Vasili: 2 Marsi i Kushtetutës, përballë antiligjit dhe horrllëkut qeveritar!

Nga Petrit Vasili

2 Marsi i Kushtetutës, përballë antiligjit dhe horrllëkut qeveritar!

2 marsi si takimi mbarë popullor i të gjithë shqiptarëve është momenti që ndan gjërat.

Mbrojtja e Kushtetutës është mbrojtje nga antiligji qeveritar :

që grabit pronën, që ndëshkon njeriun e thjeshtë dhe mbron hajdutët e qeverisë,

që dhunon çdo të drejtë të njerëzve të zakonshëm dhe garanton çdo privilegj të shfrenuar të qeveritarëve gangsterë,

që shkeljen e ligjit e quan normalitet dhe respektimin faj

që lejon të grabiten miliarda me koncesione ndërsa njerëzit e varfër nuk sigurojnë dot as bukën e përditshme,

që i mbyll gojën fjalës së lire dhe paguan fjalën e maskarenjve mediatike të paguar nga qeveria,

që lejon të pastrohen paratë e pista që asgjësojnë mijëra biznese të ndershme,

që jua bën jetën ferr shqiptarëve aq sa ata ikin me mijëra nga Shqipëria,

që është gati të shkëmbejë shqiptarët me sirianë e bangladeshas,

që e shndërron Shqipërinë ndër tre vendet më të korruptuara të botës,

që e shndërron Shqipërinë në Kolumbinë e Evropës.

që ua shet edhe Shqipërinë edhe Kosovën interesave më të zeza antishqiptare.

2 marsi është vija e ndarjes mes pabarazisë përpara ligjit dhe drejtësisë së barabartë për të gjithë.

2 marsi i jep fundit drejtësisë së blerë, të kapur e të rrëmbyer nga qeveria që e mbron atë dhe dënon egërsisht njeriun e thjeshtë.

2 marsi është beteja për Kushtetutën që duan ta rrëmbejnë dhe ta shqyejnë Ram- rilindasit idiote të tij.

2 marsi është festa e ligjit dhe e barazisë së njerëzve të lirë.

2 marsi është dita e rikthimit të dinjitetit të nëpërkëmbur nga degjenerimi arrogant i ram-rilindjes.

2 marsi është dita e ndarjes me horrllëkun rilindas të antiligjit.

/ In Uncategorized / By Admin / Comments Off on Vasili: 2 Marsi i Kushtetutës, përballë antiligjit dhe horrllëkut qeveritar!

Caka: Inspektori i Lartë i Drejtësisë, ekzekutuesi i Vetting-ut të partisë

Ish-deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Silva Caka ka reaguar me anë të një statusi ku është shprehur se me ligjin e kaluar dje në Parlament, i konsultuar nga ekspertë që shkepen në dreka dhe darka me deputetë të Rilindjes apo nënkryetarë Parlamenti, thjesht konfirmon se gjithçka kalon më parë nga Rilindja

Sipas Cakës, për këtë arsye ka vendosur që Vetting-un e prokurorëve dhe gjyqtarëve t’a bëjë vetë, me Inspektorin e Lartë të Drejtësisë, që e zgjodhi po vetë.

Postimi i plotë:

Inspektori i Lartë i Drejtësisë, ekzekutuesi i Vetting-ut të partisë!

Akrobacitë e Rilindjes për të kapur ç’të mundet nuk paskan fund!

Ligji i kaluar dje në Parlament, i konsultuar nga ekspertë që shkepen në dreka dhe darka me deputetë të Rilindjes apo nënkryetarë Parlamenti, thjesht konfirmon se gjithçka kalon më parë nga Rilindja.

Edi Rama nuk pret dot: frika se mos ndonjë gjyqtar apo prokuror i kundërshton paligjshmërinë e veprimeve të OFL-së së tij të famshme për hiçgjë, apo se mos ndonjë i riburgos kriminelët që ka lëshuar nga zinxhirët, apo akoma më keq ndonjë prokuror i çon ndonjë nga zyrtarët e tij përpara akuzave penale, e tmerron dhe e bën të mos presë vendimet e institucioneve të Vetting-ut.

Për këtë arsye ka vendosur që Vetting-un e prokurorëve dhe gjyqtarëve t’a bëjë vetë, me Inspektorin e Lartë të Drejtësisë, që e zgjodhi po vetë!

Kishte Vetting institucional, po ka edhe Vetting partie!!!

Vasili: Kompanitë celulare rritje drastike të çmimeve, por Edi Ramës s’ja mban të flasë

Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili ka raguar me anë të një statusi në Facebook pas ngritjes së çmimeve nga ana kompanive telefonike duke thënë se qytetarët janë të pambrojtur sepse qeveria nuk flet asnjë fjalë.

Vasili shton se qeveria nuk ekizston për qytetarët, por ekiston për kompanitë e celularëve dhe se ky rast është një abuzim skandaloz me qytetarët.

Postimi i plotë

Kompanitë celulare rritje drastike të çmimeve, por Edi Ramës s’ja mban të flasë!

Kompanitë celulare rrisin çmimet.

Asnjë fjalë nga qeveria.

Qytetarët krejtësisht të pambrojtur.

Qeveria nuk ekziston për qytetarët, por vetëm për kompanitë e celularëve, që kanë rritur me 15- 20% çmimet e paketave dhe kanë dyfishuar çmimin e rimbushjes.

Asnjë fjalë, asnjë veprim, asnjë qëndrim nga qeveria për të mbrojtur dhjetëra mijëra qytetarë, që përballen të pafuqishëm me rritjen drastike të çmimeve, pa asnjë shpjegim.

Ky është abuzim i turpshëm dhe skandaloz me qytetarët.

Qeveria që kujdeset me “merak” që të mos ju preket asnjë lek koncesioneve dhe oligarkëve nuk bën asgjë për të mbrojtur qytetarët.

Kjo po është KÇK, por për këtë Edi Ramës nuk ja mban të flasë.

Turp dhe neveri për qeverinë që hesht!

Kërpaçi: Jemi të vendosur për të ndaluar shpopullimin e Shqipërisë

Kryetarja e Lëvizjes Rinore për Integrim, Floida Kërpaçi ka zhvilluar një takim me disa nga gjimnazistët e gjimnazit “Besnik Sykja” në Tiranë dhe ka deklaruar se për LSI të rinjtë janë të parët.

Në një postim në Facebook, Kërpaçi thekson se LSI është e vendosur për të ndaluar shpopullimin e Shqipërisë.

POSTIMI I PLOTË

Sot, e kalova paraditen sërish si gjimnaziste me grupin e Besnik Sykes

Për LSI, të rinjtë janë të parët dhe angazhimi ynë është për të garantuar arsim cilësor dhe punësim të mirëpaguar!

Ne jemi të vendosur për të ndaluar shpopullimin e shqiptarëve, sepse besojmë te potencialet e jashtëzakonshme të vendit tonë dhe vetëm me energjinë dhe visionin e të rinjve ne do ta bëjmë Shqipërinë,shtëpinë tonë

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi takohet me ambasadorin e ri të Italisë në Shqipëri, Fabrizio Bucci

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi është takuar sot me ambasadorit të ri të Italisë në Shqipëri, Fabrizio Bucci.

Në një postim në Facebook, Kryemadhi bënë me dije se me diplomatin e ri të Italisë ka diskutuar për marrëdhëniet mes dy vendeve dhe reformat e Shqipërisë në procesin integrues.

Postimi i Kryemadhit: 

Prita në takim dhe i urova mirëseardhjen Ambasadorit të ri të Italisë në Shqipëri, Z. Fabrizio Bucci.

Italia është bërë shtëpia e dytë për mijëra shqiptarë që kanë emigruar atje ndër vite. Dy popujt tanë ndajnë histori, vlera, tradita dhe miqësi për të cilën do punojmë së bashku me Ambasadorin Bucci që t’i forcojmë më tej.

Italia është një partner strategjik i Shqipërisë, që i është gjendur pranë në ditë të vështira, e cila ka mbështetur proceset e demokratizimit dhe të konsolidimit të vendit si anëtar i NATO-s dhe është avokat për integrimin e saj në BE.

I shpreha Ambasadorit Bucci angazhimin e plotë të LSI për të përfunduar sa më parë reformën zgjedhore dhe për të realizuar gjithë detyrimet e kushtet e hapjes së negociatave dhe integrimit të vendit në BE.

LSI është e vendosur dhe vullnetplotë për të realizuar me sukses reformat, që sjellin forcimin e demokracisë dhe shtetin e së drejtës, rrisin efikasitetin në luftën ndaj krimit të organizuar e korrupsionit, dhe zhvillojnë ekonominë për të garantuar mirëqenie dhe prosperitet për qytetarët.

I shpreha Ambasadorit Bucci gatishmërinë e LSI për të çuar më tej marrëdhëniet shumëplanëshe të bashkëpunimit mes dy vendeve dhe për të forcuar miqësinë mes dy popujve tanë.

Image may contain: 2 people, people sitting and indoorImage may contain: 3 people, people sitting and indoor

Vasili: Operacioni i OFL, alibi për bashkëpunimin e rilindjes me krimin

Deklarata për mediat e Nënkryetarit të LSI, Petrit Vasili

Të nderuar qytetarë dhe qytetare!
Sot kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama mashtroi publikisht dhe në mënyrën më të rëndë shqiptarët lidhur me paketën “KÇK” dhe lidhur me veprimet që i kishin lidhur gjoja duart atij për të vepruar kundra krimit e për të bërë detyrën e tij.

Edi Rama gjithashtu u ankua se nuk kishte se kujt t’ia çonte dosjet e krimit dhe të korrupsionit.
Të nderuar qytetarë, ky mashtrim i pacipë që bëhet publikisht ka vetëm 2 qëllime. Qëllimi i parë është për të krijuar një alibi, pra për të krijuar një alibi bashkëpunimit kriminale të qeverisë me krimin dhe për t’i dhënë gjithashtu një alibi dhe legalizim kriminelëve tashmë klientë të qeverisë në të gjithë veprimtarinë e saj politike, elektorale dhe ekonomike.

Të nderuar qytetarë, ju mbani mend shumë mirë sesi kryeministri i Shqipërisë Edi Rama vetë, ky mashtrues zgjodhi duke thyer Kushtetutën, duke dhunuar Kushtetutën Arta Markun me 69 vota në mes të flakës dhe të mjegullës në Parlament? Të opozitës, e cila protestonte rreptë, pikërisht që të mos shkelej Kushtetuta sepse kjo do të krijonte vetëm komoditet pafund dhe fushë të hapur krimit për të mos u sulmuar.

Ju dini që ne kemi goditur ashpër zgjedhjen e Donika Prelës në krye të Prokurorisë së Krimeve të Rënda, që ishte një adresë ku mund të çoheshin dosjet e krimit.
Pra duhet ta dini më së miri që ka pasur adresa se ku mund të shkonin dosjet e krimit, ku ka qenë edhe Prokuroria e Përgjithshme e përfaqësuar nga Arta Marku, e përzgjedhura e qeverisë dhe Donika Prela gjithashtu, Kryeprokurore e Krimeve të Rënda. Gjithë shqiptarët sot pyesin këtë mashtrues që është në krye të qeverisë, po me çunat e Shijakut kush bashkëpunoi dhe u bë njësh për të vjedhur votat? Ashtu sikurse dosja 339 dhe përgjimet e Prokurorisë të nxjerra sheshit? Po me çunat problematik në Dibër, kush bashkëpunoi për të grabitur votat e pushtetit dhe për ti shpërblyer ata që merrnin rreth e përqark me poste ministrore, drejtoria dhe gjithfarësh? Po kush i rrëmbeu me dhjetëra tendera, duke filluar nga Durrësi si një simbol i famshëm i rrëmbimit të krimit dhe i ndarjes së tenderave pafund, e miliona e miliarda të tjera nga kriminelët, dhënë dhuratë për shërbimet e tyre? A i bëri qeveria?

Të nderuar qytetarë,
Reforma në Drejtësi për të cilën u votua dhe u investua një Parlament i tërë me 140 deputetë, kishte vetëm një qëllim, krijimin e institucioneve të pavarura të cilat nuk kishin asnjë punë me qeverinë prandaj dhe zgjidheshin me një mekanizëm tërësisht të pavarur. Por ishin institucione që i bënin skanerin qeverisë, në radhë të parë dhe mbi të gjitha SPAK, Prokuroria Speciale. Ndërkohë çfarë bën Kryeministri mashtrues, ky që flet sot për KÇK, ky sot rrëmben Reformën në Drejtësi, e shqyen e bën copa-copa dhe SPAK-un që duhet të hetojë kryeministrin, ministra me radhë, që nga ministri i Brendshëm që publikisht merret vesh se çfarë ka bërë për të helmuar shqiptarët që protestojnë kundër tij, SPAK-un e merr dhe e fut në sqetullën e tij. Ku përfundoi Reforma në Drejtësi me institucione të pavarura siç ishte SPAK-u dhe BKH që pritet të ndërtohet. Ju e dini shumë mirë që ligji për SPAK-un u votua nga të gjitha aktorët politik edhe nga partia Demokratike, e cila në atë kohë refuzoi të votonte në atë kohë 6 ligjet e paketës për Reformën, pra kishte një mirëkuptim të plotë politik që të ngrihej një instrument mbi politikën, jashtë politikës që të luftonte krimin. Çfarë bëri mashtruesi Edi Rama? Sot po përpiqet ti ligjërojë dhe ti mbush mendjen shqiptarëve që ky SPAK-u nën sqetullën e qeverisë mund të luftoj krimin e po vetë qeverisë. SPAK-u nën urdhërat e ministrit të Brendshëm të Shqipërisë, që është asgjë më shumë se zgjatimi, apendixi i Edi Ramës.

Këto mashtrime të trasha që i japin kohë krimit, të cilët i dhanë frymëmarrje për 6 vite e gjysëm krimit, megjithëse kryeministri do të precizojë se është 6 vite e gjysëm në pushtet, 6 vite gjysëm i dha frymëmarrje pafund krimit dhe ky krim nuk u ndëshkua, drejtësia e re që do lindte me Arta Markun dhe të tjerë e bëri krimin dhe kriminalizmit të ngjitej në nivelet më të larta edhe jashtë Shqipërisë, deri në Amerikë, Amerikën Latine, Lindjen e Mesme dhe deri në Europë.
I pa luftuar krimi dhe korrupsioni nga po të zgjedhurit e Edi Ramës, të preferuarit e Edi Ramës, servilët e Edi Ramës, lakejtë e Edi Ramës atje në krye të Prokurorisë e bënë Shqipërinë që të jetë sot një nga 3 vendet më të korruptuara të globit. Ka vetëm një KÇK në Shqipëri, ai është vetëm Edi Rama, ka vetëm një KÇK që SPAK-u duhet të luftojë dhe të hetojë dhe të nxjerrë para drejtësisë, ky është Edi Rama, ka dhe një mashtrues të pa lodhur, i cili ofendon dhe poshtëron popullin e tij duke e quajtur një popull të pa zgjuar, të pavëmendshëm, të pamend, duke i shitur mashtrime të tilla kaq të neveritshme ku çdo shqiptar do të pyeste dhe do të vazhdojë të pyesë.

Çfarë bënë në 2 vite e gjysëm me Arta Markun dhe Donika Prelën, përse e bëmë Reformën në Drejtësi është pyetja tjetër. A kemi drejtësi të pavarur apo kemi drejtësinë e Kryeministrit, kemi drejtësinë e pluralizmit shqiptar apo kemi drejtësinë e Koçi Xoxës të partisë së punës, që rrëmbente njerëzit, u rrëmbente pronat dhe i hidhte nëpër hendeqe. Dita e mashtrimit ka marrë fund, të gjithë shqiptarët i njohin të vërtetat, të gjithë shqiptarët e dinë që i vetmi njeri i interesuar për ti dhënë alibi bashkëpunimit të tij me krimin dhe për tu dhënë paqe, qetësi dhe legalizim kriminelëve është vetëm Edi Rama frekuentuesi i tyre, përdoruesi i tyre dhe benefiçari kryesor i tyre për të vazhduar dhe për të qëndruar qoftë edhe një ditë të vetme më tej në pushtet. Asnjë nuk do të pajtohet me këtë mashtrim të madh publik, do ta denoncojmë pa fund këtë mashtrim publik dhe nuk ka asnjë shqiptar, as edhe një të vetëm që të pranojë të poshtërohet dhe ofendohet me mashtrime të tilla sikur nuk ka ndodhur asgjë, ndërkohë që krimi gëlojë falë vetëm përkrahjes dhe mbështetjes, e përdorimit që i bëri Edi Rama në Shqipëri.
Ju faleminderit.

Marrëdhënia Kosovë-Serbi, Panariti: Amerika kërkon daljen nga ky “kurth” për Prishtinën dhe Beogradin

Ish-deputeti i LSI, Edmond Panariti ka reaguar në lidhje me qëndrimet që ka mbajtur SHBA në lidhje me marrëdhënien Kosovë-Serbi.

Sipas Panaritit, çdo veprim ka një kundërveprim në politikë, teksa ka vijuar duke shtuar se Amerika kërkon daljen nga ky “kurth” për Prishtinën dhe Beogradin.

POSTIMI:

Përse Amerika, kërkon dalje nga ciklet e goditjeve kundërvepruese mes Prishtinës dhe Beogradit?
Sepse ato fillojnë por nuk dinë të mbarojnë! Sepse ato shkatërrojnë por nuk ndërtojnë!
Faktikisht edhe në politikë, funksionon ligji i tretë i Newton-it, sipas te cilit për çdo veprim, ka një kundërveprim.
Shtrohet pyetja : A pati si fillim një veprim? A pati goditje?
Po, sigurisht që pati! Sepse Serbia, bllokoi anëtarësimin e Kosovës ne Interpol dhe u investua fort në ndaljen dhe madje rikthimin e procesit të njohjeve të saj.
A pati kundërveprim? Po sigurisht që pati! Kosova, i vuri taksë njëqind për qind Serbisë. Ajo kundërveproi ndaj aktit bllokues serb me të vetmin instrument që ajo pati në dorë! Taksën!
A ishte ky një “reciprocitet”? Sigurisht që jo, sepse Kosova nuk kishte si te sillej reciproke me një vend që nuk i njeh “ekzistencën”.
A ishte kjo një masë “simetrike”? Sigurisht që jo, sepse Kosova nuk i bën dot bllokadë me votë në nivele të tjera Serbisë.
Mjerisht, në një lojë pa rregulla secili “lufton” me ato që ka në dorë dhe shpesh në thyerje të moralit, ligjit dhe marrëveshjeve.
Por kjo nuk mund të vazhdojë më kështu! Sepse ky është një “cikël vicioz” dhe i pashpresë ! Është një spirale e djallit!
Amerika kërkon daljen nga ky “kurth” për Prishtinën dhe Beogradin dhe rikthim në normalitet dhe dialog.

/ In Archived Articles, News / By Admin / Comments Off on Marrëdhënia Kosovë-Serbi, Panariti: Amerika kërkon daljen nga ky “kurth” për Prishtinën dhe Beogradin

100-vjetori i Tiranës kryeqytet/Pojana: Sofra bujare tironse, vendi ku çdo shqiptar gjen veten, thur ëndrrat dhe ndërton të nesërmen.

Me rastin e ditës së 100 vjetorit të shpalljes të Tiranës Kryeqytet, ka reaguar me anë të një postimi në Facebook Anëtari i Kryesisë së LSI-së, Klevi Pojana.

“Ty qyteti im, toka e të parëve, dheu i prehjes, ajri i shpirtit, malli i kujtimeve, shpresa e së ardhmes të uroj vetëm ditë të bardha dhe qiell blu!”-shkruan Pojana

Postimi i plotë:

Tir❤na…

Buk’, kryp e zemër!

Sot 100 vite nga dita kur kryeqytet i Shqipërisë e mbarë shqiptarisë u bë Tirana.

Sofra bujare tironse, i uli të gjithë rreth vetes, duke u bërë kështu vendi ku çdo shqiptar gjen veten, thur ëndrrat dhe ndërton të nesërmen.

Ty qyteti im, toka e të parëve, dheu i prehjes, ajri i shpirtit, malli i kujtimeve, shpresa e së ardhmes të uroj vetëm ditë të bardha dhe qiell blu!

Je krenaria jonë, Tir❤në!

/ In Archived Articles, News / By Admin / Comments Off on 100-vjetori i Tiranës kryeqytet/Pojana: Sofra bujare tironse, vendi ku çdo shqiptar gjen veten, thur ëndrrat dhe ndërton të nesërmen.

Kryemadhi zbardh takimin me Yuri Kim: Rëndësi prioritare përfundimi i Reformës Zgjedhore

Kryetarja e LSI ka zbardhur takimin e saj me ambasadoren e SHBA Yuri Kim ku shprehet se si rëndësi prioritare është lënë përfundimi i Reformës Zgjedhore sipas rekomandimeve të OSBE/ ODIHR.

Kryemadhi shprehet se LSI ndan të njëjtin vizion dhe vlerësim me tre prioritetet e ambasadores Yuri Kim në Shqipëri.

 

STATUSI I MONIKA KRYEMADHIT

Sot kisha kënaqësinë ti uroja një mandat të suksesshëm në Shqipëri, Ambasadores znj. Yuri Kim, si përfaqësuesja e aleatit tonë strategjik SHBA.

Shpreha mbështetjen e plotë për 3 prioritetet e Ambasadores Yuri Kim në Shqipëri, në fushën e sigurisë, në fushën e forcimit demokratik si dhe në aspektin e bashkëpunimit ekonomik dhe të zhvillimit, për të cilat LSI ndan të njëjtin vizion dhe të njëjtin vlerësim.

Vlerësoj në mënyrë të veçantë theksin në prioritetet e bashkëpunimit ekonomik të cilat janë domosdoshmëri që vendit t’i kthehet një rritje e qëndrueshme ekonomike dhe të ofrojë punësim, veçanërisht për rininë.

Vlerësova gjithashtu mbështetjen e pakufizuar që SHBA jep për procesin e integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Evropian dhe përkrahjen e vazhdueshme për realizimin e reformave që kërkon axhenda jonë e integrimit.

Ndamë bindjen e përbashkët që përfundimi sa më i shpejtë i reformës zgjedhore sipas standarteve të OSBE/ODIHR është i një rëndësie prioritare.

Vlerësova partneritetin strategjik me SHBA për forcimin e paqes, të zhvillimit dhe të integrimit të rajonit tonë.

Braimllari: Rama në 7 vite fuqizoi krimin e organizuar. Ligji ilegjitim i Parlamentit vulos shkatërrimin e Reformës në Drejtësi…

Mazhoranca dhe opozita prej kohësh janë në “luftë” më njëra- tjetrën për vlefshmërinë e 30 qershorit , ku  Presidenti çdekrettoi këtë datë për t’ia lënë vendin një tjetre, marrë shkas nga informacionet pwr krijimin e situtave tw mundshme tw dhunshme dhe sulmeve ndaj institucioneve. Çështje për të cilën u ngrit një komision hetimor kundër kreut të shtetit ku pretendohej shkarkimi i tij.

Komisioni i Venecias mbërriti në Tiranë, ku nëpërmjet draftit të publikuar vërtetoi se dekretet e presidenti Meta nuk ishin aspak kushtetuese. Megjithatë duhet theksuar se pak ditë më parë u dha një dritë jeshile nga Gjykata Kushtetuese e cila do të marrë në shqyrtim këtë akuzë të ngritur nga PD  e cila u drejtua nga Voltana Ademit, ku pretendohet që votimet e 30 qershorit të shpallën te pavlefshme.

Në një intervistë për gazetën “STANDARD”, sekretari i përgjithshëm i LSI-së Endrit Braimllari ka komentuar këtë situatë ku theksoi se: “Më 30 qershor nuk ka pasur zgjedhje kanë qenë votimet moniste të cilat u vërtetuan nga raporti i OSBE-ODHIR-it dhe nga raporti i Këshillit të Europës. 30 qershori ishte një dite e zezë për shtetin e së drejtës dhe funksionimit të demokracisë . Ndaj Edi Rama kërkon të kapë Gjykatën Kushtetuese sepse kërkon të ligjërojë paligjshmërinë”. Një përplasje tjetër ka ndodhur mes Kreut të KED-se dhe presidentit Meta për emërimet e reja në Gjykatën Kushtetuese ku prokuroria i ka thirrur të dy individët për të dhënë deklaratat e tyre. Ishte kreu i shtetit që ngriti padi ndaj Dvoranit ku e akuzoi se ka tentuar të “kapë” kushtetuesen. Ish-deputeti i LSI-së në lidhje me ketë situatë ka deklaruar se “Përpjektjet e Edi Ramës për të kapur Gjykatën Kushtetuese janë të qarta sepse ai kërkon të ligjërojë paligjshmërine e tij dhe të qeverisë që drejton. Kalimi në parlament i një ligji i cili kërkon të marrë një kompetencë kushtetuse të institucionit të Presidentit të Republikës mbi betimin e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese tregon qartë që Edi Rama dhe deputetët e tij ilegjitim janë tani më një grup i strukturuar kriminal që duan të shkatërrojnë reformën në drejtësi duke kapur çdo institucion në këtë vend edhe duke ligjëruar paliigjshmërinë e tij”.

Intervistoi: Albina ELEZI

 

1-Pas afro 7 vitesh qeverisje Kryeministri Rama merr iniciativën për të luftuar krimin e organizuar dhe korrupsionin nëpërmjet paketës “Anti-KÇK” . Si do ti përshkruanit këto problematika të mësipërme përgjatë këtij intervali kohor ?

Paketa “Anti-KÇK” është një nismë antikushtetuese e cila bëhet në këto momente për të tërhequr vemendjen nga problemet me të cilat po përballet vendi. LSI vlerëson çdo betejë kundër krimit të organizuar por njëkohësisht nuk mund të luftohet me propagandë, luftohet me strategji dhe vullnet të qeverisë. Nuk mundet Edi Rama pas 7 vitesh të luftojë krimin e organizuar sepse në këto 7 vite është kryeministri dhe qeveria e tij që ka fuqizuar krimin e organizuar duke mbështetur dhe duke i përdorur në fushatë për interesin e tij ashtu siç dolën në përgjimet zyrtare dosja 184 dhe 339.

2-KIE publikoi disa ditë më parë përfundimet e misionit në Shqipëri ku Autoriteti Lokal dhe Rajonal i Këshillit të Europës arriti në konkluzionet se zgjedhjet e 30 qershorit sollën më pak pluralizëm dhe nuk garantuan zgjedhje demokratike. Si e cilësoni këtë përfundim?

Publikimet e misionit të Këshillit të Europës vulosi përfundimisht që votimet e 30 qershorit ishin moniste , të mbajtura pa dekret dhe në kundërshtim me kushtetutën e cila goditi rëndë pluralizmin në vend dhe funksionimin e demokracisë. Ky raport vjen dhe pas një raporti të OSBE-ODHIR i cili godiste rëndë mbajtjen e votimeve moniste më 30 qershor. Është përpjekja e Edi Ramës për të instaluar në vend një sistem monist në kundërshtim me vlerat e demokracisë duke goditur rëndë shtetin e së drejtës . Ky raport vërtetoi atë çka ne kemi thënë prej kohësh që votimet moniste të 30 qershorit goditën shtetin e së drejtes pluralizmin dhe demokracinë.

3-Sa i përket reformës në drejtësi , cili është mendimi juaj për organet e reja. A besoni se SPAK do të mundësojë goditjen e krimit dhe korrupsionit në nivele të larta?

LSI ka mbështetur reformën në drejtësi duke e votuar atë në parlament. Reforma nëse do të ishte zbatuar ashtu siç është në kushtetutë, tani do të kishte rezultatet e para, por Edi Rama e goditi rëndë besimin dhe konsensusin historik për reformën në drejtësi duke shkelur kushtetutën me zgjedhjen e prokurorit të përgjithshëm të përkohshëm në kundërshtim me kushtetutën madje me 69 vota në parlament , e ka goditur rëndë reformën në drejtësi me bllokimin e gjykatës kushtetuese dhe atë të lartë. Kalimi i një ligji në një parlament ilegjitim i cili kërkon të marri një kompetencë kushtetuese të institucionit të Presidentit të Republikës përsa i përket betimit të anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese vulos njëherë e përgjithmonë kapjen dhe shkatërrimin e Reformës në Drejtësi. Kjo mazhorancë po vepron si një strukturë kriminale në këtë drejtim . Përsa i përket SPAK-ut duhet të ngrihet në nivelet e pritshmërisë së qytetarëve të vendit. Kthimi i dosjes “184” për hetim në Dibër ku në fakt duhej të hetohej nga SPAK sepse përbën një krim elektoral  ku përfshihen zyrtarët e lartë konkretisht të drejtuesve të PS-se, e cila komprometon rëndë veprimtarinë dhe besimin që qyetarët duhet të kenë tek prokuroria e posaçme. Të gjithë presin hetime të pavarura gjë  e cila nuk mund të bëhet në Dibër .

4-Pas disa muajsh përpjekje Presidenti Meta  dhe Opozita së fundmi morën një përgjigje pozitive nga Gjykata Kushtetuese për të shqyrtuar “Vlefshmërinë e 30 qershorit” . Çfare hapash do të ndiqen për të vërtetuar ato çka keni deklaruar më parë se zgjedhjet ishin ilegjitime?

Më 30 qershor nuk ka pasur zgjedhje kanë qenë votimet moniste të cilat u vërtetuan nga raporti i OSBE-ODHIR-it dhe nga raporti i Këshillit të Europës . 30 qershori ishte një dite e zezë për shtetin e së drejtës dhe funksionimit të demokracisë. Ndaj Edi Rama kërkon të kapë Gjykatën Kushtetuese sepse kërkon të ligjërojë paligjshmerinë.

5-Gjykata Kushtetuese ndodhet në një “ ngërç” për emërimet e reja, situatë e cila ka sjellë përplasje mes presidentit Meta dhe Kreut të KED-së ku debati u rinxeh mes palëve pas dëshmivë të dhëna në prokurori. Cili është qëndrimi juaj mbi këtë çështje ?

Përpjekjet e Edi Ramës për të kapur Gjykatën Kushtetuese janë të qarta sepse ai kërkon të ligjërojë paligjshmërine e tij dhe të qeverisë që drejton. Kalimi në parlament i një ligji i cili kërkon të marrë një kompetencë kushtetuse të institucionit të Presidentit të Republikës mbi betimin e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese tregon qartë që Edi Rama dhe deputetët e tij ilegjitim janë tani më një grup i strukturuar kriminal që duan të shkatërrojnë reformën në drejtësi duke kapur çdo institucion në këtë vend edhe duke ligjëruar paliigjshmërinë e tij.

/ In Archived Articles, News / By Admin / Comments Off on Braimllari: Rama në 7 vite fuqizoi krimin e organizuar. Ligji ilegjitim i Parlamentit vulos shkatërrimin e Reformës në Drejtësi…