipërisë dhe qeveritarë të cilët përgatiten për largimin e tyre, por gjithmonë siç thotë populli të largohen me hejbet plot me para, të qetë që veten e tyre e rregulluan dhe mbrapa lanë një fatkeqësi të madhe, afatgjatë, shumëvjeçare, pa kthim, një agoni të vërtetë të vendit, i cili iu besua të drejtonin vendin e tyre.

Pyetje nga gazetarët: Duke qenë se mandati i deputetëve të Lëvizjes Socialiste për Integrim po shkon drejt limiteve të afateve kohore për shkak të mungesave në seancat plenare, LSI do t’i djegë mandatet apo do të shkoni në Parlament?

LSI do të vazhdojë t’iu bëjë të qartë të gjithë shqiptarëve që koncesionet janë një shkatërrim i vërtetë për ekonominë. Shkatërrim i vërtetë për të gjithë bizneset, ku bëjnë pjesë edhe bizneset mediatike. Dhe po e themi edhe një herë tjetër që do të ishte pikërisht parathënia e një kataklizmoje të njëjtë me atë të piramidave ku të gjithë gjërat e tjera do të ishin krejtësisht të parëndësishme përpara këtij dërrmimi dhe këtij rrënimi ekonomik të pa ndalshëm. Faleminderit.

Protestat tek MAS, Kejdi Mehmetaj: Solidarizohemi me studentët, duhet arsim falas

Deputeti i LSI, Endrit Braimllari ka qenë i pranishëm sot në ditën e 33-të të protestës së banorëve te ‘Unaza e Re’. Në një prononcim për media, Braimllari theksoi se Edi Rama po shkatërron njëherë e përgjithmonë Shqipërinë, duke rrjepur qytetarët e këtij vendi.

“Sot, Edi Rama ka dalë dhe ka vërtetuar katërçipërisht që është një mashtrues i ulët dhe ordiner do thoja sepse ka ardhur në fushatë i ka thënë që edhe Enver Hoxha të çohet nga varri, shtëpitë tuaja nuk prishën. Dhe vjen dhe provokon, godet banesat dhe provokon qytetarët hapur”, thekson ndër të tjera

 Prononcimi i Deputetit të LSI-së, Endrit Braimllari në protestën e banorëve të Unazës së Re

Banorët janë në të drejtën e tyre sepse protestojnë për pronën e tyre, për shtëpinë e tyre që e kanë ndërtuar me gjak në këto 20 vite. Edi Rama kërkon ti shkatërrojë pronën private, Edi Rama kërkon t’i vjedh dhe t’i rrjepë, përmes një projekti hajdut. Përmes një projekti që shkatërron qytetarëve këtij vendi. Këto banorë janë të vendosur dhe do kenë mbështetjen tonë maksimale deri në fund. Sot më shumë se kurrë Shqipëria por dhe Tirana, po ndien revoltën qytetare  të ushtruar nga Edi Rama. Edi Rama ua ka sjellë qytetarëve aty ku nuk mban më. Sot protesta e studentëve që ka qenë tërësisht e tyre, është një mënyrë reflektimi, jo vetëm për deputetët dhe për ne por dhe për të gjithë qytetarët që të bëhen bashkë, të bashkohen bashkë, për të larguar njëherë e përgjithmonë Edi Ramën sepse Edi Rama është e keqja e këtij vendi.

Edi Rama po shkatërron njëherë e përgjithmonë Shqipërinë, sepse këtu hidhen 48 milionë euro për të mbushur xhepat e Edi Ramës, për të rrjepur këta qytetarë dhe nuk i hedh këto 48 milionë euro për arsimin shqiptar me qëllim që të edukojë brezat e së ardhmes, me qëllim që Shqipëria, të rrisë vërtetë të rinj dhe të reja që nesër ti shërbejnë këtij vendi. Ky ka vetëm një mision, të rrjepë, të vjedhë qytetarët, të mbushë xhepat e tij. Po të jeni të bindur që qytetarët,ashtu siç po qëndrojnë fort në Unazë të Re dhe kanë vendosmëri maksimale, dhe i shikoni që përditë këtu janë shumë e shumë qytetarë e banorë  të Unazës së Re sepse e drejta është në anën e tyre.

Sot, Edi Rama ka dalë dhe ka vërtetuar katërçipërisht që është një mashtrues i ulët dhe ordiner do thoja sepse ka ardhur në fushatë i ka thënë që edhe Enver Hoxha të çohet nga varri, shtëpitë tuaja nuk prishën. Dhe vjen dhe provokon, godet banesat dhe provokon qytetarët hapur. Ky është një kryeministër që nuk i do njerëzit, qytetarët e vendit të tij. Ky është një kryeministër antikombëtar dhe goditja e Edi Ramës do jetë tipike siç kanë marrë goditjen diktatorët më të mëdhenj anë e mbanë botës

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Protestat tek MAS, Kejdi Mehmetaj: Solidarizohemi me studentët, duhet arsim falas

Protestat tek MAS, Kejdi Mehmetaj: Solidarizohemi me studentët, duhet arsim falas

Intervista e deputetes së LSI-së për emisionin ‘45 minuta’ në ‘Report Tv’

Deputetja e LSI-së, Kejdi Mehmetaj, në një intervistë për emisionin ‘45 minuta’ në ‘Report Tv’, ka folur rreth protestës së zhvilluar përgjatë paradites së sotme nga studentët e vendit përkundrejt tarifës për provimet e mbartura, kushtet e konvikteve, tarifës së studimit dhe pjesëmarrjes së një përfaqësuesi të studentëve në Bordin e Administrimit. Kejdi Mehmetaj u shpreh se ndonëse Ministria e Arsimit është përpjekur përgjatë gjithë ditës që të mënjanohet nga përgjegjësia e saj ndaj pikave për të cilat kanë protestuar studentët, Ministria e Arsimit, sipas saj, është pikërisht ajo e cila harton politikën përgjegjëse të arsimimit të studentëve shqiptarë. Sipas Mehmetaj, studentët kërkojnë arsim falas pikërisht për shkak të ekonomisë së rënduar që po e karakterizon gjithnjë e më shumë vendin.

Kejdi Mehmetaj për protestën e studentëve

“Dua të shpreh të gjithë solidaritetin tim, por mbi të gjitha përkrahjen dhe entuziazmin që të gjithë shqiptarët kanë fituar falë protestës së studentëve. Mesa duket dhjetori në Shqipëri është i studentëve dhe do të mbesë i tyre për shumë gjatë. Këta studentë arritën këto 2-3 ditë t’u kthejnë besimin shqiptarëve që në këtë vend ka ende shpresë dhe ka njerëz që janë ende të gatshëm të luftojnë për të drejtat e tyre. Ky është një mësim shumë i mirë për të gjithë ne që kur vendimet që merren nën kurrizin tonë na dëmtojnë, ne jemi të zotët që t’i zhbëjmë ato. Dhe kjo protestë është padyshim frymëzuese dhe meriton përkrahjen dhe mirënjohjen e gjithë shoqërisë shqiptare. Protesta është vetëm e studentëve dhe janë ata që kanë fjalën e fundit. Kushdo që ka statusin e studentit dhe kushdo që ka interes për të ardhmen e shëndetshme të studentëve shqiptarë, i është bashkuar asaj proteste dhe duket që nga forma, organizimi dhe çdo gjë tjetër që ata po bëjnë, firma dhe vula është krejtësisht e tyre. Unë sot jam ndier krenare që jam pjesë e Shqipërisë, e asaj Shqipëria që rrit të tillë të rinj e të reja, të cilët sot janë shumë më të pjekur dhe kanë marrë fatet e tyre në dorë për të vendosur vetë për të ardhmen e tyre”, u shpreh ndër të tjera në këtë intervistë deputetja Mehmetaj. Ndërkohë, duke folur për autonominë e universiteteve, Kejdi Mehmetaj u shpreh se: “Ministrja bën një lojë të padrejtë me autonominë e universiteteve. Hedh këtë shashkë le të themi në mënyrë që të vendosë pedagogët përballë studentëve dhe studentët përballë pedagogëve kur është krejt e kundërta. Autonomia është thjesht një fjalë që e përdorë ministrja sa herë do të heqë veten e saj nga problemi. Ministria nuk mund tu fshehë sytë as studentëve, padyshim jo e jo pedagogëve dhe rektorëve dhe dekanëve dhe aq më pak publikut. Ligji në çdo rast, jo vetëm në Shqipëri e bën Ministrinë e Linjës, ministri përgjegjëse për të miratuar kufijtë e tarifave. Në bazë të këtyre kufijve miratojnë bordet administrative          që në shumicë i ka Ministria. Ne kemi bërë amendime për këtë ligj dhe kjo është aty e ngelur, e zeza në të bardhë”. Përsa i përket qëndrimit të LSI-së për arsimin, Mehmetaj u shpreh se: “Unë dhe LSI jemi që arsimi në Shqipëri duhet të jetë falas. Kur themi falas, asnjë para nuk duhet të dalë nga xhepat e studentëve. Nuk flasim për mjete mësimore e kështu me radhë, por nuk duhet të dalin para nga xhepat e studentëve apo dhe familjarëve për fëmijët e tyre të vegjël në arsimin parauniversitar për tu shkolluar. Kur kemi qenë në qeverisje me Ramën, e kemi propozuar këtë gjë. Keni dhe amendimet, ku mund t`i kontrolloni. Çdo vit në buxhetin e shtetit, ne kemi bërë amendime. Unë si pjesë e Komisionit të edukimit të medias dhe mjeteve të informimit publik, çdo vit kemi pasur amendime për të rritur buxhetin për arsimin nga sa është në 5 %, ku 2% t`i rezervohen arsimit të lartë. Vendi ka nevojë për një arsim falas, por mbi të gjitha ka nevojë për një arsim cilësor dhe nuk ka arsim cilësor pa u subvencionuar sepse ti duhet të paguash pedagogët, konviktin, universitetin, laboratorët, mjetet e kështu me radhë. Me kalimin e kohës, qeveria kuptoi që këto para më mirë t`i kishte në xhepat e veta sesa tua jepnin dije qytetarëve. Sot, e ka lënë me më pak se ç’ishte në 2013-n.”, tha më tej Mehmetaj.

 

Vendimi i Komisionit të Venecias për Vettingun në politikë

Kejdi Mehmetaj: Vettingu i politikës, kushti për t’i kthyer qytetarëve qeverisjen që meritojnë

Duke komentuar vendimmarrjen e Komisionit të Venecias për Vettingun në politikë, Kejdi Mehmetaj u shpreh se: Së pari, ky nuk ka qenë kushti për t’u kthyer në Parlament, Vettingu i politikës është kushti për t’i kthyer qytetarëve qeverisjen që meritojnë, që do të thotë se qytetarët të kenë mundësi që së pari, se duke u pastruar në vetvete klasa politike, e cila është e lidhur me krimin, e lidhur me drogën, është e lidhur me korrupsionin, padyshim që çlirohet edhe presioni që kanë qytetarët kundrejt shitblerjes së votës apo presionit të administratës publike për ti marrë votën. Pra, Vettingu në politikë që ka një ngjashmëri logjike me Vettingun që po bohet në Drejtësi apo me Vettingun që po bëhet ne Policinë e Shtetit. Komisioni i Venecias e ka thënë qartazi në raportin e tij, janë dy momente të shkruara, momenti i parë që thotë lidhjet e krimit, lidhjen e politikës dhe institucioneve me krimin e organizuar me korrupsionin me persona të papërshtatshëm, që janë një problem alarmant që duhet të marrë zgjidhje ndryshe qytetarët shqiptar nuk do të besojnë më tek institucionet e këtij vendi dhe momenti i dytë kur thotë se kërkesa e opozitës për këtë është tërësisht legjitime.”, është shprehur në lidhje me këtë çështje deputetja e LSI-së, Kejdi Mehmetaj.

 

Djegia e mandateve dhe mospjesëmarrja në Parlament

Kejdi Mehmetaj: Nuk mund të jemi fasada e këtij Parlamenti që na njollos të gjithëve

Ndërkohë, e pyetur në lidhje me faktin se data 19 janar është afati i fundit për të shkuar në Parlament dhe për të mos djegur mandatet, Kejdi Mehmetaj u shpreh: “Kush e vendos këtë afat, Gramoz Ruçi apo Edi Rama, unë jam deputete di që këtë mandat nuk ma ka dhënë as kryetari i Parlamentit, as kryeministri, as qeveria, këtë mandat mu ma kanë dhënë qytetarët shqiptar. Ajo pjesë e qytetarëve shqiptar që beson tek gjithë aksioni politik që ndërmerr Lëvizja Socialiste për Integrim apo e gjithë pjesa tjetër e opozitës, dhe rregullorja thotë se unë nëse nuk jam e përgjegjshme për të bërë punën time, por unë vazhdoj t’i shërbej qytetarit njësoj dhe vendimi për t’u futur, për të dalë në një mbledhje në një komision, në një seancë plenare varet i gjithi nga ajo që qytetarët ne na nxisin të bëjmë. Pra opozitës, mandatin nuk ia ka dhënë asnjë emër i përveçëm, ja kanë dhënë qytetarët shqiptar, ndaj janë qytetarët shqiptar që do të vendosin padyshim se si do të shkojë rruga jonë në vazhdim. Nuk ka asnjë datë, asnjë presion, asnjë kërcënim dhe përkundrazi ne kemi akoma më shumë përgjegjësi në detyrën tonë si përfaqësues të qytetarëve. Dhe për më tepër, opozita nuk e ka përmendur asnjëherë fjalën bojkot, ka përmendur fjalën marrëdhënie e kushtëzuar me Parlamentin dhe kërkesa është tërësisht legjitime, dhe ne të sillemi sikur asgjë nuk ka ndodhur në një parlament ku gjysma e qeverisë nesër mund të jetë pas hekurave për shkak të aferave të rënda korruptiv apo edhe lidhjeve me grupet e strukturuara kriminale apo kur deputetëve të mazhorancës, personazhe të rëndësishme brenda mazhorancës, u dalin prova me zë dhe figurë si të përfshirë në skandale korruptive apo dhe të lidhura me krimin e organizuar. Pra, ne këtë po themi, ne nuk mund të jemi fasada e këtij Parlamenti që na njollos të gjithëve, nëse ju pyesni sot opinionin publik nuk do t’ju thotë që në atë Parlament ka edhe djem dhe vajza, gra dhe burra të cilët janë të përgjegjshëm, që japin më të mirën, japin maksimumin e tyre për ta bërë këtë vend më të mirë, përkundrazi do t’ju thonë ai që rri me atë të fortin, ai që ka marrë kaq lek, ai që shkon në komisariat për t’i vënë pistoletën dikujt, një vajze të re për ti ndryshuar padinë dhe unë për vete personalisht nuk mund ta pranoj që të etiketohem ashtu, unë do ti përdor të gjitha format dhe mjetet e mia, për të thënë se nuk mund të jem fasada e këtyre personazheve.

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Protestat tek MAS, Kejdi Mehmetaj: Solidarizohemi me studentët, duhet arsim falas

Debatet dhe reagimet mbi PPP-të kanë qenë të shumta. Reagimi i radhës ka ardhur nga deputeti i LSI-së, Edmond Haxhinasto. Përmes një statusi të gjatë në Facebook, Haxhinasto paraqet 3 çështje, për të cilat ai shprehet se qëndrojnë problemet kryesore të PPP-ve. Ai shprehet se në rastin e Shqipërisë kemi një ekspozim të financave publike ndaj rreziqeve të tepërta fiskale, dhe kjo është dhe ajo që është kundërshtuar dhe sjellë në vëmendje të qeverisë. “Unë mendoj se ‘dalldisë’ së PPP-ve i duhet dhënë fund. Ka një matës për të vlerësuar PPP-të.” – shton deputeti në postimin e tij, duke shkruar edhe disa pyetje matëse të domosdoshme për vlerësimin e PPP-ve. Më poshtë statusi i plotë i Haxhinastos: Debati për PPP-të (Partneriteti Publik Privat) vazhdon. Së fundmi, EURODAD, një njësi e specializuar që monitoron borxhin dhe zhvillimin, e përbërë nga 47 organizata nga 20 vende evropiane, ka sjellë vlerësimin e saj shumë kritik. Tërheqin vëmëndjen eksperiencat e dështuara në 10 vende të ndryshme, mes tyre, edhe vende si Franca dhe Suedia. Për Shqipërinë, raporti konkludon se “disa praktika kontabël, i lejojnë qeverisë të mbajnë koston e projektit dhe detyrimet e saj të kushtëzuara“ jashtë bilancit”(lexo- jashtë borxhit publik. Shënimi im E.H.). Kjo përfundon duke ekspozuar financat publike ndaj rreziqeve të tepërta fiskale”. Në fakt kjo është pikërisht çka kemi kundërshtuar dhe sjellë në vëmendje të qeverisë. Këtë kanë bërë edhe organizata ndërkombëtare si FMN. Në vijim dhe përtej mbështjetjes së konkluzioneve të këtij raporti, mendoj se problemet kryesore të PPP qëndrojnë në 3 çështje kryesore: 1. Kosto e tyre e lartë, e lidhur pazgjidhshmërisht me a) pakonkurrueshmërinë në përzgjedhjen ofertes fituese dhe b) me koston e lartë të parave të përdorura nga privati. PPP janë oferta të pakërkuara. D.m.th, operatori privat bën një propozim për të ndërtuar një vepër publike, ose të ofrojë një shërbim publik, me një kosto të caktuar. Pjesë e ofertës është edhe mënyra se si privati do t’i marrë paratë mbrapsht paratë e investuara, plus normën e fitimit. Format jane te ndryshme, por kanë një të perbashkët, paratë i paguhen privatit nga buxheti i shtetit. Vendim-marrja për këtë ofertë të privatit kryhet pas një procesi negociatash midis privatit dhe përfaqësuesve të sektorit publik. KËTU qëndron problemi i parë. Oferta më e mire nuk vjen si pasojë e konkurrimit të hapur mes privatëve, të cilët japin ofertat më të ulta të mundshme për të fituar tenderin. Këtu konkurrimi nuk ekziston, dhe si pasojë oferta private e tejkalon në vlerë ofertën që do të vinte në një proces te hapur tenderimi. Pra, PPP-të jane forma e fshehur e prokurimit të drejtpërdrejtë. Përsa i takon kostos së parave që mund të sigurojë privati (nga bankat), ajo është gjithnjë më e lartë (interes tregtar) se kosto e parave që siguron qeveria pasi qeveria mund të gjejë para me interes të ulët zhvillimor. Gjë që nga qeveritë nuk është e vështirë të bëhet. (Sigurisht, përjashtohet këtu rasti që në PPP investohet nga privati për të pastruar paratë.) Prandaj, kosto e PPP-ve rritet edhe nga ky faktor, kosto e parave të investuara nga privati. 2. Cilësia e veprave apo shërbimeve. Dikush mund të thoshte se do ishte gati të paguhej një kosto më e lartë për nje cilësi infrastrukture apo shërbimi më të lartë. Por investimi nga privati ka qëllim të drejtperdrejtë të rrisë vlerën e fituar prej tij nga paratë e investuara. Ndryshe nga interesi dhe perspektiva e sektorit publik (apo qeverisë) e cila vlerëson impaktin social-ekonomik dhe qëndrueshmërinë afatgjatë te veprës, interesi i privatit është që “jetëgjatësia dhe cilësia” e veprës së bërë prej tij të jetë deri në momentin që atij i kthehet investimi së bashku me fitimin. Pra, pa dashur të paragjykoj asnjë privat, interesi i tij është që vepra të funksionojë me cilësi pikërisht për këtë periudhë, dhe më pas, ai nuk ka asnje përgjegjësi dhe nuk është i interesuar. Këtu qëndron një kontradiktë tjetër e madhe. 3. Prioriteti. Një qeveri normalisht duhet të ketë listën e saj të prioriteteve, apo radhës se si dhe kur duhet investuar në veprat publike. D.m.th, cila vepër të investohet e para, e dyta, e kështu me radhë. Një radhe të tillë për infrastrukturen, e përcaktoi Samiti i Vjenës, në kuadër të Procesit të Berlinit, gjë që është detyrim ndërkombëtar i Shqipërisë. Por, ajo që vëmë re është se ofertat e pakërkuara nga privati, nuk kanë lidhje me këtë listë të projekteve prioritare. Ndërkohë për privatin “Prioritare” vlerësohet çdo kontratë/konçesion ai mund të fitojë në këtë mënyrë (PPP) që u kthen investimin dhe fitimin. Pra, krijohen borxhe dhe detyrime publike ndaj privateve, por jo për realizimin e atyre veprave që janë prioritare dhe detyrim për vendin. Dhe këtu qëndron konflikti dhe kontradikta e tretë e madhe. Unë mendoj se ‘dalldisë’ së PPP-ve i duhet dhënë fund. Ka një matës për të vlerësuar PPP-të. Është domosdoshmëri që të bëhen pyetjet e mëposhtme” 1. Në çfarë niveli shkon borxhi publik nëse i shtohen edhe pagesat vjetore për kontratat koncesionare PPP? 2. Sa është rritur kosto e veprave publike me PPP krahasuar me procese të hapura tenderimi? 3. Sa eshte rritur kosto e parasë së investuar nga privati? 4. Çfarë përgjegjësie ka privati për cilesinë e veprës pas përfundimit të kthimit të investimit dhe periudhes koncesionare? 5. A janë këto koncesione PPP, sipas rendit prioritar që ka strategjia e zhvillimit të vendit në sektorët e përkatës? Në përfundim, mund t’i referohem edhe një here raportit të EURODAD që u bën thirrje “të gjithë atyre që merren me drejtësinë, barazinë, qëndrueshmërinë dhe të drejtat e njeriut për t’i rezistuar shkeljes së PPP-ve dhe për të nxitur në vend të tyre shërbime publike me cilësi të lartë të financuar nga publiku, të kontrolluara në mënyrë demokratike dhe të përgjegjshme. Mirëqenia e bashkësive dhe shoqërive tona varet nga ajo.”

Ka krijuar jo pak zhurmë në opinionin publik deklarata e kryetares së LSI Monika Kryemadhi, e cila tha se nuk mund të mohohet që Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj ka punuar për Tiranën.

Por për kreun e grupit parlamentar Petrit Vasili, kjo deklaratë e Kryemadhit është keqinterpretuar. I ftuar në emisionin “Intervista e Ditës”, Vasili sqaroi se ajo çfarë ka dashur të thotë kryetarja e LSI është se Kryebashkiaku Veliaj ka punuar shumë më pak nga sa do të kishte bërë.

Sipas Vasilit, Veliaj është autori i një sërë veprash që kanë mbytur kryeqytetin dhe qytetarët siç janë sheshi “Skënderbej”, çështja e Teatrit apo edhe së fundmi ajo që po ndodh me banorët e Astirit.

Ndërkohë që nënvizoi se për zgjedhjet lokale ende nuk janë diskutuar emra kandidatësh  me PD.

“Për mua kontrata e këtij Kryebashkiaku me qytetarët e Tiranës ka përfunduar. Sa i përket çështjes së punëve të bëra, sheshi “Skënderbej” është damka e zezë e këtij Kryebashkiaku” tha mes të tjerave Vasili.

Sa i përket bojkotit të Kuvendit, kreu i grupit parlamentar të LSI la të hapur mundësinë e rikthimit të opozitës  në parlament, por vetëm kur të trajtohen ligje që janë në shërbim të qytetarëve.

“Ne kemi ndërmarrë një bojkot të kushtëzuar. Do të rikthehemi në parlament kur ta shohim ne të arsyeshme se do të nevojitet prezenca jonë” u shpreh ai

Duke u ndalur tek çështja e Unazës së Re, Vasili e cilësoi atë si një aferë të pastër korruptive duke kërkuar që Prokuroria të reagojë dhe të nisë një hetim përballë fakteve të tilla.

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Debatet dhe reagimet mbi PPP-të kanë qenë të shumta. Reagimi i radhës ka ardhur nga deputeti i LSI-së, Edmond Haxhinasto. Përmes një statusi të gjatë në Facebook, Haxhinasto paraqet 3 çështje, për të cilat ai shprehet se qëndrojnë problemet kryesore të PPP-ve. Ai shprehet se në rastin e Shqipërisë kemi një ekspozim të financave publike ndaj rreziqeve të tepërta fiskale, dhe kjo është dhe ajo që është kundërshtuar dhe sjellë në vëmendje të qeverisë. “Unë mendoj se ‘dalldisë’ së PPP-ve i duhet dhënë fund. Ka një matës për të vlerësuar PPP-të.” – shton deputeti në postimin e tij, duke shkruar edhe disa pyetje matëse të domosdoshme për vlerësimin e PPP-ve. Më poshtë statusi i plotë i Haxhinastos: Debati për PPP-të (Partneriteti Publik Privat) vazhdon. Së fundmi, EURODAD, një njësi e specializuar që monitoron borxhin dhe zhvillimin, e përbërë nga 47 organizata nga 20 vende evropiane, ka sjellë vlerësimin e saj shumë kritik. Tërheqin vëmëndjen eksperiencat e dështuara në 10 vende të ndryshme, mes tyre, edhe vende si Franca dhe Suedia. Për Shqipërinë, raporti konkludon se “disa praktika kontabël, i lejojnë qeverisë të mbajnë koston e projektit dhe detyrimet e saj të kushtëzuara“ jashtë bilancit”(lexo- jashtë borxhit publik. Shënimi im E.H.). Kjo përfundon duke ekspozuar financat publike ndaj rreziqeve të tepërta fiskale”. Në fakt kjo është pikërisht çka kemi kundërshtuar dhe sjellë në vëmendje të qeverisë. Këtë kanë bërë edhe organizata ndërkombëtare si FMN. Në vijim dhe përtej mbështjetjes së konkluzioneve të këtij raporti, mendoj se problemet kryesore të PPP qëndrojnë në 3 çështje kryesore: 1. Kosto e tyre e lartë, e lidhur pazgjidhshmërisht me a) pakonkurrueshmërinë në përzgjedhjen ofertes fituese dhe b) me koston e lartë të parave të përdorura nga privati. PPP janë oferta të pakërkuara. D.m.th, operatori privat bën një propozim për të ndërtuar një vepër publike, ose të ofrojë një shërbim publik, me një kosto të caktuar. Pjesë e ofertës është edhe mënyra se si privati do t’i marrë paratë mbrapsht paratë e investuara, plus normën e fitimit. Format jane te ndryshme, por kanë një të perbashkët, paratë i paguhen privatit nga buxheti i shtetit. Vendim-marrja për këtë ofertë të privatit kryhet pas një procesi negociatash midis privatit dhe përfaqësuesve të sektorit publik. KËTU qëndron problemi i parë. Oferta më e mire nuk vjen si pasojë e konkurrimit të hapur mes privatëve, të cilët japin ofertat më të ulta të mundshme për të fituar tenderin. Këtu konkurrimi nuk ekziston, dhe si pasojë oferta private e tejkalon në vlerë ofertën që do të vinte në një proces te hapur tenderimi. Pra, PPP-të jane forma e fshehur e prokurimit të drejtpërdrejtë. Përsa i takon kostos së parave që mund të sigurojë privati (nga bankat), ajo është gjithnjë më e lartë (interes tregtar) se kosto e parave që siguron qeveria pasi qeveria mund të gjejë para me interes të ulët zhvillimor. Gjë që nga qeveritë nuk është e vështirë të bëhet. (Sigurisht, përjashtohet këtu rasti që në PPP investohet nga privati për të pastruar paratë.) Prandaj, kosto e PPP-ve rritet edhe nga ky faktor, kosto e parave të investuara nga privati. 2. Cilësia e veprave apo shërbimeve. Dikush mund të thoshte se do ishte gati të paguhej një kosto më e lartë për nje cilësi infrastrukture apo shërbimi më të lartë. Por investimi nga privati ka qëllim të drejtperdrejtë të rrisë vlerën e fituar prej tij nga paratë e investuara. Ndryshe nga interesi dhe perspektiva e sektorit publik (apo qeverisë) e cila vlerëson impaktin social-ekonomik dhe qëndrueshmërinë afatgjatë te veprës, interesi i privatit është që “jetëgjatësia dhe cilësia” e veprës së bërë prej tij të jetë deri në momentin që atij i kthehet investimi së bashku me fitimin. Pra, pa dashur të paragjykoj asnjë privat, interesi i tij është që vepra të funksionojë me cilësi pikërisht për këtë periudhë, dhe më pas, ai nuk ka asnje përgjegjësi dhe nuk është i interesuar. Këtu qëndron një kontradiktë tjetër e madhe. 3. Prioriteti. Një qeveri normalisht duhet të ketë listën e saj të prioriteteve, apo radhës se si dhe kur duhet investuar në veprat publike. D.m.th, cila vepër të investohet e para, e dyta, e kështu me radhë. Një radhe të tillë për infrastrukturen, e përcaktoi Samiti i Vjenës, në kuadër të Procesit të Berlinit, gjë që është detyrim ndërkombëtar i Shqipërisë. Por, ajo që vëmë re është se ofertat e pakërkuara nga privati, nuk kanë lidhje me këtë listë të projekteve prioritare. Ndërkohë për privatin “Prioritare” vlerësohet çdo kontratë/konçesion ai mund të fitojë në këtë mënyrë (PPP) që u kthen investimin dhe fitimin. Pra, krijohen borxhe dhe detyrime publike ndaj privateve, por jo për realizimin e atyre veprave që janë prioritare dhe detyrim për vendin. Dhe këtu qëndron konflikti dhe kontradikta e tretë e madhe. Unë mendoj se ‘dalldisë’ së PPP-ve i duhet dhënë fund. Ka një matës për të vlerësuar PPP-të. Është domosdoshmëri që të bëhen pyetjet e mëposhtme” 1. Në çfarë niveli shkon borxhi publik nëse i shtohen edhe pagesat vjetore për kontratat koncesionare PPP? 2. Sa është rritur kosto e veprave publike me PPP krahasuar me procese të hapura tenderimi? 3. Sa eshte rritur kosto e parasë së investuar nga privati? 4. Çfarë përgjegjësie ka privati për cilesinë e veprës pas përfundimit të kthimit të investimit dhe periudhes koncesionare? 5. A janë këto koncesione PPP, sipas rendit prioritar që ka strategjia e zhvillimit të vendit në sektorët e përkatës? Në përfundim, mund t’i referohem edhe një here raportit të EURODAD që u bën thirrje “të gjithë atyre që merren me drejtësinë, barazinë, qëndrueshmërinë dhe të drejtat e njeriut për t’i rezistuar shkeljes së PPP-ve dhe për të nxitur në vend të tyre shërbime publike me cilësi të lartë të financuar nga publiku, të kontrolluara në mënyrë demokratike dhe të përgjegjshme. Mirëqenia e bashkësive dhe shoqërive tona varet nga ajo.”

Edmond Haxhinasto: “Dalldisë” së PPP-ve i duhet dhënë fund!

Debatet dhe reagimet mbi PPP-të kanë qenë të shumta. Reagimi i radhës ka ardhur nga deputeti i LSI-së, Edmond Haxhinasto.

Përmes një statusi të gjatë në Facebook, Haxhinasto paraqet 3 çështje, për të cilat ai shprehet se qëndrojnë problemet kryesore të PPP-ve.

Ai shprehet se në rastin e Shqipërisë kemi një ekspozim të financave publike ndaj rreziqeve të tepërta fiskale, dhe kjo është dhe ajo që është kundërshtuar dhe sjellë në vëmendje të qeverisë.

“Unë mendoj se ‘dalldisë’ së PPP-ve i duhet dhënë fund. Ka një matës për të vlerësuar PPP-të.” – shton deputeti në postimin e tij, duke shkruar edhe disa pyetje matëse të domosdoshme për vlerësimin e PPP-ve.

Më poshtë statusi i plotë i Haxhinastos:

Debati për PPP-të (Partneriteti Publik Privat) vazhdon. Së fundmi, EURODAD, një njësi e specializuar që monitoron borxhin dhe zhvillimin, e përbërë nga 47 organizata nga 20 vende evropiane, ka sjellë vlerësimin e saj shumë kritik. Tërheqin vëmëndjen eksperiencat e dështuara në 10 vende të ndryshme, mes tyre, edhe vende si Franca dhe Suedia.

Për Shqipërinë, raporti konkludon se “disa praktika kontabël, i lejojnë qeverisë të mbajnë koston e projektit dhe detyrimet e saj të kushtëzuara“ jashtë bilancit”(lexo- jashtë borxhit publik. Shënimi im E.H.). Kjo përfundon duke ekspozuar financat publike ndaj rreziqeve të tepërta fiskale”. Në fakt kjo është pikërisht çka kemi kundërshtuar dhe sjellë në vëmendje të qeverisë. Këtë kanë bërë edhe organizata ndërkombëtare si FMN.

Në vijim dhe përtej mbështjetjes së konkluzioneve të këtij raporti, mendoj se problemet kryesore të PPP qëndrojnë në 3 çështje kryesore:

1. Kosto e tyre e lartë, e lidhur pazgjidhshmërisht me a) pakonkurrueshmërinë në përzgjedhjen ofertes fituese dhe b) me koston e lartë të parave të përdorura nga privati. PPP janë oferta të pakërkuara. D.m.th, operatori privat bën një propozim për të ndërtuar një vepër publike, ose të ofrojë një shërbim publik, me një kosto të caktuar. Pjesë e ofertës është edhe mënyra se si privati do t’i marrë paratë mbrapsht paratë e investuara, plus normën e fitimit. Format jane te ndryshme, por kanë një të perbashkët, paratë i paguhen privatit nga buxheti i shtetit. Vendim-marrja për këtë ofertë të privatit kryhet pas një procesi negociatash midis privatit dhe përfaqësuesve të sektorit publik. KËTU qëndron problemi i parë. Oferta më e mire nuk vjen si pasojë e konkurrimit të hapur mes privatëve, të cilët japin ofertat më të ulta të mundshme për të fituar tenderin. Këtu konkurrimi nuk ekziston, dhe si pasojë oferta private e tejkalon në vlerë ofertën që do të vinte në një proces te hapur tenderimi. Pra, PPP-të jane forma e fshehur e prokurimit të drejtpërdrejtë.
Përsa i takon kostos së parave që mund të sigurojë privati (nga bankat), ajo është gjithnjë më e lartë (interes tregtar) se kosto e parave që siguron qeveria pasi qeveria mund të gjejë para me interes të ulët zhvillimor. Gjë që nga qeveritë nuk është e vështirë të bëhet. (Sigurisht, përjashtohet këtu rasti që në PPP investohet nga privati për të pastruar paratë.) Prandaj, kosto e PPP-ve rritet edhe nga ky faktor, kosto e parave të investuara nga privati.
2. Cilësia e veprave apo shërbimeve. Dikush mund të thoshte se do ishte gati të paguhej një kosto më e lartë për nje cilësi infrastrukture apo shërbimi më të lartë. Por investimi nga privati ka qëllim të drejtperdrejtë të rrisë vlerën e fituar prej tij nga paratë e investuara. Ndryshe nga interesi dhe perspektiva e sektorit publik (apo qeverisë) e cila vlerëson impaktin social-ekonomik dhe qëndrueshmërinë afatgjatë te veprës, interesi i privatit është që “jetëgjatësia dhe cilësia” e veprës së bërë prej tij të jetë deri në momentin që atij i kthehet investimi së bashku me fitimin. Pra, pa dashur të paragjykoj asnjë privat, interesi i tij është që vepra të funksionojë me cilësi pikërisht për këtë periudhë, dhe më pas, ai nuk ka asnje përgjegjësi dhe nuk është i interesuar. Këtu qëndron një kontradiktë tjetër e madhe.
3. Prioriteti. Një qeveri normalisht duhet të ketë listën e saj të prioriteteve, apo radhës se si dhe kur duhet investuar në veprat publike. D.m.th, cila vepër të investohet e para, e dyta, e kështu me radhë. Një radhe të tillë për infrastrukturen, e përcaktoi Samiti i Vjenës, në kuadër të Procesit të Berlinit, gjë që është detyrim ndërkombëtar i Shqipërisë. Por, ajo që vëmë re është se ofertat e pakërkuara nga privati, nuk kanë lidhje me këtë listë të projekteve prioritare. Ndërkohë për privatin “Prioritare” vlerësohet çdo kontratë/konçesion ai mund të fitojë në këtë mënyrë (PPP) që u kthen investimin dhe fitimin. Pra, krijohen borxhe dhe detyrime publike ndaj privateve, por jo për realizimin e atyre veprave që janë prioritare dhe detyrim për vendin. Dhe këtu qëndron konflikti dhe kontradikta e tretë e madhe.

Unë mendoj se ‘dalldisë’ së PPP-ve i duhet dhënë fund. Ka një matës për të vlerësuar PPP-të. Është domosdoshmëri që të bëhen pyetjet e mëposhtme”

1. Në çfarë niveli shkon borxhi publik nëse i shtohen edhe pagesat vjetore për kontratat koncesionare PPP?
2. Sa është rritur kosto e veprave publike me PPP krahasuar me procese të hapura tenderimi?
3. Sa eshte rritur kosto e parasë së investuar nga privati?
4. Çfarë përgjegjësie ka privati për cilesinë e veprës pas përfundimit të kthimit të investimit dhe periudhes koncesionare?
5. A janë këto koncesione PPP, sipas rendit prioritar që ka strategjia e zhvillimit të vendit në sektorët e përkatës?

Në përfundim, mund t’i referohem edhe një here raportit të EURODAD që u bën thirrje “të gjithë atyre që merren me drejtësinë, barazinë, qëndrueshmërinë dhe të drejtat e njeriut për t’i rezistuar shkeljes së PPP-ve dhe për të nxitur në vend të tyre shërbime publike me cilësi të lartë të financuar nga publiku, të kontrolluara në mënyrë demokratike dhe të përgjegjshme. Mirëqenia e bashkësive dhe shoqërive tona varet nga ajo.”

Intervista/ Monika Kryemadhi: Unaza e re, dëshmia e tmerrshme e një korrupsioni shkatërrimtar

Do ta nis bisedën nga fokusi i fundit që keni pasur ju si opozitë, e cila që prej një muaji është vendosur e gjitha në mbështetje të banorëve të Astirit, të cilëve plani urbanistik i ri i Tiranës, një vepër e re infrastrukturore lë pa banesë rreth 400 familje, ju po shpenzoni shumë kohë si opozitë, shumë energji, kohë televizive po ashtu pa fund, por njerëzit nuk ju mbështesin, shoh vetëm dhjetëra veta. A mendoni se keni zgjedhur një kauzë të padrejtë për të protestuar?

E para, unë mendoj që duhet të korrigjojmë diçka në thënien tuaj, ajo nuk është plani urbanistik i Tiranës, është një projekt i Unazës së Re, është një projekt i bërë që në kohën e Adil Çarçanit, e qeverisë komuniste, që është një unazë rreth 17 km nga TEG-u tek Shqiponja, që përshkon rrethin e dytë, unaza vogël, unaza e madhe, që shkon nga Shqiponja dhe lidhet me Bulevardin e Ri, i cili ka kaluar midis stacionit të trenit nga bulevardi i ri të themi që ka shkuar drejt bregut të lumit dhe të bashkohet me Teg-un, tek pika ku ka nisur edhe segmenti i parë i Unazës së Re.

Ky është projekti dhe siç është i ndërtuar me 4 korsi në një anë dhe 4 korsi në anën tjetër, me kalime dhe mbikalime për zona të caktuara. Dhe e gjithë kjo është një projekt që në vlerën e tij totale është 100 milionë euro, por ndryshimet ekonomike, financiare, zhvlerësimi apo forcimi i lekut kanë sjellë që nga 100 milionë mund të shkojë 120 apo 140 milionë euro, ose mund të shkojë 80, pra mund të zbresë. Ky është një diskutim që vjen më vonë, përsa i përket protestës, që ju thoni se e shikoni opozitën të mbyllur, por opozita nuk është angazhuar në këtë protestë, ne mbështesim banorët. Protesta është e banorëve.

Gjithsesi është i vetmi aksion i dukshëm që po bën aktualisht gjatë këtij muaji opozita…

Jo, nuk është vetëm ky aksioni i dukshëm. Aksionet e opozitës janë të ndryshme në drejtime të ndryshme sepse ka edhe disa aksione të tjera që do vijnë hap pas hapi. Janë aksione të cilat kanë filluar me Vettingun në politikë, më Vettingun e koncesioneve të investimeve dhe parave apo pastrimin e parave, propozimin që ka bërë opozita e bashkuar.

Kemi filluar me analizën e buxhetit dhe më pas janë edhe disa hapa të tjera të cilat do vijnë hap pas hapi por sigurisht që të gjitha partitë e frontit opozitar kanë angazhimet e tyre politike brenda partisë, ku edhe Partia Demokratike do ta finalizojë me po themi me konventën apo kongresin e tyre të strukturave të Partisë Demokratike. Ndërsa, struktura opozitare, se ju shikoni deputetë të Lëvizjes Socialiste për Integrim, por edhe të Partisë Demokratike që janë instaluar. Është marrëdhënia e këtyre deputetëve, zoti Braimllari, Floida Kërpaçi apo Kejdi Mehmetaj, janë deputetë të Tiranës, në të cilën LSI-a ka marrë vota të konsiderueshme në zonën e Kombinatit dhe e kanë për detyrë të jenë atje në çdo moment me banorët dhe qytetarët e asaj zone.

Pa mbështetjen e kauzës së drejtë?

Sigurisht me mbështetjen e tyre. Sigurisht, përderisa ata banorë janë aty. Unë do t`ju tregoj një rast shumë të çuditshëm. E para njëherë, në asnjë vend të botës nuk ndodh që t`i çosh 7 ditë para banorëve letrën që ju duhet të ikni nga shtëpia në mes të dimrit. Nuk ka bërë vaki. Edhe lojërave të fatit të paktën qeveria i dha 2 vite e gjysmë. Dhe kur miratoi ligjin tha që hyn në fuqi në janar. Ka dy vite e gjysmë që ka dhënë kohën për të filluar për tu asimiluar, për tu organizuar, për të gjetur mundësi dhe burime të tjera për të ngritur biznesin e tyre. Ndërkohë që banorëve iu dha vetëm 7 ditë për tu larguar. Nga ana tjetër, ka një mungesë serioziteti dhe arrogancë ka. Këto banorë, të cilët prej 27 vitesh jetojnë në atë zonë, automatikisht në momentin që këta banorë jetojnë në atë zonë, kanë paguar taksat, kanë paguar dritat dhe ujin. Ti si shtet ia ke lidhur dritat dhe ujin për hir të së vërtetës qoftë energji elektrike, qoftë uji i pijshëm janë institucione shtetërore, të cilat ti si shtet në momentin që ke lidhur kontratat me këta banorë, do të thotë që i ke njohur.

Pra, në çdo gjykatë të botës që këta individë të paraqiten për 27 vite që kanë paguar dritat, ujin, taksë gjelbërimi , taksë pastrimi, shkolle, çerdhe, televizioni, taksë e saj, taksë e kësaj, taksë e tyre, taksë ndriçimi rruge, pra automatikisht ti si shtet i ke njohur këta banorë dhe i ke legalizuar. Janë disa vendime të Këshillit të Evropës qoftë për një lagje të Stambollit që ishte për të njëjtën histori dhe gjykata e Strasburgut ka thënë kush është mbi 10 vjet që shteti e ka lejuar që ndërtimi pa leje të ekzistojë, atëherë automatikisht ai është e njohur. Pra është një vepër e parashkruar po e quajmë. Ndërkohë ka pasur edhe disa vendime të tjera të Strasburgut dhe nga ana tjetër kemi disa banesa që janë të legalizuara e shumë të tjera që kanë paguar nga dy apo tre herë shpenzimet e tyre përsa i përket procesit të legalizimit.

Pra, është një godinë ku jetojnë tre vëllezër, të cilët e kanë ndërtuar këtë godinë në të njëjtën kohë, pra është si një pallat me tre shkallë. Dy në anë të kanë legalizuar dhe ky që është në mes nuk e ka legalizuar. Tani më fal por si do t’ia prishësh shtëpinë ti atyre, sepse po prishe atë në mes i bie të prishësh edhe dy të tjerat. Pra, këtu tregon që ka një shkallë korrupsioni përsa i përket procesit të legalizimit. Megjithatë sot deputetët e LSI-së i kanë dërguar një letër ministrit të Transporteve, Drejtorit të Përgjithshëm të ARRSH-së dhe Drejtorit të ALUZNI-t për të na dhënë një informacion se sa godina prek ky projekt, pastaj hymë në shkallën tjetër, sepse përkrahja jonë ndaj këtyre njerëzve, pasi këto njerëz që i kanë paguar me qindra milion lekë taksa shtetit shqiptar, ti ke detyrën më të paktën t’ua njohësh dhe t’u kthesh paratë mbrapsht.

Për shumë veta kjo që ju po thoni mund të duket si populizëm. Gjithë klasa politike shqiptare për mvi 20 vite resht është futur në garë kush do ishte më bujar, më domethënës për gjithë këtë shtresë që ka zaptuar, që ka shkelur ligji. A ka ndikuar kjo tek të tjerët që as nuk kanë zaptuar, pra që janë qytetarë normalë të një vendi jonormal.

Problemi është që asnjëri nuk ka qenë bujar. Unë mendoj që nuk ka njeri më të pazaptuar sepse edhe në qoftë se nuk i kanë zaptuar tokën, mos u bëni merak se ua ka zaptuar shpirtin Edi Rama, i cili po jua merr frymën me taksa e me gjithçka tjetër. Dua të them diçka, ajo tokë aty për të cilën ne po flasim, pasi unë kam qenë edhe vetë banore e asaj zone. Është një tokë që ka qenë e ndërmarrjes së Gjergj Dimitrov dhe Perim Patatja dhe aty nuk ka pasur pronar toke.

Lëre se ç’thonë. E gjitha është e ndarë me 7501-n, sepse ka qenë në Komunën Farkë. Është qendra 1881 me fraksion 1-2-3, këtë pjesë e kam kaluar unë me vendim qeverie, kam qenë deputete e kësaj zone, që atëherë nga tokë bujqësore e kemi kthyer në truall. Se në fakt duhet të kthehemi prapa, toka akoma nuk ishte kthyer në truall dhe banorët dolën dhe protestuan dhe atëherë janë dëmshpërblyer ose u është krijuar e drejta e spostimit të banesave, edhe kur është zgjeruar Unaza e Re, edhe kur janë bërë trotuaret apo janë mbjellë rrapat e kështu me radhë.

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Intervista/ Monika Kryemadhi: Unaza e re, dëshmia e tmerrshme e një korrupsioni shkatërrimtar

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi pret Ambasadoren Republikës Popullore të Kinës Jiang Yu me rastin e largimit të saj nga Shqipëria

Takimi i Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi me Ambasadoren Republikës Popullore të Kinës Jiang Yu me rastin e largimit të saj nga Shqipëria.

Gjatë këtij takimi znj. Kryemadhi e falenderoi Ambasadoren e Kinës për rolin e saj shumë aktiv në gjallërimin e marrëdhënieve mes Kinës dhe Shqipërisë.

Kryemadhi gjithashtu nënvizoi që këto marrëdhënie janë të një rëndësie shumë të veçantë duke pasur në konsideratë rolin tepër të rëndësishëm të Kinës në botë, të modelit të saj shumë të suksesshëm të zhvillimit ekonomik si dhe të ndjenjave të miqësisë së hershme që ka lidhur dy vendet.

Gjithashtu ajo theksoi se shumë mundësi dhe oportunitete për një bashkëpunim më intensiv mes Kinës e Shqipërisë nuk janë shfrytëzuar dhe për këtë arsye nuk ka më kohë për të humbur që këto marrëdhënie të ecin me shpejtësi përpara për të mirën në radhë të parë të Shqipërisë dhe veçanërisht të zhvillimit ekonomik të saj.

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi pret Ambasadoren Republikës Popullore të Kinës Jiang Yu me rastin e largimit të saj nga Shqipëria