Mehmetaj: Tallja e ministrave me gjëmën e vajzës në Kavajë

Fjala e deputetes së LSI-së, Kejdi Mehmetaj në Kuvend

Ngjarja në fakt shumë e dhimbshme që ka ndodhur në Kavajë do duhej që t’i shërbente të gjithë shoqërisë për të reflektuar. Për të reflektuar se ku kemi gabuar me fëmijët tanë. A jemi sjellë siç duhet me ta? A kemi ndihmuar që t’i edukojmë ata drejtë? Duhet të shërbente për të reflektuar se çfarë ndodh me sistemin tonë arsimor. Si reagojnë instancat kundrejt ngjarjeve të kësaj natyre? Dhe mbi të gjitha se çfarë duhet të bëjmë ne të gjithë që të sigurojmë jetën dhe shëndetin e të gjithë fëmijëve të Shqipërisë.

Por në fakt gjatë kësaj jave dhimbja më është dyfishuar. Dhe më është dyfishuar sepse përballë një reagimi normal që do duhej të kishte një shoqëri normale me një qeverisje të shëndetshme, dëgjojmë absurditete që na bën të gjithëve të vëmë duart në kokë dhe të themi ku po jetojmë vallë. Përkundrazi se të kishim një reagim, një mbështetje ndaj familjes, një reagim të institucioneve të edukimit, një reagim të Policisë së Shtetit dhe e gjithë shoqëria të ngrihej në këmbë, kemi disa ministra që realisht nuk e kuptoj se nga u buron dhe vonë besoj do ta kuptojnë që në përgjegjësinë dhe në peshën e ndërgjegjes së tyre do të mbajnë edhe fjalët që kanë thënë gjatë këtyre ditëve. Dëgjojmë një ministër që publikisht, nuk dua ta përdor këtë fjalën dhe më vjen keq që do ta përdor, publikisht gënjen. Gënjen sepse tashmë u bë më e qartë për të gjithë shqiptarët që Policia e Shtetit nuk e kreu siç duhet detyrën e saj, duke mos e trajtuar ngjarjen si një rast serioz.

Kemi nga ana tjetër një ministre që nuk e di sesi mund t’i dalin fjalët nga goja e të thotë që ngjarje të tilla na qenkan normale dhe se u bëkan edhe filma hollivudi. Nuk e di se ku i ka parë këto filma se ne jemi rritur të gjithë me filmat e hollivudit, por që këto ngjarje të bëheshin filma hollivudi e në njëfarë forme të krenoheshim që e paskemi edhe ne një ngjarje të tillë, s’do ma kishte marrë mendja kurrë që do të thuhej nga kushdo. Dhe më e rënda nga të gjitha këto, jo më larg se dje, një drejtoreshë gjimnazi në qendër të Tiranës, që ka mbi 1200 gjimnazistë, publikisht në një emision që transmetohet në  të gjithë Shqipërinë, thoshte se vajza na paska gabuar dhe se fajin e k patur nëna. Por çfarë po ndodh me këtë vend unë nuk arrij dot ta kuptoj. Pse nuk ka një reagim për këtë rast unë nuk arrij dot ta kuptoj. Ku janë psikologët e shkollave, ku janë mësuesit? Pse nuk ri formatohet i gjithë sistemi arsimor në mënyrë që të ndihmojë fëmijët në mënyrë të shëndetshme? Sepse të gjithë ata fëmijë në fakt janë viktima të rastit që ka ndodhur. Pse nuk është trajtuar rasti siç duhet? Pse nuk është ndjekur edhe nuk është zbatuar ligji që ne të gjithë kemi miratuar në këtë sallë? Për këtë në fakt do të duhet të mbajnë përgjegjësi më shumë se çdo gjë tjetër këta ministra që janë përballë. E përpara se të vijnë të flasin me krenari këtu e të mos dinë se çfarë lëshojnë nga goja, të ulin kokën dhe t’i përgjigjen qytetarëve. T’i përgjigjen interesit dhe sigurisë së fëmijëve të shqiptarëve.

Kështu që nga kjo foltore dua edhe njëherë t’i bëj thirrje institucioneve të arsimit, drejtorisë arsimore, Ministrisë së Arsimit, nëse ka ndopak  brejtje ndërgjegje tek ta, nëse ka ndopak përgjegjësi qytetare ndër ta së pari duhet të marrin masa ndaj asaj drejtoreshe që lëshon fjalë të papërgjegjshme dhe pastaj kundrejt të gjithë sistemit arsimor. Nuk dua të zgjatem më shumë për këtë rast përveç se të bëj një thirrje publike, që të gjithë si shoqëri të marrim masa dhe të reagojmë. Kjo është një kambanë e rëndë alarmi për të cilën ne duhet të përgjigjemi me shumë vendosmëri.

Nga ana tjetër ka ngelur pak për të thënë ndaj kësaj qeverie. Lexoja dje një shkrim të z. Plasari. Nuk po e citoj por po marr kontekstin e shkrimit të tij, ku flitej për rastet kur nga vetë qeveria ndodh një grusht shteti që dëmton institucionet me qëllim që i gjithë vendi të kthehet në dorën e një njeriu të vetëm. Dhe kjo është ajo që po ndodh aktualisht me Shqipërinë. Të gjithë institucionet e këtij vendi tashmë janë të dërrmuara, tashmë janë të gjitha në dorën  e një individi të vetëm i cili me çmendurinë e tij po e bën këtë vend që të mos jetë me i jetueshëm për shqiptarët. Po i detyron shqiptarët të largohen nga vendi sepse këtu nuk gjejnë më shpresë për të ardhmen e tyre. Këtë po e bën me ministrat e drejtësisë, këtë po  e bën me policinë e shtetit, këtë po e bën me çdo institucion shtetëror, ndaj të cilit shqiptarët presin  dhe presin shumë.

Dhe nuk kishte si të ndodhte  ndryshe sepse dikush që pushtetin e merr me dhunë, dikush që pushtetin e blen, dikush që pushtetin e merr duke përdorur kriminelë, trafikantë, duke përdorur pushtetin që kishte nga institucionet shtetërore, nuk mund të dijë ta trajtojë atë që ka në dorë ndryshe. Është thënë tashmë botërisht. Mirë të tjera se edhe Zërin e Amerikës, kryeministri na e bëri kazan po kazan global, po institucionet e certifikuara që flasin për këtë rast. Është fjala e ambasadorit të OSBE, janë raportet e OSBE, raportet e BE. Tashmë të vërtetuara me prova që ndodhen në Prokurorinë e Shtetit. Që votat e shqiptarëve nuk janë lexuar ashtu siç duhet, sepse vota e shqiptarëve është marrë falë presionit, falë të fortëve dhe falë parave. Kjo është një qeveri që tashmë ka rënë dhe unë jam shumë e sigurt që çdo ditë që kalon i shton fajet  do t’i bëjë të gjithë me në krye Edi Ramën, t’i vuajnë pasojat në ditët në vazhdim por edhe në të gjithë jetën e tyre. Dhe besoj që ndaj një qeverie, ku dy institucionet e saj kryesore, profesori, profesoratët dhe artistët, protestojnë dhe protestojnë seriozisht  është një qeveri që nuk duhet të vazhdojë më punën e saj. Është një qeveri e rënë.

Ndaj këtë besoj do të tregojnë dhe shqiptarët më datë 16 shkurt dhe ky besoj do të jetë dhe mësimi më i mirë që do të marrë kjo qeveri dhe për këdo që mbas tyre do tentojë të bëjë të njëjtat akte. Unë kam vetëm një fjalë të fundit për të shtuar se për ministrat që flasin këtu, të cilët mu dha rasti ta thoja dje në komision, do ta them prapë edhe sot, janë  thjesht ordinanca pa identitet të një kryeministri që nuk di më ç’bën  me veten e tij e jo me detyrën shtetërore që ka. Kam vetëm një fjalë për të thënë. Nëse në jetët tuaja keni pasur mundësi të arrini diku, nuk ka rëndësi se si, por keni marrë ca tituj për të cilët njerëzit ju nderojnë, kini kujdes kur ato që ju duken  si rritje në detyrë ju bëjnë qesharakë në sy të shqiptarëve. Se të jesh gjeneral e të përfundosh në kthetrat e Edi Ramës, e ti përgjigjesh Edi Ramës besoj që vetëm të ul. Të jesh gjeneral e të përfundosh në servil të Edi Ramës, kjo vetëm të ul. Të jesh gjeneral e të vish të merresh me studentët, të rrahësh studentët e ti ofendosh ata publikisht kjo vetëm të ul. Pastaj për pjesën tjetër nuk po merrem se kur gjenerali përfundon deri në këtë pikë, imagjinoni se ç’ndodh me ata që identitetin nuk e kishin as para se të bëheshin ministra.

 

Kryemadhi: Më 16 shkurt shqiptarët do të protestojnë kundër kësaj qeverie që thelloi varfërinë që rriti çmimet dhe taksat

Fjala e Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi në takimin me strukturat e LSI-së Korçë

Faleminderit që keni ardhur sot këtu. Në fakt për mua është një nga takimet më të mëdha në Korçë. Falenderoj të gjithë pjesëmarrësit e këtij takimi. Falenderoj LRI-në, LGI-në, LSI-në, falënderoj të gjithë ata të rinj që janë sot këtu, por mbi të gjitha falënderoj dhe popullin e Korçës që pak më përpara ishin në një protestë, dhanë një mesazh shumë të qartë. Dhanë një mesazh shumë të qartë për të thënë që Korça, qyteti i kulturës, qyteti i arsimit që për hir të së vërtetës është një qytet që në boshtin kryesor të saj ka paqen, ka mirëkuptimin, ka urtësinë. Ka ardhur momenti të mbushë rrugët e Korçës, të kësaj Korçe të bukur, por të bukur nga shpirti sepse po ta shikosh ekonomia është e zymtë. Kur del korçari në protestë do të thotë që nuk mban më. Që të dalë korçari në protestë për arsye ekonomike do të thotë se situata është shumë e rëndë. Korçarët që kanë qenë njerëzit më punëtorë, korçarët, të cilët kanë mbajtur ekonominë shqiptare, kanë mbajtur arsimin shqiptar, kanë mbajtur kulturën shqiptare ndihen sot më të rrezikuar se kurrë. Ndihen sepse djemtë dhe vajzat e Korçës çdo ditë e më shumë nga Korça, por kur largohesh nga Korça largohesh dhe nga Shqipëria. Ndihet ekonomia e Korçës më e rrezikuar se kurrë sepse çdo do të e më shumë po mbyllen bizneset, falimentojnë për shkak të taksave të larta, për shkak të ambientit mbytës që është krijuar nga tatimet, nga shteti nga qeveria.

Dëgjoja dje paktin për Universitetin, dhe ndërkohë që po flitej për paktin për Universitetin shikoja që përballë Kryeministrit qëndronte një grua, e cila është akuzuar për vjedhjen e votave në 2017. Sesi merrte dhe transformonte votën në kutinë e votimit, me zë dhe me figurë. Por nuk u përgjigj asnjëherë përballë drejtësisë për mashtrimin dhe për vjedhjen, dhe për këtë vepër penale që bëri.

Dëgjoja sesi ulërinte kryeministri kur thoshte se çdo të enjte do të shkojmë të flemë me qentë dhe do të marrim pleshta. Pra e quante Parlamentin koliben e qenve. Atë Parlament për të cilin ai nuk la kriminel pa nxjerrë nga skutat, nuk la para droge pa nxjerrë nga xhepat e tij për të blerë votat dhe për të pasur 74 mandatet e tij, në mënyrë të tillë që të krijonte qeverinë e qenve dhe pleshtave të qenve. Ky vjen dhe flet në Korçë për arsimin, kur ne e dimë shumë mirë që të flasësh për arsimin në Korçë duhet të jesh shumë i kujdesshëm. Mbi të gjitha duhet ta kesh në gen arsimin. dhe jam e bindur se dhe shumë profesorë, pedagogë apo dhe intelektualë janë shumë të vëmendshëm kur vijnë në Korçë dhe flasin për arsimin, edhe pse Universiteti i Korçës sot ka shtresën më të varfër të studentëve pranë tij, për shkak të varfërisë që ka pllakosur jo vetëm Korçën, por të gjithë Shqipërinë, të flasësh për universitetin në Korçë në fakt është një mision që duhet ta bëjmë të gjithë. Sepse këtu është hapur dhe shkolla e parë shqipe dhe ajo nga e cila ne duhet të mësojmë të gjithë është që duhet të jemi shumë të kujdesshëm me arsimin. Arsimi është e ardhmja e një vendi. Nëse ne nuk do të kemi një sistem arsimor, ku mbi të gjitha garanton jo vetëm edukimin, por garanton zhvillimin e një kombi, ne do ta kemi shumë të vështirë.

Të gjithë kemi dëgjuar për rastin e vajzës në Kavajë, që është i tmerrshëm. Është e tmerrshme për vajzën, por është e tmerrshme dhe për djemtë që bënë veprën penale, sepse edhe ata fëmijë janë. Pra nuk është problemi vetëm tek veprimi, është problemi tek sistemi që e lejon dhe e edukon një vepër të tillë. Është problemi tek mënyra dhe mentaliteti që është instaluar në mentalitetin e fëmijëve dhe të rinjve shqiptarë. Sepse normal, që të përdhunosh nuk është vepër penale për Rilindjen, sepse përdhunuesit, të dënuarit për përdhunim dhe prostitucion i kemi sot Kryetarë Bashkish, deputetë, të cilët përfaqësojnë Rilindjen e  Edi Ramës. Dhe normalisht që kjo ju duket një gjë normale dhe vazhdon veprimi përdhunues akoma më shumë kur identifikohet fytyra dhe personi. Prandaj problemet që ka sot shoqëria shqiptare janë kaq shumë saqë nuk di ku ta fillosh e nuk di ku ta mbarosh. Dhe kjo vjen si rezultat i instalimit të kësaj kaste kriminale që jo vetëm po i varfëron shqiptarët çdo ditë  e më shumë, por po ju merr dhe atë moment të fundit që është shpresa. Është shumë e kollajshme të bësh politikë. Dhe të flasësh për politikë si në çdo vend tjetër të Europës apo të botës, është  kur ti flet për politika zhvillimore të vendit. Për ekonominë, për arsimin, për shëndetësinë, apo për infrastrukturën dhe rritjen çdo ditë e më shumë të teknologjisë. Sot në Shqipëri e kemi një problem shumë të madh. Unë jam e bindur qe të gjithë ju që paguani sot energjinë elektrike, paguani më shumë se ç’keni paguar më para. Jam e bindur se sot të gjithë në Shqipëri, por edhe në Korçë, ata që kanë një rrogë minimale, kanë po të njëjtën rrogë, të ardhura, por paguajnë më shumë energji elektrike, paguajnë më shimë taksa. Paguajnë më shtrenjtë bukën, vajin, sheqerin dhe orizin. Sepse janë rritur taksat, janë rritur detyrimet ndaj shtetit, por pagat jo vetëm që nuk janë rritur  por janë zhvlerësuar çdo ditë dhe më shumë. Do të thotë që pensionist që merr 180 mijë lekë të vjetra, përveç se duhet të marrë ilaçet për të shtyrë ditët e tij. Ai duhet të paguajë më shumë drita se më parë, do të paguajë më shumë ujë se më para. Do të paguajë taksën  e pronës, do të paguajë 5 mijë lekëshin për arsimin që duhet ta paguajnë gjithë shqiptarët. Do të paguajë për pastrimin, gjelbërimin , tabelat e kështu të gjitha me radhë.

Dhe në 180 mijë lekë të vjetra që merr një pensionist, ai që 180 mijë lek do ti paguaj taksa shtetit. Me çfarë do të jetojë ky? Atëherë ai pret që fëmijët e tij ti sjellin diçka, por jo të gjithë fëmijët e shqiptarëve kanë mundësinë për ti mbajtur prindërit e tyre. Sepse varfëria ka pllakosur jashtëzakonisht shumë. Dëgjonim dje se si duan ta çojnë moshën e pensionit në 70 vjeç. Ka edhe njerëz që janë edhe 70 vjeç dhe kanë fuqi për të punuar. Por a është e drejtë kjo? Jo vetëm që nuk është e drejtë, por kjo është grabitje. Mbasi ju ka grabitur shqiptarëve pensionet, kontributet dhe paratë e tyre kanë shkuar për të blerë kolltuqe, makina, bileta avioni për qeveritarët, më pas thotë kam vendosur që moshën e pensionit ta çojë në 70 vjeç. Ndërkohë që takon një djalë të ri dhe kur i flet për pensionet thotë: po unë të fillojë punë njëherë! Kam 10 vjet që kam mbaruar shkollën dhe nuk kam filluar punë. Të fillojë punë unë njëherë, pastaj të flasim për pensionet. Pra kemi krijuar një situatë të mungesës së shpresës, ku njerëzit, të rinjtë dhe të rejat nuk besojnë që do të kenë mundësinë për të dalë në pension në Shqipëri, dhe jo më të fillojnë dhe të hyjnë në skemën e kontributeve. Mund të flasim pafundësisht për gjëra të tjera, që vijnë njëra pas tjetrës.

Nuk e di nëse keni dëgjuar, por pak ditë më parë qeveria shqiptare ka bërë një vjedhje spektakolare. Por sigurisht që njerëzit janë aq të lodhur nga varfëria e tyre, saqë nuk janë të vëmendshëm. Këtu nga Korça po bëj sqarim edhe për qytetarët e tjerë shqiptarë. Ju e dini që kemi një ndërmarrje që quhet KESH, Koorporata Elektroenergjitike Shqiptare, e cila është e detyruar që energjinë elektrike që prodhon t’ia shesi OST-së, Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, dhe OST-ja ja transmeton OSSHE-së, aty ku ne paguajmë energjinë elektrike. A e dini se çfarë ka bërë qeveria jonë? Qeveria jonë me dy individë, që janë miq të kryeministrit ja blen KESH-it energjinë elektrike me 39Euro megavatin dhe pas 4 orëve ja shet OST-së me 49 euro Megavatin. Kjo çfarë do të thotë? Do të thotë që këta dy individë, që nuk janë asgjë, jo vetëm që kanë shkelur ligjin, por i kanë vjedhur për katër orë, 4.5 milion euro shqiptarëve, ju që paguani energjinë elektrike, ju që paguani më shtrenjtë energjinë elektrike, ju që nuk keni bukë të hani dhe nëse nuk e paguani energjinë elektrike. Ai të merr dhe të fut në burg.  Ndërsa miqtë e kryeministrit për 4 orë vjedhin pa pikë turpi 4,5 milionë euro. Kjo është qeveria që shqiptarët nuk e kanë votuar më 25 qershor, por kjo është qeveria që kriminelët dhe trafikantët e drogës nxorën paratë nga xhepat e tyre, më urdhër të Edi Ramës për të intimiduar njerëzit, për të blerë votat, për të kërcënuar njerëzit dhe për të grabitur pushtetin e shqiptarëve dhe për ta pasur ata në dorë.

Prandaj 16 shkurti nuk është vetëm protestë e opozitës. Sepse po të ishte protestë e opozitës nuk do të kishim këtë situatë që është sot në Shqipëri. 16 shkurti është protestë e të gjithë qytetarëve shqiptarë. Dhe unë jam e bindur që më 16 shkurt pjesa më e madhe e protestuesve do të jenë socialistët e ndershëm. Do të jenë socialistët e ndershëm të cilët nuk e gjejnë veten të përfshirë në të gjithë këtë zullum të Edi Ramës, por duan që t’i kthehet identiteti dhe integriteti i tyre. Prandaj më 16 shkurt nuk janë vetëm banorët e Unazës së Re, të cilët duan t’i prishin shtëpitë e tyre që kanë 27 vjet që paguajnë taksa qeverisë shqiptare. Edhe pse qeveria shqiptare nuk ua ka legalizuar për 27 vjet shtëpitë e tyre, ata kanë 27 vjet që paguajnë taksat: dritat, ujin, taksë gjelbërimi, taksë pastrimi, taksë arsimi. Sepse janë qytetarë të Tiranës dhe në këtë moment shtëpitë e tyre janë të legalizuara.

Jo vetëm ata, do të jenë edhe ata studentë të cilët prej 67 ditësh mbajtën protestën ndezur dhe i dhanë një mësim të mirë jo vetëm opozitës, por të gjithë popullit shqiptar. Që po të protestosh fiton të drejtat e tua. Dhe ata kanë fituar një pjesë të kërkesave të tyre. Sepse vetëm 5 mijë studentë në shesh të vendosur rrëzuan 90% të qeverisë së Edi Ramës. Por mendoni sikur të jenë të gjithë shqiptarët në protestë, më 16, më 17, me 18, si të kenë dëshirë ata. Mendoni se çfarë do bëjë ky trimi i madh me krahë shumë, që quhet Edi Rama dhe është frikacaku më i madh, mendoni se çfarë do të ndodhë me të. Ky njeri ka frikë nga njerëzit. Ky njeri ka frikë nga protesta. Ky njeri ka frikë nga qytetarët e tij. Por ne nuk do ta lëmë këtë njeri frikacak që të marrë të ardhmen e shqiptarëve dhe ta shkatërrojë.

Ne do të kërkojmë largimin e tij si koka e krimit të organizuar, si përfaqësues i krimit të organizuar në Shqipëri. Për tu krijuar shqiptarëve ambientin për të pasur zgjedhje të lira dhe të ndershme. Sepse këtu fillon demokracia që është sot në diskutim më shumë se kurrë. Nëpërmjet zgjedhjeve të lira dhe të ndershme, shqiptarët do të kenë një qeveri që nuk ka rëndësi se emër të kujt ka, por një qeveri që iu garanton atyre barazi, në ekonomi, në arsim, në shëndetësi, kudo në shoqëri. Sepse vetëm kjo do të krijojë mundësinë për tu zhvilluar më shumë. Ne kemi nevojë që të rinjtë të kthehen në Shqipëri, sepse vetëm ata mund ta bëjnë Shqipërinë. Ne kemi nevojë për të rinjtë shqiptarë që me shpresat dhe me dëshirën e tyre për të ndërtuar të ardhmen në Shqipëri, të ndërtojmë Shqipërisë si një vend evropian. Hapja e negociatave është e vetmja mundësi për ti krijuar politikës shqiptare, kornizat që ajo mos t’i thyejë më. Sepse sot kjo klasë politike të cilën e ka grabitur Edi Rama qeverinë dhe parlamentin, nuk mund të ketë të ardhme duke vazhduar dhe duke qenë fasadë e një krimineli, i cili e ka kthyer Shqipërinë në shërbim të bandave.

Prandaj 16 Shkurti nuk ka lidhje thjesht me një protestë të opozitës. 16 Shkurti është protestë e gjithë popullit shqiptar. 16 Shkurti ka një emër, ka emrin e halleve të shqiptarëve, prandaj çdo shqiptar që nuk mund të ushqejë fëmijët e tij, çdo shqiptar që nuk ka mundësi të paguajë faturën e energjisë elektrike, çdo shqiptar që nuk ka mundësi t’i blejë libra fëmijës së tij, çdo shqiptar që derdh lot në dyert e spitaleve sepse nuk ka para për të paguar për mjekët dhe për ilaçet, çdo shqiptar që ndihet i kërcënuar tek fëmijët e tij nga mësuesit kamikazë të Rilindjes, çdo shqiptar që nuk ma mundësi të paguajë taksat të larta të qeverisjes së Edi Ramës, çdo shqiptar që ndihet i frustruar dhe i zemëruar me qeverisjen e tij për shkak të pamundësisë ekonomike, çdo nënë dhe çdo baba që do të ketë fëmijën e tij pranë, çdo pensionist që ndihet i grabitur në pensionet e tij, çdo biznesmen që ndihet i kërcënuar nga taksidarët e Edi Ramës, çdo ish-biznesmen që ka falimentuar. Të gjithë me 16 Shkurt për t’i thënë kësaj kaste që ne nuk pranojmë dhunimin tonë. Për të gjithë ato nëna të veshura me të zeza, të cilat nuk gjejnë dot fëmijëve të tyre, që i kanë zhdukur fëmijët e tyre krimi i organizuar apo trafiku i drogës të jenë atje për t’i dhënë dërrmën dhe për të treguar se fundi i këtij kryekrimineli që ka marrë peng Shqipërinë dhe shqiptarët që ka marrë peng të ardhmen e shqiptarëve i erdhi fundi dhe duhet të largohet. Për ta bërë mësim këtë shembull, jo vetëm për këtë, por për çdo politikan, për çdo Kryeministër, për çdo parti politike që do të vijë në pushtet, kush kërkon të grabisë të ardhmen e shqiptarëve do të ketë fundin më të tmerrshëm që ka pasur çdo diktator. Sot shqiptarët duhet të marrin fatet e tyre në dorë. Fatet e shqiptarëve nuk mund ti mbajë në dorë politika, fatet e shqiptarëve janë në duart e shqiptarëve. Prandaj të gjithë së bashku për të rrëzuar dhe për tju krijuar shqiptarëve dhe për tju kthyer shqiptarëve  shpresën që Shqipëria është shtëpia e tyre, që Shqipëria është një vend evropian dhe e ardhmja e shqiptarëve është vetëm Bashkimi Europian dhe asnjë e ardhme tjetër. Unë ju uroj gjithë të mirat, zoti ju ruajt ju dhe familjet tuaja. Zoti ju bekoftë ju dhe familjet tuaja. Zoti bekoftë rininë shqiptare, sepse vetëm ajo mund ta bëjë këtë vend.

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Kryemadhi: Më 16 shkurt shqiptarët do të protestojnë kundër kësaj qeverie që thelloi varfërinë që rriti çmimet dhe taksat

Nasip Naço: Të zhbllokohet urgjentisht buxheti i Bashkisë së Skraparit. Po ndëshkohen qytetarët

Fjala e deputetit të LSI-së, Nasip Naço në Kuvend

Të nderuar kolegë deputetë!

Sigurisht që projektligji për peshkimin është i rëndësishëm për ata qytetarë që merren  me këtë veprimtari. Unë e dëgjova ministrin që foli për sukseset e vitit të kaluar , por nuk na ndau se cilat ishin këto suksese. Importet që bëhen dhe përpunimi, të cilat zënë pjesët kryesore apo ndihma që u jepet peshkatarëve për të ushtruar këtë veprimtari? Duke qenë se dhe parafolësit folën për historinë e partisë së tyre, folën për historinë 30 vjeçare, mua më duhet që të flas për çështjet aktuale. Ato që janë jetike për qytetarët. Dhe sigurisht që ka të bëjë me Bashkinë e Skraparit, ku prej një muaji të nderuar kolegë deputetë në mënyrë kriminale, nga dega e Thesarit Skrapar, të urdhëruar dhe orkestruar nga Ministria e Financave nuk lejohet që të bëhet asnjë pagesë, qoftë për furnizimin me ushqim të konvikteve, qoftë për furnizimin me ushqim të çerdheve, qendrës së fëmijëve me aftësi të kufizuara, për pagat e punonjësve dhe çdo veprimtari tjetër të këtij komuniteti.

Të nderuar kolegë, për ditën e sotme kisha kërkuar një interpelancë urgjente me Ministren e Financave nuk ndodhet, por jeni ju të nderuar kolegë. Dhe unë dua t’iu sensibilizoj juve, qytetarët, por edhe ata qytetarë të cilët janë brenda territorit të Bashkisë Skrapar. Sigurisht që çështja ka interes publik. Ka dhe interes politik. Dhe duke qenë se i ka të dyja këto interesa, as më shumë e as më pak i kam kërkuar Ministres së Financave sipas nenit 8 që i jepen në lidhje me financat vendore që të marri pjesë dhe të rregullojë një orë e më parë gjendjen kriminale që është në degën e Thesarit Skrapar.

Unë nuk dua të merrem me Këshillin Bashkiak, nuk dua të merrem me partizanët socialistë brenda këtij këshilli, me numër amze apo pa numër amze. Ata kanë të drejtën e tyre të votojnë ose të mos e miratojnë buxhetin. Dhe sigurisht që nuk dua të merrem me çfarë ka ndodhur me këta këshilltarë. Po për njërin prej tyre dua të flas hapur. Sepse i kanë bërë presion për t’i hequr djalin nga puna. Dhe në ditët më të vështira kur bashkëshorti i saj ishte në gjendje kome në spital i bënin presion në vend që ta ndihmonin, që t’i merrnin votën për të krijuar këtë situatë në Bashkinë Skrapar. Është shumë e rëndë dhe nuk dua të merrem me këshilltarët e tjerë.

Më duhet që t’iu them që ligji është i qartë. Është i qartë sesi kalon buxheti, si përgatitet dhe kush e propozon. Është shumë i qartë sepse këtu në këtë sallë ka deputetë të cilët dikur kanë drejtuar bashkitë e mëdha. E dinë të gjithë, por në këtë sallë nuk është sot dhe mungon edhe kryeministri, i cili ka qenë dikur kryetar i Bashkisë së Tiranës. Nëse ju më thoni të nderuar kolegë deputetë, nëse më thoni që këto 4 letra quhet miratim i buxhetit të Bashkisë Skrapar, nga partizanët socialistë në atë Këshill, besoj që ne në mënyrë inovative po vazhdojmë të themi që është shumë e thjeshtë për të bërë buxhetin, qoftë të qeverisë qoftë të bashkive. Këto 4 letra duhen. Ky quhet miratim i buxhetit nga këshilltarët socialistë në Bashkinë Skrapar. Dhe ky, një material voluminoz me rreth 400 faqe, ky është projekt buxheti i propozuar nga Kryetari i Bashkisë pranë Këshillit Bashkiak Skrapar. Pra atë çfarë parashikon ligji dhe udhëzimi i ministrit, çfarë parashikon çdo akt ligjor dhe nënligjor është në këtë akt.

Nuk është miratuar për arsyen e vetme sepse ju mendoni se duke mos miratuar buxhetin LSI-ja nuk do arrijë dot të marri përsëri Kryetarin e Bashkisë në Skrapar. Sot që ne flasim, rezultati në ditët më të mira tuaj është mbi 30%. Në ditët më të mira tuajat. Pra një kryetar bashkie i votuar nga 80% e qytetarëve, ju besoni se me këto forma partizançe do tronditni qytetarët e Skraparit për t’i tunduar dhe për t’i bërë presion siç thashë pak më parë për një nga ata këshilltarët. Unë besoj që e keni gabim.

Në vitin 2010 ka qenë një situatë e ngjashme në Bashkinë e Tiranës. Dhe ish kryetari i Bashkisë i quante ditë të zeza pse nuk u miratua buxheti i asaj kohe. Politikë e mbrapshtë, politika më e poshtër që nuk bënte për qytetarët. Sot si t’i themi? Si t’i themi kësaj politike të mbrapshtë që nuk miraton buxhetin? Nuk doni ta miratoni, që ligji e ka parashikuar, që vazhdon me 1/12, po ju as këtë nuk e doni. Dhe duke ju kthyer kohës, kam një deklarim të Ministrisë së Financave të asaj kohe e cila jepte të gjithë eksesin e nevojshëm, jo se i bënte nder, po i parashikonte ligji degët e thesarit. I porosiste që të zbatonin ligjin me 1 të 12. Këtë ka kërkuar dhe Kryetari i Bashkisë Skrapar. Nuk është miratuar buxheti, të vazhdojë me 1/12. Po ju me 4 fletë e quani buxhet partizançe, besoj që në vitin 2019 është shumë e rëndë për një pjesë të ndërgjegjed suaj, kolegë deputetë që keni drejtuar Bashkitë më të mëdha, që keni qenë anëtarë kabineti, të cilët dhe në këtë sallë disa herë keni kaluar buxhetet e viteve përkatëse. Ne nuk kërkojmë as mëshirë as lëmoshë nga ju por të zbatoni ligjin. Atë që kemi miratuar të gjithë. Nëse doni ta ktheni Bashkinë e Skraparit në referendum, ne gati jemi. Të jeni mëse të bindur që nuk keni për ta fituar, sepse nuk i bëni dot presion qytetarëve të nderuar të kësaj krahine të nderuar. E cila ka plot probleme, që kanë të bëjnë me varfërinë e këtij vendi. Unë besoj se klasa politike, deputetët, duhet të jenë zgjidhja e problemit dhe nuk duhet të jenë ata problemi vetë, por të jenë pranë qytetarëve. Të zgjidhin hallet e tyre. Ju si mendoni që duke bllokuar buxhetin e Skraparit , do shkarkojë 200 punonjës nga Bashkia dhe do ngelen me 80? E zgjidhët ju problemin me të tjerët? Ju kujtoni se në Bashkinë e Skraparit votojnë vetëm ata që janë të punësuar në Bashki? E keni shumë gabim që përdorni këto metoda makiaveliste. Dhe sigurisht që ligji ka përcaktuar dhe kompetencat e këshillit bashkiak. Ligji ka përcaktuar dhe kompetencat e kryetarit të njësisë bashkiake. Por ligji ka përcaktuar qartë sesi përgatitet buxheti. Çfarë  duhet të përfaqësojë ai buxhet. Në rast se ju mendoni që me 4 fletë është miratuar buxheti, është fatkeqësi për ata partizanë që janë atje por dhe për atë partizan të vogël, prefektin e Beratit, i cili nuk e lexon të paktën minimumin e ligjit. Pra partizançe e keni filluar, partizançe do e vazhdoni. Gjendja është shumë  e rëndë por të jeni të bindur që situata ka për tu zgjidhur. Unë do vazhdojë të këmbëngul, të ngre zërin e atyre qytetarëve, nuk do kërkojë mëshirë por të drejtat e tyre sepse nga ata janë votuar. Por këto të drejta nuk i kërkoj vetëm për ata që kanë votuar për LSI. Më duhet që të kërkoj nga ju, nga opinioni publik, të kërkoj dhe të drejtat e atyre qytetarëve të ndershëm socialist, të cilët kanë nevojë për shërbimet më jetike. Atyre qytetarëve të partive dhe forcave të tjera. Por dhe të atyre që janë pa parti që kanë nevojë për shërbimet më jetike. Nëse do mendoni se partizançe pa numër amze apo me numër amze, me apo pa numër protokolli do bëni presion ndaj atyre qytetarëve, ju them se e keni gabim. Ju e kthyet nga sot, çështjen e Bashkisë së Skraparit në një referendum midis forcave politike. Më duhet të them se disa muaj më parë, nga ju nga politika e mbrapshtë e ditës, nga politika e zezë, atë që thoshte kryetari juaj disa vjet më parë, as më shumë as më pak, por ndërpretë ndihmën ekonomike për rreth 600 familje. Për tu vajtur derë më derë dhe për ti detyruar se nëse do tu japin votën ju do ju jepni ndihmën ekonomike. Se deputeti apo deputetët apo vetë PS kishte zgjidhur qesen për ti ndihmuar ato. Në vend të hapë vende të reja pune, në vend të investojë në këtë Bashki të varfër, unë besoj që është politika më e mbrapshtë që mund të ndodhi. Dhe më vjen keq që miku dhe kolegu im Braho, i cili është djali i atij vendi hesht sot dhe nuk është në këtë sallë për të ngritur zërin. Të lexojë ligjin si jurist i shquar që është, çfarë thuhet për buxhetin, çfarë thuhet për kompetencat e kryetarit të njësisë vendore, çfarë thuhet për kompetencat e këshillit bashkiak, ça thuhet për fondet, mënyrën e miratimit. Dhe çfarë duhet të bëjë ai dhe gjithë deputetët e tjerë për të investuar në këtë zonë. Të nderuar kolegë socialistë, keni filluar të njëjtën gjë që bëtë në vitin 2005 për të nënshtruar një krahinë të tërë. E patë dhe ndenjët 8 vjet në opozitë. Mos vazhdoni me këtë rrugë se do rrini 18.

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Nasip Naço: Të zhbllokohet urgjentisht buxheti i Bashkisë së Skraparit. Po ndëshkohen qytetarët

Kryemadhi: Socialistët do t’i bashkohen protestës së 16 Shkurtit

Fjala në Kuvend e Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi

Në fakt nga kjo foltore e Parlamentit, edhe pse sot ne vazhdojmë të jemi në rutinën parlamentare, problematikat e shqiptarëve janë pafundësisht dhe nuk di ku ta fillosh e ku ta mbarosh. Nuk di ku ta kapësh e ku ta lësh. Duke filluar nga fshehja e një vepre makabre ndaj një fëmije, nga fëmijët. Sepse në të dyja rastet kemi të bëjmë me fëmijë të cilët janë jashtë nga çdo sistem i edukimit. Por ajo që është më e rëndë është sesi vazhdojmë dhe mundohemi ta mbulojmë çdo ditë e më shumë apo të justifikohemi për të mbrojtur disa policë të papërgjegjshëm të cilët në fund të ditës nuk janë gjë tjetër veçse një segment i vazhdimit të kapjes së shtetit.

Nuk më bën çudi kur shikoj reagime nga më të ndryshmet nga teatri i kukullave të Edi Ramës. Sepse është e njëjta metodë. Është metoda e kryeministrit sepse gënjen se shqiptarët do ta besojnë. U tallën gjithë shqiptarët dje me studenten e ekselencës sepse ishte bashkëshortja e një drejtori të naftës në ministri. Dhe quhej studente e ekselencës dhe hidhej në treg për ushqim për njerëzit që kanë mungesë informacioni.

Ku ta nisësh dhe ta vazhdosh? Ta vazhdosh me taksat e larta? Ta vazhdosh me çmimet e larta? Ta vazhdosh me njerëzit që ikin çdo ditë e më shumë nga Shqipëria ? Apo ta vazhdosh me një kryeministër të papërgjegjshëm, i cili për të rikuperuar paratë e humbura në bankat e falimentuara të Azisë së largët, shkon në vendet arabe në mënyrë të tillë për të bërë dhe për të lëvruar borxhet e falimentuara të tij. Dhe që andej fillon dhe përdor zhargonin e tij elokuent, sepse shquhet për oratori, ndaj pedagogëve duke i quajtur “qenër”. Në fakt qeni është një kafshë besnike. Dhe për qenin njerëzit sot harxhojnë shumë para për ta mbajtur, ushqyer dhe për të kaluar momente shumë të mira me të. Por ka dhe nga ata qen të cilët nuk e dinë se çdo të thotë të jesh qen. Sepse një kryeministër, i cili përdor bashkëpunëtorët e tij si qen për të kafshuar shokët e tyre, sigurisht që e di shumë mirë se çfarë do të thotë qen. Ashtu sikurse ministrat e Edi Ramës, që nuk përfaqësojnë absolutisht vullnet politik, por përfaqësojnë vetëm një sekt të caktuar kriminal për të mbrojtur të gjitha lidhjet me krimin të Edi Ramës.

Nuk po merrem sot me ministren e Drejtësisë sepse nuk qenka këtu  në sallë. Por meqenëse ajo paska dëshirë shumë të madhe për të luftuar korrupsionin, po i bëj me dije asaj dhe kryetarit të Komisionit të Ligjeve, që shantazhet ndaj gjyqtarëve dhe prokurorëve quhen shkelje e ligjit. Dhe shumë shpejt do ta ketë të faktuar sesi ajo shantazhon gjyqtarët dhe prokurorët për të arrestuar punonjës të Ministrisë së Drejtësisë, se vetëm në këtë mënyrë do të largojë punonjësit nga Ministria, sepse me gjyq janë kthyer të gjithë në punë. Dhe gabimisht ka futur në listë edhe motrën e sekretares së përgjithshme  të njeriut të saj, apo edhe shumë të tjerë bashkëshortë deputetësh këtu në sallë që janë të Partisë Socialiste. A e ka luftë personale të saj apo e ka nga budallallëku, unë për hir të së vërtetës nuk e kam sulmuar duke pasur parasysh që është kushërira e një lidhje familjare të Ilir Metës, për shkak të lidhjeve të mia familjare me të. Por po i bëj me dije që nuk ka asnjë lloj mënyre që mund ta mbrojë Ministren e Drejtësisë duke shantazhuar punonjësit e saj, sepse ajo mund ta dijë shumë mirë që korrupsionin e ka brenda në shtëpinë e saj, në familjen e saj, le ti tregojë shqiptarëve pse është pushuar disa herë burri i saj nga Drejtoria e Tatimeve. Le ti tregojë shqiptarëve cilat janë lidhjet e bashkëshortit të saj me Elvis Martinaj apo dhe me shumë pika të tjera të basteve. Dhe le tu tregojë shqiptarëve cila është lidhja e saj me pjesëtarë të qeverisë apo dhe me avokatët e saj që ka në Kosovë. Prandaj i them znj. Etilda Gjonaj që të jetë shumë e kujdesshme në telefonatat e saj apo dhe në mesazhet që ju çon gjyqtarëve dhe prokurorëve. Sepse vërtetë SPAK-u do të ngrihet shumë shpejt por të jetë e bindu që SPAK-u do ta fillojë me ata të cilët kanë tentuar që ta kapin atë. Sepse SPAK-u është i domosdoshëm për hapjen e negociatave në Shqipëri dhe po të mos hapen negociatat,Shqipëria do të shkojë mbrapa. Nuk do të shkojë mbrapa përsa i përket zhvillimit ekonomik por do të shkojë mbrapa në politikën e saj të jashtme. Dhe ajo që unë mendoj që është shumë e rëndësishme dhe që shqiptarët duan më shumë se çdo gjë tjetër me përjashtim të një grupi të caktuar njerëzish që mbushin çdo ditë xhepat me paratë e trafikut të drogës, duan që Shqipëria të jetë pjesë e BE. Dhe që Shqipëria të jetë pjesë e BE duhet një zgjidhje politike. Dhe zgjidhja politike kërkon që votat e shqiptarëve të shkojnë aty ku duhet. Prej disa kohësh dhe javësh dëgjojmë Zërin e Amerikës sesi një pjesë e deputetëve të mazhorancës kanë ardhur me paratë e drogës dhe të krimit të organizuar dhe vijnë këtu dhe turfullojnë kur dëgjojnë diçka të tillë apo dhe flasin nën zë. Prandaj ky Parlament është ilegjitim. Edhe pse me dëshirë të madhe plotësojmë dëshirën e institucioneve ndërkombëtare për të qenë këtu dhe për të thënë që jemi pjesë e një procesi, jemi pjesë e këtij institucioni. Këtij institucioni që nuk të jep të drejtën e fjalës, këtij institucioni qe falsifikon mbledhjet, procesverbalet, dekrete e shumë gjëra të tjera. Për të mos folur më pas në gjithë procesin dhe angazhimin e gjithë deputetëve tanë. Dhe sa për dijeni për të gjithë zëdhënësit e Edi Ramës që kam këtu pas kurrizit tim po ju bëj me dije dhe opinionit publik që dy vajzat që janë deputete të LSI, Kejdi Mehmetaj dhe Floida Kërpaçi janë dy vajza të cilat njëra është diplomuar për Farmaci dhe tjetra është diplomuar për Inxhinieri Ndërtimi. Njëra ka mbaruar shkollë 5-vjeçare së nuk është me master, tjetra është dhe me master. Në fakt këta që kam këtu mbrapa nuk e dinë se ça është diploma. Se treçereku i qeverise së tyre janë pa diplomë. Ministrja e arsimit vjen më diplomën e një kolegji fetar 1 vjeçar, Elisa nuk e dimë ka diplomë a nuk ka diplomë. Kështu që ne i kemi diploma inxhinierie, në qoftë se ju i keni me diploma zhdërvjellësie kjo është puna juaj, apo të lëpirjes ndaj Kryetarit. Kështu që mos të guxojë më njëri nga ju të përmend diplomat. Sepse vetëm me një diplomë na e kaloni ju. Për ti lëpirë menderen Kryetarit të Partisë. Këtu na e kaloni dhe nuk kemi ça ju themi.  Ama edhe dëftesën e klasës së parë hiqjani njerëzve, këtu asnjëri nga ju që nuk jeni deputetë këtu mbrapa nuk ka të drejtë të cënojë asnjë deputet që vjen këtu. Aq më shumë deputetët e LSI. Prandaj po ju them edhe njëherë, mblidhni radhët e PS, merreni partinë në dorë, mos shkatërroni këtë aset të politikës shqiptare dhe të shqiptarëve. Pavarësisht ndryshimeve qe kemi sepse nesër do jetë shumë vonë për ju por dhe për shqiptarët. Partia Socialiste, nuk është as e Edi Ramës as e Rilindjes, as e grupeve të tij financiare. PS është e socialistëve. Ata do ti bashkohen protestës së 16 shkurtit.

 

Nasip Naço: Të zhbllokohet situata kriminale e bllokimit të buxhetit të Bashkisë Skrapar

Deklarata për mediat e deputetit të LSI-së, Nasip Naço

Të nderuar qytetarë. Dalja ime në këtë konferencë për shtyp ka të bëjë me shkeljet dhe presionet ndaj përfaqësuesve të Bashkisë Skrapar. Jo më shumë se disa muaj më parë, përfaqësues të Partisë Socialiste të dirigjuar nga deputeti i tyre bllokuan ndihmën ekonomike për rreth 600 familje duke bërë presion në shkëmbim të votës.

Sot përsëri të dirigjuar prej tyre, dega e Thesarit Skrapar, në kundërshtim më çdo akt ligjor dhe nënligjor ka bllokuar veprimtaritë financiare: 1-furnizimin me ujë të konvikteve, 2-furnizimin me ujë të çerdheve, 3-furnizimin me ushqim të qendrës së fëmijëve me aftësi të kufizuar,  4-pagat e punonjësve, si dhe ka bllokuar çdo shërbim ndaj komunitetit.

Zonja Ministre e Financave! Ju drejtohem publikisht të urdhëroni menjëherë degën e thesarit Skrapar për të zhbllokuar këtë gjendje kriminale, shkarkimin e menjëhershëm të drejtuesve të këtij institucioni dhe të kërkoni ndjekjen penale të tyre.

Zonja Ministre, në mbështetje të nenit 41 të ligjit nr 68 të vitit 2017 të financave të qeverisjes vendore të nenit 37 të ligjit nr 9936 për menaxhimin e sistemit buxhetor në Republikën e Shqipërisë si dhe të udhëzimit nr 9 datë 20.03.2018 për procedurat standard të zbatimit të buxhetit.

Ne kërkojmë që të urdhëroni degën e thesarit Skrapar që të zhbllokojë veprimet financiare të Bashkisë Skrapar duke i lejuar të kryejnë veprimet sipas ligjit dhe udhëzimit të mësipërm.
Zonja Ministre!

Nëse ju nuk ndërmerrni asnjë veprim në zbatim të ligjit më lind e drejta t’ju them publikisht se ju jeni urdhëruesit dhe zbatuesit e kësaj vepre kriminale.

Zonja Ministre, ne nuk kërkojmë as më shumë e as më pak nga ju. Në kërkojmë që të zbatohet ligji me 1/12 dhe të vazhdojë funksionimi i Bashkisë Skrapar. Mos e filloni dhe mbaroni karrierën tuaj politike me këtë veprim kriminal.

Zoti Kryeministër, po ju drejtohem publikisht që të ndërhyni menjëherë dhe të zhbllokohet kjo situatë kriminale, të shkarkoni menjëherë Prefektin e Qarkut të Beratit dhe të kërkoni ndjekjen penale të tij.

Zoti Kryeministër, nëse ju nuk ndërhyni në zhbllokimin e kësaj situate që të lejoni Bashkinë Skrapar që të ushtrojë veprimtarinë e saj me 1/12 e buxhetit, siç e parashikon Ligji dhe Udhëzimi përkatës, atëherë jeni ju urdhëruesit dhe zbatuesit e këtij veprimi kriminal. Përgjegjësia morale, ligjore dhe politike do bjerë vetëm mbi ju.

E kam thënë dhe herë tjetër, e deklaroj përsëri. As dje, as sot as nesër, me çdo lloj përpjekje që bëni, nuk do të arrini dot të bëni presion ndaj qytetarëve të Skraparit, për t’u marrë votën atyre me veprimet antiligjore që bëni në kundërshtim të plotë më ligjin.

Zgjedhjet janë afër. Të jeni më se të bindur që jo 2000 vota, sa jemi sot përpara jush në rezultatin tuaj më të mirë, por ky rezultat do të trefishohet, sepse skraparllinjtë nuk pranojnë që ta japin votën e tyre me presion siç keni bërë dhe në rastet e tjera. Ju faleminderit.

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Nasip Naço: Të zhbllokohet situata kriminale e bllokimit të buxhetit të Bashkisë Skrapar

Petrit Vasili: Rilindja e kapur në faj, qep gojën e s’përgjigjet në Parlament

Fjala në seancën plenare e Kreut të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili

Kthimi përgjigje të pyetjeve është një detyrim i rregullores, nuk është një detyrim as fakultativ, as i diskutueshëm. Janë 10 pyetje të depozituara dhe të lexuara në sallën e Parlamentit. Në rast se ministrja nuk ka dijen e duhur, nuk ka përgatitjen e duhur, nuk ka mundësinë e duhur për t’u përgjigjur ndale këtu seancën, jepi kohën që do ministrja për t’u përgjigjur, pasi e ka detyrim kthimin e përgjigjeve. Nuk e ka fakultative, do apo s’do. Prandaj edhe rregullorja e përcakton qartë dhe ju e dini mjaft mirë që përpara se të fillojë një seancë ka pyetjet. Pyetjet kanë detyrim për t’u kthyer përgjigje një për një. Pyetja numër 1, përgjigja kaq. Pyetja numër dy, s’kam koment mund të thotë. S’ka asnjë problem. Pyetja numër tre, të thotë nuk e di. Por ka detyrimin t’i përgjigjet çdo pyetje. Këto pyetje u thanë dhe janë të regjistruara. Janë në rekordet e këtij Kuvendi. Dhe kjo gjë është një detyrim për t’u zbatuar. Në s’do ta rregullosh, s’do ta bësh këtë rregullore, thuaj: S’ka rregullore. Mos ju refero më. Por kjo rregullore flet qartë: Ka ca pyetje që duan ca përgjigje. Përgjigjen e gjen ministrja t’i japë çfarë të dojë, por duhet t’i referohet një për një. Nuk përgjigjet ministrja me disa broçkulla lart e poshtë. Tani, në e ke marrë përsipër z. Ruçi për ta bërë këtë punë, bëje siç është për të bërë. Në do ta bësh kooperativë, bëje siç e ke bërë. Por mbaje këtë rregull siç e kërkon Parlamenti. Nëse do kohë, sa të dojë, jepja. Ne po e presim, kemi durim. Ama këtë gjë duhet ta bëjmë. Në rast të kundërt qenka kot ky Parlamenti i Shqipërisë. Por ne mendojmë që nuk është kot. Ne mendojmë që ky detyrim është i tillë dhe shqiptarët e dinë. Duan të dinë që për këtë pyetje që u bë, ky është mendimi që ka qeveria. I mirë a i keq, a ndajmë apo jo të njëjtin mendim, kjo është një tjetër histori. Por detyrimin për t’u përgjigjur e ka, sepse po nuk u realizua as ky detyrim, atëherë kot që flasim, ky nuk është më Parlament.

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Petrit Vasili: Rilindja e kapur në faj, qep gojën e s’përgjigjet në Parlament

Ja 11 pyetjet e LSI-së që nuk i ktheu përgjigje Ministrja e Financave Anila Denaj

 1. Zonja ministre, a është ky një Akt Normativ një mundësi për të reaguar konkretisht dhe me buxhet, pra me para dhe jo vetëm me fjalë për të plotësuar kërkesat legjitime të studentëve.
 2. Referuar Aktit tuaj Normativ, a është plotësimi i kërkesave legjitime të studentëve një urgjencë për qeverinë ku bëni pjesë, pasi në asnjë nga argumentet e urgjencës në relacionin e Aktit Normativ nuk shoh fjalën studentë, por shoh terma si: Pastrim i termave të prapambetura në sektorin e infrastrukturës, rritja e efiçencës të burimeve publike për rialokime drejt projekteve të investime me progres të mirë deri tani rritja e sigurisë në realizimin e treguesve të buxhetit të shtetit në tërësi. Dhe ndër çështjet sensitive qe rendisni për financim përmendet vetëm financimi i 2 godinave në Qytetin Studenti edhe Kampusi Universitar i Durrësit.
 3. A mendoni zonja Ministre se financimi i projektit të rikonstruksionit të Teatrit Kombëtar me masën e 210 milion lekë. Akomodimi i financimit të nevojshëm shtesë për spitalin e traumës me masën 170 milion lekë. Përmirësimi i sistemit të shëndetësisë me masën 50 milion lekë. Shlyerja e detyrimeve të prapambetura të disa institucioneve buxhetore për vendime gjyqësore gjithsej me masën 430 milion lekë. Shlyerja e faturave të vitit 2018 kundrejt Microsoft me masën 650 milion lekë. Rritja e mbështetjes buxhetore me burime të huaja për energjinë me masën 1.2 miliardë lekë, përmes alokimit të këtij fondi në programin ‘Mbështetje për Energjinë’, janë të gjitha më pak sensitive se plotësimi i kërkesave të studentëve, për të cilat edhe vetë Kryeministri tha që janë plotësisht legjitime.
 4. A mendoni zonja Ministre se vlera prej 450 milion që alokoni për konviktet e studentëve është më modeste krahasuar me vlerën prej gati 4 miliard që po alokon, pra 400 milionë, kundrejt 4 miliardëve.
 5. A tregon kjo vlerë se para paskemi patur dhe nuk ishte e nevojshme të gënjenit se do të alokoni vlerën e detyrimit buxhetor për rrugën Vorë-Thumanë për të plotësuar kërkesat e studentëve, kur e dinit që kjo vlerë për 2019 është parashikuar 0.
 6. E të shkojmë më tej znj. ministre, a mendoni se ky akt normativ konfirmon mungesën totale të efiçencës në menaxhimin publik të kësaj mazhorancë, se institucionet shtetërore kanë shuma të jashtëzakonshme detyrimesh të pashlyera siç ja konfirmoi edhe raporti i fundit i FMN-së.
 7. A është ky akt tregues i detyrimeve dhe borxheve të jashtëzakonshme që keni krijuar përsëri ndaj bizneseve, duke shkelur hapur ligjin e buxhetit, duke keq menaxhuar dhe vjedhur, duke falimentuar bizneset për mospagimin e detyrimeve ndaj tyre veçanërisht TVSH-në e duke përkeqësuar më tej klimën e biznesit?
 8. A është ky akt normativ shembull kuptimplotë i mungesës së frikshme të planifikimit buxhetor, kur me këtë akt paguani fatura që normalisht duhet të ishin pjesë e planifikimit normal buxhetor, si fatura për shembull ndaj Microsoft?
 9. A është ky akt normativ tregues i dështimit të vjedhjes flagrante me qindra miliona euro të pseudo-reformës së digjitalizimit e cila ka katandisur edhe regjistrat e gjendjes civile me statusin e regjistrave të shkruar me dorë, apo mos dështimi i digjitalizimit është preteksti i manipulimit në gjendjen civile për zgjedhjet e ardhshme?
 1. Apo mos dështimi i digjitalizimit është preteksti i manipulimit të gjendjes civile për zgjedhjet e ardhshme?
  Mund t’iu beja me dhjetra pyetje zonja ministre, por duke e ditur përgjigjen rilindase qe do jepni, po e përfundoj me një pyetje te fundit:
 2. A e dini zonja ministre se qeveria juaj ka premtuar qe 5% te PBB ta çoje për arsimin? A keni ndonjë ide se kur mund të ndodhë kjo?
/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Ja 11 pyetjet e LSI-së që nuk i ktheu përgjigje Ministrja e Financave Anila Denaj

Këshilltarët e LSI-së: Jemi kundër koncesionit të parkingjeve, nuk bëhemi pjesë e kësaj vjedhje të qytetarëve

 

Qëndrimi i plotë

Në argumentimin tuaj kjo nevojë vjen për t’i ardhur qytetarëve me më shumë shërbime alternativë në pagesat për parkime dhe këtu padyshim të gjithë do binim dakord që pagesa ti ketë të dy opsionet si me SMS si dhe me kupon fizik.

Por qëllimi i këtij projekt-vendimi është totalisht një koncesion i manipuluar dhe këtë po e sqaroj konkretisht.

Ju thoni mjaft qartë në relacion që Shoqëria Përfituese do të përfitojë komisionin, i cili do të kryhet nga qytetarët që përfitojnë nga shërbimi i parkimit publik. Pra privati ti jepet prona publike, në këtë rast trotuari ose rruga, dhe nëse marrim një mesatare 1,5 m2 që do ti duhen hapësirë publike për vendosjen e makinës  për 35 rrugë të parashikuara, duke marrë një mesatare që kostoja e 1 m2 në rrugët kryesore të Tiranës kushton 2 mijë euro m2, i bie me matematikë të thjeshtë: për 52.5 m2 pronë publike me një vlerë afërsisht 105 mijë euro që automatikisht do të shkojnë për dobi të privatit.

Nga ana tjetër kjo i lihet pa afat shoqërisë përfituese duke i siguruar vjeljen e të ardhurave të pakufizuara në kohë.

Ky rast është i njëjtë me koncesionet pasi vihet në përdorim hapësira publike dhe të ardhurat e kësaj kompanie do të vijnë nga një aktivitet që zhvillohet në pronë publike, gjithashtu rrit çmimin e parkimit për qytetarët që edhe kaq saç është sot e kanë shumë të shtrenjtë. Kur kjo bashki ngeli duke gënjyer për Kartat e Rezidentit që do ti përjashtonte nga pagesa qytetarët rezident.

E vetmja zgjidhje që do të mbështesim është që vetë Tirana Parking me që trumbetohet që është e suksesshme dhe ka prodhuar të ardhura, t’i blejë vetë makinat e pagesave dhe t’i menaxhojë vetë. Ne mendojmë se shërbimet publike duhet të jenë në shumicën e tyre përgjegjësi e bashkisë. Dhënia e shërbimeve publike në shumë raste nuk kanë rezultuar të suksesshme dhe nëqoftë se ka vend për t’u kthyer në Bashki, nuk ka pse mos bëhet.

Ne si grup Këshilltarësh të LSI, nuk do jemi për koncesione e privatizime pa një arsyetim të plotë dhe në konsultim me publikun.

Propozimi i sotëm është qartësisht një koncesion i pastër që rrit vlerën e pagesës me 100 lekë dhe padyshim ne nuk bëhemi pjesë e kësaj vjedhje të qytetarëve.

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Këshilltarët e LSI-së: Jemi kundër koncesionit të parkingjeve, nuk bëhemi pjesë e kësaj vjedhje të qytetarëve

Luan Rama: Lidhjet e qeverisë me krimin, janë shpërdorimi më i madh i besimit të Partisë Socialiste.

I nderuar z.Kryetar i Kuvendit,
I nderuar zv.Kryeministër,
Më lejoni t’ju drejtohem ju të dyve për të gjithë atë që përfaqësojmë sëbashku në historinë e Partisë Socialiste që prej themelimit, dhe për të gjithë luftën politike që ajo që ka zhvilluar dhe kontributet e pakontestueshme që ka dhënë, jo thjeshtë dhe vetëm për të ringritur shtetin, por edhe për të vendosur disa standarde demokratike në jetën politike të vendit dhe në raportin e politikës me qeverisjen.
E theksoj këtë sepse respekti dhe autoriteti nuk mund të fitohen apo nuk mund të imponohen apriori pa i njohur më parë njerëzit se cilët janë ata dhe çfarë kontributesh kanë dhënë.
Respekti, autoriteti, integriteti janë produkt i punës dhe i emrit që krijohet me punë dhe kontribute. Mirëpo çfarë ndodh? Jo vetëm mbrëmë, por në vijimësi prej disa muajsh me rradhë, jo vetëm mediat dhe e gjithë infrastruktura mediatike në vend, por edhe një institucion autoritar shkollë e medias së lirë siç është “Zëri i Amerikës” ka evidentuar, dokumentuar dhe denoncuar raportet e krimit me politikën në tërësi dhe me qeverisjen në veçanti.
Natyrisht, evidente është sot raporti i krimit me qeverisjen, i cili në fakt sot është ekzistencial, funksional dhe shumëdimensional. Gjë që nuk ka qenë kurrë më parë në historinë e Partisë Socialiste, madje jo vetëm nuk ka qenë, por ka qenë targeti, ka qenë fokusi kryesor i luftës së Partisë Socialiste në të gjithë historinë e vetë. Dhe jam ku jemi sot për fat të keq, që qeverisja e Partisë Socialiate stigmatizohet, akuzohet, denoncohet si qeverisje me produkt nga vota e grupeve kriminale që funksionojnë si struktura politike dhe që ndërveprojnë në mënyrë të vazhdueshme në korrelacion me qeverinë. Kjo pa dyshim nuk është thjesht e rëndë, kjo është skandaloze sepse ky është shembulli më tipik i shpërdorimit të besimit dhe të vlerave që ka krijuar Partia Socialiste në vite, është dëshmia e shpërdorimit të emrit dhe saktificava të Partisë Socialiste.
Le t’i referohemi tani te aktit normativ. Eshtë shumë mirë që projektohen fonde për të bërë investime në infrastrukturën e universiteteve, por a mjafton vetëm projekti për të investuar në dy godina konvikti? Dhe a është vetëm çështje konviktesh çështja e universiteteve? Jo! Çështja e universitetit duhet të ishte prioritei i prioriteteve kombëtare sepse nëse një vend , nëse një popull , nëse një komb nuk ngre dhe nuk respekton kultin e institucioneve të edukimit dhe të dijes, ai komb praktikisht është i destinuar të vetëshkatërrohet dhe të degradojë.
Dhe meqë jemi te studentët, me lejoni të ngre një shqetësim për të disatën herë, të cilin jam i detyruar ta ngre si problem dhe në sallën e Kuvendit, duke përfituar nga oportuniteti që këtu është dhe Ministrja e Arsimit dhe Ministrja e Drejtësisë, dhe meqë ka dhe kolegë deputetë që janë pedagogë dhe japin mësim në Fakultetin e Drejtësisë.
Por cili është problemi zoti Kryetar i Kuvendit? Është problemi i vlerës së diplomave që jepen në universitete dhe në shkolla të larta të Shqipërisë për të gjithë studentet që diplomohen në Fakultetin e Drejtësisë.
Sepse në fakt, që prej fillimit të procesit të Bolonjës, dhe në mënyrë më evidente që pas hyrjes në fuqi të ligjit për Arsimin e Lartë, diplomat që jepen në fakultetet e drejtësisë në të gjitha universitete e vendit janë diploma të pavlerë.
Sepse diplomohen studentë, por nuk marrin profesion. Ky problem do të duhej të ishte rregulluar me aktet nënligjore në zbatim të ligjit për Arsimin e Lartë, por nuk është bërë! Në nenin 82 të “Ligjit për Arsimin e Lartë dhe kërkimin shkencor”, thuhet shprehimisht që personat që kanë kryer studime të integruara në drejtësi, ose në një program të dytë të ciklit të studimeve, të barazvlefshëm me to, mund të konkurrojnë për t’u përgatitur si gjyqtarë, prokurorë, avokatë, noterë, avokatë të shtetit, përmbarues privatë ose shtetërorë, si dhe juristë në administratën qendrore dhe vendore, vetëm pasi të kenë kryer provimin e shtetit në drejtësi.
Dhe provimin e shtetit në drejtësi në bazë të nenit 124 pika 7, e kryen Ministria e Arsimit dhe Ministria e Drejtësisë, sipas nenit që citova.
Të gjitha Institucionet e Arsimit të Lartë që ofrojnë programe të ciklit të dytë në fushën e drejtësisë, fillojnë zbatimin e programeve të integruara në vitin akademik 2017-2018.
Sot studentët që diplomohen në drejtësi nuk marrin titullin jurist, nuk marrin profesionin jurist. Por diploma e tyre shënon bachelor në drejtësi ose master shkencor në drejtësi. Dhe për t’u bërë jurist duhen të japin këtë provimin e shtetit që duhet ta kishte organizuar Ministria e Drejtësisë dhe Ministria e Arsimit. Kështu thotë ligji. Dhe sot për të gjitha vendet e punë ku kërkohet në mënyrë taksative, që të kesh profesionin jurist nuk mund të aplikosh. Sepse nuk je jurist.
Shkojmë më tej tek Reforma në Drejtësi që kërkon të njëjtin standard. Nuk mund të bëhesh avokat pa dhënë provimin e shtetit dhe pasi të japësh provimin e shteti duhet të shkon dhe në Shkollën e Avokatisë që të japësh provimin për të fituar profesionin e avokatit. Kështu për noterë, kështu për prokurorë, gjyqtarë e me rradhë. Nuk mund të shkosh në Shkollën e Magjistraturës nëse nuk je jurist, nëse nuk ke dhënë më parë provimin e shtetit në drejtësi, që e përsëris, do duhej ta organizonte Ministria e Arsimit dhe Ministria e Drejtësisë. E kam parë më vëmendje edhe Paktin për Universitetin, por edhe atje nuk ka asnjë fjalë sesi zgjidhet ky problem. Dhe këtu nuk shtrohet problemi për të ngritur një tymnajë dhe për të akuzuar ndokënd, por fjala është dhe me shumë konstruktivitet kërkoj se si do të zgjidhet ky problem. Ja ku është ministrja e arsimit dhe ministrja e drejtësisë, të na thonë si dhe kur do të zbatohet detyrimi që buron nga neni 82 dhe 124 i ligjit për Arsimin e Lartë. Ka qenë një debat i madh për këtë kur është diskutuar, por ka mbetur ende pa zgjidhur.
Dhe në fund zoti kryetar dua të bëj një vërejtje për ju personalisht. E dëgjova më shumë vëmendje fjalën tuaj në çeljen e sesionit të Kuvendit dhe me të drejtë thatë që është viti i 100 vjetorit të ndarjes nga jeta të Ismail Qemalit dhe 100 vjetori i parlamentarizmit në Shqipëri.
Ju drejtohem ju sepse e di që më kuptoni. Dhe dua t’iu kujtoj që ky është edhe viti i 75 – vjetorit të çlirimit të atdheut nga pushtuesit nazifashistë dhe të bashkëpunëtorëve të tyre, tradhëtarët vendas.
Shqipëria antifashiste e ka vlerë të gjakut dhe të sakrificës së vet antifashizmin zoti Kryetar. Unë e kuptoj që Kryeministri dhe ca të tjerë pas tij që zgjodhën të bëhen me Mit’hat Frashërin, nuk mund të kenë në ndjeshmërinë e tyre respektin për Luftën Nacionalçlirimtare dhe sakrifacat partizane. Sepse, nuk mund të jesh edhe me ballistët e Mit’hat Frashërin që bashkëpunuan me fashistë dhe me nazistët, edhe me partizanët dhe me popullin që luftoi kundër tyre, kundër nazifashizmit dhe bashkëpunëtorëve të tyre vendas.
Prandaj është në nderin tuaj zoti Kryetar, në nderin e këtij Kuvendit që të marrë një vendim, për të krijuar një Komitet Shtetëror, për të përgatitur të paktën nderimin formal, se për nderimin real as që bëhet fjalë, dhe të paktën caktoni një fond aq sa shpenzuat për memorialin në nderim të Mit’hat Frashërit.
Për ta mbyllur zoti Kryetar, se e di që do të ketë debat nga ata që janë me Mit’hat Frashërin, më lejoni t’ju them që edhe Salieri qe muzikant, por ai hyri në historinë e artit jo për veprat që la pas, por si vrasës i Moxartit.

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Luan Rama: Lidhjet e qeverisë me krimin, janë shpërdorimi më i madh i besimit të Partisë Socialiste.

Kryemadhi: VOA foli qartë jeni mazhorancë e votave të krimit

Fjala e plotë e Kryetares së Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi në seancën plenare

I nderuar Kryetar

Të rinj dhe të reja,

Studentë dhe pedagogë,

Fermerë dhe të papunë, mjekë, infermierë kudo që jeni!

Në fakt ajo që të bën përshtypje është që për hir të së vërtetës, kemi një vit e gjysëm që ne e deklarojmë, edhe më shumë, që Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me institucionin e tyre zyrtar mediatik Zërin e Amerikës, dalin qartë se si votat e një mazhorance të inkriminuar kanë ardhur në Parlament me paratë e drogës dhe me para të krimit të organizuar.

Këta që janë këtu mbrapa, me ndonjë përjashtim të vogël, socialistë të vjetër, ndërsa pjesa tjetër nuk është gjë tjetër, veçse janë vazhdimësia e supermanit Gjushi, e akullore, sepse këta i kanë qejf akulloret si Rilindje, e supermanit Barja, Avdylaj, e çdo gjë tjetër. Kjo viktima këtu, që vjen nga një biznes i mesëm, e cila për hir të së vërtetës familja e saj nuk e dimë nëse i ka rënë në qafë drejtoresha e Tatimeve apo jo, për t’ua mbyllur biznesin, siç ua ka mbyllur të gjithë bizneseve të tjera, por vjen këtu dhe vjen këtu që të mbulojë mashtrimet e shefit të saj, që kishte bërë pakt zhvillim, ndërsa tani del me çorape.

Kjo zonja këtu duhet të kuptojë shumë mirë që Banka e Shtetit të Singaporit që ka falimentuar, ti nuk mund të shpëtosh dot transaksionet e shefit tënd, të cilat për hir të shoqërisë tënde me familjarët e tij, ke marrë përsipër një punë shumë të vështirë. A je e gatshme ti të sakrifikosh fëmijët e tu për Edi Ramën, se ai nuk e sakrifikon veten e tij për fëmijët e tij. Ti je e gatshme të sakrifikosh fëmijët e tu për Edi Ramën? Nëse po, dashuria jote për të i kalon të gjitha hapësirat njerëzore.

Për të qenë më të kthjellët me të gjithë, ne në fakt duhet të sjellim një model tjetër, për këtë kemi luftuar Taulant nuk kemi asnjë kompleks. Në momentin që kemi ardhur në këtë arenë, jemi gladiatorë dhe gladiatore. Kujt ia mbajnë gjunjët le të përballet, kush nuk ka fuqi të dali dhe të iki përpara. Kur të dalin dhe këto dhe të marrin votat, si gratë socialiste, si koleget e tua, atëherë ke të drejtë të flasësh për to.

Ka një problem. Problemi juaj më i madh dhe i joni, qëndron që ne duhet të sjellim një sjellje tjetër, jo sjelljen e kriminelëve, as sjelljen e drogaxhinjve, sepse do të përballemi çdo ditë dhe më shumë me probleme. Dhe problemet nuk janë probleme politike, problemet janë për të ardhmen. Njerëz të cilët planifikojnë që të vijnë këtu dhe të shkatërrojnë partitë politike, kushdo qofshin ato, të mëdha apo të vogla. Edhe në qoftë se s’janë këtu në Parlament, të cilat janë asete për jetën politike shqiptare. Dhe unë mund të them: pse nuk paska socialistë që paskan mbaruar shkollat jashtë shtetit për të qenë ministra? Sa të duash ka. Edhe nga ju këtu të grupit parlamentar.

Por ai nuk ju do ju. Sepse ai nuk do shtëpinë e vet e jo më t’iu dojë ju. Ai e do Partinë Socialiste për ta përdorur dhe për të pastruar paratë e veta. Për të ri mbledhur paratë e tij të cilat i kanë humbur. Ai nuk mund t’iu dojë ju sepse ju nuk jeni standardi i tij. Ju nuk keni asgjë të përbashkët me atë. Ju jeni demode, ndërsa ai është modern. Ju nuk jeni si ai, ai është njeri që lexon libra. Ndërsa ju nuk lexoni libra, edhe pse mund të keni shkolla të mbaruara jashtë shtetit. Ju nuk jeni si ai, sepse ai është njeri artist, me shpirt të hapur, ndërsa ju jeni fshatarë. Ky është koncepti i tij që ka për Partinë Socialiste. këtë ka pasur ai. Edhe kur erdhi nga Parisi me thonj të pa prerë siç thoshte dikur Fatos Nano, edhe kur u bë Kryetar i Bashkisë së Tiranës e kështu me radhë.

Tani që të jemi për aktin normativ. 300 milionë i çojnë dy konvikteve të Tiranës, pra 3 milion dollarë. 1,5 milion dollarë konvikteve në Durrës. Unë nuk kuptoj këtë gjë: 6,5 milion dollarë ç’punë ka që i merr Microsoft-i? 4,3 milionë, çfarë shpenzimesh janë këto? Energjia elektrike që s’kanë p[aguar institucionet? Po turp të keni, fusni në burg ata që nuk i kanë paguar. Se keni futur fukarenjtë për 5 mijë lek që s’kanë paguar dritat. Pra qenkan 4,3 milionë dollarë që s’kanë paguar institucionet e shtetit shqiptar energjinë elektrike. Dhe ne fusim në burg fukarenjtë që nuk kanë bukë të hanë.

Dhe një gjë tjetër zonja ministre. Bashkisë së Skraparit i keni bllokuar buxhetin. Bllokojini rrogën Kryetarit të Bashkisë, por mos bllokoni bukën e fëmijëve nëpër çerdhe e nëpër kopshte. Thojini atij Prefektit, Gjeneralit të Ushtrisë së Vdekur që keni atje në Berat, që nëse do të punësojë anëtarë të Partisë Socialiste në këmbim të votës, le ta bëjë dhe nuk e ndalon njeri. Dhe kthejini shkollat me nga 6 nxënës, bëjini me nga 30 mësues dhe mbajini me 6 nxënës. Shkurtojeni administratën e Bashkisë së Skraparit, nuk ka asnjë lloj problemi. Se skraparllinjtë as nuk i keni mbajtur ju me bukë, as nuk i kemi mbajtur ne me bukë, se ata kanë ngrënë bukë vetë dhe kanë bërë gjëra shumë më të mira. Por bukën e fëmijëve të fukarenjve në kopshte dhe në çerdhe, për të cilën ju merrni paratë, mos guxoni ta bëni sepse do të përgjigjeni shumë keq. Sepse njerëzit do të përballen me ju jo më politikisht, por personalisht. Nuk ka më përballje politike me mostra që përdorin pushtetin politik për interesa personale.

Prandaj merrni me kujdes dhe mos dëgjoni çfarë thonë poshtë e përpjetë. Zhbllokoni buxhetin e çerdheve të Skraparit se siç është Skrapari janë dhe gjithë bashkitë e Shqipërisë. Dhe merrni përgjegjësitë tuaja  si ministre. Nga ana tjetër z.Kryetar i Kuvendit, kësaj zonjës këtu që nuk e di shtëpinë ku e ka dhe ajo vetë, mësoji që ka disa rregulla në Shqipëri dhe në shqiptarët i respektojmë njerëzit, institucionet, edhe kur jemi armiq. Kur vjen përballë një institucioni duhet të vish dhe të sillesh në mënyrë dinjitoze. Alabakë rrugës të cilët e kthejnë institucionin e Parlamentit, në institucione orgjish për të sjellë një sjellje tjetër ki kujdes se nuk do të falë njëri. Nuk do të falin gratë dhe vajzat e Parlamentit, jo më gratë dhe vajzat që janë jashtë Parlamentit. Dhe nga kjo foltore dua të bëj dhe një denoncim që ta kemi parasysh të gjithë. E gjithë lufta dhe Pakti i Universitetit, të nderuar kolegë, të nderuar qytetarë, të nderuar studentë dhe pedagogë të Universitetit të Tiranës, ka një prapaskenë. Shkatërrimin e Universitetit të Tiranës dhe sjelljen e Universitetit të Sorosit në Budapest, i cili me vendim të Kryeministrit të Hungarisë dhe të Presidentit të Hungarisë  do të mbyllet. Dhe qeveria jonë e famshme do që ta sjellë në Shqipëri.

Pavarësisht bindjeve tona politike dhe ça përfaqësojmë ne të gjithë këtu, të marrim përsipër të mbrojmë universitetin tonë. Universiteti i Tiranës dhe universiteti shtetëror është shumë i rëndësishëm. Mos të lejojmë këtë krim dhe këtë degjenerim në sistemin tonë arsimor. 27 vjet tranzicion që ne kalojmë duhet ta mbyllim përfundimisht. Por jo duke sjellë një universitet që në një vit merr 10 diploma.