Monika Kryemadhi: Makuteria e Ramës duhet ndalur me çdo kusht dhe përballje

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi denoncoi sot dhunën e policisë ndaj banorëve të Kasharit që protestojnë kundër prishjes së banesave të tyre nga qeveria. Në një reagim në Facebook, Kryemadhi ka postuar një video që tregon momentet e përplasjes mes forcave të rendit dhe banorëve.

Kryetarja e LSI shprehet se qeveria po vjedh qytetarët me të njëjtën mënyrë siç vjedh dhe tokën e Teatrit Kombëtar. Duke mbështetur protestën e banorëve që po humbin shtëpitë, Kryemadhi fton qytetarët që të reagojnë ndaj një kryeministri që nuk po njeh limit në grabitjen e shqiptarëve.

“Në mënyrë arbitrare policia është në krah të grabitësve të pronës së familjeve shqiptare, që e kanë blerë atë në përputhje me ligjet në fuqi. Ende pa hyrë në fuqi ligji, sejmenët e Edi Ramës po i turren pronave dhe shtëpive të shqiptarëve duke vjedhur ç’të mundin. Ngjarja flagrante e shënuar sot në Kashar është vetëm fillimi i një procesi që Edi Rama e ka projektuar dhe ka nisur t’a zbatojë që nga Teatri Kombëtar e më tutje”,- deklaron Monika Kryemadhi.

Reagimi i plotë i kryetares së LSI, Monika Kryemadhi:

“Video më poshtë tregon qartë se si kryeministri po përgatit grabitjen dhe tjetërsimin e pronës së shqiptarëve, jo vetëm në qendër të Tiranës, por edhe në rrethinat e saj.

Makutëria e tij nuk njeh më asnjë kufi ligjor dhe moral!

Në mënyrë arbitrare policia është në krah të grabitësve të pronës së familjeve shqiptare, që e kanë blerë atë në përputhje me ligjet në fuqi.

Ende pa hyrë në fuqi ligji, sejmenët e Edi Ramës po i turren pronave dhe shtëpive të shqiptarëve duke vjedhur ç’të mundin. Ngjarja flagrante e shënuar sot në Kashar është vetëm fillimi i një procesi që Edi Rama e ka projektuar dhe ka nisur t’a zbatojë që nga Teatri Kombëtar e më tutje.

Kjo monstër politike që nuk njeh më asnjë kufi në vjedhje dhe grabitje duhet ndalur në mënyrë urgjente!

Papërgjegjshmëria dhe perversiteti i tij, jo vetëm politik, prej kohësh po shkatërron, jo vetëm çdo normë, ligj e moral, por tashmë po gllabëron edhe pronat e ligjshme të shqiptarëve.

Ky është momenti kur shqiptarët duhet të ngrihen dhe ndalojnë dorën e këtij satrapi, të cilin nuk e ndal dot as drejtësia e komanduar nga ai vetë”.

https://www.facebook.com/KryemadhiMonika/videos/1682958878483514/

/ In News / By Elisa Piperi / Comments Off on Monika Kryemadhi: Makuteria e Ramës duhet ndalur me çdo kusht dhe përballje