Kryemadhi me të birin: Moment që më bën të ndihem nënë, shoqe dhe bashkudhëtare

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, ka publikuar një fotografi me të birin sot, gjatë pushimeve që janë duke kaluar në Kosovë. Kryemadhi tregon: “Me Besarin në Prevallë. Duhet të gjesh gjithmonë një çast të jetosh e shijosh ato çka Zoti na ka dhuruar të gjithëve, familjen dhe natyrën e bukur shqiptare. Ky është çasti më i bukur i së dielës sot.

Moment që më bën të ndihem nënë, shoqe dhe bashkudhëtare në krah të Besit. Ju uroj të gjithëve një të dielë të lumtur, larg streseve të jetës së përditshme, pranë familjes, fëmijëve dhe prindërve.”

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Kryemadhi me të birin: Moment që më bën të ndihem nënë, shoqe dhe bashkudhëtare

Vasili: Opozita është e gatshme që të bëjë çdo sakrificë për realizimin e zgjedhjeve të menjëhershme.

Deklarata e Nën/Kryetarit të LSI-së Petrit Vasili.

Të nderuar qytetarë!

Sot KQZ përmbylli aktin e saj të puçit kushtetues duke nxjerre veten përfundimisht jashtë ligjit.

Dje opozita i kërkoi zyrtarisht KQZ-së që të fillojë përgatitjet për 13 Tetorin që është data e ligjshme e zgjedhjeve të dekretuara nga Presidenti. Dje organizata socialiste ne KQZ u fsheh dhe bojkotoi detyrimet kushtetuese dhe ligjore duke u thelluar në këtë mënyrë një paligjshmëri shumë të rëndë penale dhe shkatërroi zgjedhjet dhe mori përgjegjësinë të shkatërronte zgjedhjet e 13 Tetorit, tu hiqte mundësinë partive të opozitës dhe mazhorancës që të marrin pjesë në këto zgjedhje. Pra mori përsipër fajin shumë të rëndë dhe të pa shlyeshëm penal dhe kushtetues për shkatërrimit të zgjedhjeve të 13 tetorit.

Opozita është e pa lëkundur në bindje dhe në vullnetin e saj se kriza shumë e rëndë politikë, sociale dhe ekonomike ka vetëm e vetëm një zgjidhje dhe kjo është zgjedhje të menjëhershme në datën kushtetuese të dekretuar ku duhet të mbahen zgjedhje të lira dhe me standarte të larta.

Pa zgjedhje të lira nuk pa për të pasur kurrë shtet ligjor.

Nuk do të ketë integrim europian, por izolim dhe largim nga europa duke u kthyer në kohët e errëta para viteve 90’.

Nuk do të ketë kurrë reformë në drejtësi, por do të keni vetëm një paçavure si kjo që kemi sot, kur kandidatë të ligjshëm dhe të paligjshëm hynë dhe dalin si në han pa porta vetëm e vetëm me urdhër të rilindjes në pushtet.

Nuk do të ketë kurrë mbrojtje të pronës publike dhe private nga grabitqarë e shtetit, siç është Teatri Kombëtar dhe pronat private të qytetarëve, të hipotekuara që merren si në kohën e komunizmit, dhe komunizmi ka qenë më i kujdesshëm në shpronësimin e qytetarëve.

Nuk do të ketë kurrë çlirim nga krimi.

Nuk do të dënohet kurrë korrupsioni.

Nuk do të ketë kurrë hetim të dosjes 339, e cila hetohet më parë dhe merren vendime në SHBA sesa nga Prokuroria shqiptare e Arta Markut, e cila nuk ka kohë as të hetojë, as ta zbardhë dosjen, dhe nuk do të ketë as për dosjen 184 ku të gjithë hajdutët e përzier me kriminelë të rilindjes kanë rrëmbyer e plaçkitur votën duke ndërtuar këtë monstër, e cila po qeveris Shqipërinë.

Pa zgjedhje të lira:

Do të ketë shtet të kapur kokë e këmbë

Do të ketë festë për oligarkët dhe mënxyrë për të varfërit.

Do të ketë festë për krimin e të gjitha formave

Do të vazhdoje rrëmbimi masiv i pronës publike dhe private

Do të ketë drejtësi në shërbim të pushtetit dhe oligarkëve dhe padrejtësi të thellë për njerëzit e thjeshtë, në favor të Edi Ramës, ministrave të tij dhe drejtorëve dhe të oligarkëve të tyre.

Do të ketë grabitje të pandëshkuar

Do të ketë qindra milion euro që do të paguhen për zullumet e qeverisë në vend që ti paguajnë për të mira materiale, por do i paguajnë borxhe qindra milionëshe siç rasti i Bechetti apo 100 milion $ i administratës publike apo dhjetra gjyqe të humbura në vend se të investoheshin në shkolla, spitale apo vende të tjera.

Ndaj opozita nuk do të bëjë asnjë hap pas për realizimin e zgjedhjeve të menjëhershme në përputhje me dekretin e Presidentit dhe ajo do të bëjë këtë në emër të shqiptarëve dhe të integrimit europian, integrimi që e pret përgjigjen sot pasi nesër do të ishte shumë vonë. Kjo është e vetmja mundësi për ti dhënë përgjigje që mund t’i europës japim para datës jetike, kritike, kyçe, 18 Tetorit ku vendimi është ose të ecim para drejt Europës, ose të kthehemi mbrapa e të rikthehemi në ato kohë të zeza të viteve 90’

Opozita i njeh përgjegjësitë e mëdha qe 85% e shqiptarëve i kanë ngarkuar dhe vullnetin e tyre për zgjedhje të lira dhe jo moniste.

Opozita do të jetë e gatshme që të bëjë çdo sakrificë për realizimin e zgjedhjeve të menjëhershme sepse çdo sakrificë e saj do të ishte shumë e vogël në raport me zgjidhjen që pret sot vendi, i cili është i zhytur në mjerim dhe në paligjshmëri.

Ndaj nuk ka kohë për të humbur për të t’i dhënë zgjidhje situatës pavarësisht se ne e dimë i vetmi njeri kundër zgjedhjeve të lira dhe integrimit europian në vend është Edi Rama, por ne duhet patjetër ta arrijmë këtë me çdo sakrificë sepse është një sakrificë dhe një çmim që do ta paguajmë në emër 3 milion shqiptarëve, të cilët nuk mund të vënë fatin e tyre peng për një njëri siç është Edi Rama.

Faleminderit!

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Vasili: Opozita është e gatshme që të bëjë çdo sakrificë për realizimin e zgjedhjeve të menjëhershme.

“Edi Rama vrasës i zgjedhjeve”, Braimllari: KQZ ka shkelur ligjin

Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Endrit Braimllari i ftuar në rubrikën “Opinion” në News 24 foli për zgjedhjet e 13 tetorit, datë e caktuar me dekret nga Presidenti i Republikës Ilir Meta. Braimllari hodhi akuza të forta në drejtim të KQZ pas dështimit të mbledhjes së njoftuar ditën e djeshme ku si rend dite ishte shqyrtimi i kërkesës së opozitës për të nisur procedurat për zgjedhjet e 13 tetorit.

Braimllari u shpreh  se KQZ me këtë veprim ka shkelur ligjin, ndërsa rikujtoi se anëtarët që nuk u paraqitën dje në mbledhje do të mbajnë përgjegjësi ligjore.

“Edi Rama është vrasësi i zgjedhjeve të lira. Zgjedhjet janë më 13 tetor dhe KQZ nuk  e merr dot në shqyrtim dekretin e Presidentit të Republikës. KQZ  duhet të nisë procedurat për organizimin e zgjedhjeve, të cilat do të jenë zgjedhje të lira. Në 30 qershor nuk kishte zgjedhje, por votime për të zgjedhur rilindasit e tyre. Edi Rama tentoi të kthente në Shqipëri sistemin monist, por këtë 85% e shqiptarëve e refuzuan.  Modeli i Edi Ramës është: shkatërro dhe uzurpo institucionet. Në këshillat bashkiakë nuk ka më debat. Anëtarët e KQZ kanë shkelur ligjin dhe do të mbajnë përgjegjësi”- tha Braimllari.

Opozita e bashkuar letër KQZ: Nisni procedurat për zgjedhjet e 13 tetorit

Opozita e bashkuar i ka dërguar sot një letër Komisionit Qendror të Zgjedhjeve me qëllim që të nisë procedurat për 13 tetorin e datën e dekretuar nga Presidenti i vendit, Ilir Meta për zgjedhjet lokale.

Letra mban vulën e LSI-së, Partisë Republikane dhe PAA. Këto parti argumentojnë se nuk e njohin 30 qershorin si datë të zgjedhjeve lokale, pavarësisht se ato u zhvilluan në 61 bashkitë e vendit. Ato thonë se njohin dekretin e Presidentit dhe bazuar në të kërkojnë nisjen e procedurave.

whatsapp-image-2019-08-02-at-12-55-40-jpeg

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Opozita e bashkuar letër KQZ: Nisni procedurat për zgjedhjet e 13 tetorit

Gjosha bëhet nënë për herë të dytë, ja urimi i veçantë i Kryemadhit

Ish deputetja e LSI-së, Klajda Gjosha është bërë nënë për herë të dytë, duke sjellë në jetë vajzën e saj, që e ka pagëzuar me emrin Greis.

Një nga urimet më të veçanta ka ardhur nga Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi.

Ja çfarë shkruan ajo në një postim në Facebook:

Klajda u bë mama për herë të dytë!
“E rrëmbeva” këtë çast të bukur duke fiksuar në foto dorën e Greis dhe të mamit të saj. Një moment që më emocionoi dhe mbushi me gëzim. Si nënë e dy vajzave e di që si në ditën e parë, por edhe pas shumë e shumë viteve, Klajda dhe Greis do jenë gjithmonë të pandara. Dy fate të lidhura përjetë që do shoqërojnë njëra tjetrën si në ditët e bukura me diell edhe në ato të zymta me shi. Ky është fati i çdo nëne dhe vajzës së saj. Të udhëtojnë bashkë e të ndriçojnë jetët e tyre dhe të njerëzve të dashur! Të rritesh e lumtur në krahët dhe kujdesin e prindërve Greis.
Ne të duam shumë.

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Gjosha bëhet nënë për herë të dytë, ja urimi i veçantë i Kryemadhit

Anëtari i Kryesisë së LSI-së i kthehet Xhaçkës: Lëre buzëkuqin e rimelin, përmbush detyrimet ligjore të institucionit!

Anëtari i kryesisë së LSI-së, Klevi Pojana ka reaguar pas deklaratave të presidentit Ilir Meta se Shqipëria rrezikohet nga një tërmet i madh.

Përmes një postimi në Facebook, ai i drejtohet kryeministrit Rama dhe Ministres së Mbrojtjes, Olta Xhaçka, duke shkruar se janë të aftë vetëm për të prodhuar fatkeqësi në këtë vend.

“Por Olta, institucionet ku keni ulur të ndenjurat, ju detyrojnë të përmbushni detyrimet tuaja ligjore!” – është shprehur Pojana në postimin e tij.

 Postimi i plotë i Pojanës: 
Olta!

Presidenti nuk kërkoi nga ti dhe ‘Piktori i çmendur’ që të parashikonit tërmetet apo fatkeqësitë natyrore, e as që ti parandaloni ato!

Ju e keni treguar se jeni të aftë vetëm për të prodhuar fatkeqësi për këtë vend!

Për shembull si ajo e varfërimit të shqiptarëve, largimit të rinisë, shkatërrimit të pronës publike, degjenerimit të sistemit të drejtësisë, nëpërkëmbjes së sistemit arsimor e shëndetësor e sa e sa të tjera!

Por Olta, institucionet ku keni ulur të ndenjurat, ju detyrojnë të përmbushni detyrimet tuaja ligjore!

Kështu që do ishte mire ta lije pak me një anë buzëkuqin dhe rimelin, se jo gjithçka në jetë është lyerje e ngjyerje!

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Anëtari i Kryesisë së LSI-së i kthehet Xhaçkës: Lëre buzëkuqin e rimelin, përmbush detyrimet ligjore të institucionit!

Paralajmërimi i Presidentit reagon Elona Guri: Tërmeti ra, njerëzit janë lënë mes katër rrugëve

Anëtarja e Kryesisë së LSI-së, Elona Guri ka reaguar me anë të  një postimi në Facebook ku shprehet se paralajmërimi i Presidentit nuk u mor parasysh por tërmeti ra dhe njerëzit janë lënë mes katër rrugëve

Postimi i plotë:

Paralajmëroi rilindjen për tërmetin, ata nuk e vunë ujin në zjarr. Tërmeti ra, njerëzit janë lënë mes katër rrugëve.

Ndërkohë rilindja për një shprehje “Edi I Love You” që një Elisë a Oltë tjetër e Ministrisë së Jashtme thirri e “ekzaltuar”, harxhuan 720 milione lekë të reja nga fondi rezervë i qeverisë që përdoret në raste fatkeqësish, duke e lënë vendin të papërgatitur dhe njerëzit në mëshirë të fatit.

Ka paralajmëruar edhe për 13 tetorin. Mirë është të dëgjohet, se siç e ka thënë populli: Ilir Meta, i di mirë punët e veta. Tërmeti i 18-19 tetorit do jetë shumë më i dëmshëm për Shqipërinë dhe shqiptarët se ky i sotmi.

Rilindja do i lajë një ditë kusuret e veta, ndërkohë shqiptarët të mbledhim mendjen të mos na shtohen prej rilindasve kusuret tona.

Për Elisën dhe Oltën do t’ju kujtoja që tundjet e shtëpive të shqiptarëve nga tërmetet nuk janë si tundjet e juaja belly dance për Edin, as si tërmetet e Damianit. Jetët dhe pronat e shqiptarëve janë shumë më të rëndësishme se karriget tuaja.

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Paralajmërimi i Presidentit reagon Elona Guri: Tërmeti ra, njerëzit janë lënë mes katër rrugëve

Vasili: Pengimi i 13 tetorit përgjegjësi e rëndë për këdo që do ta bëjë

Deklarata e plotë e Nën/Kryetarit të LSI-së Petrit Vasilit

Të nderuar qytetarë dhe qytetare, jemi në këtë komunikim së bashku për të ndarë disa shqetësime madhore që kanë tronditur vendin, por kanë treguar qartë se në ç’rrugë pa krye dhe sesi është shembur shteti ligjor, shteti i së drejtës, ai për të cilin Shqipëria ka pasur dhe ka kaq shumë nevojë, dhe pa të cilin nuk mund të ekzistojë.

Dy vendimet e Gjykatës së Durrësit për votimet moniste të Bashkisë së Durrësit ishin prova më e qartë dhe më e mjaftueshme për të kuptuar e për të vulosur që shteti ligjor në Shqipëri ka rënë. Edhe qytetari më i fundit shqiptar, por dhe qytetari më i fundit në glob di shumë mirë që çdo vendim i një gjykate mund të ankohet në një gjykatë më të lartë.

Vetëm në Shqipëri, në kohërat e reformës në drejtësi, pra që do të ishin kohërat e zbatimeve më rigoroze të ligjit, u verifikuan pikërisht faktet skandaloze, tronditëse që nuk kanë ndodhur as në ditët më të rënda të drejtësisë shqiptare. Kapja e drejtësisë nga rilindja imponon gjykatat që ato të bëhen si ambiente han pa porta, ky hynë dhe dalin interesat e rilindjes, e cila duke i kapur për fyti mund të marrë 2, 3, 10 vendime në një ditë. Pra përfundimisht gjykatat kanë rënë, drejtësia ka rënë dhe në vend të drejtësisë së re të reformës kemi një anti-drejtësi, faktet e të cilave flasin vetë.

Sigurisht, ne jemi të keqardhur, por dhe të shqetësuar për heshtjen shumë të rëndë të ndërkombëtarëve që kanë duartrokitur reformën në drejtësi përpara fakteve të tilla shumë të rënda, skandaloze, të cilat nuk verifikohen as në zonat më të prapambetura të globit. Në çdo cep të globit ku ka gjykata ka vetëm një parim që vendimi i një gjykate apelohet në një gjykatë më të lartë. Në gjykatat e rilindjes të Shqipërisë, për të njëjtën çështje, mund të jepen 10 vendime nga i njëjti nivel gjykate.

Përfundimisht, kjo situatë e ka shndërruar drejtësinë shqiptare në këtë derexhe ku gjykatat janë shndërruar thjesht dhe vetëm në landfillin e votimeve moniste, ku Edi Rama riciklon pisllëqet elektorale dhe politike të tij dhe kjo është shumë, shumë e rëndë. Praktikisht Shqipëria është në një krizë me të cilën nuk është ndeshur kurrë më përpara, qoftë për thellësinë e saj, qoftë dhe për sa e rëndë është ajo, në planin juridik të shtetit të së drejtës, në planin politik dhe në planin shoqëror. Pasi ka krijuar të gjitha premisat dhe po përvijohet dhe një rrënim ekonomik i pashembullt nëpërmjet vjedhjes me PPP-të.

Sot Shqipëria ka të rrezikuar si asnjëherë më parë, pra të rrezikuar deri në kufijtë e humbjes së shpresës, për sa i takon integrimit Europian dhe sigurisht që kjo krizë e cila po e fundos vendin duhet të marrë fund sa më parë. Momenti më i rëndësishëm politiko kushtetues, momenti i cili është hapi i parë i zgjidhjes së krizës është pikërisht 13 tetori, dita e zgjedhjeve e dekretuar nga Presidenti i Republikës. Kjo ditë, do duhet të shërbejë si momenti i daljes përfundimtare nga kriza dhe futjes drejt një normaliteti politik për të cilën vendi ka nevojë dhe ndaj kësaj date nuk mund të ketë asnjë shmangie nga askush, nga asnjë parti apo institucion.

Çdo shmangie do të ngarkonte këdo me përgjegjësi tepër të rënda për vendin. Pasi vendi në 13 tetor do të merrte zgjidhje, vendi në 13 tetor do t”u jepte një sinjal shumë të fortë europianëve, në mënyrë që 19 tetori të mos ishte dita e mbylljes së perspektivës të integrimit europian dhe për 20 vjet të tjera por do të ishte dita e hapjes së perspektivës. Pasi të gjithë shqiptarët duhet ta dinë dhe ta kenë shumë të qartë, mbyllja e kësaj rruge, të integrimit Europian, do të thotë izolim dhe mjerim ekonomik.

Një vend i izoluar është një vend që zhytet në mjerim ekonomik dhe ku një grusht oligarkësh dhe pushtetarësh do të shndërrohen në miliarderë, siç janë shndërruar, ndërsa mjerimi i njerëzve të cilët nuk do të kenë mundësi as të ushqehen dhe të plotësojnë vaktet e tyre do të jetë një realitet. I bëjë thirrje nga sot, në mënyrë të qartë, publike dhe të fortë KQZ-së, të mos rëndojë në mënyrë të mëtejshme pozitën shumë të rëndë anti-ligjore ku ka hyrë. Të shpallë hapjen e procedurave për regjistrimin e zgjedhjeve të 13 tetorit dhe ku të gjithë partitë të kenë mundësi të përvijojnë regjistrimin e tyre në këto zgjedhje dhe krijimin e të gjitha kushteve për mbajtjen e tyre pasi këtë datë, 13 tetorin nuk e ndal dot kush.

Ligjin nuk e ndal dot kush dhe gjithë opozita shqiptare është në këmbë për të kërkuar deri në fund zbatimin e ligjit dhe për të vënë përpara një përgjegjësie shumë të rëndë ligjore, publike, morale, shoqërore, më të gjitha format e saj në mënyrë që shqiptarëve të mos ju hiqet e drejta për të votuar në mënyrë të drejt, të lirë dhe kushtetuese. Prandaj, koha është sot.

Çdo sekondë e kaluar është vonë. Çdo sakrificë nuk është asgjë përpara këtyre objektivave madhore siç është vota e lirë dhe integrimi europian. Çdo tavolinë dialogu nuk është asgjë, nuk është asnjë sakrificë por është një detyrim. Pra çdo instrument që na çon tek kjo zgjidhje e shpejtë dhe efikase, është pikërisht ajo që duan dhe ajo që presin shqiptarët. Faleminderit të gjithëve!

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Vasili: Pengimi i 13 tetorit përgjegjësi e rëndë për këdo që do ta bëjë

Braimllari: KQZ të nisë procedurat për 13 tetorin, në rast të kundërt do mbajë përgjegjësi penale

I ftuar në “Ora News”, Sekretari i Përgjithshëm i LSI, Endrit Braimllari u shpreh se opozita po pret nisjen e procedurave nga Komisioni Qendrori Zgjedhjeve për t”u regjistruar për zgjedhjet e 13 tetorit.

Braimllari tha se KQZ apo Kolegji Zgjedhor nuk mund të interpretojnë dekretin e presidentit dhe nëse nuk nisin procedurat për zgjedhjet e 13 tetorit anëtarët e këtij institucioni do të mbajnë përgjegjësi penale.

13 tetori është një datë kushtetuese është e zbatueshme për të gjitha partitë. Nuk ka një regjistrim për momentin pasi KQZ ende nuk ka filluar procedurat për 13 tetorin. Ne presim që KQZ të shpallë procedurat për regjistrimin e partive në zgjedhje. Në mungesë të funksionit të KQZ në këtë drejtim shkojmë në paligjshmëri dhe ato do të mbajnë përgjegjësi. Denar Biba dhe përfaqësuesit e tjerë KQZ do të mbajnë përgjegjësi penale. Dekreti i presidentit është i zbatueshëm deri në vendimin e Gjykatës Kushtetuese. Nuk mundet të marrë vendim KQZ për të rrëzuar apo jo dekretin e presidentit nuk mundet kolegji zgjedhor të marrë vendim mbi dekretin e presidentit. Presim që KQZ të fillojë sa më shpejt procedurat për regjistrim”,- tha Braimllari.

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Braimllari: KQZ të nisë procedurat për 13 tetorin, në rast të kundërt do mbajë përgjegjësi penale

“Rama është produkt i manipulimit”, Rrokaj: Nëse kërkon dialog nuk ka pse i bie vërdallë

Ish-deputeti Shezai Rrokaj ishte i ftuar në studion e lajmeve të Fax News ku foli për aktualitetin politik duke e vënë theksin tek nevoja që ka vendi që të zhvillohet një dialog dhe marrëveshje politike mes palëve në interest ë vendit.

Duke komentuar edhe konferencën e sotme të kyeministrit si dhe çështjen e Teatrit Kombëtar, Rrokaj tha se Rama po e bën këtë për të favorizuar oligarkët duke argumentuar se është e nevojshme ndërtimi i një godine të re.

“Po u jepen prona oligarkëve që do të kenë një kohëzgjetje përtej një mandati qeverisës. Ai këmbënguli në të vetën dhe tha se Tirana ka nevojë për një teatër të ri, Teatri nuk është më një çështje ndërtese fizike por memorie kolektive që çdo njeri bën të pamundurën për ta jetëzuar dhe jo shembur. Presidenti po i mëshon çdo çast nevojës për dialog dhe zhvillim të zgjedhjeve pluraliste ku marrin pjesë të gjitha partitë politike sepse zgjedhjet e 30 Qershorit ishin moniste dhe treguan se mbështetja e mazhorancës nga elektorati ishte shumë e vogël pasi 85% nuk e votuan. Shqiptarët i thanë boll, ne nuk duam shqiptarët që ikin nga shqipëria si dhe reformat që janë ndërmarrë nuk kanë pasur asnjë impakt pozitiv”.

Duke përsëritur qëndrimin e faktorit opozitar se zgjedhjet e 30 Qershorit janë të paligjshme dhe të refuzuara nga shqiptarët, Rrokaj radhitui edhe një sërë problemesh që ka vendi me krimin, korrupsionin dhe institucionet ligjzbatuese.

“Shqipëria ka një problem me krimin e organizuar, me mos respektimin e ligjit nga mungesa e disa institucioneve, ka një kapje të drejtësisë, ka prezencë të trafiqeve të drogës. Morën pushtetin e drejtësisë, po marrin edhe presidencën, po marrin edhe ligjin për  mediat online. Kjo qeveri nuk ka të ngopur me pushtetin.

Unë them se Kushtetutë kishte edhe para vitit ’90 por garantonte zgjedhje moniste . Ajo çfarë duhet të arrihet është vendosja e zgjedhjeve të lira. Asnjë logjikë normale nuk do të mënjanonte pozicionin e Presidentit të Republikës si garant i Kushtetutës”.

Duke folur rreth kërkesës së Kuvendit të Shqipërisë ndaj Komisionit të Venecias për të dhënë një opinion për situatën politike në vend, Rrokaj tha se nuk beson se Venecia shqetësimin e Presidentit do ta quajë shqetësim.

“Nuk besoj se Venecia do ta quajë shqetësimin e Presidentit si një gabim, por si një zgjidhje për arritjen e një marrëveshje politike. Sepse interesat publike janë shumë të mëdha se interesat politike”.

Ndërkohë që rrotacionin e pushtetit vendor dhe përplasjet që kanë ndodhur dhe që pritet të ndodhin ndërmjet të majtëve dhe të djathtëve, Rrokaj e quan si një kaprico të kryeministrit.

“Kjo është kapriço e kryeministrit që me çdo kusht të kryejë një akt përmes formave dhe imponimit të pushtetit në çdo bashki të vendit, ndërkohë që të drejtën e zgjedhjeve e dekreton Presidenti i Republikës. Dhe sipas vendimit të këtij të fundit data e zgjedhjeve kushtetuese dhe ligjore është data 13 Tetor. Unë mendoj se duhet të ketë ulje të tensioneve dhe përplasjeve dhe ulje në dialog që të pranohet nga të gjithë kjo datë. Grupet kriminale ndikojnë në mënyrë të drejtëpërdrejtë në rezultatin e zgjedhjeve e që më pas edhe në qeverisjen e vendit. Nëse duhet të ketë një dialog nuk ka nevojë pse ti biesh vërdallë, opozita është në të drejtën e aj ti kërkoj Partisë Socialiste, jo kryeministrit sepse është produkt i manipulimit dhe votave të vjedhura, duhet ti kërkojë 5 pika me të cilat mund të zhvillohet një tryezë”.

Ndërkohë lidhur me qëndriin e faktorit ndërkombëtar për situatën në vend Rrokaj th:

“Faktori ndërkombëtar e njeh mirë situatën, por pse po vonon? Është strategji e tij, pasi duhet ta zgjidhin vetë shqiptarët këtë situatë”.

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on “Rama është produkt i manipulimit”, Rrokaj: Nëse kërkon dialog nuk ka pse i bie vërdallë